Іменем України
"15" вересня 2025 р. Справа153/1429/25
Провадження3/153/699/25-п
Код суду: 231
Суддя Ямпільського районного суду Вінницької області Швець Р.В. за участю секретаря судового засідання Гуцол Т.Ю., прокурора Притуляка С.М., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши об'єднані в одне провадження справи про адміністративні правопорушення, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, депутата Ямпільської міської ради, за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , будучи депутатом 8 скликання Ямпільської міської ради Могилів-Подільського району Вінницької області, являючись згідно п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (щорічна) в чому вбачається ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім цього, ОСОБА_1 , будучи депутатом 8 скликання Ямпільської міської ради Могилів-Подільського району Вінницької області, являючись згідно п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (щорічна) в чому вбачається ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав. Вказав, що допустив дане правопорушення не навмисно, оскільки хворів та не міг подати вчасно декларацію.
Крім цього, 09.09.2025 за вх.№ № 5674, 5675 ОСОБА_1 надав клопотання в яких просив закрити справу у зв'язку із збігом двох років з дня вчинення ним правопорушення. Зазначив, що щорічна декларація має бути подана у строк до 15 березня наступного за звітним періодом і накладення адміністративного стягнення за таке правопорушення визначається строком два роки з дня вчинення, а саме 15.03.2024. У зв'язку із тим, що адміністративне стягнення за вчинення такого правопорушення було виявлене лише 20.08.2025 просив суд врахувати наведені обставини.
Прокурор Притуляк С.М. в судовому засіданні просив визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки наявні підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності. Просив накласти на ОСОБА_1 штраф в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 гривень.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, врахувавши думку прокурора та дослідивши об'єднані в одне провадження матеріали справ про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 , суд дійшов наступних висновків.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до рішення №1 від 17.11.2020 «Про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів Ямпільської міської ради VІІІ скликання» та списку депутатів Ямпільської міської ради VІІІ скликання станом на 14.03.2025 встановлено, що ОСОБА_1 є депутатом Політичної партії «Українська стратегія Гройсмана».
Відповідно до п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови віднесені до суб'єктів, на яких поширюється дія вказаного закону.
За ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» та пункту 2-7 розділу ХІІ "Прикінцеві положення" Закону України «Про запобігання корупції» особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції» НАЗК з метою виконання покладених на нього повноважень має права приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Роз'ясненням Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 вказано, що особам, які до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання, функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», вже перебували і продовжують перебувати у складі відповідних комісій (пп. «г» п. 1, пп. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 такого Закону), слід подати лише щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» за 2023 рік до 31.03.2024 включно.
Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, було встановлено, що ОСОБА_1 подав декларації за типом «щорічна» за 2022 рік лише 30.05.2025 о 15 год. 24 хв. та за 2023 рік лише 30.05.2025 о 14 год. 56 хв., поважних причин несвоєчасного подання ним декларацій, судом не встановлено.
Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі по адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, тощо.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доведена у розумінні ст. 251 КУпАП, належними та допустимими доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення №630 від 20.08.2025; протоколом про адміністративне правопорушення №631 від 20.08.2025; копією декларації за 2022 рік; копією декларації за 2023 рік; постановою про закриття кримінального провадження від 27.06.2025; копією витягу з ЄРДР №42025022220000012 від 03.02.2025; копіями рапортів від 09.02.2025 та від 10.02.2025; копією запиту голові Національного агентства з питань запобігання корупції; копією відповіді №47-07/20615-25 від 11.03.2025; копією послідовності дій користувача ОСОБА_1 від 06.02.2025 за період з 31.12.2020 по 11.03.2025; копією відомості про сертифікат суб'єкта декларування ОСОБА_1 від 06.02.2017; копією повідомлення секретаря Ямпільської міської ради №02-12/126 від 14.02.2025; копією рішення №1 від 17.11.2020 «Про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів Ямпільської міської ради VІІІ скликання»; копією списку депутатів Ямпільської міської ради VІІІ скликання; копією повідомлення керівника Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій від 09.04.2025 №47-07/30548-25; копією послідовності дій користувача ОСОБА_1 від 06.02.2025 за період з 03.02.2025 по 08.04.2025; копією протоколу допиту свідка від 30.04.2025; копією повідомлення про надання інформації та документів від 13.03.2025 №31709-2025; копією повідомлення секретаря Ямпільської міської ради №02-14/278 від 19.03.2025; копією списку депутатів Ямпільської міської ради VІІІ скликання станом на 14.03.2025; копією листа-роздачі листа депутатам Ямпільської міської ради 8 скликання від 21.11.2023 №01-12/970 щодо відновлення декларування; копією витягу з протоколу 1 сесії 8 скликання від 17.11.2020; копією повідомлення про заповнення та подання декларації за 2023 рік від 10.05.2025; копією повідомлення департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації від 23.06.2025 №70-09/54329-25; копією повідомлення Управління проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя від 26.04.2021 №47-09/27771/21; рапортом опер уповноваженого сектору (протидії корупції) УСР у Вінницькій області ДСР НПУ капітана поліції В. Корєшкова від 20.08.2025.
Відповідно до абз. 9 підп. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 № 223-943/0/4-17 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
В ході дослідження доказів поважних причин для несвоєчасного подання ОСОБА_1 , щорічних декларацій за 2022 та 2023 рік судом не встановлено.
Щодо строків накладення адміністративного стягнення суд зазначає наступне.
За змістом ч.4 та ч.11 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення. У разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Із системного аналізу законодавства у сфері запобігання та протидії корупції, вбачається, що моментом виявлення порушення, пов'язаного з корупцією є момент отримання суб'єктами уповноваженими на складання протоколів про адміністративні корупційні правопорушення інформації про таке порушення. При цьому складання адміністративного протоколу про вчинення порушення, пов'язаного з корупцією є окремою процесуальною дією, вчиненою на підставі виявленого факту такого порушення.
Із копії постанови про закриття кримінального провадження встановлено, що 27.06.2025 слідчим було закрито кримінальне провадження №42025022220000012 від 03.02.2025 за фактом неподання декларацій депутатами Ямпільської міської ради 8 скликання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у зв'язку з встановленням відсутності в діянні складу кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-3 КК України. Направлено начальнику управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції, завірені копії матеріалів кримінального провадження для вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до відмітки на супровідному листі управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції отримало копії матеріалів кримінального провадження - 30.07.2025.
З огляду на викладене суд констатує, що за несвоєчасне подання щорічних декларацій за 2022-2023 роки не спливли встановлені ст.38 КУпАП строки накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, оскільки датою виявлення правопорушення слід вважати дату складання уповноваженою особою адмінпротоколів, які є процесуальними документами, що містять узагальнюючі результати проведеної перевірки (в даному випадку 20.08.2025); а датою вчинення правопорушення є день, наступний за днем установленого законом кінцевого строку подання відповідної декларації (в даному випадку 01.02.2024 р. та 01.04.2024 р).
Враховуючи вищевикладене, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки він, будучи депутатом 8 скликання Ямпільської міської ради Могилів-Подільського району Вінницької області, відповідно до пп. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» був суб'єктом декларування, у порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно без поважних причин подав декларації особи, уповноваженої на виконавця функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 та за 2023 роки за типом «щорічна», а саме 30.05.2025, тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі таких декларацій.
При призначенні адміністративного стягнення ОСОБА_1 , враховую характер скоєного правопорушення та особу винного, який визнав свою винуватість.
Обставин, які пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до ст.ст.34, 35 КУпАП, не встановлено.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
З врахуванням зазначених обставин справи та особи порушника ОСОБА_1 , який вперше притягається до адміністративної відповідальності, вважаю за необхідне застосувати відносно нього захід адміністративного стягнення у виді штрафу в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до ч.5 ст.283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.
Відповідно до ч.1 ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір встановлюється у 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто - 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок. Тому є всі підстави для стягнення з ОСОБА_1 судового збору в дохід держави.
Керуючись ст.ст. 172-6, 221, 245, 283, 284 ч.1 п.1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення, з урахуванням ч. 2 ст. 36 КУпАП, у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Роз'яснити особі, щодо якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до вимог ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Ямпільський районний суд Вінницької області.
Повний текст постанови складено 15.09.2025.
Суддя Р.В. Швець