Постанова від 16.09.2025 по справі 569/22334/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2025 року

м. Рівне

Справа № 569/22334/24

Провадження № 22-ц/4815/1122/25

Головуючий у Рівненському міському суді

Рівненської області: суддя Левчук О.В.

Час, дата і місце ухвалення рішення суду першої інстанції

(вступна і резолютивна частини):

17 год.15 хв. 05 червня 2025 року в м. Рівне

Рівненської області

Повний текст рішення складено 09 червня 2025 року

Рівненський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ

головуючий: Хилевич С.В.

судді: Боймиструк С.В., Шимків С.С.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Твердого Миколи Кузьмовича на рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 05 червня 2025 року у цивільній справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2024 року Приватне акціонерне товариство "Рівнеобленерго" (далі - ПрАТ "Рівнеобленерго") звернулося в суд з позовом до ОСОБА_1 , де з урахуванням поданої згодом заяви про зменшення позовних вимог просило стягнути 27 242,63 гривень як вартості необлікованої електричної енергії.

Мотивуючи вимоги, позивачем вказувалося, що 07 серпня 2024 року представниками Рівненського районного електромережевого району (далі - РЕМ) ПрАТ "Рівнеобленерго" в житлі відповідача виявлено факти порушення п.п.5, п.8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ або Правила), затверджених постановою Національної комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14 березня 2018 року № 312), а саме самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів до електричної мережі, без порушення схеми обліку, після відключення за борги.

Того ж дня було складено акт про порушення Правил №R013095, який був направлений відповідачу засобами поштового зв'язку. 18 вересня 2024 року Комісією з розгляду актів про порушення споживачами Правил користування електроенергією Рівненського РЕМ ПрАТ "Рівнеобленерго" за результатами розгляду акту було вирішено провести нарахування ОСОБА_1 завданих збитків енергопостачальнику за період з 27 березня 2024 року по 06 серпня 2024 року згідно з п.п.5, п.8.4.2 Правил. Відповідно до протоколу №237 від 18 вересня 2024 року вартість необлікованої енергії становила 2726 Квт/год, що складало 28 055,15 гривень. Отже, позивачеві були завдані збитки, які підлягають відшкодуванню відповідачем в судовому порядку.

Рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 05 червня 2025 року позов задоволено.

Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ПрАТ "Рівнеобленерго" вартість необлікованої електричної енергії в сумі 27 242,63 гривні.

Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ПрАТ "Рівнеобленерго" витрати зі сплати судового збору в сумі 2 422, 40 гривень.

На рішення суду представником ОСОБА_1 - адвокатом Твердим М.К. подано апеляційну скаргу, де покликався на його незаконність і необґрунтованість, які полягали у невідповідності висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, порушенні норм процесуального права та неправильному застосуванні норм матеріального права.

Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, зазначалося про неналежну оцінку судом першої інстанції того факту, що рішення комісії про безоблікове споживання відповідачем двічі нею оскаржувалось у позасудовому порядку: спочатку до ПрАТ "Рівнеобленерго", а після залишення її скарги без задоволення - до НКРЕКП. При цьому за результатами розгляду скарги ПрАТ "Рівнеобленерго" у листі-відповіді від 19 листопада 2024 року №34/8017 погодилось із тим, що передбаченим пп. 5 п. 8.4.2 ПРРЕЕ порушенням є лише самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку, і що зривання пломб не є порушенням пп. 5 п. 8.4.3 ПРРЕЕ. Тому інформація про порушення пломб в акті про порушення носить лише інформативний характер.

Разом з тим НКРЕКП у листі №3280-20-39-25 від 04 березня 2025 року за результатами розгляду скарги ОСОБА_1 та пояснень ПрАТ "Рівнеобленерго" дійшла висновку, зокрема, що розрахунок щодо обсягу та вартості спожитої необлікованої електроенергії здійснено з недотриманням вимог пункту 8.4.8 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ в частині періоду нарахування, який є завищеним, оскільки 31 березня 2024 року був здійснений контрольний огляд пломб і факту самовільного підключення струмоприймачів, електрообладнання та проводів квартири АДРЕСА_1 до електромережі поза схемою обліку встановлено не було. Так, керуючись висновками НКРЕКП, позивач виключив із періоду безоблікового споживання електроенергії період із 27 по 31 березня 2024 року та зменшив позовну вимогу про стягнення завданих йому збитків за період із 01 квітня по 06 серпня 2024 року з 28 055,15 гривень до 27 242,63 гривень.

Однак з наданих позивачем для суду та НКРЕКП документів слід дійти висновків відсутність контрольних перевірок позивачем пломб у період із 01 квітня по 07 серпня 2024 року; про розташування ввідного автомата не у квартирі ОСОБА_1 , а за її межами - на сходовому майданчику, який є місцем загального користування і доступ до якого має невизначене число осіб; про складання акта про порушення за участі управляючого будинком, але без участі ОСОБА_1 чи її представника, і не у квартирі, як зазначено в Акті, а поза її межами; про фіксацію актом показника лічильника, що обліковував інші обсяги спожитої у квартирі ОСОБА_1 електроенергії.

Також судом не враховано того, що розгляд спору здійснюється лише у межах позовної вимоги, якою є вимога стягнути збитки (шкоду), завдані відповідачем позивачу шляхом безоплатного споживання електроенергії внаслідок порушення нею вимог пп. 5 п. 8.4.2 ПРРЕЕ (самовільного підключення електрообладнання, струмоприймачів, проводки у належній їй квартирі до електричної мережі будинку поза схемою обліку).

При цьому підставою цивільно-правової відповідальності відповідача є наявність у її діях не формального, а матеріального складу цивільно-правового порушення, яким є винне порушення нею саме вимог пп. 5 п. 8.4.2 ПРРЕЕ. Таке порушення є закінченим цивільним правопорушенням не з моменту встановлення факту самовільного відновлення електропостачання до електролічильника, а від електролічильника до квартири відповідача, а з моменту встановлення факту споживання електроенергії поза схемою обліку та із завданням збитків позивачу.

Вважає, що порушенням вимоги пп. 5 п. 8.4.2 ПРРЕЕ є саме безоблікове (безоплатне) споживання електроенергії. Проте, зважаючи на обставини справи, споживання електроенергії було обліковим, тобто без завдання будь-якої шкоди (збитків) позивачу.

З наведених підстав просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні позову відмовити.

У поданому відзиві представник ПрАТ "Рівнеобленерго" - адвокат Чудінович О.В. просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги. Вважав, що за п.п. 4 ч. 2 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" самовільне підключення до об'єктів енергетики є правопорушенням на ринку електричної енергії.

За визначенням, наданим ПРРЕЕ терміну "самовільне підключення", таке порушення є завершеним та тягне за собою настання відповідальності з моменту несанкціонованого (непогодженого) підключення споживачем електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі. При цьому ПРРЕЕ не вимагають від оператора системи розподілу (відповідача) встановлювати будь-які інші додаткові обставини вчинення такого порушення (як-то: спосіб вчинення, мета, дата вчинення порушення тощо).

Отже, при виявленні на об'єкті відповідача непогодженого (непередбаченого проектним рішенням та умовами укладеного сторонами договору) електричного обладнання та проводки (самовільного підключення), яке перебувало під напругою, працівниками позивача було складено акт про порушення правил роздрібного ринку електричної енергії № К013095 від 07 серпня 2024 року.

Актом було зафіксовано порушення споживачем вимог п.п. 5 п. 8.2.4, 8.2.5, 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів до електричної мережі без порушення схеми обліку, після відключення за борги, а також відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи. Тому наявність на об'єкті споживача самовільного підключення (електропроводки та електрообладнання, яке перебувало під напругою) зафіксовано належним чином.

Отже, зважаючи на те, що вказаний акт не оскаржений відповідачем та є дійсним, а завдані збитки не відшкодовані, суд дійшов правильного висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи заявника, колегія суддів дійшла висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення.

Відповідно до частини першої статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 ЦК України, зокрема з договорів та інших правочинів, - ст. 509 ЦК України.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 319 ЦК України власність зобов'язує.

Власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом (частина перша статті 322 ЦК України).

Згідно із ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та вимог, що звичайно ставляться.

Відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі, врегульовані Законом України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон).

Відповідно до статті 4 Закону учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про постачання електричної енергії споживачу.

За вимогами частини третьої статті 58 Закону споживач зобов'язаний, зокрема, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.

Згідно зі статтею 77 Закону учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо; несанкціоноване втручання в роботу об'єктів електроенергетики.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою № 312 від 14 березня 2018 року затвердила ПРРЕЕ, якими зокрема врегульовано взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними ПРРЕЕ.

Пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ закріплені обов'язки споживача електричної енергії, зокрема: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача тощо.

Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник (підпункт 2.3.4 ПРРЕЕ).

Згідно із пунктом 8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Пунктом 8.2.5. ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або Методики, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один із яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача. Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.

Оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави. У разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) чи пошкодження індикатора (за умови наявності активного елемента індикатора) або спрацювання індикатора (за умови відсутності підтвердження заводом виробником індикатора факту його спрацювання внаслідок дії магнітного поля) положення цієї глави не застосовуються (пункт 8.4.1. ПРРЕЕ).

Визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень:

1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки);

2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії);

3) пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо);

4) фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів);

5) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку;

6) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку;

7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку;

8) використання "штучного нуля", що призвело до споживання необлікованої електричної енергії;

9) пошкодження або відсутність пломб на засобах вимірювальної техніки, що вимірюють обсяг електричної енергії, розподіленої мережами споживача (основного споживача), пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) зазначених засобів вимірювальної техніки (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб), інші дії споживача, які призвели до зміни показів цих засобів вимірювальної техніки (пункт 8.4.2. ПРРЕЕ).

Відповідно до пункту 2.3.4. ПРРЕЕ відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.

Як з'ясовано судом, і це сторонами не заперечується, розподіл та постачання електричної енергії за адресою: АДРЕСА_2 здійснюється на підставі публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 256263767 та договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг від 01 січня 2019 року №456263767.

Згідно з інформацією наданою Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівненська обласна енергопостачальна компанія" (далі - ТОВ "РОЕК") у зв'язку із заборгованістю у сумі 6749,76 гривень на вказану адресу надіслано попередження №26902 від 07 березня 2024 року про припинення електропостачання 26 березня 2024 року.

Відповідно до наряду на підключення/відключення 27 березня 2024 року працівниками оператор системи розподілу (далі - ОСР) здійснено відключення електроенергії за вказаною адресою, У наряді зазначено про відключення та опломбування вимикача пломбами №Г-В 15209642, Е-В 15209643.

07 серпня 2024 року представниками ОСР за участі голови правління Новака Ю.В. за зазначеною адресою складено акт про порушення №013095 (далі - Акт), у якому вказано: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів до електромережі без порушення схеми обліку, шляхом зриву пломб на ввідному автоматі №Е-В 15209642, НОМЕР_1 після відключення за борги.

Також в Акті зазначено: місце встановлення засобу обліку №04740216 - ВРЩ, покази - 037915 (пункт 1 Акта); пломби № Е-В 15209642 та Е-В 15209643 на вхідному автоматі пошкоджені (пункт 2 Акта); дозволена потужність 5 кВт (пункт 5 Акта): самовільне підключення виконано не приховано (пункт 6 Акта): схема обліку відновлена (пункт 7 Акта): квартиру відключено повторно (пункт 8 Акта): комісія ОСР з розгляду Акта буде проводити засідання 18 вересня 2024 року (пункт 11 Акта).

За визначенням, наданим ПРРЕЕ терміну "самовільне підключення", таке порушення є завершеним та тягне за собою настання відповідальності з моменту несанкціонованого (непогодженого) підключення споживачем електроустановок, струмоприимачів або електропроводки до електричної мережі. При цьому ПРРЕЕ не вимагають від оператора системи розподілу (відповідача) встановлювати будь-які інші додаткові обставини вчинення такого порушення (як-то спосіб вчинення, мета, дата вчинення порушення тощо).

Згідно з п. 8.2.6. ПРРЕЕ акт про порушення розглядається на засіданні комісії з розгляду актів про порушення оператора системи та у разі причетності споживача до порушення норм ПРРЕЕ комісією визначаються обсяг необлікованої електричної енергії, а також сума завданих споживачем збитків.

За пунктом 8.4.1 ПРРЕЕ оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих правил та/або виявлення безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.

Згідно з положеннями пункту 8.4.8 ПРРЕЕ якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи, під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог ПРРЕЕ, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Для споживачів, у яких відсутні договірні відносини з оператором системи, та побутових споживачів за робочий день приймається календарний день.

Відповідно до положень пункту 8.4.11 ПРРЕЕ у разі виявлення у побутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії розраховується за формулою 5 ПРРЕЕ.

18 вересня 2024 року комісією із розгляду актів про порушення споживачами Правил Рівненського міського РЕМ ПрАТ "Рівнеобленерго" розглянуло Акт про порушення та складено Протокол №237 засідання комісії, за результатом розгляду якого вирішила провести нарахування Споживачу ( ОСОБА_1 ) збитків завданих ПрАТ "Рівнеобленерго" за період з 27 березня 2024 року по 06 серпня 2024 року згідно з п.п.5, п.8.4.2 ПРРЕЕ.

Комісією ОСР прийнято рішення здійснити на підставі Акта розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за період з 27 березня 2024 року по 06 серпень 2024 року.

Розрахунок здійснено за формулою 5 ПРРЕЕ з урахуванням потужності 5 кВт, коефіцієнта використання потужності 0,2, коефіцієнта сезонності 1 (у період з 27 березня 2024 року по 31 березня 2024року) та 0,8 (з 01 квітня 2024 року по 06 серпня 2024 року). Сума нарахувань склала 28055,15 гривень.

За результатами розгляду звернення відповідача від 24 січня 2025 року НКРЕКП листом від 04 червня 2025 року повідомила її, зокрема, що згідно з протоколом засідання комісії з розгляду Акта від 18 вересня 2024 №237 засідання комісії з розгляду акта відбулося без її участі. Комісією ОСР прийнято рішення здійснити на підставі Акта розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за період з 27 березня 2024 року по 06 серпня 2024 року. При цьому, згідно з інформацією, наданою ОСР. дата останнього контрольного огляду засобу обліку, здійсненого представниками ОСР за вказаною адресою до дати складення Акта - 31 березня 2024 року.

Тому НКРЕКП дійшов висновку, що розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергі, оформлений Протоколом № 237, здійснено ПрАТ "Рівнеобленерго" з недотриманням вимог пункту 8.4.8 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ в частині визначення періоду нарахування.

Позивач таку обставину врахував у зв'язку з цим зменшив розмір позовних вимог, але відповідачем неправильності обчислення доведено не було.

Повно і правильно встановивши обставини справи та застосувавши при вирішенні спірних правовідносин норми матеріального права, які підлягали застосуванню, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позову.

Згідно зі ст.ст. 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Між тим, всупереч аргументам заявника, згідно з ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення, зокрема, самовільного підключення.

Тобто в розумінні цих Правил самовільне підключення є самодостатньою причиною порушення та наявності підстав для складення відповідного акту із нарахуванням збитків, а встановлення в подальшому після такого порушення факту споживання електроенергії не вимагається.

При цьому в справі наявні обставини, які доводять невиконання відповідачем покладених на неї законодавством, яке регулює спірні правовідносини, обов'язків, що призвело до заподіяння збитків позивачу.

Відповідно до частини першої та другої статті 614 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання.

Однак, незважаючи на те, що стороною позивача подано достатньо об'єктивних, допустимих та переконливих доказів в підтвердження своїх позовних вимог, вони відповідачем не спростовані, а заперечення щодо позовних вимог ґрунтувалися на припущеннях.

Отже, доводи апеляційної скарги не спонукають до скасування оскаржуваного рішення, вони були предметом дослідження попереднім судом та фактично зводяться до викладення обставин справи із наданням коментарів і тлумаченням норм чинного законодавства на власний розсуд, висвітлення цих обставин у зручний спосіб, який має за мету задоволення апеляційної скарги, а не спростування висновків суду першої інстанції.

Залишаючи апеляційну скаргу без задоволення, суд апеляційної інстанції враховує положення практики Європейського суду з прав людини про те, що право на обґрунтоване рішення не вимагає детальної відповіді судового рішення на всі доводи, висловлені сторонами. Крім того, воно дозволяє вищим судам просто підтверджувати мотиви, надані нижчими судами, не повторюючи їх (пункт 32 рішення від 27 вересня 2001 року у справі "Гірвісаарі проти Фінляндії").

Пункт 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод не вимагає більш детальної аргументації від апеляційного суду, якщо він лише застосовує положення для відхилення апеляції відповідно до норм закону як такої, що не має шансів на успіх, без подальших пояснень (рішення у справах Burgandothers v. France (Бюрг та інші проти Франції), (dec.); Gorou v. Greece (no. 2) (Гору проти Греції №2) [ВП], § 41).

Підставою для залишення оскаржуваного рішення без змін відповідно до ст. 375 ЦПК України є додержання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при його ухваленні.

Керуючись ст. ст. 374, 375, 381-384, 389-391 ЦПК України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Твердого Миколи Кузьмовича залишити без задоволення, а рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 05 червня 2025 року - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий: С.В. Хилевич

Судді: С.В. Боймиструк

С.С. Шимків