про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
15 вересня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/1795/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., перевіривши матеріали адміністративного позову адвоката Рижкова Анатолія Олександровича в інтересах ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) (місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 10 вересня 2025 року надійшла позовна заява адвоката Рижкова Анатолія Олександровича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), з такими вимогами:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку позивачем;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про позивача, як такого, який перебуває у розшуку у зв'язку із порушенням правил військового обліку, та повідомити про прийняте рішення та відсутність підстав для адміністративного затримання правоохоронними органами позивача.
У обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку у відповідача.
Позивач у відповідності до вимог діючого законодавства України своєчасно оновив свої облікові данні в системі «РЕЗЕРВ +», але не зважаючи на це 17 липня 2025 року, під час чергового оновлення інформації про себе у застосунку «РЕЗЕРВ+», ОСОБА_1 дізнався, що перебуває у розшуку у зв'язку із начебто порушенням правил військового обліку.
З відповіді Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (далі - ГУНП в Запорізькій області) на адвокатський запит представника позивача стало відомо, що відповідач звернувся до ГУНП в Запорізькій області із зверненням від 07 травня 2025 року № Е2080582 про вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП, у зв'язку із чим уповноваженими особами внесена інформація про позивача до відповідної інформаційної системи.
Представник позивача з такими діями відповідача не згоден, оскільки протоколів про адміністративне правопорушення щодо позивача не складалося, жодних постанов про притягнення до відповідальності не виносилося, що свідчить про відсутність підстав для внесення даних до відповідного реєстру про вчинення позивачем адміністративного правопорушення та притягнення його до відповідальності, та внесення інформації до відповідних реєстрів щодо розшуку позивача.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не встановив, у зв'язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі.
У позовній заяві представником позивача також заявлено клопотання про розгляд справи та проведення засідання в загальному порядку із викликом сторін, вирішуючи яке, суд виходить з такого.
Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 частини першої статті 4 КАС України).
Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Зазначена справа не є справою у спорах, що відповідно до приписів частини четвертої статті 12 КАС України має розглядатись виключно за правилами загального позовного провадження.
Частинами першою, другою статті 257 КАС України визначено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Частиною шостою статті 262 КАС України унормовано, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін:
1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу;
2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Згідно із частиною сьомою статті 262 КАС України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
Оцінивши категорію та складність справи, кількість сторін, обсяг та характер доказів у справі, обраний представником позивача спосіб захисту, суд дійшов висновку, що характер спірних правовідносин і предмет доказування не потребують заслуховування пояснень сторін (їх представників) та, відповідно, проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
У свою чергу, у поданому клопотанні не обґрунтовано необхідність призначення справи до розгляду у судове засідання та не повідомлено суду обставин, які унеможливлюють розгляд даної справи у письмовому провадженні.
При цьому, суд вважає, що характер спірних правовідносин і предмет доказування у даній справі не вимагає проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Дотримання ж принципів рівності усіх учасників справи перед законом і судом, диспозитивності та змагальності, відбувається й під час розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та у повній мірі забезпечено встановленою КАС України процедурою обміну сторонами заявами по суті справи, подання доказів, що підтверджують обставини, якими обґрунтовано вимоги чи заперечення, подання відповідних заяв та клопотань тощо.
Оскільки з позовної заяви судом не встановлено обставин, що зумовлюють проведення судового засідання у справі з повідомленням сторін, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявленого клопотання.
Представником позивача у позовній заяві як третю особу визначено Національну поліцію України, тобто фактично заявлено клопотання про залучення цієї особи до участі у справі, як третьої особи.
Відповідно до частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Представником позивача у позовній заяві не зазначено підстав для залучення Національної поліції України як третьої особи, а також яким чином рішення у даній адміністративній справі може вплинути на права або обов'язки цієї особи.
За таких обставин, суд вважає зазначене клопотання необґрунтованим та відмовляє у його задоволенні.
За приписами частини четвертої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне витребувати докази, яких не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.
Керуючись статтями 12, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Відмовити представнику позивача у задоволенні клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У разі заперечень учасників справи проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) встановити строк для подання відповідної заяви протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відмовити у залученні Національної поліції України як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
Запропонувати відповідачу надати до суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі:
- відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Встановити сторонам строк для подання до суду відповіді на відзив та заперечення протягом 5 днів з дня одержання відзиву (відповіді на відзив).
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ) надати до суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного (уповноваженої особи) електронного підпису, протягом 15 календарних днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі такі докази:
належним чином засвідчені копії матеріалів листування із позивачем (представником позивача) щодо внесення чи виключення відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо нього (у разі наявності);
звернення позивача (представника позивача) із відповідною заявою про виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та рішення за наслідками розгляду такого звернення;
докази (витяг) щодо внесення 2 відділом ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку;
копії матеріалів, що стали підставою для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення військового обліку ОСОБА_1 ;
належним чином засвідчені документи щодо військового обліку ОСОБА_1 ;
звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ) до ГУНП в Запорізькій області щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП;
інші матеріали в межах предмету спору по даній справі.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Запорізькій області (місцезнаходження: 69005, місто Запоріжжя, вулиця Д. Апухтіна, будинок 29, електронна адреса: info@zp.police.gov.ua) надати до суду в електронній формі за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з використанням власного (уповноваженої особи) електронного підпису або у паперовій формі поштовим відправленням на тимчасову адресу для листування Луганського окружного адміністративного суду: вул. Будівельників, буд. 28, м. Дніпро, 49089, абонентська скринька 4585, протягом 15 календарних днів з дня отримання цієї ухвали:
звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ) до ГУНП в Запорізькій області щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП;
докази реєстрації звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ) в Інформаційно-комунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» (журналу єдиного обліку) від 07 травня 2025 року № Е2080582;
копії матеріалів, які стали підставою внесення відомостей відносно ОСОБА_1 до Інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» (журналу єдиного обліку) від 07 травня 2025 року № Е2080582;
результати розгляду звернення (матеріалу), зареєстрованого в Інформаційно-комунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» (журналу єдиного обліку) від 07 травня 2025 року № Е2080582.
Справа розглядатиметься суддею Пляшковою К.О. одноособово.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) «Електронний суд» для отримання процесуальних документів в електронному вигляді та інформації по даній справі на офіційному вебпорталі «Судова влада України».
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяК.О. Пляшкова