Рішення від 15.09.2025 по справі 580/3418/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2025 року справа № 580/3418/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючого судді Руденко А. В., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «СТАМАТ» до Головного управління ДПС у Черкаській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язати вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

28.03.2025 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулося Приватне підприємство «СТАМАТ» (далі позивач) в особі представника адвоката Молодика В. М. з позовною заявою до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі відповідач 1), Державної податкової служби України (далі відповідач 2), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Черкаській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12185331/35550164 від 11.12.2024 про відмову в реєстрації розрахунок коригування №4 від 31.10.2024р до податкової накладної №4 від 28.05.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних. на загальну суму 439 000,00 грн, сума податку на додану вартість 73 166,666 грн Отримувачем (покупцем) у Податковій накладній вказане Товариство з обмеженою відповідальністю «НОВОРЖИЦЬКИЙ ЦУКРОВИЙ ЗАВОД» (ІПН 389609916229);

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати розрахунок коригування ПП«СТАМАТ» (19754, Черкаська область, Золотоніський р-н, с. Домантове, вул. Сергія Носа, 5, ідентифікаційний код 35550164) в Єдиному реєстрі податкових накладних за №4 від 31.10.2024 до податкової накладної № 4 від 28.05.2024 на 439 000,00 грн, в т. р. ПДВ 73 166,666 грн Отримувачем (покупцем) у податковій накладній вказане товариство з обмеженою відповідальністю «НОВОРЖИЦЬКИЙ ЦУКРОВИЙ ЗАВОД» (ІПН 389609916229) датою її фактичного надходження.

Обґрунтовуючи зазначив, що відповідачі безпідставно відмовили у реєстрації розрахунків коригування щодо господарських операції, які мали реальний характер. Стверджує, що надіслав на вимогу відповідачів всі первинні документи. Проте вони безпідставно не враховані під час прийняття оскаржуваного рішення.

Ухвалою суду від 02.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи правилами спрощеного позовного провадження.

05.05.2025 від відповідача 1 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву з проханням відмовити у задоволенні позову. Обґрунтовуючи зазначив, що оскаржуване рішення прийняв, оскільки позивач на повторне повідомлення про надання додаткових пояснень та документів надав їх неповністю. Посилалися на висновки Верховного Суду у постанові від 13.02.2024 у справі №240/5563/23, від 24.03.2025 у справі №140/32696/23.

08.05.2025 від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій просив задовольнити позов. Обґрунтовуючи зазначив, що надав пояснення і усі документи у відповідь на повідомлення відповідача 1.

Усі подані сторонами докази суд долучив до матеріалів адміністративної справи

Оскільки обґрунтованих клопотань від учасників спору про розгляд справи у судовому засіданні з їх викликом суду не надходило, зважаючи на відсутність необхідності призначити у справі експертизу або викликати та допитати свідків, суд дійшов висновку розглянути справу без виклику сторін у судове засідання за наявними письмовими доказами (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази, оцінивши доводи сторін, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.

Із витягу з ЄДРПОУ суд установив, що позивач зареєстрований як юридична особа 23.01.2008. Основним видом економічної діяльності є « 10.81 Виробництво цукру».

02.02.2024 позивач уклав з ТОВ «Новооржицький цукровий завод» договір №02/0202/24 переробки цукрових буряків урожаю 2024 року на давальницьких умовах.

Транспортні послуги щодо перевезення цукрового буряку були надані ТОВ «Новооржицький цукровий завод», який замовляв послуги у фізичних осіб-підприємців.

28.05.2024 позивач отримав від ТОВ «Новооржицький цукровий завод» кошти в сумі 439000,00грн за цукровий буряк із зобов'язанням поставки до 31.10.2024 згідно з п. 3.9.2 вказаного вище договору. Також у договорі визначено, що позивач має право розрахуватися шляхом передачі вказаному контрагентові у власність цукру, що отриманий у результаті переробки цукрових буряків на умовах п.3.1 договору.

Позивач на дату зарахування коштів склав та направив на реєстрацію податкову накладну (далі ПН) від 28.05.2024 №4, яка зареєстрована в ЄРПН.

Після переробки буряка позивач отримав продукцію: цукор, жом, мелясу (згідно з карткою товару), після чого позивач розрахувався з ТОВ «Новооржицький цукровий завод» за отримані кошти 28.05.2024 не цукровим буряком, а цукром в кількості 20.24990665 тон на загальну суму 439000,00грн, у т. ч. ПДВ 73166,666грн.

Відповідно до видаткової накладної від 31.10.2024 №2 позивач здійснив поставку цукру на ТОВ «Новооржицький цукровий завод» у кількості 20.24990665 тон на загальну суму 439000,00грн, у т. ч. ПДВ 73166,666грн.

У зв'язку з цим, позивач до вказаної вище ПН склав та 12.11.2024 подав на реєстрацію розрахунок коригування (далі РК) №4 від 31.10.2024 на суму 439000,00грн, у т.ч. ПДВ - 73166,666грн.

12.11.2024 позивач отримав квитанцію, відповідно до якої відповідачем документ прийнято, але реєстрація зупинена на підставі п.201.16 ст. 201 ПК України у зв'язку з тим, що обсяг постачання товару/послуги 1701, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Запропоновано подати пояснення та копії документів щодо підтвердженні інформації в ПН для прийняття рішення про її реєстрацію.

22.11.2024 позивач подав повідомлення №5 про розблокування зазначеного РК з поясненнями та підтверджуючими документами, яке містило 80 додатків.

Відповідач 1 направив позивачу повідомлення №12120908/35550164 від 28.11.2024 про необхідність надання додаткових пояснень та/або підтверджуючих документів, в яких зазначено, що не надано пояснення та документальне підтвердження щодо обсягу збору буряків (в розрізі для виконання зобов'язань по договору на переробку та для проведення власних господарських операцій), стосовно покриття зобов'язань по договору переробки (виростити 9000 т на площі 211,8025 га при засадженні 130 га), не надано документальне підтвердження можливості збору урожаю, так як договір оренди комбайнів датується 18.11.2024. Не надано акти звірки з контрагентами (по операціях, по отриманих буряках та виробленій продукції тощо), ОСВ, інформацію по взаєморозрахунках з заводом. Підтверджуючі документи щодо лабораторного дослідження буряків тощо, накази на списання пального та його списання для вирощування бурка, довіреності чи інші довірчі документи на отримання буряка (так як перевізниками є фоп, з якими укладено відповідні договори) щодо навантаження/розвантаження буряка тощо.

05.12.2024 позивач надав додаткові письмові пояснення та копії документів до РК (повідомлення №5), в кількості 15 додатків.

Відповідач 1 прийняв рішення №12185331/35550164 від 11.12.2024 про відмову в реєстрації вказаного РК у зв'язку з ненаданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у РК, реєстрацію якого зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. У додатковій інформації зазначено, що позивач не надав пояснення та документальне підтвердження стосовно покриття зобов'язань по договору переробки (виростити 9000 т на площі 211,8025 га при засадженні 130 га), не надано документальне підтвердження можливості збору урожаю, так як договір оренди комбайнів датується 18.11.2024, не надано акти списання пального для вирощування бурка, довіреності чи інші довірчі документи на отримання буряка (так як перевізниками є фоп, з якими укладено відповідні договори).

Позивач 21.12.2024 оскаржив спірне рішення до відповідача 2.

За результатами розгляду скарги відповідач 2 прийняв рішення від 27.12.2024 №78749/35550164/2, яким скаргу позивача залишив без задоволення, а спірне рішення без змін з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Тому позивач звернувся в суд з вищевказаним позовом.

Для вирішення спору суд урахував вимогу абзацу другого ст.19 Конституції України діяти в порядку, межах і спосіб, що визначені законом.

Спірні відносини регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України), Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок №1246), Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165), Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520) у редакції, що діяла на дату прийняття оскаржуваних рішень.

Відповідно до підп.14.1.242 п.14.1 ст.14 ПК України технічний адміністратор електронного кабінету - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, що здійснює заходи із розробки, створення, впровадження та супроводження програмного забезпечення електронного кабінету, відповідає за виконання всіх етапів життєвого циклу такого програмного забезпечення, за його технічне і технологічне забезпечення, впровадження, функціонування, оновлення, модифікацію, усунення помилок, забезпечення цілісності та автентичності вихідного програмного коду; здійснює технічні та технологічні заходи з надання, блокування та анулювання доступу до електронного кабінету, відповідає за збереження та захист даних цих електронних сервісів.

Отже, саме відповідач 2 уповноважений, як адміністратор, забезпечити прийняття та реєстрацію РК в ЄРПН.

Згідно з п. 5 Порядку №1246 ПН та/або РК приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України “Про електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до п.12. Порядку №1246 після надходження ПН та/або РК до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

відповідності ПН та/або РК затвердженому формату (стандарту);

чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких ПН та/або РК;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію ПН та/або РК, платником податку на момент складення та реєстрації таких ПН та/або РК;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 ст.192 та п.201.10 ст.201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми ПДВ відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для ПН та/або РК, що реєструються після 1 липня 2015р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у ПН, яка коригується;

факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації ПН та/або РК з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації ПН та/або РК;

дотримання вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно з п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація ПН/РК в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок №520.

Відповідно до п.2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія контролюючого органу згідно з п.44 Порядку №1165 перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Отже, відповідні комісії не обмежені переліком документів, що надаються платниками у разі зупинення реєстрації ПН/РК та зобов'язані проаналізувати зміст посвідчуваних ними відомостей, звірити дані, у т.ч. з наявною податковою інформацією, з'ясувати дійсність господарської операції.

Згідно з п.3 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» і “Про електронні довірчі послуги».

У разі зупинення реєстрації ПН / РК в Реєстрі платник податку відповідно до п.4 Порядку №520 має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 вказаного Порядку визначено, що платник податку, який склав ПН / РК, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких ПН / РК в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

У разі, коли у квитанції до ПН/РК зазначено код товару/ послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності/умовним кодом товару/Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації ПН/РК, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.

Подання письмових пояснень та копій документів до РК у яких передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, має право ініціювати отримувач (покупець), для чого:

отримувач (покупець) надсилає такі пояснення та копії документів постачальнику (продавцю) через електронний кабінет в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису;

постачальник (продавець) подає такі пояснення та копії документів з накладенням кваліфікованого електронного підпису до контролюючого органу;

отримувачу (покупцю) надходить в електронний кабінет інформація щодо дати подання пояснень та копій документів постачальником (продавцем) і результату розгляду комісією регіонального рівня таких пояснень та копій документів.

Відповідно до ст.10 Закону України від 17 лютого 2022 року №2073-IX "Про адміністративну процедуру" адміністративний орган зобов'язаний діяти добросовісно для досягнення мети, визначеної законом. Адміністративний орган при здійсненні адміністративного провадження повинен діяти, керуючись здоровим глуздом, логікою та загальноприйнятими нормами моралі, з дотриманням вимог законодавства. У вказаному контексті відповідачі мали враховувати наступне.

По-перше, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з п.187.1. ст.187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

ПН згідно з п.201.7 ст.201 ПК України складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

По-друге, абзацом першим п.201.1 ст.201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти ПН в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

Тобто, у спірних правовідносинах відповідач 1 обґрунтовано вирішив з'ясувати, чи виник у позивача податковий обов'язок щодо вказаного вище РК.

По-третє, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій згідно з ч.1 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (далі - ЗУ №996-XIV) є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні та зведені облікові документи відповідно до ч.2 ст.9 ЗУ №996-XIV можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити, якщо інше не передбачено окремими законодавчими актами України: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.

Тобто, первинні документи складаються саме щодо реальних господарських операцій і за відсутності їх презюмується їх невиконання.

Згідно з п.9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію ПН / РК в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН / РК в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН /РК в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі відповідно до п.10 Порядку №520 в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Зміст такого виду рішення вказаний у Додатку №1 до Порядку №520 та передбачає обов'язок у додатковій інформації зазначити конкретні документи.

Отже, надання додаткових письмових пояснень та копій документів є правом платника податку, а не його обов'язком. Водночас у разі не надання додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, комісія регіонального рівня зобов'язана прийняти рішення про відмову в реєстрації ПН /РК в Реєстрі.

Вказаного механізму відповідач 1 у спірних правовідносинах дотримався. Водночас підстави спірного рішення відповідача 1 не відповідають дійсним обставинам справи, оскільки зазначене ненадання платником додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у РК, реєстрація якого зупинена в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію РК в ЄРПН, спростовується електронними повідомленнями позивача до вказаного вище РК. У поясненнях позивач зазначив, що РК складена на виконання вказаних вище господарських операцій. До пояснень він подав документи на підтвердження операцій в кількості 80 та у подальшому 15 штук, які чітко розкривають зміст операції, на яку виписано вказаний вище РК, а саме: видаткові накладні на МПП, ОЗ, посівний матеріал, засоби захисту рослин, ТТН, договори оренди основних засобів (офісні, транспортні засоби) та ін.

У поясненнях позивач зазначав, що сформував РК №4 до вказаної вище ПН за першою подією, а саме по передачі цукру у власність ТОВ “Новооржицький цукровий завод» в рахунок розрахунків за отримані кошти згідно договору № 02/0202/24 переробки цукрових буряків урожаю 2024 року на давальницьких умовах від 02.02.2024. Так, відповідно до умов договору позивач вирощує та передає на переробку ТОВ “Новооржицький цукровий завод» цукрові буряки урожаю 2024 року. В порядку п.3.1.1., п.3.1.2 зазначеного договору позивач розраховується за переробку цукровим буряком у розмірі 45% від загального обсягу переданих на переробку цукрових буряків в заліковій вазі на ТОВ “Новооржицький цукровий завод». А із 55% від загального обсягу переданих на переробку цукрових буряків в заліковій вазі виробляється продукція переробки (цукор, меляса, жом) та є власністю позивача. Кожного дня вибірково беруться проби на забрудненість, вміст цукру і формуються середні показники виходу цукру, остаточні розрахунки формуються в кінці сезону переробки. Згідно з договором позивач до завершення сезону переробки може отримати продукцію в кількості із врахуванням 10% цукристості буряка (тобто якщо цукристість середня складає 16% то позивач до закінчення сезону переробки може взяти цукор із розрахунку що цукристість складає 10%), чим і скористався позивач розрахувавшись цукром за отримані кошти. Для провадження господарської діяльності має основні засоби залишковою вартістю 3435,8 тис. грн. Основні засоби підприємства складаються з транспортних засобів, офісної техніки, офісних меблів. На балансі обліковуються наступні транспортні засоби: трактор колісний БЕЛАРУС-82.1 (реєстраційний номер НОМЕР_1 ), трактор колісний Т-150К (реєстраційний номер НОМЕР_2 ), сівалка комбінована начіпна VESNS, трактор колісний John DEERE 6135D ((реєстраційний номер НОМЕР_3 ). Також використовує на праві оренди комбайн бурякозбиральний MOREAULESTRA V2 (реєстраційний номер НОМЕР_4 ), комбайн бурякозбиральний MOREAULESTRA V2 (реєстраційний номер НОМЕР_5 ).

Отже, відповідач 1 мав інформацію щодо наявних у використанні позивача транспортних засобів, також йому подавалася форма 20-ОПП, що давало можливість відповідачу 1 зробити висновок про те, що позивач здійснює діяльність у сфері вирощування сільськогосподарської продукції.

21.12.2024 у скарзі до відповідача 2 позивач також пояснив, що тільки в жовтні 2024 року розпочалися роботи по збиранню урожаю та виконання умов вказаного вище договору №02/0202/24, сторони якого остаточну звірку проводять в кінці року, а тому відсутня можливість спрогнозувати під час військової агресії можливість виконання обсягів вирощування продукції на попередньо вказаних у договорі площах. Щодо доводів про те, що договір оренди комбайнів MOREO LECTRA V2 нотаріально зареєстрований 18.11.2024, тобто пізніше, ніж відбувалася копка цукрового буряка, позивач пояснив, що збирання цукрового буряка проводилося бурякозбиральним комбайном VEKVAET-17X, який є у підприємстві з 10.03.2015, що підтверджується довідкою ГУ Держпродспоживслужби в Черкаській області від 03.12.2024, також додавав листи машиніста-тракториста, де вказано що копка в 2024 році проводилася бурякозбиральним комбайном VERVAET-17Т, а щодо оренди бурякозбиральних комбайнів 18.11.2024, то вони будуть використовуватися у майбутньому за потреби.

Ретельного аналізу та спростування вказаних відомостей у поясненнях позивача відповідачі доказами не підтвердили.

Відсутність первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг спростовується відомостями додатків до пояснень позивача, в яких зазначено про надання позивачем відповідачу 2 вказаних вище документів.

Суд також урахував, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій згідно з ч.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - ЗУ №996-XIV) є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні та зведені облікові документи відповідно до ч.2 ст.9 ЗУ №996-XIV можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити, якщо інше не передбачено окремими законодавчими актами України: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.

Абзацом першим п.201.10 ст.201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Отже, дії позивача щодо реєстрації в ЄРПН спірного РК щодо постачання вказаного вище товару відповідно до зазначеного вище договору, є виконанням встановленого законом обов'язку.

Зазначені позивачем реквізити платіжних документів, їх копії та копії Договорів щодо правочинів, у т. ч. щодо повного виконання умов позивачем, визначених у Договорі, надані відповідачу 1, підтверджують, що операції у спірному РК відповідають зареєстрованому виду його господарської діяльності. Отже, обґрунтованих сумнівів у їх достовірності на етапі реєстрації РК, враховуючи договірні умови, не викликають. Обґрунтованість підстав їх неврахування відповідачем 1 під час судового розгляду справи не підтверджена.

Підстава спірного рішення щодо ненадання/часткового надання платником податку додаткових письмових пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, реєстрацію якого зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН спростовані відомостями отриманих відповідачем 1 додатків до пояснень та доводить допущення порушення вказаних норм відповідачем 1.

Тому суд дійшов висновку, що спірне рішення відповідача 1 протиправне та підлягає скасуванню у повному обсязі.

Встановлені обставини спору підтверджують, що відповідач 1 не аналізував змісту отриманих від позивача документів.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з п.187.1. ст.187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

Абзацом першим п.201.1 ст.201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

ПН згідно з п.201.7 ст.201 ПК України складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН також затверджений згаданою вище постановою КМУ №1165.

Згідно з пунктом 12 за результатами розгляду скарги комісія центрального рівня у строк, визначений пунктом 56.23 статті 56 Кодексу, приймає одне з таких рішень:

задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;

залишає скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі без змін.

Підстави, за наявності яких приймається одне зі вказаних рішень, зазначений Порядок не передбачає.

Відповідач 2 у рішенні за результатом адміністративного оскарження вказаного вище спірного рішення відповідача 1 відмовив у задоволенні скарги позивача, безпідставно та необґрунтовано посилаючись на відсутність первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування: навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, зважаючи, що первинні документи позивач надав, що підтверджується додатками до пояснень і скарги.

Суд урахував, що рішення про залишення без задоволення скарги платника не породжує будь-яких прав та обов'язків, отже, не може бути окремо оскаржене в суді.

Щодо вимоги позивача про реєстрацію РК №4 суд зазначає, що чинним законодавством України покладено на відповідача 2 обов'язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з пунктами 19, 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Таким чином, нормами Порядку № 1246 визначено компетенцію відповідача 2 щодо реєстрації РК в ЄРПН на підставі рішення суду.

Зважаючи, що спірне рішення про відмову в реєстрації РК прийняте, як установлено вище, протиправно, а інших підстав для відмови в його реєстрації не встановлено, суд констатує наявність підстав для зобов'язання відповідача 2 зареєструвати в Єдиному реєстрі РК № 4, подану позивачем датою її фактичного надходження.

Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, то судові витрати зі сплати судового збору, які підлягають відшкодуванню, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів в рівних частинах.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити повністю адміністративний позов Приватного підприємства «СТАМАТ»

Визнати протиправними і скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Черкаській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12185331/35550164 від 11.12.2024 про відмову в реєстрації розрахунку коригування №4 від 31.10.2024р до податкової накладної №4 від 28.05.2024р в Єдиному реєстрі податкових накладних. на загальну суму 439 000,00 грн, сума податку на додану вартість 73 166,666 грн Отримувачем (покупцем) у Податковій накладній вказане Товариство з обмеженою відповідальністю «НОВОРЖИЦЬКИЙ ЦУКРОВИЙ ЗАВОД» (ІПН 389609916229).

Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд.8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати розрахунок коригування Приватного підприємства «СТАМАТ» (19754, Черкаська обл., Золотоніський р-н., с.Домантове, вулиця Сергія Носа, будинок 5; код ЄДРПОУ 35550164) в Єдиному реєстрі податкових накладних за №4 від 31.10.2024 до податкової накладної № 4 від 28.05.2024 на 439 000,00 грн, в т. р. ПДВ 73 166,666 грн Отримувачем (покупцем) у податковій накладній вказане товариство з обмеженою відповідальністю «НОВОРЖИЦЬКИЙ ЦУКРОВИЙ ЗАВОД» (ІПН 389609916229) датою його фактичного надходження.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (18002 м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, код ЄДРПОУ 44131663) на користь Приватного підприємства «СТАМАТ» (19754, Черкаська обл., Золотоніський р-н., с.Домантове, вулиця Сергія Носа, будинок 5; код ЄДРПОУ 35550164) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1514,00грн (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять гривень нуль копійок)

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд.8, код ЄДРПОУ 43005393) на користь Приватного підприємства «СТАМАТ» (19754, Черкаська обл., Золотоніський р-н., с.Домантове, вулиця Сергія Носа, будинок 5; код ЄДРПОУ 35550164) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1514,00грн (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять гривень нуль копійок).

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 15.09.2025.

Суддя Алла РУДЕНКО