Справа № 931/685/25
Провадження № 3/931/374/25
16 вересня 2025 року селище Локачі
Суддя Локачинського районного суду Волинської області Безп'ятко О.І., з участю ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління Державної податкової служби у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , керівника С(Ф)Г «Колос» ОСОБА_1 , протягом року не притягувався до адміністративної відповідальності за аналогічне правопорушення,
за ч. 1 ст. 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
27.08.2025 року посадовою особою, головним державним інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб в галузях сільського господарства та транспорту управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Волинській області Свередюк С.І., за результатами камеральної перевірки селянського фермерського господарства «Колос» ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ 25091989, юридична адреса: с. Затурці, вул. Шкільна, 25 Володимирського району Волинської області), складено протокол №1613/03-20-04-05-09 про адміністративне правопорушення щодо посадової особи - керівника СФГ «Колос» ОСОБА_1 - ОСОБА_1 за несвоєчасне подання платіжної інструкції на перерахування єдиного податку з с/г товаровиробників, у яких частка с/г товаровиробництва за попередній (податковий) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків за 1 квартал 2025 року в сумі 132,95 грн (Затурцівська ТГ) відповідно до поданої до Володимирської ДПІ ГУ ДПС у Волинській області уточнюючої податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік від 21.02.2025 року №9040308397. При граничному терміні сплати узгодженого податкового зобов'язання по уточнюючій декларації за 1 квартал 2025 року 30.04.2025 року С(Ф)Г «КОЛОС» ОСОБА_2 фактично сплачено року 29.07.2025 року в сумі 132,95 грн з затримкою сплати узгодженого податкового зобов'язання (Затурцівська ТГ) на 90 календарних днів, чим порушено вимоги абзацу а) п.50.1 ст. 50 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року 2755-VI зі змінами та доповненнями.
Дії керівника СФГ «Колос» - ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав та зазначив, що на момент подання в нього існувала переплата, тому вважав, що вона покриває задекларовану суму. Однак, як пізніше виявилось, ця сума була недостатньою і потрібно було доплатити 132,95 грн, таку сплатив 29.07.2025. Також зазначив, що таке правопорушення вчинив вперше, висновки зробив.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши в судовому засіданні матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.163-2 КУпАП.
Частина 1 статті 163-2 КУпАП передбачає відповідальність за неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Згідно з абзацом а) частини 4 пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті, надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку. Цей штраф не застосовується у разі подання уточнюючого розрахунку до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за попередній податковий (звітний) рік з метою здійснення самостійного коригування відповідно до статті 39 цього Кодексу або при визначенні бази оподаткування відповідно до підпункту 141.9-1.3 пункту 141.9-1 статті 141 цього Кодексу у разі здійснення контрольованих операцій, якщо їх умови не відповідають принципу "витягнутої руки" у строк не пізніше 1 жовтня року, наступного за звітним.
Окрім визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-2 КУпАП, підтверджується: протоколом № 1613/03-20-04-05-09 про адміністративне правопорушення від 27.08.2025 року; копією акту про результати камеральної перевірки щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів №21626/03-20-04-05-10/25091989 від 05.08.2025 року, з якого вбачається, що Уточнюючу Податкову декларацію подано 21.02.2025, граничний термін сплати 30.04.2025, на момент подачі існувала переплата в сумі 202,95 грн, водночас сума податкового боргу становить 132,95 грн, яка фактично сплачена 29.07.2025, кількість днів прострочення - 90; корінцем повідомлення №15202/6/03-20-04-05-06 від 05 серпня 2025 року; квитанціями про доставку документів в Електронний кабінет від 06.08.2025 року та 07.08.2025 року; актом № 4797/03-20-04-05-11 від 27.08.2025 року про неявку керівника СФГ «Колос» ОСОБА_1 - ОСОБА_1 для складання протоколу про адміністративне правопорушення; квитанцією Укрпошти; довідкою про ідентифікаційні дані.
При накладенні стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Разом з тим, ст. 22 КУпАП передбачено, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Статтею 23 КУпАП визначено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Враховуючи всі обставини справи, особу порушника, ступінь його вини, те, що ОСОБА_1 вперше притягається до адміністративної відповідальності за аналогічне правопорушення, свою вину визнав, те, що правопорушенням не заподіяно істотної шкоди суспільним інтересам, оскільки сума боргу є незначною та сплачена, зважаючи на відсутність обтяжуючих обставин, вважаю за можливе застосувати до ОСОБА_1 положення ст.22 КУпАП та звільнити його від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням, якого буде достатньо для виховання та запобігання вчинення ним нових правопорушень.
Згідно положень ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття справи.
Враховуючи, що провадження у даній справі слід закрити за малозначністю вчиненого правопорушення в діях ОСОБА_1 , то відповідно судовий збір стягненню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 9, 33, 221, 252, 283, 284, 294 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», на підставі ч.1 ст. 163-2 КУпАП суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП.
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.163-2 КУпАП, у зв'язку з малозначністю вчиненого ним адміністративного правопорушення та оголосити йому усне зауваження.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-2 КУпАП - закрити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційну скаргу може бути подано до Волинського апеляційного суду через Локачинський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Локачинського районного суду О.І. Безп'ятко