Справа № 589/1547/25
Провадження № 2-о/589/114/25
22 липня 2025 року
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Прачук О. В.,
з участю секретаря судового засідання Антошко Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шостка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області
- про встановлення факту перебування на утриманні,
Заявник звернулась до суду із вказаною заявою, мотивуючи її тим, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за віком. Її чоловік - ОСОБА_2 , який був пенсіонером МВС та отримував пенсію у відповідності до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Нещодавно заявниця звернулась до управління ПФУ з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника, на що їй було відмовлено в переведенні на пенсію по втраті годувальника, по причині відсутності документа, який підтверджує факт спільної реєстрації заявниці за однією адресою з годувальником на час його смерті. Тому ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою, в якій просить встановити факт її перебування на повному утриманні чоловіка - ОСОБА_2 на час його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Встановлення даного факту необхідно заявниці для перерахунку пенсії.
Заявниця в судове засідання не з'явилась, її представник - адвокат Рязанець А.А. надав до суду заяву про розгляд справи за відсутності сторони заявника, заявлені вимоги підтримують в повному обсязі, просять їх задовольнити.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки не відомі, заяв та клопотань суду не надав.
Суд, дослідивши письмові докази, прийшов до наступного висновку:
Згідно пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 , виданого 28.09.2023 року, ОСОБА_1 є пенсіонером за віком. (а.с.6)
Відповідно до копії свідоцтва про укладення шлюбу 23 серпня 1996 року відділом реєстрації актів громадянського стану Шосткинського міськвиконкому, за актовим записом № 346 був зареєстрований шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Після реєстрації шлюбу позивачка змінила прізвище на « ОСОБА_4 ». (а.с.7)
Згідно довідки від 27.03.2025, виданої КП «Укржитлкомфорт», ОСОБА_2 дійсно мешкав без реєстрації разом зі своєю дружиною ОСОБА_1 за адреою: АДРЕСА_1 в період з 2002 по день смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 . (а.с.8)
З довідки від 26.03.2025 року, виданої Шосткинською філією Сумського обласного центру зайнятості вбачається, що з 21.09.2004 року по 16.09.2005 року ОСОБА_1 перебувала на обліку в Шосткинському центрі зайнятості та мала статус «безробітної». (а.с.9)
Згідно свідоцтва про смерть, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Шостка Сумської області. (а.с.10)
На звернення заявниці до управління ПФУ з заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку з втратою годувальника, їй було відмовлено в переведенні на пенсію по втраті годувальника, по причині відсутності документа, який підтверджує факт спільної реєстрації її за однією адресою з годувальником - ОСОБА_2 на час його смерті. (а.с.11,12)
За змістом положень ст.293, 318 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 4 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
За змістом ст.315 ЦПК України суд розглядає справи, зокрема, і про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами. Суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо із заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
З положень пункту 5 Постанови Пленуму ВСУ №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» слідує, що для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, у кожній справі суддя зобов'язаний з'ясувати, які фізичні особи і організації можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи і підлягають виклику в судове засідання. Залежно від мети встановлення фактів заінтересованими особами в цих справах можуть бути, наприклад, відділи соціального захисту населення - у справах про встановлення факту перебування на утриманні особи, яка померла, для призначення пенсії заявникові; інші спадкоємці - у справах про встановлення факту прийняття спадщини; органи внутрішніх справ - у справах про встановлення факту родинних відносин для вирішення питання про належність до громадянства України; органи страхування - у справах про встановлення факту належності страхового свідоцтва.
Таким чином, права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв'язку із суб'єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, притягнення (вступ) цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту заявити про порушення чи оспорювання їхніх суб'єктивних прав.
Заінтересовані особи беруть участь у справах окремого провадження з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).
Згідно ч. 1 ст. 31 вказаного Закону члени сім'ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Положеннями ч.І ст.36 Закону Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-ІУ передбачено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), та непрацездатним членам сім'ї особи, якій відповідно до Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема, чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
При цьому, ч.2 ст.36 Закону України № 1058-ІУ визначено, що непрацездатними членами сім'ї вважаються:
1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого ст.26 цього Закону;
2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років;
3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.
Згідно ч.З ст.36 Закону № 1058-ІУ до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:
- були на повному утриманні померлого годувальника;
- одержували від померлого годувальника допомогу, то була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Як вбачається зі ст. 293 ЦПК України, в порядку окремого провадження можуть бути розглянуті цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 1, 2, 5 ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ч.1 ст.319 ЦПК України у рішенні суду про встановлення факту повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
Відповідно до ч.1 ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Таким чином, оцінюючи належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 .
В іншому порядку встановити факт перебування ОСОБА_1 на утриманні свого чоловіка неможливо, та встановлення даного факту має для заявниці юридичне значення, оскільки необхідно для перерахунку пенсії.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.12, 13, 81, 259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд,-
Заяву - задовольнити.
Встановити факт перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на повному утриманні її чоловіка ОСОБА_2 на час його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області О.В.Прачук