Постанова від 15.09.2025 по справі 640/12826/22

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/12826/22 Суддя (судді) першої інстанції: Т.В. Смішлива

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача: Кузьмишиної О.М.,

суддів: Вівдиченко Т.Р., Карпушової О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту патрульної поліції, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції, що полягає у не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 додаткової винагороди за травень та червень 2022 року;

- зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 додаткову винагороду за травень та червень 2022 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, як співробітник поліції, мав право на виплату додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 у розмірі до 30 000 грн щомісячно, проте у період з травень та червень 2022 року йому така винагорода виплачена не була.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року адміністративний позов задоволено повністю.

Визнано протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, установлену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 30000,00 грн пропорційно в розрахунку на місяць за період з 01.05.2022 до 29.06.2022.

Зобов'язано Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, установлену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 30000,00 гривень пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць за період з 01.05.2022 до 29.06.2022.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції на користь ОСОБА_1 судові витрати на правничу допомогу адвоката у розмірі 3000,00 (три тисячі грн 00 коп.) гривень.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Департамент патрульної поліції звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване рішення, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що судом першої інстанції не враховано об'єктивні обставини не нарахування позивачу додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ №168.

Апелянт стверджує, що виплата додаткової винагороди здійснена не була (за травень/червень поточного року) у зв'язку з вмотивованими рапортами командира батальйону № НОМЕР_1 ОСОБА_2 . Здійснені дії відповідали межам повноважень кожного керівника, згідно їх ієрархної підпорядкованості.

Також апелянт зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що щодо ОСОБА_1 від 04.05.2022 проводилося службове розслідування, яке призначено за фактом можливого порушення службової дисципліни.

Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.05.2025 та від 30.05.2025 відкрито апеляційне провадження та призначено справу до судового розгляду в порядку письмового провадження.

Від ОСОБА_1 26.05.2025 подано до суду відзив на апеляційну скаргу, в якому останній вважає апеляційну скаргу відповідача безпідставною та необґрунтованою. Просить суд апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Відповідно до частин першої, третьої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів дійшла таких висновків.

Як правильно встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 13.12.2021 проходив службу на посаді командира взводу № 2 роти № 7 батальйону № 2 полку № 1 (з обслуговування правого берега) управління патрульної поліції в місті Києві Департаменту патрульної поліції.

Згідно з відомостями дислокації сил та засобів, позивач 03.05.2022, 04.05.2022, 07.05.2022, 08.05.2022, 11,05.2022, 12.05.2022, 15.05.2022, 16.05.2022, 19.05.2022, 20.05.2022, 23.05.2022, 24.05.2022, 28.05.2022, 31.05.2022, 01.06.2022, 04.06.2022, 05.06.2022, 08.06.2022, 09.06.2022, 12.06.2022, 13.06.2022, 16.06.2022, 17.06.2022, 20.06.2022, 21.06.2022, 24.06.2022, 25.06.2022, 28.06.2022, 29.06.2022 здійснював службу.

Відповідно до розрахункового листа за березень - квітень 2022 року позивачу нараховано та виплачено додаткову винагороду у сумі 30000,00 грн. Згідно з розрахунковим листом за травень - червень 2022 року позивачу не нараховувалась додаткова допомога.

Наказом ДПП від 29.06.2022 № 886 о/с «По особовому складу» позивача звільнено з займаної посади у зв'язку з переведенням для подальшого проходження служби до Департаменту боротьби з наркозлочинністю Національної поліції України.

Відповідно до висновку, затвердженого 02.06.2022, вирішено застосувати до позивача дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати додаткової винагороди, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіряючи дотримання судом першої інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, колегія суддів виходить із наступного.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, соціальний захист поліцейських визначено Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII (далі-Закон № 580-VIII).

Відповідно до частин першої та другої статті 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України введено воєнний стан.

Згідно пункту 13 частини четвертої статті 9 Закону України "Про критичну інфраструктуру" до життєво важливих функцій та/або послуг, порушення яких призводить до негативних наслідків для національної безпеки України, належать, зокрема: правопорядок, здійснення правосуддя, тримання під вартою.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" у період дії воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Національного банку України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, судів, органів прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, розвідувальних органів та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність.

Згідно з частинами другою та третьою статті 24 Закону України "Про Національну поліцію" у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості.

У ході забезпечення та здійснення заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості, виконання завдань територіальної оборони органи та підрозділи, що входять до системи поліції та дислокуються в межах Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, області, міста Києва, підпорядковуються відповідному начальнику Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, області, місті Києві.

Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 14.03.2022 №133/2022 (затвердженим Законом України від 14.03.2022 №2119-ІХ) продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 18.04.2022 №259/2022 (затвердженим Законом України від 21.04.2022 №2212-ІХ) продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 17.05.2022 №341/2022 (затвердженим Законом України від 22.05.2022 №2263-ІХ) продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 07.11.2022 №757/2022 (затвердженим Законом України від № 2738-IX від 16.11.2022) продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України від 06.02.2023 № 58/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 07.02.2023№2915-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

Відповідно до Закону України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" №3057-IX від 02.05.2023 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб, згідно з Указом Президента № 254/2023 від 01.05.2023.

Відповідно до Закону України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" № 3275-IX від 27.07.2023 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб, згідно з Указом Президента від 26.07.2023 № 451/2023.

Відповідно до Закону України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" № 3429-IX від 08.11.2023 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб, згідно з Указом Президента від 06.11.2023 № 734/2023.

Приписами пунктів 1, 3 постанови Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 № 168 (далі - Постанова КМУ № 168) передбачено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників). Міністерству фінансів опрацювати питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації цієї постанови.

Отже, на період дії воєнного стану, зокрема, співробітникам Національної поліції України постановою №168 передбачена виплата додаткової винагороди.

Проаналізувавши вищевказані норми, судова колегія зазначає, що додаткова винагорода, передбачена постановою КМУ №168, виплачується поліцейським, які фактично працювали та за фактично відпрацьований час.

Для виплати додаткової винагороди необхідними є наявність таких умов: період дії воєнного стану, перебування на посаді поліцейського, поліцейський фактично виконує свої повноваження, обумовлені Законом, в період дії постанови КМУ №168.

У спірному випадку встановлено та не заперечувалося відповідачем, що згідно копій дислокацій сил та засобів роти №7 батальйону №2 полку №1 УПП у м. Києві ДПП, які містяться в матеріалах справи, що ОСОБА_1 проходив службу та виконував обов'язки відповідно до займаної посади 03.05.2022, 04.05.2022, 07.05.2022, 08.05.2022, 11,05.2022, 12.05.2022, 15.05.2022, 16.05.2022, 19.05.2022, 20.05.2022, 23.05.2022, 24.05.2022, 28.05.2022, 31.05.2022, 01.06.2022, 04.06.2022, 05.06.2022, 08.06.2022, 09.06.2022, 12.06.2022, 13.06.2022, 16.06.2022, 17.06.2022, 20.06.2022, 21.06.2022, 24.06.2022, 25.06.2022, 28.06.2022, 29.06.2022 (а.с.17-46).

У свою чергу, посилання апелянта на проведення щодо позивача з 04.05.2025 службового розслідування, яке призначене за фактом можливого порушення службової дисципліни, за результатами якого видано 29.06.2022 видано наказ "По особовому складу" про переведення для подальшого проходження служби до Департаменту боротьби з накрозлочинністю Національної поліції України, не заслуговують на увагу суду, оскільки не є предметом спору.

Крім того, за приписами пунктів 3, 9 розділу I Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 р. за № 669/28799, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять:

1) посадовий оклад;

2) оклад за спеціальним званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);

4) премії;

5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

При виплаті поліцейським грошового забезпечення за неповний місяць розмір виплати за кожний календарний день визначається шляхом ділення суми грошового забезпечення за повний місяць на кількість календарних днів у місяці, за який здійснюється виплата.

Пунктом 5 розділу ІІІ цього Порядку встановлено, що за поліцейським, відстороненим від виконання службових обов'язків (посади), у зв'язку з проведенням щодо нього службового розслідування в порядку, визначеному Дисциплінарним статутом Національної поліції України, прийняттям відповідною місцевою радою резолюції недовіри, здійсненням щодо нього кримінального провадження, зберігаються всі види грошового забезпечення, які були йому встановлені до відсторонення, крім премії.

Поліцейський вважається відстороненим від виконання службових обов'язків з дати видання відповідного наказу до дня видання наказу про допуск до виконання службових обов'язків за займаною посадою.

Рішення про відсторонення поліцейського від посади можуть приймати начальники, яким надано право прийняття на службу або призначення на посаду, шляхом видання письмового наказу.

У разі допуску до виконання службових обов'язків за займаною посадою (якщо за результатами службового розслідування підстави прийняття рішення про відсторонення не підтвердилися) або до виконання службових повноважень (у разі закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, у зв'язку з відсутністю події або складу адміністративного правопорушення) за період, протягом якого поліцейські не виконували службові обов'язки (службові повноваження), може бути встановлена премія, на отримання якої вони втратили право у зв'язку з усуненням (відстороненням) від виконання службових обов'язків (службових повноважень). Розмір премії зазначається в наказі про скасування та не перевищує розміру, що був установлений у попередньому місяці до відсторонення.

З матеріалів справи вбачається, що позивача від виконання службових обов'язків відсторонено не було, що виключає можливість позбавлення його будь-якої складової грошового забезпчечення, в тому числі і додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ від 28.02.2022 №168.

Крім того, судом першої інстанції правильно зазначено, що посилання відповідача про проведення щодо позивача службового розслідування, суд оцінює критично, оскільки позивача звільнено з займаної посади у зв'язку з переведенням для подальшого проходження служби до Департаменту боротьби з наркозлочинністю Національної поліції України, з 30.06.2022.

Таким чином, апеляційний суд вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що не виплативши позивачу додаткову винагороду, встановлену Постановою №168, за 01.05.2022 по 29.06.2022, відповідач порушив вимоги чинного законодавства.

На підставі встановлених в ході судового розгляду обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку стосовно спірних правовідносин.

Доводи апеляційної скарги, яким була дана оцінка в мотивувальній частині рішення, ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.

Оскільки в апеляційній скарзі відсутні доводи та заперечення апелянта щодо розміру судових витрат на правову допомогу в суді першої інстанції, які підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, а тому в силу положень статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні підстави для перегляду рішення суду першої інстанції у відповідній частині.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Відповідно до п. 1 частини першої статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Згідно зі статтею 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції - залишити без задоволення, а рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року у справі №640/12826/22 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя - доповідач О.М. Кузьмишина

Судді Т. Р. Вівдиченко

О.В.Карпушова