Справа № 420/12176/25
12 вересня 2025 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 , яка діє у власних інтересах, а також в інтересах малолітньої ОСОБА_2
до Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області
про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивачка) подала позов у власних інтересах та інтересах малолітньої ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування рішень керівника Овідіопольського відділення УСЗН Ірини ДАВИДОВОЇ, а саме:
- рішення № 15 про утримання надміру виплачених сум допомог від 29.10.2024 №55145-1064197-Р у сумі 42000 грн,
- рішення № 1 від 15.01.2025 року №55145-1109208-Р у сумі 10000 грн, № 15 про утримання надміру виплачених сум допомог від 29.10.2024 №55145_1064197_Р;
- та про зобов'язання Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області перерахувати та виплатити недоплачену (утриману) допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, яка призначена ОСОБА_1 та дитині-сироті ОСОБА_2 та виплачується ОСОБА_1 як уповноваженій особі, з жовтня 2024 року та виплачувати у розмірі, встановленому Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що ОСОБА_1 та її родина - чоловік - ОСОБА_3 , діти - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , та дитина, опікуном якої є позивач, - ОСОБА_2 , є внутрішньо переміщеними особами та перебувають на обліку в Овідіопольському відділі Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області з 2021 року. Відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 (далі - Порядок №332) ОСОБА_1 зверталася до Овідіопольського відділу УСЗН із заявами встановленої форми для продовження виплати допомоги її родині. Заяви подавалися за встановленою Порядком №332 формою в одному примірнику та наявні в особовій справі позивача. Позивач звернулася з відповідною заявою 19.06.2024, протягом трьох місяців допомога позивачу не надходила, 28.09.2024 надійшла допомога на всіх членів сім'ї позивача. У жовтні 2024 року та у листопаді 2024 року позивач не отримала допомоги. Позивач подала заяву 20.11.2024 до Овідіопольського відділу УСЗН, в якій просила повідомити про підстави припинення виплати допомоги її родині та надати копії рішень про призначення (продовження виплати) допомоги; припинення виплати допомоги; інші рішення, на підставі яких сім'ї позивача було припинено виплату допомоги, у разі їх ухвалення. Відповіді на заяву позивач не отримав.
Позивач 06.12.2024 звернулася із заявою для продовження отримання допомоги на себе та ОСОБА_2 , проте у грудні 2024 року отримала лише 1600 грн.
23.12.2024 ОСОБА_1 звернулася зі скаргою до Національної соціальної сервісної служби України та Головного управління Національної соціальної сервісної служби України в Одеській області. Листом Головного управління Національної соціальної сервісної служби в Одеській області від 24.01.2025 №52/02-07-25 повідомлено ОСОБА_1 , що через невірне застосування законодавства спеціалістами Овідіопольського відділу УСЗН з допомоги, яка нараховується на неї та на дитину-сироту ОСОБА_2 , яка перебуває під опікою, відраховуються 20 відсотків допомоги.
Позивач звернулася з заявами від 06.02.2025 до Овідіопольського відділу УСЗН, Одеської районної державної адміністрації та до Національної соціальної сервісної служби.
Листом Одеської районної державної адміністрації від 14.03.2025 № Н-54/02-31/148 повідомлено, що в ході перевірки спеціалістом контролюючого органу Овідіопольського відділу УСЗН було виявлено неправомірно виплачені кошти, оскільки заявниця та члени її родини переміщені особи до 24.02.2022. Зазначено, що сума неправомірно виплачених коштів складає 52000 грн. (за період з 01.03.2024 по 30.04.2024 - 20000,00 грн. а з 01.06.2024 по 30.09.2024 - 32000,00 грн). Повідомлено, що Овідіопольським відділенням УСЗН Одеської РДА прийняті рішення про утримання надміру виплачених сум допомог від 29.10.2024 №55145-1064197-Р у сумі 42000 грн, яке включає такі суми переплати; березень - 5000 грн, квітень 5000,00 грн., червень 8000 грн., липень 8000 грн., серпень 8000 грн., вересень 8000 грн., та рішення № 1 від 15.01.2025 року №55145-1109208-Р у сумі 10000 грн, оскільки неповнолітня дитина ОСОБА_2 , яка знаходиться під опікою була врахована до складу сім'ї тільки в червні 2024 року.
Позивач зазначає, що у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 07.07.2021 №5121-5000375919, яку видано Овідіопольським відділом УСЗН ОСОБА_2 , законним представником ОСОБА_2 визначено ОСОБА_1 .
При цьому відповідно до приписів Порядку №332 орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги за рахунок наступних виплат саме отримувачу, а не відрахування 20 відсотків допомоги з коштів, які призначаються іншим членам сім'ї тобто іншим отримувачам допомоги.
Користуючись тим, що ОСОБА_1 та її підопічна дитина-сирота продовжують отримувати допомогу, орган соціального захисту населення шляхом прийняття протиправних рішень про утримання надміру виплачених сум допомог намагається стягнути кошти, які були добровільно призначені та виплачені членам сім'ї ОСОБА_1 .
Позивач вважає, що оскаржені рішення про утримання надміру виплачених сум від 29.10.2024 та від 15.01.2025 не містять належного правового обгрунтування їх прийняття, у них не зазначено причини переплати, вони містять невірну інформацію про суму виплаченої допомоги отримувачу (у тому числі з урахуванням термінологічної відмінності між отримувачем допомоги та уповноваженою особою), невірну назву органу соціального захисту населення, передбачають утримання переплати в розмірі 20 відсотків пенсії, отримувачем якої позивач не є.
Ухвалою від 28.04.2025 відкрито спрощене провадження у справі, вирішено розглядати справу в письмовому провадженні.
Відповідач відзиву на позовну заяву та документів щодо прийняття оспорюваних рішень не надав.
Враховуючи, що для в силу ч.4 ст.9, 90, 211, 242 КАС України рішення суду має бути законним, обґрунтованим та вмотивованим. Тому дотримання судом вимог ст.129 Конституції України зумовлює виникнення потреби у витребуванні за ініціативою суду доказів у цілях встановлення як об'єктивної істини, так і факту існування порушеного права (ущемленого інтересу) заявника.
Відповідно до частини 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
За змістом частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини 3 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно з частинами 6, 7 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне витребувати у відповідача докази, які обгрунтовують прийняті рішення про утримання надміру виплачених сум допомог за період 01.03.2024 - 30.09.2024.
Керуючись ст. 80, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області протягом 10 днів з дня отримання ухвали надати суду:
- документальне обгрунтування підстав прийняття керівником Овідіопольського відділення УСЗН Одеської РДА Іриною ДАВИДОВОЮ рішення № 15 про утримання надміру виплачених сум допомог від 29.10.2024 №55145-1064197-Р у сумі 42000 грн, та № 1 від 15.01.2025 року №55145-1109208-Р у сумі 10000 грн, копію справи щодо призначення допомоги ВПО ОСОБА_1 та членам її сім'ї, повідомити які щомісячні виплати позивачу та членам сім'ї були здійсненні за період березень 2024 року - вересень 2024 року, які з ним були здійсненні неправомірно або помилково, надати розрахунок зайво виплачених сум допомоги, обгрунтувати підстави відмови у призначенні/ продовженні виплати допомоги членам сім'ї, відомості про утримані суми допомог за оспорюваними рішеннями.
Роз'яснити відповідачу, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин. Роз'яснити, що у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА