Справа № 727/11540/25
Провадження № 1-кс/727/2617/25
15 вересня 2025 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
слідчого судді - ОСОБА_1
при секретарі - ОСОБА_2
розглянувши в судовому засіданні в залі суду міста Чернівці клопотання прокурора відділу Чернівецької обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку відсторонення від посади ОСОБА_4 , по матеріалам досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024260000000151 від 10 вересня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,-
за участю:
прокурора - ОСОБА_5
підозрюваної - ОСОБА_4
захисника - ОСОБА_6
Прокурор звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строку відсторонення від посади ОСОБА_4 .
Посилається на те, що 16.06.2021 згідно із розпорядженням № 299-ос міського голови Хотинської міської ради укладено контракт з ОСОБА_4 , відповідно до якого останню призначено на посаду генерального директора Комунального некомерційного підприємства «Хотинська багатопрофільна лікарня» Хотинської міської ради (далі за текстом - КНП «Хотинська БПЛ»).
Відповідно до Контракту від 16.06.2021 директор КНП «Хотинська БПЛ» зобов'язується безпосередньо і через адміністрацію підприємства здійснювати поточне управління підприємством з метою забезпечення виконання його статутних завдань, ефективної діяльності підприємства, раціонального використання і збереження закріпленого за підприємством майна; поточне керівництво підприємством, організовує його господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання підприємством завдань, передбачених законодавством, статутом підприємства та цим контрактом; своєчасно вживати заходів до запобігання банкрутству підприємства у разі його неплатоспроможності; забезпечувати ефективне використання і збереження закріпленого за підприємством майна; забезпечувати належне виконання вимог законодавства у сфері публічних закупівель; забезпечувати своєчасну та в повному обсязі сплату передбачених законодавством податків, зборів та інших обов'язкових платежів; укладати трудові договори з працівниками підприємства, також керівник має право діяти від імені підприємства, представляти його інтереси у відносинах з підприємствами, установами, організаціями будь-якої форми власності, фізичними особами; укладати від імені підприємства правочини відповідно до законодавства та обмежень, встановлених статутом; відкривати рахунки в банках та органах Казначейства; розпоряджатись коштами підприємства в межах обсягів та у порядку, визначеному законодавством та фінансовим планом підприємства.
Генеральний директор КНП «Хотинська БПЛ» ОСОБА_4 є службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями.
Національною службою здоров'я України (далі за текстом - НСЗУ) було рекомендовано закладам охорони здоров'я, які хочуть контрактуватися з НСЗУ за певними пакетами медичних послуг, забезпечити наявність кондиціонерів у палатах та інших приміщеннях перебування пацієнтів. Зокрема, йдеться про забезпечення кондиціонування не менше 30% від загальної кількості палат/приміщень, де перебувають пацієнти. Лікарні, які увійшли до спроможної мережі та які не зможуть забезпечити кондиціонерами свої приміщення відповідно до вимог, - втратять можливість контрактуватися із НСЗУ.
Так, ОСОБА_4 , здійснюючи керівництво КНП «Хотинська БПЛ», усвідомлюючи обов'язковість встановлення кондиціонерів повітря у приміщеннях, які використовуються КНП «Хотинська БПЛ», розробила злочинний план, направлений на розтрату ввірених їй бюджетних коштів шляхом здійснення публічної закупівлю кондиціонерів в кількості 50 шт.
Надалі, точної дати та часу органом досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_4 , реалізовуючи свій злочинний план, спрямований на розтрату бюджетних коштів КНП «Хотинська БПЛ», будучи при цьому особою, яка є їх розпорядником, та яка в силу своїх посадових обов'язків повинна забезпечувати ефективне їх використання, забезпечувати при цьому виконання вимог законодавства у сфері публічних закупівель, залучила до своєї протиправної діяльності фахівця з державних закупівель КНП «Хотинська БПЛ» ОСОБА_7 , яка перебуває на зазначеній посаді з 09.09.2022 відповідно до наказу генерального директора КНП «Хотинська БПЛ» № 93-од, та є уповноваженою особою в розумінні Закону.
Згідно з розділом 2 «Завдання та обов'язки» посадової інструкції ОСОБА_7 , з якою вона ознайомлена, до повноважень останньої належить: складати та затверджувати річний план закупівель та зміни до нього; здійснювати вибір типу, виду закупівель відповідно до вимог чинного законодавства; забезпечувати рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця, що проводить замовник; забезпечувати складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом; забезпечувати оприлюднення в електронній системі закупівель інформації необхідної для виконання вимог Закону; представляти інтереси замовника з питань, пов'язаних зі здійсненням закупівель, зокрема під час перевірок і контрольних заходів, розгляду скарг; надавати в установлений строк необхідні документи та відповідні пояснення; аналізувати виконання договорів, укладених згідно із Законом «Про публічні закупівлі»; керуватись під час виконання своїх функцій принципами: добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії, ефективності та пропорційності запобігання корупційним діям і зловживанням та інші.
Відповідно до розділу 4 «Відповідальність» вказаної посадової інструкції ОСОБА_7 несе відповідальність за порушення вимог, установлених Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання, іншими Законами чи нормативно-правовими актами, що регулюють сферу публічних закупівель; неякісне і несвоєчасне виконання посадових завдань та обов'язків, бездіяльність або невикористання прав, наданих посадовою інструкцією; порушення положення про комерційну таємницю підприємства.
Фахівець з державних закупівель КНП «Хотинська БПЛ» ОСОБА_7 є службовою особою, посада якої пов'язана із виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.
Так, ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_7 , будучи службовими особами, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно-небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, в умовах воєнного стану, зловживаючи своїми службовими повноваженнями, здійснили розтрату бюджетних коштів на користь ПП «СПЕЦСЕРВІС», чим спричинили тяжкі наслідки за наступних обставин.
В подальшому, ОСОБА_7 , діючи спільно та за вказівкою ОСОБА_4 , в порушення вищезазначених вимог Закону України «Про публічні закупівлі», зокрема ст. 5 Закону, п. 6 ч. 1 ст. 7, п. 3 ч. 1 ст. 26 Бюджетного кодексу України, Положення про уповноважену особу, посадової інструкції, Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, всупереч інтересам служби, умисно не виконуючи свої посадові обов'язки, задля досягнення цілей при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату, передбачаючи при цьому настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, умисно не провела перевірку ринкової вартості відповідного предмету закупівлі, а також не направила не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг, не проаналізувала загальнодоступну відкриту інформацію про ціни, що міститься в мережі Інтернет у відкритому доступі, в тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках, свідомо розуміючи можливість отримання цінових пропозицій, при яких буде відсутня можливість завищити вартість предмету закупівлі.
Надалі, усвідомлюючи, що відповідний предмет закупівлі, а саме кондиціонери повітря, не є дефіцитним на ринку та у відкритих джерелах наявна повна інформація про ціни і характеристики цього товару, розуміючи, що вони умисно не використали всіх передбачених нормативно-правовими актами можливостей для збереження бюджетних коштів від зайвих витрат, ОСОБА_4 діючи за попередньою змовою з ОСОБА_7 визначила очікувану вартість 2 200 000 (два мільйони двісті тисяч) грн, після чого ОСОБА_7 за вказівкою ОСОБА_4 підготувала тендерну пропозицію на закупівлю 50 штук кондиціонерів повітря за вищезазначеною очікуваною вартістю, що була суттєво вищою від ринкових цін на такі товари.
В свою чергу, ОСОБА_7 , діючи за вказівкою ОСОБА_4 та розуміючи, що ціна на предмет закупівлі значно завищена, розмістила оголошення про проведення відкритих торгів.
Так, ОСОБА_7 з метою реалізації спільного злочинного із ОСОБА_4 умислу, усвідомлюючи, що організація процедури закупівлі здійснюється із порушенням встановлених норм та вимог, перебуваючи на робочому місці за адресою: вулиця Богдана Хмельницького, будинок, 4, в місті Хотин Дністровського району Чернівецької області, 07.03.2024 розмістила в системі електронних закупівель «ProZorro» оголошення про проведення відкритих торгів UA-2024-03-07-011659-a із визначенням дати подання тендерних пропозицій та проведенням відкритих торгів за предметом закупівлі ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» 42510000-4 Теплообмінники, кондиціонери повітря, холодильне обладнання та фільтрувальні пристрої (Кондиціонер настінний (спліт-система) з монтажем) на загальну кількість 50 штук з очікуваною вартістю 2 200 000 (два мільйони двісті тисяч) грн, усвідомлюючи, що вартість за одиницю відповідного товару є суттєво вищою від ринкових цін.
Надалі ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_4 склала «Протокол уповноваженої особи» № 272 від 25.03.2024, відповідно до якого переможцем торгів визнано ПП «СПЕЦСЕРВІС» (код ЄДРПОУ 30518990), чия цінова пропозиція складала 1 869 000 грн, що в свою чергу була суттєво вищою від ринкових цін на такі товари.
В подальшому, ОСОБА_4 , яка в силу своїх посадових обов'язків повинна забезпечувати ефективне використання бюджетних коштів, забезпечуючи при цьому виконання вимог законодавства у сфері публічних закупівель, усвідомлюючи, що ОСОБА_7 не визначила належним чином вартість предмету закупівлі, та що цінова пропозиція, надана переможцем торгів, є суттєво вищою від ринкової, реалізовуючи свій злочинний умисел, направлений на розтрату бюджетних коштів, 15.04.2024 уклала договір № 119 з ПП «СПЕЦСЕРВІС», відповідно до умов якого, постачальник зобов'язується поставити замовнику теплообмінники, кондиціонери повітря, холодильне обладнання та фільтрувальні пристрої (настінні кондиціонери повітря), а замовник - прийняти і оплатити товар, який постачається згідно умов договору.
Відповідно до специфікації, яка є додатком № 1 до зазначеного договору, постачальником поставляються наступні кондиціонери повітря: AlpinAir серії Nordend Extreme NRD 09IN-EX/NRD-09OUT-EX у кількості 15 штук, вартістю 465 606 грн (в т.ч. ПДВ), AlpinAir серії Nordend Extreme NRD 12IN-EX/NRD-12OUT-EX у кількості 10 штук, вартістю 355 248 грн (в т.ч. ПДВ), AlpinAir серії Nordend Extreme NRD 18IN-EX/NRD-18OUT-EX у кількості 2 штуки, вартістю 108 289,20 грн (в т.ч. ПДВ), AlpinAir серії Nordend Extreme NRD 24IN-EX/NRD-24OUT-EX у кількості 2 штуки, вартістю 140 719,20 грн (в т.ч. ПДВ), AlpinAir серії MONTBLANC MNT-09IN/MNT09OUT у кількості 10 штук, вартістю 355 248 грн (в т.ч. ПДВ), AlpinAir серії MONTBLANC MNT-12IN/MNT-12OUT у кількості 11 штук, вартістю 443 889,60 грн (в т.ч. ПДВ).
Відповідно до видаткових накладних № 28 від 20.05.2024 та № 32 від 05.06.2024 на поставку ПП «СПЕЦСЕРВІС» обладнання на адресу КНП «Хотинська БПЛ» за договором про закупівлю № 199 від 15.04.2024, постачальником поставлено наступні кондиціонери повітря: AlpinAir серії Nordend Extreme NRD 09IN-EX/NRD-09OUT-EX у кількості 15 штук, AlpinAir серії Nordend Extreme NRD 12IN-EX/NRD-12OUT-EX у кількості 10 штук, AlpinAir серії Nordend Extreme NRD 18IN-EX/NRD-18OUT-EX у кількості 2 штуки, AlpinAir серії Nordend Extreme NRD 24IN-EX/NRD-24OUT-EX у кількості 2 штуки, AlpinAir серії MONTBLANC MNT-09IN/MNT09OUT у кількості 10 штук, AlpinAir серії MONTBLANC MNT-12IN/MNT-12OUT у кількості 11 штук.
Надалі службові особи КНП «Хотинська БПЛ», будучи необізнаними про злочинний умисел ОСОБА_4 , яка в силу своєї посади наділена правомочністю оперативного управління бюджетними коштами, на підставі платіжних доручень, на виконання умов укладеного ОСОБА_4 договору № 119 від 15 квітня 2024 року та видаткових накладних перераховано на рахунок ПП «СПЕЦСЕРВІС» № UA983226690000026004301069501 бюджетні кошти за придбання кондиціонерів повітря у загальній сумі 1 869 000 грн., вартість яких є суттєво вищою від ринкових цін на такі товари на 402 748,19 грн.
Отже, ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою групою осіб, будучи службовими особами, діючи умисно, протиправно, зловживаючи службовим становищем, незаконно розтратили бюджетні кошти на користь ПП «СПЕЦСЕРВІС» у великих розмірах на суму 402 748,19 грн., внаслідок чого КНП «Хотинська БПЛ» завдано шкоди на вищезазначену суму, яка в двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
16.07.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
04.08.2025 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Чернівці ОСОБА_4 відсторонено від посади генерального директора Комунального некомерційного підприємства «Хотинська багатопрофільна лікарня» Хотинської міської ради до 16 вересня 2025 року, в межах строку досудового розслідування.
10.09.2025 року постановою заступника керівника Чернівецької обласної прокуратури строк досудового розслідування продовжений до трьох місяців, а саме до 16.10.2025 року.
Враховуючи те, що завершити досудове розслідування до закінчення строку дії відсторонення від посади неможливо через необхідність проведення ще ряду слідчих дій, в зв'язку з чим виникла необхідність у продовженні строку відсторонення підозрюваного від посади, тому просить клопотання задовольнити.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримала, просила задовольнити.
Підозрюваний та захисник в судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання.
Ознайомившись з клопотанням та доказами, якими воно обґрунтовується, заслухавши думку прокурора, підозрюваного, захисника, приходжу до наступних висновків.
Встановлено, що 10.09.2024 року до ЄРДР внесені відомості за №42024260000000151 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
16.07.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
04.08.2025 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Чернівці ОСОБА_4 відсторонено від посади генерального директора Комунального некомерційного підприємства «Хотинська багатопрофільна лікарня» Хотинської міської ради до 16 вересня 2025 року, в межах строку досудового розслідування.
10.09.2025 року постановою заступника керівника Чернівецької обласної прокуратури строк досудового розслідування продовжений до трьох місяців, а саме до 16.10.2025 року.
Як визначено приписами ч.2 ст.157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини:1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
За приписами ч. 2 ст. 158 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у продовженні строку відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе, що: 1) обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати; 2) сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.
Обставини на які посилається прокурор, обґрунтовуючи своє клопотання це те, що ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді генерального директора Комунального некомерційного підприємства «Хотинська багатопрофільна лікарня» Хотинської міської ради, може незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, зокрема на ОСОБА_7 , якій в даному кримінальному провадженню також повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити нове кримінальне правопорушення, пов'язане із розтратою бюджетних коштів, а так само знищити, підмінити чи спотворити документи, що мають значення для кримінального провадження, оскільки перебування ОСОБА_4 на вказаній посаді сприяло вчиненню нею корупційного кримінального правопорушення, пов'язаного із розтратою бюджетних коштів.
Так під час досудового розслідування були вилучені всі необхідні для здійснення досудового розслідування речі та документи, на які відповідно накладено арешт. Наведена обставина спростовує твердження прокурора про можливість ОСОБА_4 за умови не застосовування до неї заходу забезпечення кримінального провадження у виді продовження відсторонення від посади, знищити чи підробити речі і документи.
Також в кримінальному провадженні допитані свідки та підозрювана ОСОБА_7 , їх допити зафіксовані у відповідних протоколах, а прокурором в поданому клопотанні не конкретизовано ризик незаконного впливу ОСОБА_4 на свідків та підозрювану ОСОБА_7 у справі чи можливі наслідки такого впливу для досудового розслідування.
Водночас стороною обвинувачення не виявлено будь-яких відомостей щодо спроб підозрюваної впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження.
Більше того, ризик незаконного впливу ОСОБА_4 на свідків та підозрювану ОСОБА_7 , задоволений за рахунок покладення на підозрювану обов'язків, передбачених ст.194 КПК України, а не шляхом відсторонення її від займаної посади.
Так, ухвалою слідчого судді Шевченківського райсуду м. Чернівці від 18.07.2025 року застосовано до підозрюваної ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 70 прожиткових мінімумів для працездатних осіб тобто 211 960 гривень, яка може бути внесена як самою підозрюваною так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) протягом п'яти днів на депозитний рахунок. Покладено на підозрювану ОСОБА_4 строком до 16 вересня 2025 року наступні обов'язки: прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду; не відлучатися за межі Чернівецької області без дозволу слідчого, прокурора слідчого судді або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання; утримуватись від спілкування із ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , з приводу кримінального провадження; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Відповідно до ст. 43 Конституції України, кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, а тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, у тому числі і відсторонення особи від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.
Отже, вищенаведене свідчить про відсутність підстав, що перебування ОСОБА_4 на посаді перешкоджатиме кримінальному провадженню.
За вказаних умов подальше відсторонення підозрюваного від посади становитиме значний ризик непропорційного втручання в права, свободи та інтереси вказаної особи, що легітимної мети не переслідує та не є необхідним у демократичному суспільстві, та не спрямовано на виконання завдань кримінального провадження.
Враховуючи викладене, а також не доведення потреб, які виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, що відповідає засадам розумності і пропорційності та виправдовують обмеження гарантованого ст.43 Конституції України права на працю, а також того, що сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, та продовженням відсторонення обвинуваченої від посади може бути виконане завдання, для виконання якого прокурор звернувся із клопотанням, суд приходить до висновку, що в задоволенні клопотання слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 110, 154-158, 309 КПК України, слідчий суддя,-
У задоволенні клопотання прокурора відділу Чернівецької обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку відсторонення від посади ОСОБА_4 , по матеріалам досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024260000000151 від 10 вересня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту її проголошення.
Повний текст ухвали виготовлений 16.09.2025 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1