Рішення від 12.09.2025 по справі 916/1746/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"12" вересня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/1746/25

Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Д.О.

секретар судового засідання Чуйко О.О.

розглянувши справу за позовом: Акціонерного товариства "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" (вул. Миколи Боровського, 28-Б, м. Одеса, 65031)

до відповідача: Товариства з додатковою відповідальністю “Ренійське автотранспортне підприємство 15140» (вул. Болградська, 96, м. Рені, Одеська обл., 68800)

про стягнення 146880,25 грн,

за участю представників учасників справи:

від позивача: Албул В.О.;

від відповідача: Бориченко К.В.

УСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з додатковою відповідальністю “Ренійське автотранспортне підприємство 15140», в якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача грошові кошти у розмірі 146880,25 грн, з яких: заборгованість за необліковану електричну енергію в сумі 125658,30 грн; 3% річних в сумі 4339,57 грн; інфляційні втрати в сумі 16882,38 грн.

Позиції учасників справи

В обґрунтування підстав позову позивач посилається на обставину порушення відповідачем строків здійснення оплати вартості необлікованої електричної енергії відповідно до рішення комісії, оформленого протоколом від 11.01.2024 № 240.

22.07.2025 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 156-163, т.1), в якому останній позовні вимоги АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» визнав у повному обсязі, а також просить суд вирішити питання щодо можливості повернення позивачу 50% сплаченого судового збору та не покладати витрати позивача в цій частині на відповідача.

Процесуальні дії у справі

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 06.05.2025 позовну заяву Акціонерного товариства "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/1746/25; постановлено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 12.05.2025 судом було задоволено клопотання позивача та постановлено призначити справу до розгляду у судовому засіданні з викликом сторін та призначено засідання суду для розгляду справи по суті на 30 травня 2025 року о 12:00.

При розгляді справи по суті судом оголошувались перерви у судовому засіданні: 30.05.2025 - до 13 червня 2025 року о 10:30; 13.06.2025 - до 01 липня 2025 року о 12:40; 01.07.2025 - до 15 липня 2025 року о 15:30; 15.07.2025 - до 12 вересня 2025 року об 11:00.

У судовому засіданні 12.09.2025 судом було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Обставини справи

Згідно з статутом позивача в редакції, затвердженій рішенням загальних зборів акціонерів АТ «ДТЕК Одеські електромережі» від 21.04.2023 № 1/2023 (а.с. 56-58, т.1), АТ «ДТЕК Одеські електромережі» є новим найменуванням АТ «Одесаобленерго», в свою чергу, АТ «Одесаобленерго» було юридичною особою з новим найменуванням у результаті проведення державної реєстрації змін до статуту, які пов'язані з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів» від 16.11.2017 № 2210-VIII та зміною найменування з ПАТ «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» на АТ «Одесаобленерго». Між цим, ПАТ «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» було новим найменуванням, у результаті проведення державної реєстрації змін до Статуту, які пов'язані з набранням чинності Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 № 514-VI та зміною найменування з ВАТ «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» на ПАТ «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго».

Так, 29.10.2007 між ВАТ «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» та ВАТ «Ренійське автотранспортне підприємство № 15140» був укладений договір про постачання електричної енергії № 59, строком дії до 31 грудня 2007 року з щорічною пролонгацією, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (а.с. 24-28, т.1).

28.11.2018 відповідач, шляхом підписання заяви-приєднання, (а.с. 33, т.1), приєднався до умов договору, розміщеного на сайті АТ «Одесаобленерго» щодо здійснення розподілу електричної енергії, за адресою: вул. 3-го Гвардійського полка, 1, вул. Болградська, 96, зокрема, об'єктів з присвоєними Еіс-кодами точок розподілу: 62Z1451624137739 та 62Z7743143633894. Вказаною заявою оператор системи розподілу - АТ «Одесаобленерго» повідомило про приєднання відповідача з 01.01.2019 до публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах раніше укладеного договору про постачання електричної енергії № 59. Погодившись з цією заявою-приєднанням (акцептувавши її), відповідач засвідчив волевиявлення щодо приєднання до умов публічного договору та з моменту її акцептування відповідач та оператор системи розподілу набувають всіх прав та обов'язків за публічним договором і несуть відповідальність за невиконання (неналежне виконання) згідно з умовами договору та чинним законодавством України.

Додатком № 2/1 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії є паспорт точки розподілу електричної енергії (а.с. 28, т.1), згідно з яким за Еіс-кодом точки розподілу 62Z7743143633894 обліковується об'єкт відповідача - пасажирська автоколона, за адресою: вул. 3-го Гвардійського полка, 1, м. Рені, Одеська область.

Як вбачається з матеріалів справи (а.с. 34, т.1), 27.08.2020 на вищевказаному об'єкті був складений акт про пломбування та встановлення індикаторів № 3113215.

29.11.2023 уповноваженими особами позивача за участі споживача (Українець О.М.) на об'єкті відповідача -- пасажирська автоколона, за адресою: вул. 3-го Гвардійського полка, 1, м. Рені, Одеська область (Еіс-код точки розподілу 62Z7743143633894), було проведено перевірку, за результатом якої складений акт про порушення № 8009971. Згідно з даними акту перевіркою було встановлено порушення споживачем ПРРЕЕ, а саме: п. 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електроустановок до електромережі ОСР. Самовільне підключення виконано кабелем ПВС 2 на 2,5 мм.кв. від ввідного комутаційного апарату до внутрішньої розподільчої коробки в приміщені, приховано, виявити яке при контрольному огляді можливості не було. Для виявлення місця підключення були зняті пломби з дверей ЩКО та було виявлено, що відсутні кріплення на дверях ЩКО. Порушення продемонстровано споживачу. У акті відображено схему електроживлення споживача із відповідними позначеннями, а у розділі 11 акту вказано, що комісія оператора системи з розгляду складеного акту про порушення буде проводити засідання 19.12.2023 з 13:00 до 16:00, за адресою: вул. Горького, 21, м. Татарбунари. Акт містить застереження, що представник відповідача від підпису на акті відмовився, в цей же час, до акту про порушення додано фотофіксацію засобів вимірювальної техніки (а.с. 36-44, т.1), акт технічної перевірки вузла обліку від 29.11.2023 № 1406837 (а.с. 45, т.1), а також відеофіксацію порушення.

Далі, 15.12.2023 засобами поштового зв'язку позивачем на адресу відповідача було направлено повідомлення щодо проведення засідання комісії з розгляду вищевказаного акту про порушення 11.01.2024 (а.с. 46-47, т.1). У зв'язку з введенням в України воєнного стану та з метою забезпечення безпечних умов взаємодії співробітників позивача з представником відповідача, останньому було запропоновано прийняти участь у засіданні в режимі відеоконференції, погодивши свою участь заздалегідь за допомогою перелічених засобів зв'язку.

11.01.2024 відбулось засідання комісії по розгляду акту про порушення від 29.11.2023 № 8009971 (а.с. 49, т.1), яке оформлено протоколом № 240. За згодою сторін засідання було проведено із застосування дистанційних засобів комунікації шляхом проведення відеоконференції. Так, на засіданні комісією встановлено, що на об'єкті відповідача, за адресою: вул. 3-го Гвардійського полка, 1, м. Рені, виявлено порушення споживачем ПРРЕЕ, про що зазначено в акті про порушення, у зв'язку з чим вирішено здійснити нарахування згідно з підп. 8.4.2.6. за формулою № 8, 9 п. 8.4.12 Правил, тривалість роботи струймоприймачів протягом доби - 12 годин, період нарахування з 29.11.2022 по 29.11.2023. Відповідно до розрахунку нарахування недоврахованої електроенергії (а.с. 50, т.1) всього підлягає до сплати відповідачем за необліковану електричну активну енергію 125658,30 грн з ПДВ.

Для здійснення оплати вартості необлікованої електричної енергії відповідачу був виставлений рахунок № 8009971 (а.с. 48-зворотна сторінка, т.1), який був направлений відповідачу з повідомленням від 19.01.2021 № 230/05-14 (а.с. 49, т.1) та отриманий відповідачем 02.02.2024 (а.с. 51, т.1).

19.02.2024 відповідач звернувся до позивача із заявою (а.с. 52, т.1), в якій останній не погодився зі здійсненими позивачем нарахуваннями, наголошуючи на необґрунтованість тверджень щодо допущення відповідачем відповідних порушень. У відповіді на цей лист (а.с. 53-55, т.1) позивач наголосив, що у разі несплати відповідачем вартості необлікованої електричної енергії, позивач буде вимушений порушити відповідне питання у судовому порядку.

Як встановлено судом, доказів здійснення відповідачем оплати вищевказаного рахунку матеріали справи не містять. Також матеріали справи не містять доказів оскарження відповідачем рішення комісії.

У зв'язку з тим, що відповідач не сплатив кошти за вищевказаним рахунком, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав. Водночас, окрім основного боргу в сумі 125658,30 грн, позивач нарахував та заявив до стягнення з відповідача (а.с. 69-73, т.1) 3% річних в сумі 4339,57 грн та інфляційні втрати в сумі 16882,38 грн. Розрахунок 3% річних позивачем здійснено за період з 04.03.2024 по 28.04.2025, а інфляційних втрат за період березень 2023 року - лютий 2025 року.

Відповідачем під час розгляду справи розрахунок позивача і позов був визнаний у повному обсязі.

Законодавство, застосоване судом до спірних відносин

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (далі - Постанова) затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила 312).

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 311 затверджено Кодекс комерційного обліку електричної енергії (далі - Кодекс).

Відповідно до п.2. постанови укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Згідно з п.4 постанови операторам систем розподілу (далі - ОСР) має укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії, які укладаються зі споживачем, з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані на території діяльності ОСР. Договір розробляється ОСР на основі істотних умов, визначених Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року N 310, та типової форми, встановленої Правилами, і розміщується на сайті ОСР, у засобах масової інформації і в пунктах обслуговування споживачів ОСР. ОСР шляхом безпосереднього вручення персоналом ОСР або з рахунком, або поштовим відправленням надає споживачу заяву-приєднання до зазначеного договору, яка формується за базами даних вертикально інтегрованого суб'єкта господарювання та містить ЕІС-коди точок комерційного обліку об'єкта споживача. Надання такої заяви-приєднання є пропозицією споживачу про приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про користування або постачання електричної енергії (індивідуальні характеристики об'єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо). Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

Відповідно до п. 2.3.1. Правил № 312 на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку.

Згідно з п. 2.3.2. Правил № 312 для вимірювання з метою комерційних розрахунків за електричну енергію мають використовуватися розрахункові засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки.

За змістом п. 2.3.3. Правил № 312 електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії. Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами. Розрахункові засоби вимірювальної техніки електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку, цих Правил та проєктних рішень. Перелік точок комерційного обліку на об'єкті споживача (площадці комерційного обліку), крім випадків простої схеми обліку із застосуванням одного лічильника прямого включення, зазначається з наведенням ЕІС-кодів, у додатку до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії «Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії (місце та дата встановлення, тип, покази, дані щодо повірки, відповідальний за збереження тощо)».

Згідно з п. 2.3.4. Правил № 312 відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.

За умовами п. 5.5.5. Правил № 312 споживач електричної енергії зобов'язаний, зокрема: здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання; своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об'єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії; утримувати власні мережі у стані, що відповідає вимогам нормативних документів.

Згідно з підп. 6 п. 8.4.2. Правил № 312 визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акту про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення, зокрема, самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.

За змістом п. 8.4.12. Правил № 3128.4.12. У разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою W доб.с.п. = P с.п. · t вик.с.п., (8) де P с.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулами у разі підключення до однієї фази W доб.с.п. = P с.п. · t вик.с.п. (9), у разі підключення до трьох фаз (10) де I - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи: з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ, А; з найменшої сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі (за умови, що зазначена сила струму спрацювання менша сили струму, визначеної виходячи з поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 ПУЕ), А. У разі непроведення вимірів поперечної площі перерізу всіх проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, потужність самовільного підключення (P с.п., кВт) визначається виходячи з допустимого тривалого струму, що може протікати через мінімальний діаметр електропроводки, згідно з положеннями глави 1.3 ПУЕ (за умови, що зазначена сила струму менша сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі). За згодою сторін сила струму може бути визначена виходячи із сили струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних на об'єкті споживача струмоприймачів на максимальну потужність або з максимальної сили струму навантаження струмоприймачів, підключених до схеми самовільного підключення на момент виявлення порушення, на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології; U ном.фаз. - номінальна фазна напруга, кВ; - косинус кута між фазною напругою U фаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки приймається рівним 0,9; t вик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу). Поперечна площа перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, визначається на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. Комутаційні апарати, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі, можуть вилучатися оператором системи для направлення їх на експертизу для встановлення фактичної сили струму їх спрацювання, про що зазначається в акті про порушення.

Згідно з підп. 1 п. 8.4.8. Правил № 312 кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку не мали можливості, або установив пристрій, що занижує покази лічильника електричної енергії (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо), - з дня останньої технічної перевірки або набуття споживачем права власності/користування на об'єкт (якщо технічну перевірку у період з дати набуття споживачем права власності/користування на об'єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Згідно з п. 8.2.5. Правил № 312 у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. Особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення. Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки. В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Відповідно до п. 8.2.6. Правил № 312 акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. У разі повідомлення оператору системи про істотні обставини, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття. Споживач може подати оператору системи звернення про перегляд рішення комісії протягом 180 календарних днів з дня прийняття комісією відповідного рішення. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності). У разі розгляду питання щодо використання на об'єкті побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби копія рішення комісії видається/надсилається електропостачальнику. У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків. У разі встановлення, що порушення роботи вузла обліку виникло не з вини споживача, обсяг спожитої електричної енергії споживачем від дня порушення вимірювань до дня відновлення вимірювань, визначається відповідно до Кодексу комерційного обліку.

Згідно з преамбулою Правил строки, визначені абзацами шостим та сьомим пункту 8.2.6 глави 8.2 розділу VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених цією Постановою, зупиняються на час дії Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 393 від 20.04.2022 - діє протягом періоду дії в Україні воєнного стану та впродовж 90 днів після припинення чи скасування воєнного стану.

Відповідно до п. 8.2.7. кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом. Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.

Згідно з п. 8.2.1. Правил № 312 у разі порушення учасником роздрібного ринку вимог цих Правил та/або умов договорів, наявність яких передбачена цими Правилами, учасник роздрібного ринку, щодо якого було вчинено порушення, складає у довільній формі претензію та подає її учаснику роздрібного ринку, яким було вчинено порушення. У разі заподіяння учаснику роздрібного ринку електричної енергії збитків у претензії зазначаються підстави та розмір нарахованих збитків. До претензії можуть додаватися документи, які підтверджують вину оператора системи (електропостачальника електричної енергії або споживача) та розмір нарахованих збитків. Учасник роздрібного ринку протягом 30 календарних днів з дати отримання претензії має усунути порушення та/або відшкодувати збитки, завдані учаснику роздрібного ринку, яким було подано претензію, про що повідомити іншу сторону, чи надати йому обґрунтовану відмову щодо задоволення його претензій повністю або частково. До відмови щодо задоволення претензії учасник роздрібного ринку може додати документи, які підтверджують вину іншої сторони або відсутність своєї вини. Протягом розгляду претензії учасники роздрібного ринку зобов'язані на запит іншої сторони надавати уточнюючу інформацію та документи, необхідні для розгляду претензії. У випадку ненадання учасником роздрібного ринку відповіді на претензію іншого учасника роздрібного ринку у встановлений строк або незгоди зі змістом відповіді учасник роздрібного ринку має право звернутись до енергетичного омбудсмена (в межах його повноважень), Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, Антимонопольного комітету України відповідно до компетенції та/або до суду. Спірні питання щодо відшкодування збитків та/або визначення їх розміру вирішуються під час розгляду претензії шляхом переговорів між учасниками роздрібного ринку або в судовому порядку.

Частиною 1 статті 530 ЦК України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтею 625 ЦК України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно з ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 74 ГПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Частиною 1 статті 75 ГПК України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв'язку з примусом. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Позиція суду

Як встановлено судом, представниками позивача на об'єкті відповідача було виявлено обставину порушення ПРРЕЕ, а саме: п. 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електроустановок до електромережі ОСР. Судом встановлено, що за результатом виявленого порушення уповноваженими представниками у присутності представника відповідача був складений акт про порушення від 29.11.2023 № 8009971, який у подальшому був розглянутий комісією з розгляду актів про порушення. Так, комісією відповідно до вимог ПРРЕЕ було визначено обсяг необлікованої електричної енергії та її вартість, яка за розрахунком комісії становить 125658,30 грн.

В цей же час, судом встановлено, що відповідач у встановлений строк рахунок позивача № 8009971 не оплатив, а в матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем рішень або дій позивача щодо проведення перевірки та/або розрахунку вартості необлікованої електроенергії у спірних правовідносинах, при цьому вірність розрахунку матеріалами справи не спростовується та відповідачем повністю визнається.

За вищевикладених обставин, суд вважає, що позов позивача в частині стягнення з відповідача боргу в сумі 125658,30 грн є обґрунтованим та належить задовольнити.

Водночас, у зв'язку із тим, що бездіяльність відповідача у вигляді несплати коштів за необліковану електроенергію суперечить вищевказаним положенням ПРРЕЕ, позивачем правомірно заявлено до стягнення з відповідача 3% річних та інфляційні втрати. Здійснений позивачем розрахунок спірних сум (а.с. 69-73, т.1) судом перевірено, встановлено його вірність та обґрунтованість. При цьому відповідачем розрахунок позивача визнається.

За вищевикладених обставин, суд дійшов висновку, що позов Акціонерного товариства “ДТЕК Одеські електромережі» до Товариства з додатковою відповідальністю “Ренійське автотранспортне підприємство 15140» слід задовольнити повністю та стягнути з відповідача на користь позивача борг в сумі 125658,30 грн, 3% річних в сумі 4339,57 грн та інфляційні втрати в сумі 16882,38 грн.

Розподіл судових витрат

У відповідності до ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 130 ГПК України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а в разі якщо домовленості про укладення мирової угоди, відмову позивача від позову або визнання позову відповідачем досягнуто сторонами за результатами проведення медіації - 60 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Частиною 3 статті 201 ГПК України визначено, що з оголошення головуючим судового засідання відкритим розпочинається розгляд справи по суті.

Отже, приймаючи до уваги задоволення в повному обсязі позовних вимог позивача, а також те, що позов відповідачем був визнаний після початку розгляду справи по суті, судовий збір в сумі 2422,40 грн слід покласти на відповідача в повному обсязі.

Керуючись ст. 129, 231, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю “Ренійське автотранспортне підприємство 15140» (вул. Болградська, 96, м. Рені, Одеська обл., 68800, код ЄДРПОУ 22511592) на користь Акціонерного товариства "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" (вул. Миколи Боровського, 28-Б, м. Одеса, 65031, код ЄДРПОУ 00131713) заборгованість за необліковану електричну енергію в сумі 125658 грн 30 коп, 3% річних в сумі 4339 грн 57 коп, інфляційні втрати в сумі 16882 грн 38 коп та судовий збір в сумі 2422 грн 40 коп.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги у строки, визначені ст. 256 ГПК України.

Повний текст рішення складено 17 вересня 2025 р.

Суддя Д.О. Бездоля