Постанова від 15.09.2025 по справі 560/16371/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/16371/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Драновський Я.В.

Суддя-доповідач - Смілянець Е. С.

15 вересня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Смілянця Е. С.

суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 січня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

позивач, ОСОБА_1 , звернувся в суд з позовом до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради (відповідача), в якому просив:

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради щодо відмови в призначенні позивачу соціальної допомоги по інвалідності на підставі зміни імені та прізвища за кордоном;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради призначити позивачу соціальну допомогу по інвалідності з дитинства 3 групи, починаючи з дати подачі першої заяви 24.09.2024, відповідно до чинного законодавства України;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради оновлювати статус справ на порталі "Дія" та своєчасно інформувати позивача про всі етапи розгляду заяв.

Хмельницький окружний адміністративний суд рішенням від 09.01.2025 в задоволенні позову відмовив. Судове рішення мотивоване тим, що зміна прізвища та імені в Україні не є обов'язковою процедурою для позивача (після їх зміни у іншій країні). При цьому, вказане можливо здійснити лише за бажанням особи, однак якщо такі дані використовуються для відповідних адміністративних процедур, то їх зміна в українських посвідчувальних документах є обов'язковою.

Не погоджуючись з рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Аргументами скарги зазначає, що тимчасове перебування за кордоном, тим більше з метою навчання (що підтверджується довідкою з університету з нотаріальним перекладом), не змінює цього статусу й не передбачене законом як підстава для відмови у призначенні соціальної допомоги по інвалідності.

Вважає, що суд першої інстанції неправомірно припустив недійсність паспорта, проігнорувавши умови, визначені постановою КМУ № 302, а також не з'ясував, чи зверталося УСЗН до ДМС для підтвердження факту його «недійсності». За принципом належного урядування, орган соціального захисту повинен діяти в межах своєї компетенції та в інтересах громадянина, але УСЗН фактично взяло на себе функції міграційної служби.

У відзиві на апеляційну скаргу представник відповідача зазначає, що позивачу було правомірно відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги, оскільки містяться розбіжності між паспортними даними заявника та витягом свідоцтва про народження. Крім того, позивач постійно проживає у Республіці Польща, у зв'язку із чим і була припинена виплата такої допомоги.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Виходячи з приписів ст.ст. 311, 263 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 , 1995 року народження, перебував на обліку в Управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради як одержувач державної соціальної допомоги особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю від жовтня 2013 року по липень 2019 року.

Згідно заяви ОСОБА_1 від 18.05.2019 про припинення виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю з серпня 2019 року у зв'язку із зміною місця проживання (Республіка Польща), рішенням Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради від 05 серпня 2019 року заявнику було припинено її виплату.

В подальшому, 30.10.2024 позивач подав заяву до Управління соціального захисту населення м. Нетішин про призначення соціальної допомоги по інвалідності, додатками до якої були документи, що підтверджують неотримання такої допомоги Вєславом Хмєлєвскі, виданими органами Республіка Польща, а також копія рішення про зміну прізвища та імені за кордоном.

Повідомленням від 05.11.2024 відповідач повідомив позивача про те, що він не має права на одержання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідність тому, що документи для призначення допомоги не подані в повному обсязі.

Зазначено, що відповідно до п. 108 постанови КМУ №302 від 25.03.2015 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України", оскільки паспорт громадянина України визнається недійним, якщо він підлягає обміну у зв'язку із зміною інформації.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Так, статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до пункту 17 частини 1 статті 1 Закону України "Про соціальні послуги" від 17.01.2019 №2671-VIII (далі - Закон №2671-VIII) соціальні послуги - дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають. Особі/сім'ї можуть надаватися одна або одночасно декілька соціальних послуг. Порядок організації надання соціальних послуг затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України від 16.11.2000 №2109-III «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» (далі - Закон № 2109-III), постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 №79 «Деякі питання призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», затверджений Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю дитинства та дітям з інвалідністю (далі - Порядок №79).

Згідно із абзацом 1 пункту 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 року №79 (далі - Порядок №79) державна соціальна допомога призначається і виплачується громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України, а також особам, яких визнано в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту.

Відповідно до пункту 6 Порядку №79 для призначення державної соціальної допомоги заявником, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що посвідчує особу (посвідка на постійне проживання/посвідчення біженця/довідка про звернення за захистом в Україні (для іноземця та особи без громадянства)/посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), подаються такі документи: заява; копія свідоцтва про народження дитини з інвалідністю віком до 18 років; довідка з місця навчання із зазначенням перебування (неперебування) на повному державному утриманні.

Згідно із пунктами 8-9 Порядку №79 заява з документами може бути надіслана засобами поштового зв'язку або за наявності технічної можливості в електронній формі через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб-портал електронних послуг (з накладенням кваліфікованого електронного підпису). Відомості про прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) заявника, його реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті), а також реквізити паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу (посвідки на постійне проживання/посвідчення біженця/довідки про звернення за захистом в Україні (для іноземця та особи без громадянства)/посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), отримуються із кваліфікованого сертифіката відкритого ключа кваліфікованого електронного підпису.

До заяви в електронній формі заявник додає копії документів, необхідних для призначення державної соціальної допомоги (в тому числі з надбавкою на догляд), зазначених у пункті 6 цього Порядку (крім копії свідоцтва про народження дитини з інвалідністю віком до 18 років). Серія та номер свідоцтва про народження дитини з інвалідністю віком до 18 років зазначаються у заяві в електронній формі (відомості про дату видачі та найменування органу, який його видав, отримуються шляхом електронної взаємодії з використанням засобів Державного реєстру актів цивільного стану громадян).

Якщо заяву з документами надіслано в електронній формі без кваліфікованого електронного підпису, державна соціальна допомога (в тому числі з надбавкою на догляд) призначається лише після підписання заявником заяви у паперовій формі протягом трьох місяців з дня її подання в електронній формі.

Якщо заяву в зазначений строк не підписано незалежно від причин, заявник повинен подати нову заяву для отримання державної соціальної допомоги (в тому числі з надбавкою на догляд).

Державна соціальна допомога (в тому числі надбавка на догляд) призначається з дня звернення за їх призначенням, якщо протягом трьох місяців подано всі необхідні документи. Якщо до заяви подано документи не в повному обсязі, орган соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняття відповідних документів із зазначенням дати їх прийняття, а також про документи, які у тримісячний строк необхідно подати (повідомлення видається/надсилається йому у паперовій або електронній формі (за наявності електронної адреси).

Приписами пункту 108 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302 визначено, що паспорт визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується у разі, зокрема, якщо він підлягає обміну у зв'язку із зміною інформації, внесеної до паспорта, у тому числі у зв'язку із зміною написання латинськими літерами складових імені “прізвище», “ім'я» у документах, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України (крім додаткової змінної інформації).

У разі подання особою у строки, встановлені законодавством, документів для обміну паспорта у зв'язку із зміною інформації, внесеної до паспорта, у тому числі у зв'язку із зміною написання латинськими літерами складових імені “прізвище», “ім'я» у документах, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України (крім додаткової змінної інформації), виявленням помилки в інформації, внесеній до паспорта, або в разі його непридатності для подальшого використання паспорт, що підлягає обміну, визнається недійсним з дня подання документів для його обміну.

У разі неподання особою протягом місяця з дати зміни інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації), документів для його обміну за наявності в ДМС відомостей з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про зміну відповідної інформації або надходження такої інформації від відділів державної реєстрації актів цивільного стану паспорт, який підлягає обміну, визнається недійсним.

Однак, слід зазначити, що Порядком №302 не передбачено визнання недійним паспорта за зверненням компетентних органів іноземної держави.

Як встановлено судом першої інстанції, згідно рішень відповідача (в тому числі тим, що вказує позивач у позові) ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги з наступних підстав.

Відповідно до поданих ОСОБА_1 документів особисті дані заявника у його паспорті не відповідають особистим даним у довідці Управління соціального страхування м. Бидгощ від 08 жовтня 2024 року.

Згідно із повним витягом свідоцтва про народження від 21 липня 2023 року ОСОБА_1 25 березня 2021 року змінив прізвище та ім'я на ОСОБА_2 .

Зважаючи на це, позивачу для легалізації документів, які виданні компетентними органами Польщі про зміну прізвища та імені необхідно звернутися до дипломатичного представництва або консульської установи України на території Польщі та привести у відповідність до внесених змін паспорт громадянина України, а саме підтвердити інформацію стосовно того, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є однією і тією самою особою.

Крім того, позивачем не спростовано тієї обставини, що його постійним місцем проживання є Республіка Польща, що суперечить Порядку №79, де зазначено, що державна соціальна допомога призначається і виплачується громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України.

Поряд з цим, зміна прізвища та імені за кордоном може бути підставою для внесення змін до українських документів, однак зазначене стає обов'язком лише тоді, якщо особа не має юридичних чи адміністративних потреб у таких змінах.

Доводи апеляційної скарги, що суд першої інстанції неправомірно припустив недійсність паспорта, проігнорувавши умови, визначені постановою КМУ № 302, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки такі доводи ґрунтуються лише на припущеннях позивача.

Таким чином, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що для отримання позивачем соціальної допомоги по інвалідності з дитинства 3 групи, зміна в українських посвідчувальних документах є обов'язковою.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 січня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Смілянець Е. С.

Судді Драчук Т. О. Полотнянко Ю.П.