Постанова від 12.09.2025 по справі 335/7343/25

1Справа № 335/7343/25 3/335/1980/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2025 року м. Запоріжжя

Суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя Рибалко Н.І., за участю секретаря судового засідання Чибінової Н.І., прокурора Мордовченко К.А., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , захисника - адвоката Мітіної І.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

25.07.2025 до Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя з Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 284, складений 23.07.2025 стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно якого ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу у справах внутрішньо переміщених осіб управління підтримки внутрішньо переміщених осіб та господарського забезпечення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради, будучи відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно подала без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, а саме - 29.05.2025 року о 15 год. 10 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Також 25.07.2025 до Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя з Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 285, складений 23.07.2025 стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно якого ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу у справах внутрішньо переміщених осіб управління підтримки внутрішньо переміщених осіб та господарського забезпечення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради, будучи відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно подала без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, а саме - 01.04.2025 року о 07 год. 23 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Постановою Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя від 11.09.2025 справи за вказаними протоколами були об'єднані в одне провадження в порядку ст. 36 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 визнала вину у вчиненні адміністративних правопорушень, щиро розкаялася та пояснила, що несвоєчасне подання декларацій було зумовлене обставинами, які від неї не залежали. Так, щорічну декларацію за 2023 рік вона подала лише у 2025 році у зв'язку з перебуванням у відпустці по догляду за дитиною, а також регулярними обстрілами, що призводили до відключень електроенергії та перебоїв із доступом до мережі Інтернет, унаслідок чого вона не мала можливості своєчасно скористатися Особистим кабінетом НАЗК. Декларацію за 2024 рік вона подала з незначним порушенням строку - із затримкою лише на кілька годин. При цьому наголосила, що умислу на ухилення від виконання обов'язку щодо подання декларацій вона не мала. Просила врахувати, що перебуває у скрутному матеріальному становищі, самостійно виховує двох малолітніх дітей, та застосувати положення ст. 22 КУпАП у зв'язку з малозначністю вчинених правопорушень.

У судовому засіданні захисник - адвокат Мітіна І.В., яка діє в інтересах ОСОБА_1 , просила закрити провадження по справі, зважаючи на поважні причини, які перешкоджали ОСОБА_1 подати декларації своєчасно, крім того зазначила про малозначність вчинених діянь.

Прокурор в судовому засіданні вважала, що вина ОСОБА_1 у вчинені правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена доданими до протоколів про адміністративне правопорушення доказами та поясненнями останньої наданими в судовому засіданні. З огляду на викладене, просила суд визнати ОСОБА_1 винною у вчинені інкримінованих їй правопорушень та накласти на неї адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Заслухавши доводи учасників справи, дослідивши матеріалах справи, суд доходить наступних висновків.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.

Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст. 280 КУпАП).

Відповідно до абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно з п. 1 примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Статтею 45 Закону № 1700-VII визначено, що до осіб, які зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначені ч. 1 та ч. 2 ст. 45 відносяться особи, зазначені у п.1, п.п. «а» і «в» п. 2, п. 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону.

Відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є зокрема, державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» № 2493-II від 07.06.2001 р. (далі - Закон № 2493-III) посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Статтею 7 Закону № 2493-III передбачено, що посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. П. 3 ст. 7 Закону № 2493-III визначено, що на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції" та законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Відповідно до розпорядження Запорізького міського голови від 24.05.2023 № 1627-к, ОСОБА_1 було призначено на посаду головного спеціаліста відділу у справах внутрішньо переміщених осіб Управління підтримки внутрішньо переміщених осіб та господарського забезпечення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради шляхом переведення та збережено 12 ранг посадової особи місцевого самоврядування з 26.05.2023.

Таким чином, головний спеціаліст відділу у справах внутрішньо переміщених осіб управління підтримки внутрішньо переміщених осіб та господарського забезпечення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради ОСОБА_1 , відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до частини 1 статті 45 Закону № 1700-VII, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Враховуючи вищевикладене, у ОСОБА_1 , виник обов'язок подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік в термін до 00:00 год. 01.04.2024, та таку ж декларацію за 2024 рік в термін до 00:00 год. 01.04.2025.

Проте встановлено, що згідно з відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua, лише 29.05.2025 о 15 год. 10 хв., та таку ж декларацію за 2024 рік лише 01.04.2025 о 07 год. 23 хв.,що є порушенням вимог ч.1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції".

Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Крім того, подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як і будь-якої іншої звітності, передбачає вчинення суб'єктами декларування певних підготовчих дій: зокрема перевірки строку дії електронного цифрового підпису, правильність зазначення прізвища, ім'я та по-батькові при його отриманні, наявність доступу до поштових скриньок, збір інформації, що необхідна для заповнення декларації, тощо.

Відповідно до змісту протоколів про адміністративні правопорушення, пов'язаних з корупцією, складених стосовно ОСОБА_1 (протоколи №284 та №285 від 23.07.2025), у своїх поясненнях остання повідомила, що вона була ознайомлена з вимогами, заборонами та обмеженнями, встановленими Законом України «Про запобігання корупції», однак у зв'язку із регулярними обстрілами, що призводили до відключень електроенергії та перебоїв із доступом до мережі Інтернет, вона не мала можливості своєчасно скористатися Особистим кабінетом НАЗК.

Зазначені обставини ОСОБА_1 підтвердила також особисто у судовому засіданні, пояснивши при цьому, що жодного умислу на вчинення будь-яких правопорушень вона не мала, а допущені нею порушення були пов'язані з об'єктивними обставинами.

Отже, ОСОБА_1 , будучи обізнаною, що вона є суб'єктом декларування на якого поширюється дія Закону, в порушення вимог абзацу 1 частини 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» та частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно, а саме 29.05.2025 о 15 год. 10 хв. подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік та 01.04.2025 о 07 год. 23 хв. таку ж декларацію за 2024 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні вищезазначеного адміністративного правопорушення встановлено дослідженими доказами в справі, зокрема: протоколом №284 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 23.07.2025; протоколом №285 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 23.07.2025; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 20.06.2025, відібраними начальником 1-го сектору (протидії корупції) УСР в Тернопільській області ДСР Національної поліції України майором поліції Смітюхом Ю.О.; результатом пошуку декларацій по запиту " ОСОБА_1 " на сайті Національного агентства про запобігання корупції в розділі "Єдиний державний реєстр декларацій"; декларацією ОСОБА_1 , роздрукованою з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які підтверджують, що щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік вона подала 29.05.2025 о 15 год. 10 хв.; декларацією ОСОБА_1 , роздрукованою з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які підтверджують, що щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2024 рік вона подала 01.04.2025 о 07 год. 23 хв.; розпорядженням Запорізького міського голови від 24.05.2023 № 1627-к; попередженням про встановлені Законами України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та "Про запобігання корупції" обмеження під час прийняття на службу в органах місцевого самоврядування та її проходження та розпискою ОСОБА_1 про ознайомлення з ними; присягою посадової особи місцевого самоврядування ОСОБА_1 від 24.03.2008; повідомленням Національного агентства про запобігання корупції про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування №07-13/108 від 14.04.2025; іншими матеріалами справи в їх сукупності.

З огляду на встановлені вище обставини, суд вважає доведеними обставини, наведені у протоколах про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією №284 та №285, складені стосовно ОСОБА_1 23.07.2025, та визнає останню винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме у несвоєчасному поданні без поважних причин щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулі 2023 та 2024 роки.

Разом із цим, судом враховується, що закон дає можливість органу (посадовій особі), що уповноважений вирішувати справу, за певних умов застосувати щодо порушника усне зауваження, звільнивши його від адміністративної відповідальності.

Так, відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Приймаючи до уваги встановлені вище обставини справи, а також враховуючи особу ОСОБА_1 , яка визнала факт вчинення адміністративних правопорушень, щиро розкаялася у скоєному, має на утриманні двох малолітніх дітей, яких виховує самостійно, на момент подання декларацій перебувала у відпустці по догляду за дитиною, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, має скрутне матеріальне становище, а також враховуючи характер вчинених правопорушень та їх наслідки, наявність обставини, що пом'якшує відповідальність, а саме щире каяття, та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, суд приходить до висновку про можливість застосування ст. 22 КУпАП і звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.

Відповідно до ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження, виноситься постанова про закриття справи.

Керуючись ст.ст. 22, 172-6, 276-280, 283-285 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та застосувати положення ст. 22 КУпАП, звільнивши його від адміністративної відповідальності, оголосивши їй усне зауваження.

На підставі ч. 1 ст. 284 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення - закрити.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду, через Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Н.І. Рибалко