Справа № 127/20385/25
Провадження № 3/127/4313/25
16 вересня 2025 року суддя Вінницького міського суду Вінницької області Федчишен С.А., розглянувши адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , продавець ФОП ОСОБА_2 , ІПН НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 155-1КУпАП, -
Відповідно протоколу про адміністративне правопорушення від 18.06.2025 року, ОСОБА_1 04.06.2025 року в м. Вінниця по вул. Зодчих, 16, при продажу товару Фйфон 15, 128гігабайт, чорний, скло та чехол на суму 28600,00грн. відповідний розрахунковий документ встановленої форми та змісту не створив та не видав, чи порушив порядок проведення розрахунків.
В судовому засіданні захисник ОСОБА_1 - адвокат Бляхарський Я.С. вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП не визнав з підстав викладених в заяві про закриття провадження.
Заслухавши пояснення захисника, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що у справі відсутні докази, які б підтверджували винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, вказаного у протоколі.
За змістом ст. ст.245, 251, 252, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 251 КУпАП одним із доказів у справі про адміністративне правопорушення є протокол про адміністративне правопорушення.
Виходячи з системного аналізу положень ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Положеннями ч.1 ст. 256 КУпАП визначено, що протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій особи, та є одним з основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити усі дані, необхідні для вирішення справи.
Вищевказані докази суддя оцінює з урахуванням положення ст. 252 КУпАП, де, зокрема, зазначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Відповідно до п. п. 1,2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. Використання програмних реєстраторів розрахункових операцій при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється;
2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Фізичні особи - підприємці, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість, при продажу товарів (крім підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) або наданні послуг мають право в розрахунковому документі зазначати назву товару (послуги) у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару (послуги) та ідентифікує належність такого товару (послуги) до товарної групи чи послуги.
З протоколу про адміністративне правопорушення, вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення складено відносно продавця ОСОБА_1 , який працює в ФОП ОСОБА_2 .
Відповідно до пункту 1 наказу ГУ ДПС у Вінницькій області від 18.06.2025 №2881к “Про проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_2 » підставою проведення такої перевірки став п.п. 80.2.2 п. 80.2 ст. 80 глави 8 розділу ІІ, п. 69.27 підрозділу 10 “Інші перехідні положення» та керуючись ст. 20, 61, 62, п.п. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, п. 82.3 ст. 82 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755- VI (із змінами та доповненнями), з питань дотримання вимог Законів України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», “Про ліцензування видів господарської діяльності», “Про ціни і ціноутворення», Кодексу законів про працю України та інших нормативних актів, контроль за дотримання яких покладено на територіальні органи ДПС, та відповідно доповідної записки відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту ГУ ДПС у Вінницькій області №2231/02-32-07-05 від 17.06.2025, провести фактичну перевірку ФОП ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , магазину, АДРЕСА_2 , з 18.06.2025 тривалістю 10 діб.
Відповідно до змісту доповідної записки відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту ГУ ДПС у Вінницькій області №2231/02-32-07-05 від 17.06.2025, в ході проведення аналізу господарської діяльності магазину “ ІНФОРМАЦІЯ_2 » в якому ГУ ДПС у Вінницькій області проведено 04.06.2025 контрольно-розрахункову операцію з купівлі товару (iPhone 15 128 Gb Black), фіскальний чек не створено та не видано, що свідчить про порушення п. 1,2 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: ФОП ОСОБА_2 . Враховуючи викладене, начальник управління податкового аудиту просить надати дозвіл на проведення фактичної перевірки.
Відповідно до акту фактичної перевірки від 19.06.2025 №17515/5/02-32-07- 05/3475710218, 18.06.2025 року о 14:20 почалася фактична перевірка ФОП ОСОБА_2 в магазині, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до пункту 2.2.12, розділу 2 Акту фактичної перевірки, вказано: проведення контрольної розрахункової операції із застосуванням РРО (програмного РРО, розрахункової книжки) при продажу товарів (наданні послуг) iPhone 12 Pro Max, чехол, на загальну суму 20400.
Відповідно до пункту 2.2.13, розділу 2 Акту фактичної перевірки, надання розрахункового документу встановленої форми та змісту - надавався.
Пунктом 2.2.14 , розділу 2 Акту фактичної перевірки, фіскальний режим роботи РРО - фіскалізовано.
Відповідно до пункту 2.2.15 , розділу 2 Акту фактичної перевірки, використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості - забезпечено. Пунктом 2.2.17, розділу 2 Акту фактичної перевірки, вказано, що створення фіскальних звітних чеків - забезпечено.
Пунктом 2.2.18, розділу 2 Акту фактичної перевірки, створення контрольних стрічок і забезпечення їх зберігання - забезпечено.
Відповідно до пункту 2.2.19, розділу 2 Акту фактичної перевірки, сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків з урахуванням проведеної контрольної розрахункової операції - 20400; сума коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій (загальна сума продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня) - 20400 грн.; відповідність сум готівкових коштів.
У пункті 2.2.20, розділу 2 Акту фактичної перевірки, вказано додаткову інформацію про факти, встановлені в ході перевірки:
1) Здійснено контрольно-розрахункову 04.06.2025 року при продажу товарів iPhone 15 128 Gb Black, скло та чехол на суму 28 600 грн. розрахункову операцію не проведено через ПРРО, відповідний розрахунковий документ встановленої форми та змісту на суму проведеної операції не створено та не видано/не надіслано/
2) Здійснюється торгівля товарами, які не обліковані в порядку, встановленому законодавством за місцем їх реалізації. На початок проведення фактичної перевірки не надано документи (у паперовій або електронній формі), які підтверджують облік та походження товарних запасів, що було реалізовано 04.06.2025 року, а саме на iPhone 15 128 Gb Black, на чехол, скло на суму 28600,00 грн.
Таким чином, з аналізу змісту акту фактичної перевірки встановлено, що під час здійснення 18.06.2025 контрольно-розрахункової операції з купівлі товару (iPhone 12 Pro Max, чехол, на загальну суму 20400), ОСОБА_1 здійснив фіскалізацію товару та забезпечив створення та надання фіскальних звітних чеків, що підтверджується із змісту п.2.2.12-2.2.19 Акту фактичної перевірки.
Однак, відповідно до протоколу від 18.06.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ч.1 ст. 155-1 КУпАП України, йому в провину ставиться порушення пунктів 1, 2 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР, а саме: при продажу товару iPhone 15 128 Gb Black, скло та чехол, на суму 28 600 грн., що відбулося 04.06.2025.
З аналізу змісту наказу ГУ ДПС у Вінницькій області від 18.06.2025 №2881к “Про проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_2 », слідує, що така перевірка відбувалася з 18.06.2025, а тому проведення контрольно-розрахункової операції 04.06.2025 відбувалось без належних повноважень податкових органів та не зафіксовано відповідним актом фактичної перевірки та є порушенням процедури з боку працівників ГУ ДПС у Вінницькій області.
У матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази того хто саме здійснював контрольно-розрахункову операцію 04.06.2025, повноваження працівників ГУ ДПС у Вінницькій області на її здійснення, а також доказів факту здійснення продажу товарів із порушенням вимог законодавства.
Відповідно до абзацу другого статті 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дата, час і місце вчинення порушення, що вказано у протоколі 04.06.2025, проте сам протокол про притягнення до адміністративної відповідальності складено 18.06.2025, тобто пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 155-1 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Об'єктом правопорушень, передбачених коментованою статтею, є суспільні відносини у сфері здійснення розрахункових операцій.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається у таких формах: - порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг; - порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.
Суб'єктивна сторона правопорушень, передбачених коментованою статтею, характеризується наявністю вини у формі прямого умислу.
Суб'єктами правопорушень, передбачених ч. 1 статті 155-1 КУпАП можуть бути особи, які відповідно до своїх функціональних обов'язків здійснюють розрахункові операції, а також посадові особи, до компетенції яких належить організація здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Закон виключає можливість притягнення особи до адміністративної відповідальності за відсутності складу правопорушення, при цьому якщо відсутній хоча б один з елементів складу правопорушення відсутній склад правопорушення в цілому.
Аналіз диспозиції ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, а також положень Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" дає можливість зробити висновок, що вимоги законодавства, яким визначається порядок проведення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, поширюються не на всіх без винятку осіб, а лише осіб, які на законній правовій підставі беруть участь у правовідносинах, пов'язаних із здійсненням розрахункових операцій у відповідній сфері господарської діяльності.
Склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, має спеціального суб'єкта, а саме особу, яка на певній правовій підставі (трудові відносини тощо) проводить розрахункові операції або відповідно до своїх обов'язків має компетенцією щодо організації проведення розрахункових операцій.
Однак, матеріали справи не містять належних та допустимих доказів того, що 04.06.2025 здійснено продаж товарів, а відповідний розрахунковий документ встановленої форми та змісту не створено та не видано саме ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення обов'язково зазначаються: місце, час, суть правопорушення, посилання на нормативний акт, який передбачає відповідальність, та інші дані, необхідні для вирішення справи.
Натомість у наданому протоколі відсутній належний опис фактичних обставин, що утворюють об'єктивну сторону складу правопорушення.
Також ні в протоколі, ні в матеріалах справи не міститься і самого факту цієї події, адже контрольно-розрахункова операція, яка ставиться у провину ОСОБА_1 відбулась (04.06.2025) до видання наказу про проведення фактичної перевірки від 18.06.2025.
При цьому, матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, не містять жодного належного, допустимого, достовірного та достатнього доказу щодо наявності у діях ОСОБА_1 об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, адже 18.06.2025, в день складання протоколу, вимоги Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" були дотримані в повному обсязі, що підтверджується і змістом Акту фактичної перевірки.
Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідност. 17 ЗУ «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до рішень ЄСПЛ у справах «Malofeyeva v. Russia» та «Karelin v. Russia» Суд зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом). Отже в такому разі справа про адміністративне правопорушення має бути закрита у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.
У відповідності до положень п.1 ч.1ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст.ст. 7, 9, 247, 248, 279, 283, 284, 307, 308 КУпАП, суд -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити за відсутності події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: