16.09.2025
ЄУН 389/3037/25
Провадження №3/389/1039/25
16 вересня 2025 року суддя Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області Богданова Олена Едуардівна, розглянувши в приміщенні суду в місті Знам'янка Кіровоградської області матеріали, які надійшли від Відділу поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , посвідчення водія серії НОМЕР_3 , не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч.1, 4 ст.130, 124 КУпАП,
ОСОБА_1 09.08.2025 о 02.20 год., в Кіровоградській області, Кропивницький район, м.Знам'янка, провул.Левка Мацієвича, 19, керував транспортним засобом - ВАЗ 21104, державний номерний знак НОМЕР_4 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння: різкий запах алкоголю з порожнини роту, млява мова, порушення координації рухів, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою газоаналізатора Drager 6820 та в закладі охорони здоров'я в КНП «Знам'янська міська лікарня» відмовився на нагрудну бодікамеру 70 та 69, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху, тобто скоїв правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП. За даним фактом складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №417059 від 09.08.2025, з яким ОСОБА_1 ознайомлений.
Крім того, ОСОБА_1 09.08.2025 о 10.20 год., в Кіровоградській області, Кропивницький район, м.Знам'янка, на перехресті вул.О.Гірника та вул.В.Голого, керував транспортним засобом - ВАЗ 21104, державний номерний знак НОМЕР_4 , не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху та скоїв наїзд на дерево. В ході ДТП автомобіль отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушив п.12.1 ПДР України, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП. За даним фактом складений протокол серії ЕПР1 №417263 від 09.08.2025, з яким ОСОБА_2 ознайомлений.
Також, ОСОБА_1 09.08.2025 о 10.22 год., в Кіровоградській області, Кропивницький район, м.Знам'янка, вул.В.Голого, керував транспортним засобом - ВАЗ 21104, державний номерний знак НОМЕР_4 , вживав алкоголь, а саме: пиво, після дорожньо-транспортної пригоди за його участю до моменту проведення огляду з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився. Від подальшого керування транспортним засобом відсторонений шляхом передачі автомобіля тверезому водію, чим порушив п.2.10 є Правил дорожнього руху, тобто скоїв правопорушення, передбачене ч.4 ст.130 КУпАП. За даним фактом складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №417276 від 09.08.2025, з яким ОСОБА_1 ознайомлений.
ОСОБА_1 до суду з'явився, свою вину у вчиненні вищезазначених правопорушень визнав повністю, підтвердив усі обставини, що викладено у вищезазначених протоколах та пояснив, що 09.08.2025 вночі та зранку вживав пиво та керував автомобілем ВАЗ 21104, який йому не належить, потім не врахував дорожньої обстановки та врізався в дерево. Після ДТП також випив пиво, яке лежало в машині, оскільки перехвилювався через скоєне ним ДТП. Зазначив, що не знав про те, що після ДТП йому необхідно було дочекатися працівників поліції, які провели б огляд на стан сп'яніння. Також, підтвердив, що під час складення цих протоколів відмовлявся від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння через хвилювання.
Оскільки, відповідно до ст.36 КУпАП, справи відносно однієї і тієї ж особи, що вчинила кілька правопорушень розглядаються одночасно і стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.ч.1,4 ст.130, 124 КУпАП, необхідно об'єднати в одне провадження.
Суддя, вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази в їх сукупності, дійшов до такого.
Згідно вимог ст.14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватись вимог Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, статтею 53 цього Закону передбачено, що юридичні та фізичні особи, винні в порушенні законодавства про дорожній рух, відповідних правил, нормативів і стандартів, несуть відповідальність згідно з законодавством України.
Відповідно до вимог ст.17 Закону України «Про виконання рішення та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У рішенні по справі «О' Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати (далі Суд) постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Диспозиція частини першої ст.130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частина четверта статті 130 КУпАП передбачає відповідальність за вживання особою, яка керувала транспортним засобом, після дорожньо-транспортної пригоди за її участю алкоголю, наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого огляду.
Стаття 124 КУпАП передбачає відповідальність за порушення Правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до п.12.1 Постанови КМУ від 10.10.2001 «Про Правила дорожнього руху» - під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ №1306 від 10.10.2001 - водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.2.10 є Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ №1306 від 10.10.2001 - у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний
до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).
Статтею 266 КУпАП та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 №1452/735, врегульований порядок проходження огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч.2 та ч.3 ст.266 КУпАП, огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.2,7,8 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 №1452/735, зазначено, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Враховуючи вищенаведене, дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази у справі, як кожен окремо, так і в їх сукупності, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи, суддя приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч.1,4 ст.130, 124 КУпАП, що підтверджується наступними доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №417059 від 09.08.2025, яким підтверджується, що саме ОСОБА_1 09.08.2025 о 02.20 год., в Кіровоградській області, Кропивницький район, м.Знам'янка, провул.Левка Мацієвича, 19, керував транспортним засобом - ВАЗ 21104, державний номерний знак НОМЕР_4 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння: різкий запах алкоголю з порожнини роту, млява мова, порушення координації рухів, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою газоаналізатора Drager 6820 та в закладі охорони здоров'я в КНП «Знам'янська міська лікарня» відмовився на нагрудну бодікамеру 70 та 69, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №417263 від 09.08.2025, яким підтверджується, що саме ОСОБА_1 09.08.2025 о 10.20 год., в Кіровоградській області, Кропивницький район, м.Знам'янка, на перехресті вул.О.Гірника та вул.В.Голого, керував транспортним засобом - ВАЗ 21104, державний номерний знак НОМЕР_4 , не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху та скоїв наїзд на дерево. В ході ДТП автомобіль отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушив п.12.1 ПДР України;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №417276 від 09.08.2025, яким підтверджується, що саме ОСОБА_1 09.08.2025 о 10.22 год., в Кіровоградській області, Кропивницький район, м.Знам'янка, вул.В.Голого, керував транспортним засобом - ВАЗ 21104, державний номерний знак НОМЕР_4 , вживав алкоголь, а саме: пиво, після дорожньо-транспортної пригоди за його участю до моменту проведення огляду з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився. Від подальшого керування транспортним засобом відсторонений шляхом передачі автомобіля тверезому водію, чим порушив п.2.10 є Правил дорожнього руху;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння, де зазначено, що огляд ОСОБА_1 не проводився у зв'язку із відмовою водія;
- направленням на огляд водія з метою виявлення стану сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, в якому зазначено про те, що огляд ОСОБА_1 у КНП «Знам'янська міська лікарня ім.А.В.Лисенка» не проводився у зв'язку з його відмовою;
- рапортом про реєстрацію ЄО за №14547 від 09.08.2025 про факт ДТП за участю автомобіля ВАЗ 2110 чорного кольору в м.Знам'янка, провул.О.Гірника, водій в'їхав в дерево, зі слів заявника у водія наявні ознаки сп'яніння»;
- схемою ДТП, в якій зазначені видимі (зовнішні) пошкодження ВАЗ 21104, а саме: пошкоджено лобове скло, передній бампер, решітка бампера;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , в яких вони підтвердили факти, викладені у протоколах;
- рапортом інспектора СРПП ВП №1 (м.Знам'янка) Кропивницького РУП в Кіровоградській області, в якому зазначено, що під час виїзду за повідомленням про ДТП було встановлено, що водій автомобіля ВАЗ 21104, яким керував ОСОБА_1 , допустив наїзд на дерево, не мав при собі страхового полісу, під час спілкування було встановлено, що даний водій має ознаки алкогольного сп'яніння. В подальшому водія було відсторонено від керування;
- розпискою ОСОБА_4 , який зобов'язався доставити автомобіль ВАЗ 21104 на місце стоянки через те, що водій ОСОБА_1 відсторонений від керування;
- відеозаписами, які містяться на цифрових носіях інформації DVD-R диск, де зафіксовані події, що мали місце 09.08.2025 за участю водія ОСОБА_1 , які підтверджують факт керування ОСОБА_1 автомобілем ВАЗ 21104, у подальшому вчинення ним ДТП, після чого водій підтвердив, що вживав пиво після вчинення ДТП, відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння. При цьому, поліцейським права йому роз'яснені.
Із досліджених матеріалів провадження про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.ч.1,4 ст.130, 124 КУпАП, не вбачається порушень з боку працівників правоохоронних органів порядку огляду водія у порядку, визначеному ст.266 КУпАП.
Вказані докази є належними і допустимими, та на їх основі у визначеному законом порядку у повній мірі встановлено наявність адміністративних правопорушень за ч.ч.1,4 ст.130, 124 КУпАП та винуватість ОСОБА_1 у їх вчиненні.
Відповідно до ст.23 КУпАП України, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.
Суддя, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі матеріали справи, враховуючи характер вчинених правопорушень, повторність вчинення правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують відповідальність, вважає за доцільне накласти на ОСОБА_1 стягнення, відповідно до ст.36 КУпАП, за ч.4 ст.130 КУпАП, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортного засобу, оскільки саме такий вид стягнення є необхідним і достатнім для виховання ОСОБА_1 у дусі додержання законів України, поваги до суспільних правил та запобігання вчиненню ним нових правопорушень, а також, відповідає вимогам ст.ст.23, 33 КУпАП.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст.40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення в сумі 605 грн. 60 коп.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про виконавче провадження», за рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, прийнятими у справах про адміністративні правопорушення, стягувачем виступає державний орган, який прийняв відповідне рішення або за матеріалами якого судом прийнято відповідне рішення. За рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.
На підставі викладеного та керуючись ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст.15 Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст.36, 40-1, ч.ч.1,4 ст.130, 124, 283, 284, 307, 308 КУпАП, суддя
Об'єднати адміністративні справи провадження №3/389/1039/25, ЄУН 389/3037/25, провадження №3/389/1040/25, ЄУН 389/3038/25, провадження №3/389/1041/25, ЄУН 389/3040/25, в одне провадження та присвоїти номер ЄУН 389/3037/25, провадження №3/389/1039/25.
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушень, передбачених ч.ч.1,4 ст.130, 124 КУпАП та накласти адміністративне стягнення, відповідно до ст.36 КУпАП, згідно санкції ч.4 ст.130 КУпАП, у виді штрафу на користь держави у розмірі двох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 3 (три) роки.
Реквізити для сплати (стягнення в разі несплати в строки, передбачені ч.1 ст.307 КУпАП) адміністративного штрафу у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху: стягувач Відділ поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області (вул.Київська,25 місто Знам'янка Кіровоградська область, 27406); ОТРИМУВАЧ КОШТІВ: ГУК у Кіров.обл./Кіров.обл./21081300, КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 37918230, БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП), КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА (МФО): 899998, РАХУНОК ОТРИМУВАЧА: UA658999980313000149000011001, КОД класифікації доходів бюджету: 21081300.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп., який зарахувати до спеціального фонду Державного бюджету України, стягувач - Державна судова адміністрація України (вул.Липська, 18/5, м.Київ, інд. 01021, код ЄДРПОУ 26255795), ОТРИМУВАЧ КОШТІВ: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 37993783, БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП), КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА(МФО): 899998, РАХУНОК ОТРИМУВАЧА: UA908999980313111256000026001, КОД класифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз'яснити порушнику, що відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного даною постановою; витрати на облік зазначених правопорушень, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова про позбавлення права керування транспортними засобами виконується посадовими особами органів Національної поліції.
Строк пред'явлення даної постанови до примусового виконання - протягом трьох місяців, з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Кропивницького апеляційного суду через Знам'янський міськрайонний суд Кіровоградської області.
Суддя Знам'янського міськрайонного суду
Кіровоградської області О.Е. Богданова