Справа № 751/7594/25
Провадження №3/751/2598/25
16 вересня 2025 року місто Чернігів
Новозаводський районний суд міста Чернігова
в складі: головуючого судді Маслюк Н.В.
секретаря судового засідання Стрижак В.П.
за участю прокурора Лазоренка Є.Ю., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого охоронником ТОВ «БАЛУ», РНОКПП НОМЕР_1 , -
Встановив :
ОСОБА_1 , з 07.11.2015 до 16.05.2022 проходив службу в Національній поліції України, з 29.11.2018 перебуваючи на посаді молодшого інспектора відділення охорони адмінбудинків центру забезпечення ГУНП в Чернігівській області, маючи спеціальне звання - старший сержант поліції, тобто у відповідності до пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, лише 19.08.2025, хоча був зобов'язаний подати до 31.01.2024.
Крім того, ОСОБА_1 , з 07.11.2015 до 16.05.2022 проходив службу в Національній поліції України, з 29.11.2018 перебуваючи на посаді молодшого інспектора відділення охорони адмінбудинків центру забезпечення ГУНП в Чернігівській області, маючи спеціальне звання - старший сержант поліції, тобто у відповідності до пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні за період не охоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2022 до 16.05.2022) за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, лише 19.08.2025, хоча був зобов'язаний подати до 31.01.2024.
Також, ОСОБА_1 , з 07.11.2015 до 16.05.2022 проходив службу в Національній поліції України, з 29.11.2018 перебуваючи на посаді молодшого інспектора відділення охорони адмінбудинків центру забезпечення ГУНП в Чернігівській області, маючи спеціальне звання - старший сержант поліції, тобто у відповідності до пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, лише 19.08.2025, хоча був зобов'язаний подати до 31.01.2024.
За даними фактами 02.09.2025 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП складені протоколи про адміністративне правопорушення №29/2025, № 30/2025 та № 31/2025.
З огляду на положення ч. 2 ст. 36 КУпАП, суд вважає за доцільне об'єднати матеріали справи відносно ОСОБА_1 за вчинення ним адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, в одне провадження.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину визнав та пояснив, що в зв'язку з воєнним станом в Україні, забув подати зазначені вище декларації.
Прокурор у судовому засіданні вказав про наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, тому просив визнати його винним у вчиненні вказаних адміністративних правопорушень та накласти стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Адміністративна відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до підпункту «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є поліцейські.
Відповідно до витягу з наказу від 07.11.2015 №3 о/с Головного Управління Національної поліції в Чернігівській області старшого сержанта міліції ОСОБА_1 призначено на посаду поліцейського центру обслуговування підрозділів Головного управління Національної поліції в Чернігівській області.
Відповідно до витягу з наказу від 29.11.2018 №341 о/с Головного Управління Національної поліції в Чернігівській області старшого сержанта поліції ОСОБА_1 призначено на посаду молодшого інспектора відділення охорони адмінбудинків центру забезпечення ГУНП.
Згідно витягу з наказу від 16.05.2022 №216 о/с Головного Управління Національної поліції в Чернігівській області старший сержант поліції ОСОБА_1 16.05.2022 звільнений зі служби в поліції відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію».
Отже, ОСОБА_1 відповідно до пп. «з» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ'пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Абзацом другим пункту 2 рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 19 від 06.09.2016 «Про затвердження Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 листопада 2016 року за № 1479/29609) визначено, що припиненням діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування є день видачі трудової книжки суб'єкту декларування, із зазначенням підстав такого припинення.
Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ'пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Пунктом 2 статті 5 розділу 2 рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 959/29089) передбачено, що декларація суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік подається в установленому ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» порядку, а саме: не пізніше 1 квітня наступного року після припинення діяльності за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п. 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування вбачається, що ОСОБА_1 подав декларації: щорічну за 2021 рік, при звільненні за період не охоплений раніше поданими деклараціями за 2022 рік (з 01.01.2022 до 16.05.2022) та щорічну за 2022 рік після звільнення 19.08.2025 о 20.36 год, 21.16 год та 20.59 год відповідно.
Відповідно до розписки та пам'ятки-ознайомлення ОСОБА_1 доведені вимоги Закону України «Про запобігання корупції», Закону України «Про Національну поліцію», зокрема за відповідальність за порушення антикорупційного законодавства.
Будь-яких доказів на підтвердження поважності несвоєчасного подання декларацій ОСОБА_1 суду не надав.
Вищевикладене свідчить про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік, при звільненні за період не охоплений раніше поданими деклараціями та після звільнення за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції шляхом їх заповнення на сайті Національного агентства.
За вказаних обставин суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.
При визначенні виду стягнення суд враховує характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, ступінь його вини та майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 згідно зі ст. ст. 34, 35 КУпАП суд не вбачає.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,ступінь його вини, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, суд вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до положень ст.40-1 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір» із ОСОБА_1 підлягає стягненню в дохід держави судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп.
Керуючись ст.ст. 1, 9, 23, 33-36, 172-6, 245, 283, 284, 294, ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
постановив:
Об'єднати в одне провадження справи №751/7594/25, №751/7595/25 та №751/7596/25 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП ОСОБА_1 , присвоївши адміністративній справі №751/7594/25, провадження № 3/751/2598/25.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн 00 коп (УК у м. Чернігові/м. Чернігів 21081100, код отримувача (код ЄДРПОУ): 38054398, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: UA208999980313070106000025002, КБКД: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп в дохід Державного бюджету (отримувач коштів - ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача - Казначейство України, МФО 899998, рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Роз'яснити правопорушнику, що згідно зі ст.307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі її оскарження - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч.1 ст.308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно ст. 291 КУпАП постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Новозаводський районний суд м. Чернігова.
Повний текст постанови суду складено 17.09.2025.
Суддя: Н.В. Маслюк