вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88605, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua
про відкриття справи
та визнання банкрутом кредитної спілки
"15" вересня 2025 р. Справа № 907/930/25
Господарський суд Закарпатської області у складі судді Пригузи П.Д., розглянувши справу
за заявою: Національного банку України, код ЄДРПОУ - 00032106, м. Київ, вул. Інститутська, 9,
до: Кредитної спілки "Менчул", код ЄДРПОУ - 26527897, м. Хуст, вул. Карпатської січі, буд. 41,
про відкриття провадження у справі про банкрутство,
за участю секретаря судового засідання: - Повідайчик .
представників Національного банку України: - Звада Р.В., Бірюкова О.А.
представника КС "Менчул": - тимчасовий адміністратор Григор'єв Валерій Васильович,
Національний банк України, код ЄДРПОУ - 00032106, звернувся до Господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство юридичної особи - Кредитної спілки "Менчул", код ЄДРПОУ - 26527897.
Описова частина судового рішення.
Ухвалою господарського суду від 01.09.2025 заяву Національного банку України (далі також - НБУ, Регулятор, Національний банк) прийнято до розгляду, призначено підготовче засідання суду на 12.09.2025 на 11:00 год. у приміщенні Господарського суду Закарпатської області за адресою: м. Ужгород, вул. Коцюбинського, 2А, зал судових засідань №1 в режимі ВКЗ за участі представників сторін.
До господарського суду кредитною спілкою «Менчул» надано відзив на заяву від 10.09.2025 року.
До справи надійшли заяви про згоду на участь у справі про банкрутство КС «Менчул» від арбітражних керуючих Слободяна О.Ю. та Рабана М.Т.
В судовому засіданні 12.09.2025 судом розглянуто по суті заяву НБУ, заслухано доводи та обгрунтування вимог представниками НБУ та представником КС «Менчул», досліджено докази, надані заявником до заяви про відкриття справи про банкрутство, оголошено перерву в судовому засіданні до 15.09.2025 року.
До часу підготовчого засідання до суду надійшла заява від представника КС "Менчул тимчасового адміністратора із додатковими поясненнями до відзиву боржника з додатками (доказами), які судом прийнято і додано до справи.
В судовому засіданні 15.09.2025 господарський суд заслухав додаткові пояснення та дослідив надані додатково докази, заслухав заключне слово представників НБУ та КС "Менчул", після чого суд оголосив перехід до стадії ухвалення судового рішення та у цьому судовому засіданні, проголосив вступну та резолютивну частини судового рішення.
Визначених Кодексом України з процедур банкрутства підстав для відмови у відкритті провадження у справі про банкрутство (ч. 6 ст. 39 Кодексу) судом не встановлено.
Вимоги і заперечення сторін.
Позиція Національного банку України
НБУ вважає КС «Менчул» неплатоспроможною, просить відкрити справу про банкрутство, увести процедуру розпорядження майном та призначити розпорядника майна з числа арбітражних керуючих, якими подано заяву до господарського суду у цій справі.
В заяві НБУ доводить суду, що відповідно до положень частини першої статті 2 Закону України “Про Національний банк України» Національний банк є центральним банком України, особливим центральним органом державного управління, юридичний статус, завдання, функції, повноваження і принципи організації якого визначаються Конституцією України, цим Законом та іншими законами України.
Згідно статті 61 Закону України “Про Національний банк України» Національний банк здійснює державне регулювання діяльності кредитних спілок - у формах, визначених Законом України “Про кредитні спілки».
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 15 Закону України “Про Національний банк України» Правління Національного банку приймає рішення, зокрема про віднесення страховика, кредитної спілки до категорії неплатоспроможних.
Відповідно до норм Закону України “Про Національний банк України» НБУ розробляє, розглядає та приймає нормативно-правові акти, що мають ознаки регуляторних актів, а згідно свого статусу за Законом України «Про фінансові послуги та фінансові компанії» НБУ є Регулятором, що здійснює державне регулювання та нагляд за діяльністю з надання фінансових та супровідних послуг, що включає систему контролю та активних впорядкованих дій Регулятора, яка передбачає отримання об'єктивної та достовірної інформації про діяльність та фінансовий стан осіб, стосовно яких Регулятор здійснює державне регулювання згідно із цим Законом і спеціальними законами, та спрямована на забезпечення дотримання такими особами вимог законодавства, що регулює відносини на ринку фінансових послуг. Регулятор веде реєстр (перелік) надавачів фінансових або супровідних послуг, інформація з якого оприлюднюється у порядку, встановленому нормативно-правовими актами Регулятора.
Відкликання ліцензії - припинення права надавача фінансових послуг на здійснення діяльності з надання фінансових послуг на підставі відповідного рішення Регулятора та внесення відповідного запису до Реєстру.
Згідно частини другої статті 59 Закону України “Про кредитні спілки» ліквідація кредитної спілки у разі прийняття Регулятором рішень про віднесення кредитної спілки до категорії неплатоспроможних та про відкликання ліцензії кредитної спілки здійснюється відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства.
Прийняття Регулятором рішень про віднесення кредитної спілки до категорії неплатоспроможних та про відкликання ліцензії кредитної спілки з підстави, визначеної пунктом 4 частини першої статті 58 Закону України “Про кредитні спілки», є підставою для звернення Регулятора до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство кредитної спілки.
Національний банк звертається до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства протягом одного місяця з дати прийняття Національним банком рішення про віднесення кредитної спілки до категорії неплатоспроможних з підстав, визначених статтею 59 Закону України “Про кредитні спілки», та рішення про відкликання ліцензії на здійснення діяльності кредитної спілки.
Так, згідно Рішення Правління Національного банку України від 22.07.2025 №244-рш «Про застосування до КРЕДИТНОЇ СПІЛКИ “МЕНЧУЛ» заходу впливу у вигляді віднесення кредитної спілки до категорії неплатоспроможних та відкликання ліцензії на здійснення діяльності кредитної спілки» віднесено КРЕДИТНУ СПІЛКУ “МЕНЧУЛ» (код за ЄДР 26527897) до категорії неплатоспроможних та відкликано ліцензію КРЕДИТНОЇ СПІЛКИ “МЕНЧУЛ» (код за ЄДР 26527897) на здійснення діяльності кредитної спілки.
Це Рішення набирає чинності з дня доведення його до відома КРЕДИТНОЇ СПІЛКИ “МЕНЧУЛ» та може бути оскаржене протягом шести місяців із дня його отримання до адміністративного суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України. Відповідно до частини другої статті 74 Закону України “Про Національний банк України» оскарження цього рішення не зупиняє його виконання.
НБУ доводить, що Рішенням Регулятора кредитну спілку віднесено до категорії неплатоспроможних за результатами встановлення професіоналами НБУ фактів недотримання КС “МЕНЧУЛ» нормативного значення нормативу достатності регулятивного капіталу (Н1), недотримання нормативного значення нормативу достатності капіталу першого рівня (Н2), як співвідношення капіталу першого рівня та загального обсягу ризику на звітну дату 01.02.2025 становило 4,67%, на звітну дату 01.03.2025 - 1,35%, за нормативного значення не менше ніж 5%, недотримання нормативного значення нормативу максимального розміру кредитного ризику (Н3) як співвідношення суми залишку всіх зобов'язань одного члена, групи членів КС “МЕНЧУЛ» або іншої кредитної спілки та всіх фінансових зобов'язань, наданих КС “МЕНЧУЛ» таким членам або іншій кредитній спілці, і регулятивного капіталу на звітну дату 01.02.2025 становило 76,86%, на звітну дату 01.03.2025 року - 259,30% за нормативного значення не більше ніж 20%, також недотримання нормативного значення нормативу великих кредитних ризиків (Н4), як співвідношення суми всіх великих кредитних ризиків та регулятивного капіталу КС “МЕНЧУЛ» на звітну дату 01.02.2025 становило 1 351,51%, на звітну дату 01.03.2025 - 5 441,14% за нормативного значення не більше ніж 200%, що встановлено пунктом 70 глави 10 розділу ІІІ Положення № 14.
Зазначені обставини за позицією НБУ є доказом неплатоспроможності кредитної спілки, що зобов'язує НБУ вжити відповідних заходів та звернутися до господарського суду із цією заявою про ліквідацію кредитної спілки.
Заявник зазначив, що визначив суму судового збору, що підлягає сплаті з поданням заяви в електронній формі з використанням системи “Електронний суд» в сумі 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що станом на 2025 рік складає 30 280,00 грн., сплачено з урахуванням ч. 3 ст. 4 Закону України “Про судовий збір» у розмірі 24 224 грн (3028*0,8*10 = 24 224 грн) з огляду на застосування коефіцієнта 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору передбаченого частиною другою статті 4 Закону України “Про судовий збір».
Подаючи заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство Національним банком сплачено: - судовий збір в сумі 24 224,00 грн (платіжна інструкція від 31.07.2025 №15390009167 (№4255192601); - авансування винагороди арбітражного керуючого в сумі 72 000,00 грн (платіжна інструкція від 07.08.2025 №1139004407 (№4259661101).
НБУ просить визнати його вимоги до боржника, що складаються з витрат, понесених ним відповідно до закону за подачу цієї заяви, до першої черги задоволення, а саме: в розмірі 96 224,00грн, з яких: 24 224,00грн - витрати зі сплати судового збору, понесені за подання заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство; 72 000,00грн (сімдесят дві тисячі гривень 00 копійок) - авансування винагороди арбітражному керуючому.
Позиція Кредитної спілки "Менчул"
КС "Менчул" у відзиві від 10.09.2025, підписаному призначеним Національним банком тимчасовим адміністратором ОСОБА_1 , на заяву НБУ про відкриття справи про банкрутство та у додаткових поясненнях від 15.09.2025, визнав вимоги НБУ, вважає їх обгрунтованими, а висновки про неплатоспроможність КС "Менчул" достовірними, що підтверджено під час здійснення ним процедури тимчасової адміністрації.
Так, вказує, що ним як тимчасовим адміністратором встановлено, що КС "Менчул" має основний вид діяльності спілки - 64.92 Інші види кредитування.
Проведеною ним 25.07.2025 інвентаризацією активів боржника, що здійснена на виконання вимог Рішення Правління Національного банку України від 22.07.2025 № 246-рш, положень Закону України "Про кредитні спілки", Закону України "Про Національний банк України", Постанови Правління Національного банку України від 23 грудня 2023 року № 178 Про затвердження Положення про порядок призначення, здійснення та припинення тимчасової адміністрації страховика, за наслідком чого складені відповідні інвентаризаційні акти та описи.
Щодо проведення аналізу фінансово-господарської діяльності КС "Менчул" зазначає, що ним Національному банку України було подано звіти тимчасового адміністратора за липень, серпень 2025р. де зокрема станом на 31.08.2025 вказано, що активи кредитної спілки становлять 2 877 731,76 грн. В той же час заборгованість за простроченими кредитами, наданими членам кредитної спілки становить - 1 256 656,39 грн., а заборгованість за нарахованими, але несплаченими процентами за простроченими кредитами становить - 296 366,44 грн.
Тобто, з наявної маси активів 1 553 022,83 грн. (53,97%) становлять заборгованість за простроченими кредитами та несплаченими процентами, що є явною ознакою втрати платоспроможності КС "Менчул", та можливої надкритичної неплатоспроможності, що відповідають фінансовому стану потенційного банкрутства, це підтверджує також той факт, що при такій критичній неплатоспроможності задоволення вимог кредиторів неможливо в повному обсязі за рахунок швидко ліквідних активів.
В свою чергу зобов'язання КС «Менчул» станом 31.08.2025 становлять 2 934 450,45 грн. з яких основну масу зобов'язань, а саме - 2 047 927,46 грн. (69,79%) становлять вклади (депозити) членів кредитної спілки які неможливо погасити в повному обсязі за рахунок швидко ліквідних активів.
Тимчасовий адміністратор надав пояснення, що наведені ним у таблицях до письмових пояснень дані чітко показують наявний дисбаланс між доходами та витратами КС «Менчул» за серпень 2025 року. Так, загальний розмір доходів становив 114 222,57 грн, тоді як витрати - 232 018,66 грн, що перевищує доходи більш ніж удвічі. Інакше кажучи, витрати були на 117 796,09 грн (?103,1%) більшими за доходи, що свідчить про відсутність можливостей покривати поточні зобов'язання навіть за рахунок операційної діяльності.
Таке співвідношення доходів і витрат (1 : 2,03) є додатковим підтвердженням негативної динаміки фінансового стану кредитної спілки та свідчить про формування збитку у зазначений період, що лише посилює ризики неплатоспроможності та банкрутства.
Враховуючи наведене, а також дані бухгалтерського обліку станом на 30.06.2025 р., інформацію, подану у звітності за І півріччя 2025 року, та показники, відображені у звіті тимчасового адміністратора за серпень 2025 року, очевидним є факт відсутності у КС «Менчул» реальних фінансових можливостей для самостійного погашення існуючих зобов'язань.
Тимчасовий адміністратор доводить, що ні станом на 30.06.2025 року, ні на дату прийняття Рішень Національного банку України № 244-рш та № 246-рш, ні на момент подання звіту тимчасового адміністратора, ні на дату складання даних пояснень, фінансовий стан КС «Менчул» не відповідав мінімальним вимогам платоспроможності.
Тимчасовий адміністратор КС «Менчул» стверджує, що за таких умов застосування реорганізаційних чи будь-яких позасудових заходів відновлення платоспроможності є неможливим та економічно необґрунтованим. Відповідно вважає, що відкриття провадження у справі про банкрутство КС «Менчул» є єдиним доцільним та законним рішенням, яке дозволить у правовий спосіб врегулювати питання задоволення вимог кредиторів та визначити подальшу долю кредитної спілки, просить заяву Національного банку задовольнити та відкрити справу про банкрутство цієї кредитної спілки.
Щодо визначення кандидатури арбітражного керуючого (розпорядника майна) КС «Менчул» висловився про доцільність призначення арбітражного керуючого Рабана Микити Тарасовича розпорядником майна КС «Менчул», який має відповідний фах та досвід з ліквідації саме кредитних спілок.
Мотивувальна частина судового рішення.
Предметом заяви Національного банкрут у цій справі є вимога НБУ як Регулятора про відкриття справи про банкрутство Кредитної спілки "Менчул" у зв'язку з її неплатоспроможністю та відкликанням її ліцензії на право здійснення діяльності кредитної спілки, а також уведенням тимчасової адміністрації. НБУ просить відкрити справу про банкрутство кредитної спілки, увести процедуру розпорядження майном, призначити розпорядника майна, визнати його грошові вимоги до кредитної спілки в розмірі судових витрат на відкриття справи і авансування винагороди арбітражного керуючого з віднесенням їх до першої черги задоволення.
Розглянувши у підготовчому засіданні заяву, визначивши правове регулювання питань процедури провадження у справі про банкрутство кредитної спілки, суд дійшов висновку, що заява Національного банку є обгрунтованою, але його вимоги належить задовольнити частково з таких підстав.
Відповідно до норм ст. 34 КУзПБ заява про відкриття провадження у справі про банкрутство подається кредитором або боржником або Національним банком України у випадках, передбачених цим Кодексом, у письмовій формі та повинна містити, зокрема: найменування боржника, його місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи; виклад обставин, що є підставою для звернення до суду; перелік документів, що додаються до заяви.
До заяви Національного банку України про відкриття провадження у справі про банкрутство додаються: докази сплати судового збору, крім випадків, якщо згідно із законом судовий збір не підлягає сплаті; довіреність чи інший документ, що засвідчує повноваження представника; докази авансування винагороди арбітражному керуючому у розмірі трьох мінімальних заробітних плат за три місяці виконання повноважень; рішення Національного банку України про віднесення страховика або кредитної спілки до категорії неплатоспроможних.
Згідно ч. 2 ст. 35 КУзПБ підготовче засідання суду проводиться не пізніше 14 днів з дня постановлення ухвали про прийняття заяви про відкриття провадження у справі.
В судовому засіданні 12.09.2025 судом перевірено додані до заяви НБУ докази, яких судом визнано достатніми для підтвердження обставин, що встановлені НБУ відповідно до його повноважень та компетенції і є доказами обгрунтування необхідності прийняття відповідного судового рішення про банкрутство кредитної спілки.
Вимоги до відзиву боржника визначені у ст. 36 КУзПБ, якою встановлено, що Боржник до дати проведення підготовчого засідання надає до господарського суду та заявнику відзив на заяву про відкриття провадження у справі, додавши до відзиву відповідні докази та інформацію про фінансовий та майновий стан Боржника.
Із відзиву, додаткових пояснень та доказів, досліджених господарським судом у судовому засіданні 12.09. та 15.09.2025 встановлено, що тимчасовим адміністратор Григор'євим В.В. визнаються вимоги НБУ про відкриття справи про банкрутство КС "Менчул" через встановлену нездатність КС "Менчул" здійснювати прибуткову діяльність та відновити свою платоспроможність.
Судом встановлено, що Кредитна спілка "Менчул" є юридичною особою, внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб (а.с. 29) за ідентифікаційним кодом юридичних осіб (ЄДРПОУ): 26527897, місцезнаходження: Україна, 90400, Закарпатська область, м. Хуст, вул. Карпатської Січі, буд. 41, керівником юридичної особи є Григор'єв В.В. на підставі Рішення Правління НБУ №246-рш від 22.07.2025 року, дата державної реєстрації юридичної особи - 19.02.2004, номер запису 13251200000000316. Основний вид діяльності - 64.92 Інші види кредитування (Основний).
Статут Кредитної спілки "Менчул" затверджено рішенням загальних зборів членів спілки, протокол №1 від 27.06.2024 року. Предметом діяльності спілки визначено надання фінансових та інших послуг.
Відповідно до Витягу із Державного реєстру фінансових установ, дата внесення запису 13.03.2024, Кредитна спілка "Менчул" має право надання коштів та банківських металів у кредит; залучення когштів та банківських металів, що підлягають поверненню.
Судом встановлено, що КС "Менчул" здійснювала основний вид діяльності спілки - 64.92 Інші види кредитування. Ця діяльність на ринку фінансових послуг може здійснюватися лише на підставі ліцензії, що видається Національним банком як Регулятором ринку. Така ліцензія відкликана Рішенням НБУ.
Проведена 25.07.2025 інвентаризація активів кредитної спілки та аналіз фінансово-господарської діяльності КС "Менчул" свідчать, що за липень, серпень 2025, зокрема станом на 31.08.2025, активи становлять 2 877 731,76 грн. При цьому заборгованість за простроченими кредитами, наданими членам кредитної спілки становить - 1 256 656,39 грн., а заборгованість за нарахованими, але несплаченими процентами за простроченими кредитами становить - 296 366,44 грн.
Тобто, з усієї маси активів 1 553 022,83 грн. (53,97%) активів становлять заборгованості за простроченими кредитами та несплаченими процентами, що є явною ознакою втрати платоспроможності КС "Менчул", а також можливої надкритичної неплатоспроможності, що відповідають фінансовому стану потенційного банкрутства. Ці фактичні дані підтверджують також, що при такій критичній неплатоспроможності задоволення вимог кредиторів неможливо в повному обсязі за рахунок швидко ліквідних активів.
Судом встановлено, що зобов'язання КС «Менчул» станом 31.08.2025 становлять 2 934 450,45 грн. з яких основну масу зобов'язань, а саме - 2 047 927,46 грн. (69,79%) становлять вклади (депозити) членів кредитної спілки які неможливо погасити в повному обсязі за рахунок швидко ліквідних активів.
Окрім того, поточна діяльність показує наявний дисбаланс між доходами та витратами КС «Менчул» за серпень 2025 року. Так, загальний розмір доходів становив 114 222,57 грн, тоді як витрати - 232 018,66 грн, що перевищує доходи більш ніж удвічі. Інакше кажучи, витрати були на 117 796,09 грн (?103,1%) більшими за доходи, що свідчить про відсутність можливостей покривати поточні зобов'язання навіть за рахунок операційної діяльності.
Відповідно до свого відзиву представник боржника тимчасовий адміністратор Григор'єв В.В. та в судовому засіданні підтримав і підтвердив усі викладені у заяві про відкриття цієї справи про банкрутство КС «Менчул», що відповідно до поданої звітності КС «Менчул» до НБУ за січень та лютий 2025 року встановлено: недотримання КС “МЕНЧУЛ» нормативного значення нормативу достатності регулятивного капіталу (Н1); недотримання КС “МЕНЧУЛ» нормативного значення нормативу достатності капіталу першого рівня (Н2); недотримання КС “МЕНЧУЛ» нормативного значення нормативу максимального розміру кредитного ризику (Н3): співвідношення суми залишку всіх зобов'язань одного члена, групи членів КС “МЕНЧУЛ» або іншої кредитної спілки та всіх фінансових зобов'язань, наданих КС “МЕНЧУЛ» таким членам або іншій кредитній спілці, і регулятивного капіталу на звітну дату 01.02.2025 становило 76,86%, на звітну дату 01.03.2025 - 259,30% за нормативного значення не більше ніж 20%; недотримання КС “МЕНЧУЛ» нормативного значення нормативу великих кредитних ризиків (Н4): співвідношення суми всіх великих кредитних ризиків та регулятивного капіталу КС “МЕНЧУЛ» на звітну дату 01.02.2025 становило 1 351,51%, на звітну дату 01.03.2025 - 5 441,14% за нормативного значення не більше ніж 200%.
Суд вважає доведеним стан неплатоспроможності КС "Менчул", що встановлений відповідним рішенням Національного банку, що є підставою відкриття справи про банкрутство такої кредитної спілки.
Норми права, що регулюють умови і порядок відкриття справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 93-3 КУзПБ заява про відкриття провадження у справі про банкрутство кредитної спілки може бути подана до господарського суду Національним банком України.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про Національний банк України» визначено правовий статус НБУ - є центральним банком України, особливим центральним органом державного управління, юридичний статус, завдання, функції, повноваження і принципи організації якого визначаються Конституцією України, цим Законом та іншими законами України.
Національний банк здійснює функції державного регулювання та нагляду на індивідуальній та консолідованій основі на ринках небанківських фінансових послуг за діяльністю небанківських фінансових установ, інших осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги, та осіб, які надають супровідні послуги, в межах, визначених Законом України "Про фінансові послуги та фінансові компанії" та іншими законами України.
Згідно приписам ст. 56 Закону України «Про Національний банк України» (Акти Національного банку) Національний банк видає нормативно-правові акти та розпорядчі акти.
Національний банк видає нормативно-правові акти з питань, віднесених до його повноважень, які є обов'язковими для органів державної влади і органів місцевого самоврядування, юридичних та для фізичних осіб.
Національний банк видає розпорядчі акти з питань організаційно-розпорядчого характеру або індивідуальної дії (індивідуальні акти), які не є нормативно-правовими актами. Розпорядчі акти з питань організаційно-розпорядчого характеру оприлюднюються та набирають чинності в порядку, встановленому Національним банком.
Національний банк приймає індивідуальні акти, які є адміністративними актами, та здійснює адміністративне провадження відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом та законами, що регулюють діяльність на ринку фінансових послуг та на платіжному ринку.
Згідно ст. 74 Закону України «Про Національний банк України» Рішення (нормативно-правові акти чи індивідуальні акти), дії або бездіяльність Національного банку чи його посадових та службових осіб можуть бути оскаржені до суду виключно з метою встановлення їх законності. Особливості оскарження окремих рішень Національного банку встановлюються законом.
Оскарження рішення, акта або дії Національного банку не зупиняє їх виконання. Забезпечення позову шляхом зупинення дії рішень Національного банку, а також встановлення для Національного банку, його посадових та службових осіб заборони або обов'язку вчиняти певні дії, обов'язку утримуватися від вчинення певних дій, не допускаються.
У відповідності до норм Закону України «Про фінансові послуги та фінансові компанії» (ст. 1, 13, 61) Національний банк України має статус Регулятора, повноваження якого визначені Законом. Фінансовими установами є - юридична особа, метою створення якої є здійснення діяльності з надання фінансових послуг, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг на підставі відповідної ліцензії, виданої Регулятором.
Ліцензія включає право здійснювати діяльність з надання однієї чи декількох фінансових послуг, зазначених у такій ліцензії, можливість надання яких передбачено законом для надавача фінансових послуг певного виду.
Виключно фінансові установи на підставі відповідної ліцензії, виданої Регулятором, здійснюють діяльність кредитної спілки відповідно до Закону України "Про кредитні спілки".
Національний банк здійснює державне регулювання діяльності кредитних спілок - у формах, визначених Законом України "Про кредитні спілки".
Ліцензія - право юридичної особи здійснювати діяльність з надання певних видів фінансових послуг, підтверджене записом у Реєстрі.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 58 Закону України «Про кредитні спілки» Регулятор має право прийняти рішення про відкликання ліцензії кредитної спілки за наявності факту прийняття Регулятором рішення про віднесення кредитної спілки до категорії неплатоспроможних.
За приписами ст. 51 Закону України «Про кредитні спілки» Регулятор має право запровадити тимчасову адміністрацію у кредитній спілці, щодо якої прийнято рішення про відкликання ліцензії з підстав, передбачених пунктами 4-14 ч. 1 ст. 58 цього Закону.
Завданням тимчасової адміністрації є організація збереження активів кредитної спілки, документів, інформації, інформаційних та інформаційно-комунікаційних систем, систем обліку та реєстрації, баз даних, а також інші завдання, визначені рішенням про призначення тимчасової адміністрації.
Тимчасова адміністрація припиняється на підставі рішення Регулятора про дострокове припинення повноважень тимчасової адміністрації або на підставі рішення господарського суду про призначення ліквідатора (арбітражного керуючого), прийнятого відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства.
Правила ліквідації кредитної спілки за рішенням суду визначаються ст. 59 Закону України «Про кредитні спілки».
Так, згідно ч. 2 ст. 59 цього закону ліквідація кредитної спілки у разі прийняття Регулятором рішень про віднесення кредитної спілки до категорії неплатоспроможних та про відкликання ліцензії кредитної спілки здійснюється відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства.
Прийняття Регулятором рішень про віднесення кредитної спілки до категорії неплатоспроможних та про відкликання ліцензії кредитної спілки з підстави, визначеної п.4 ч. 1 ст. 58 цього Закону, є підставою для звернення Регулятора до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство кредитної спілки.
Повноваження тимчасового адміністратора припиняються з моменту призначення господарським судом ліквідатора кредитної спілки.
Згідно ч. 7 ст. 59 цього закону Регулятор звертається до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства протягом одного місяця з дня прийняття Регулятором рішень про віднесення кредитної спілки до категорії неплатоспроможних та про відкликання ліцензії такої кредитної спілки відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 58 цього Закону.
Процедура ліквідації кредитної спілки вважається завершеною, а кредитна спілка як юридична особа - ліквідованою з дня внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Регулятор вносить до Реєстру запис про ліквідацію кредитної спілки на підставі отриманого від господарського суду затвердженого ним звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
За приписами ст. 39 КУзПБ вирішуючи питання про відкриття провадження у справі про банкрутство господарським судом у підготовчому засіданні здійснюється перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясовується наявність підстав для відкриття провадження у справі про банкрутство.
У підготовчому засіданні господарський суд розглядає подані документи, заслуховує пояснення сторін, оцінює обґрунтованість заперечень боржника, вирішує інші питання, пов'язані з розглядом справи.
Якщо провадження у справі відкривається за заявою кредитора, господарський суд перевіряє можливість боржника виконати майнові зобов'язання, строк яких настав. Боржник може надати підтвердження спроможності виконати свої зобов'язання та погасити заборгованість.
Обставини справи та висновок господарського суду щодо процедури, за якою має здійснюватися провадження у цій справі про банкрутство.
Національний банк України у своїй заяві та представники НБУ в судовому засіданні просять постановити ухвалу, якою відкрити провадження у справі про банкрутство Кредитної спілки «Менчул», увести процедуру розпорядження майном та призначити арбітражного керуючого для виконання обов'язків розпорядника майном боржника.
Представники НБУ доводили, що Рішення НБУ, які прийняті стосовно КС «Менчул», ухвалені на підставі професійних суджень, що містять у собі вмотивований, об'єктивний, неупереджений та обґрунтований висновок, а також оцінку Регулятором фактів, подій, обставин, а також на комплексному та всебічному аналізі інформації та документів, поданих до Регулятора в межах передбачених законодавством процедур та отриманих Регулятором, у тому числі в результаті здійснення ним державного регулювання та нагляду за діяльністю на ринку фінансових послуг, а тому, викладені у Рішеннях висновки не мають доводитися перед господарським судом при вирішенні питання щодо визнання кредитної спілки банкрутом.
Суд враховує, що згідно ч. 5 ст. 21 Закону України «Про фінансові послуги та фінансові компанії» Регулятор має право застосовувати професійне судження під час оцінювання осіб, правочинів, операцій, обставин, подій (за якісними і за кількісними показниками), що здійснюється Регулятором в межах виконання покладених на нього наглядових функцій, зокрема: фінансового стану надавача фінансових послуг, ризиків, притаманних його діяльності; життєздатності бізнес-моделі надавача фінансових послуг, адекватності капіталу та ліквідності надавача фінансових послуг ризикам, на які наражається або може наражатися надавач фінансових послуг; якості корпоративного управління надавача фінансових послуг тощо.
Суд виходить з того, що відповідні Рішення НБУ, які прийняті стосовно КС «Менчул», як документ, в якому викладено судження і висновки про неплатоспроможність кредитної спілки та підписані керівником Регулятора або уповноваженою на такі дії особою (особами) Регулятора, є професійними, свідчать про банкрутство КС «Менчул» як надавача фінансових послуг, та являє собою доказ про наявність так званого факту-стану (стану неплатоспроможності) суб'єкта, що зроблений за показниками регуляторної звітності.
Представники НБУ у виборі кандидатури арбітражного керуючого покладаються на розсуд суду: обрати з двох арбітражних керуючих, що подали свої заяви на участь у цій справі.
Обговоривши в судовому засіданні мотиви НБУ щодо уведення процедури розпорядження майном кредитної спілки, проаналізувавши норми законодавства, що регулює питання ліквідації кредитної спілки, яка визнана рішенням НБУ неплатоспроможною та у якої відкликано ліцензію на право надання (здійснення) фінансових послуг, а також стосовно якої призначено тимчасову адміністрацію, суд доходить висновку, що така заява задоволенню не підлягає, з таких підстав.
Суд звертає увагу представників НБУ, що відповідно до норми-дефініції (визначення) у ст. 1 КУзПБ та інших норм, що набрали чинності на підставі Законів України № 3254-IX від 14.07.2023 та Законом № 3498-IX від 22.11.2023, банкрутством є:
по-перше - визнана господарським судом нездатність боржника, відновити свою платоспроможність за допомогою процедури санації та реструктуризації і погасити встановлені у порядку, визначеному цим Кодексом, грошові вимоги кредиторів інакше, ніж через застосування ліквідаційної процедури або процедури погашення боргів боржника;
по-друге - визнана відповідним рішенням Національного банку України нездатність боржника страховика або кредитної спілки відновити свою платоспроможність та віднесення таких страховика або кредитної спілки до категорії неплатоспроможних відповідно до Закону України "Про страхування" або Закону України "Про кредитні спілки".
За результатами розгляду заяви Національного банку України про відкриття провадження у справі та відзиву боржника судом встановлено, що НБУ застосовано до боржника Кредитної спілки «Менчул» заходи впливу та прийнято рішення від 22.07.2025 №244-рш та № 246-рш, якими боржника Кредитну спілку «Менчул»:
1) віднесено до категорії неплатоспроможних;
2) відкликано ліцензію на здійснення діяльності кредитної спілки з правом надання коштів та банківських металів у кредит і залучення коштів та банківських металів, що підлягають поверненню;
3) призначено в КС «МЕНЧУЛ» тимчасову адміністрацію на строк із 22.07.2025 до дня призначення господарським судом ліквідатора в КС «МЕНЧУЛ».
Рішенням № 246-рш НБУ від 22.07.2025 вжив такі заходи до КС «МЕНЧУЛ»:
1) відсторонено від управління усі органи управління КС «Менчул»;
2) вжито заходів для збереження активів, документів, інформації, систем обліку та реєстрації, баз даних та ін.;
3) заборонив операції з майном та фінансами КС «МЕНЧУЛ» тощо.
Суд зазначає, що за приписами ст. 44 КУзПБ процедура розпорядження майном уводиться з метою застосування до боржника - юридичної особи системи передбачених нормами КУзПБ заходів щодо нагляду та контролю за управлінням і розпорядженням майном боржника з метою забезпечення збереження, ефективного використання майнових активів боржника, здійснення аналізу його фінансового стану, а також визначення наступної процедури (санації чи ліквідації).
Важливим для розуміння призначення інституту арбітражного управління, що правовий режим розпорядження майном боржника уводиться стосовно боржника - юридичної особи, органи управління якого продовжують здійснювати управління боржником та керують його госпордарсько-фінансовою діяльністю. В такому разі, як встановлено частиною 10 ст. 44 КУзПБ, розпорядник майна не має права втручатися в оперативно-господарську діяльність боржника, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
У своєму клопотанні про уведення процедури розпорядження майном у заяві та доводах представників НБУ не враховано, що своїм Рішенням № 246-рш від 22.07.2025 Національний банк вже відсторонив від управління усі органи управління КС «Менчул» та вжив заходів для збереження його активів в інтересах кредиторів.
Відповідно до Закону України «Про Національний банк України» НБУ призначає у страховику або кредитній спілці тимчасову адміністрацію, яка за своїм призначенням, функціями та завданнями є аналогічною (відповідає) інституту конкурсного права - арбітражного управління боржником. Розпорядження майном, як правовий режим та судова процедура, уводиться господарським судом у справі про банкрутство тимчасово, так само для нагляду, контролю, збереження активів боржника тощо. Розпорядник майна фактично і юридично у справі про банкрутство у межах своїх повноважень, встановлених нормами КУзПБ, також виконує функції тимчасової адміністрації.
Отже, системний аналіз правових режимів розпорядження майном, що уводиться судом, та правовий режим тимчасової адміністрації, що уводиться Національним банком для управління кредитною спілкою, дає можливість виснувати, що обидва ці правові режими передують уведенню процедури ліквідації такої кредитної спілки, у тому числі визнання кредитної спілки банкрутом, призначення ліквідатора тощо.
Суд висновує, що за наведених фактичних обставин і правового регулювання у цій справі до КС «МЕНЧУЛ» не застосовуються правила, які визначені частиною 8 ст. 39 КУзПБ щодо введення процедури розпорядження майном, а також призначення розпорядника майна замість тимчасового адміністратора тощо. Закон не передбачає заміни тимчасового адміністратора кредитної спілки, призначеного рішенням НБУ на тимчасового арбітражного керуючого, призначеного господарським судом.
Порядок процесуальних дій та рішень господарського суду за результатами розгляду заяви про відкриття справи про банкрутство кредитної спілки врегульовано спеціальною нормою закону, якою є ст. 93-3 КУзПБ.
Неможливість відкриття процедури розпорядження майном неплатоспроможної кредитної спілки обумовлюється імперативним приписом (вимогою) норми ст. 93-3 КУзПБ - відкрити саме ліквідаційну процедуру.
За таких обставин і наступних завдань, зокрема, що визначені у рішенні НБУ № 246-рш від 22.07.2025 - передачі усіх справ ліквідаторові КС «МЕНЧУЛ», процедура розпорядження майном КС «МЕНЧУЛ», як судова процедура - виключається.
Суд зазначає, що статтею 93-3 КУзПБ визначено такі особливості банкрутства кредитних спілок.
"1. При розгляді справи про банкрутство кредитної спілки учасником провадження у справі про банкрутство визнається Національний банк України.
Арбітражний керуючий у справі про банкрутство кредитної спілки повинен скласти іспит за програмою підготовки арбітражних керуючих у справах про банкрутство небанківських фінансових установ.
2. Підставою для звернення із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство кредитної спілки є:
віднесення Національним банком України кредитної спілки до категорії неплатоспроможних та прийняття Національним банком України рішення про припинення дії ліцензії кредитної спілки;
виявлення ліквідатором кредитної спілки, який здійснює ліквідацію кредитної спілки на підставі статті 110 Цивільного кодексу України, недостатності вартості майна кредитної спілки для задоволення вимог кредиторів.
3. Заява про відкриття провадження у справі про банкрутство кредитної спілки може бути подана до господарського суду боржником, від імені якого виступає ліквідатор кредитної спілки, призначений судом за клопотанням Національного банку України згідно з частиною третьою статті 105 Цивільного кодексу України або Національним банком України.
Господарський суд у судовому засіданні за участю сторін ухвалює постанову про визнання кредитної спілки банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру в разі неплатоспроможності кредитної спілки або в разі недостатності вартості майна кредитної спілки для задоволення вимог кредиторів у межах процедури, передбаченої статтею 110 Цивільного кодексу України.
4. Процедура превентивної реструктуризації кредитної спілки не допускається.
5. Відповідно до цього Кодексу щодо боржника - кредитної спілки застосовуються такі судові процедури:
розпорядження майном кредитної спілки;
ліквідація кредитної спілки.
Процедури, визначені цим Кодексом щодо санації боржника після відкриття провадження у справі про банкрутство, не застосовуються до кредитної спілки.
6. У разі визнання господарським судом кредитної спілки банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури вимоги кредиторів кредитної спілки задовольняються у черговості, визначеній статтею 60 Закону України "Про кредитні спілки".
Суд також за наявних фактичних обставин (фактів-станів) і прийнятих рішень НБУ стосовно КС «МЕНЧУЛ», висновує, що КС «МЕНЧУЛ» є банкрутом, що підтверджується рішеннями НБУ від 22.07.2025 №244-рш та № 246-рш, якими Кредитну спілку «Менчул»: 1) віднесено до категорії неплатоспроможних; 2) відкликано ліцензію на здійснення діяльності кредитної спілки з правом надання коштів та банківських металів у кредит і залучення коштів та банківських металів, що підлягають поверненню; 3) призначено в КС «МЕНЧУЛ» тимчасову адміністрацію та припинено повноваження її органів управління.
Висновок господарського суду: Стосовно КС «МЕНЧУЛ» за результатами розгляду заяви НБУ про відкриття справи про банкрутство має бути ухвалено постанову, якою суду належить відкрити справу про банкрутство КС «Менчул» та про визнання кредитної спілки банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури, і виконати інші дії за наслідками ухвалення відповідних процесуальних рішень.
В уведенні процедури розпорядження майном КС «Менчул» належить відмовити.
Відмовляючи в уведенні процедури розпорядження майном неплатоспроможної кредитної спілки, суд звертається до теоретичних основ конкурсного права (доктрини). Так, відкриття процедури розпорядження майном боржника - юридичної особи є оголошенням і скликання до конкурсу кредиторів та інших осіб. Об'єктами такого конкурсу є сама юридична особа як діючий життєздатний бізнес, що володіє наявними майновими ресурсами та управляє ними, і такий бізнес (справа) має перспективи бути відновленою. Конкурсний процес регулює процедуру конкурентної боротьби учасників конкурсу за життєздатний бізнес. Сторони у справі стають суб'єктами такої конкуренції: - боржник з його виконавчим органом (власник, керівник) та кредитори; - власник боржника та кредитори між собою, а також інші учасники провадження - інвестори (треті особи), які виявлять бажання взяти участь в санації боржника (бізнесу). Таким чином принциповою ознакою права неплатоспроможності є конкуренція між усіма учасниками провадження у справі про банкрутство з приводу заволодіння зазначеними об'єктами прав.
Майно і наявні ресурси та можливість управляти ними в сукупності становлять конкурсну масу боржника на стадії розпорядження майном. Ці самі об'єкти слід розглядати і в новітній процедурі банкрутства - банкрутства кредитної спілки, яка є учасником ринку фінансових послуг.
Якщо у суб'єкта банкрутства є наявною конкурсна маса у складі якої є, як мінімум два об'єкта права - майнова основа і право управління нею, то такий суб'єкт може вважатися конкурсоздатним у процедурі неспроможності (банкрутства). Конкурсоздатність обумовлює, що такий боржник представляє собою суб'єкта економічних відносин який може існувати на ринку певних послуг (товарів, робіт).
Однак, як вбачається у цій справі, КС «Менчул» не є конкурсоздатною особою. Вона позбавлена такого елемента конкурсної маси як майнова основа, оскільки позбавлена ліцензії на здійснення виду діяльності. Водночас (другий елемент), її органи управління позбавлені ділового впливу на подальшу діяльність кредитної спілки, оскільки відсторонені Регулятором від управління господарською діяльністю кредитної спілки як неплатоспроможної. Тому такий суб'єкт має бути припинений (ліквідований) та виведений з ринку фінансових послуг, процес виведення якого з ринку розпочато відповідно до рішень Національного банку від 22.07.2025 №244-рш та № 246-рш.
Відповідно до нормативного регулювання діяльності кредитних спілок вони не підлягають досудовій санації та не можуть бути об'єктами превентивної реструктуризації. Тому неплатоспроможна кредитна спілка має бути ліквідована відповідно до правил, визначених нормами конкурсного права (КУзПБ) як неконкурсоздатна.
Визначення господарським судом процесуальних рішень у цій справі для забезпечення виконання процедури ліквідації кредитної спілки.
Відкриваючи цю справу про банкрутство перед судом постає питання про забезпечення виконання цієї особливої процедури банкрутства кредитної спілки, яка має грунтуватися на загальних нормах КУзПБ в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб, з урахуванням особливостей, встановлених статтею 93-3 КУзПБ.
Відкривши справу про банкрутство кредитної спілки та одночасно визнавши її банкрутом суд має вирішити усі питання, які є наслідком як відкриття справи про банкрутство за загальними правилами провадження, так і одночасного визнання Кредитної спілки «Менчул» банкрутом, що є особливістю банкрутства цієї категорії юридичних осіб: поєднання наслідків відкриття справи про банкрутство з наслідками визнання боржника банкрутом.
Суд враховує, що практика застосування норми ст. 93-3 КУзПБ про особливості банкрутства кредитної спілки знаходиться у стадії формування. Процедура банкрутства кредитної спілки за своєю специфікою є спрощеною процедурою банкрутства, яка має розпочинатися з процедури ліквідації такого суб'єкта права. Відсутність у КУзПБ спеціальної норми, якою би було врегульовано усі процесуальні питання провадження у справі про банкрутство кредитної спілки (спрощеної процедури ліквідації), зумовлює те, що господарський суд має застосувати до наслідків своїх процесуальних рішень норми про відкриття справи та одночасного визнання юридичної особи банкрутом як універсальні, що у цій справі застосовуються господарським судом для виконання мети провадження у справі про банкрутство кредитної спілки.
Суд виходить з того, що завданням господарського судочинства, як то визначено статтею 2 ГПК України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, зокрема - справ про банкрутство, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі, а також основними засадами (принципами) господарського судочинства, зокрема: 1) верховенство права; 2) рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; 3) гласність і відкритість судового процесу та його повне фіксування технічними засобами; 4) змагальність сторін; 5) диспозитивність; 6) пропорційність; 7) обов'язковість судового рішення; 8) забезпечення права на апеляційний перегляд справи; 9) забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у визначених законом випадках; 10) розумність строків розгляду справи судом; 11) неприпустимість зловживання процесуальними правами; 12) відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.
У своїй юриспруденції у цій справі суд враховує правові позиції, що висловлені Верховним Судом у Постанові палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду від 16.08.2023 у справі № 920/162/23, де Суд вказав, що загальні норми ГПК України застосовуються при розгляді справ про банкрутство настільки, наскільки це узгоджується із логікою законодавчого регулювання відносин банкрутства (неплатоспроможності), зокрема ті норми ГПК України, що мають універсальний характер, тобто застосовні до вирішення однакових, переважно суто процедурних, питань руху справи у позовному провадженні, так само і у процедурі банкрутства (неплатоспроможності) за умови, що інше не встановлено КУзПБ.
У цій справі суд навпаки, має застосувати загальні норми КУзПБ при розгляді справи про банкрутство кредитної спілки настільки, наскільки це узгоджується із правовою доктриною банкрутства та законодавчим регулюванням послідовності і порядку вчинення судом і учасниками справи про банкрутство процесуальних дій при прийнятті заяви про банкрутство, її розгляду в суді у підготовчому засіданні, вирішення питання про відкриття справи про банкрутство, вирішення питання про визнання боржника банкрутом, уведення процедури ліквідації, призначення ліквідатора, оприлюднення відповідних відомостей про справу про банкрутство тощо, тобто - ті норми КУзПБ та ГПК України, що мають універсальний характер, є застосовними до вирішення однакових, переважно суто процедурних, питань руху справи у процедурі банкрутства та у позовному провадженні, так само і, за умови, що інше не встановлено КУзПБ та/чи ГПК України.
Суд, вирішуючи цю справу, керується положеннями ст. 11 ГПК України, відповідно до якої визначено принципи, зокрема верховенство права, та джерела права, що застосовуються судом, зокрема: суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; якщо спірні відносини не врегульовані законом і відсутній звичай ділового обороту, який може бути до них застосований, суд застосовує закон, що регулює подібні відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - виходить із загальних засад і змісту законодавства (аналогія права); заборони відмови у правосудді з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Наслідки відкриття справи про банкрутство визначені ч. 8 - 14 ст. 39 КУзПБ.
До наслідків відкриття справи про банкрутство належать, зокрема, такі, що мають бути застосованими у цій справі: визнання вимог кредитора (ініціюючого справу НБУ) та їх розмір; введення мораторію на задоволення вимог кредиторів; строк подання розпорядником майна (у даному випадку - ліквідатором) до господарського суду відомостей про результати розгляду вимог кредиторів, який не може перевищувати одного місяця та 20 днів після дати проведення підготовчого засідання суду; дату попереднього засідання суду, яке має відбутися не пізніше 70 календарних днів, а в разі великої кількості кредиторів - не пізніше трьох місяців після дати проведення підготовчого засідання суду; строк проведення розпорядником майна (у даному випадку - ліквідатором) інвентаризації майна боржника, який не може перевищувати двох місяців, а в разі значного обсягу майна - трьох місяців після дати проведення підготовчого засідання суду.
Також для цілей ліквідації кредитної спілки у цій справі мають бути застосовані правила частини 9 ст. 39 КУзПБ, що стосуються виявлення кредиторів цього банкрута. Господарський суд на офіційному веб-порталі судової влади України не пізніше наступного дня з дня постановлення ухвали (у даному випадку - ухвалення постанови) суду про відкриття провадження у справі має оприлюднити повідомлення про відкриття провадження у справі боржника (офіційне оприлюднення).
Доступ до інформації про провадження у справах, розміщеної на офіційному веб-порталі судової влади України, є вільним та безоплатним.
Повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство повинне містити найменування боржника, його місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи, найменування та адресу господарського суду, номер справи, дату офіційного оприлюднення повідомлення, відомості про розпорядника майна (ім'я, місцезнаходження), строк подання заяв кредиторів з вимогами до боржника.
Інформація про відкриття провадження у справі про банкрутство додатково може оприлюднюватися на офіційному веб-сайті державного органу з питань банкрутства Міністерства юстиції України, а також у будь-який інший спосіб, не заборонений законом.
Окрім того, у відповідності до правил, визначених ст. 68 Закону України «Про Національний банк України» має бути здійснена відповідна публікація, з метою забезпечення гласності з питань діяльності банків та учасників ринку небанківських фінансових послуг, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснює Національний банк - оприлюднення інформації про відкриття справи про банкрутство та про визнання банкрутом Кредитної спілки «Менчул» на сторінках Офіційного інтернет-представництва Національного банку України (офіційному веб-сайті) як Регулятора цього ринку.
Кредитна спілка як фінансова установа згідно ст. 7 Закону України «Про фінансові послуги та фінансові компанії» зобов'язана розміщувати на власному веб-сайті інформацію про відкриття провадження у справі про банкрутство та відкриття ліквідаційної процедури, оприлюднення якої має бути забезпечене Тимчасовим адміністратором або ліквідатором СК «Менчул».
Відповідно до приписів ч. 14 ст. 39 КУзПБ з моменту відкриття провадження у справі:
- пред'явлення конкурсними та забезпеченими кредиторами вимог до боржника та їх задоволення можуть здійснюватися лише у порядку, передбаченому цим Кодексом, та в межах провадження у справі;
- пред'явлення поточними кредиторами вимог до боржника та їх задоволення можуть здійснюватися у випадку та порядку, передбачених цим Кодексом;
- арешт майна боржника чи інші обмеження боржника щодо розпорядження належним йому майном можуть бути застосовані виключно господарським судом у межах провадження у справі про банкрутство;
- корпоративні права засновників (учасників, акціонерів) боржника реалізуються з урахуванням обмежень, встановлених цим Кодексом;
- задоволення вимог засновника (учасника) боржника - юридичної особи про виділення частки у майні боржника у зв'язку з виходом із складу його учасників забороняється;
- рішення про реорганізацію або ліквідацію юридичної особи - боржника приймається в порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до приписів ст. 41 КУзПБ судом встановлюється мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), строк виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.
Мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з відкриттям провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Ухвала є підставою для зупинення вчинення виконавчих дій. Про запровадження мораторію розпорядник майна повідомляє відповідному органу державної виконавчої служби, приватному виконавцю, у якого перебуває виконавче провадження на виконанні.
Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:
- забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або позасудовому порядку відповідно до законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника) або перебування майна боржника, яке є предметом забезпечення, на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі виконання рішень у немайнових спорах;
- забороняється виконання вимог, на які поширюється мораторій;
- не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій;
- зупиняється перебіг позовної давності на період дії мораторію;
- не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов'язання, три проценти річних від простроченої суми тощо.
Згідно приписів ч. 8 ст. 41 КУзПБ дія мораторію припиняється з дня закриття провадження у справі про банкрутство.
Виявлення кредиторів банкрута здійснюється згідно правил, що встановлені для виявлення кредиторів після відкриття справи про банкрутство за статтею 45 КУзПБ.
Конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Розпорядник майна не пізніше ніж на 10 день з дня закінчення встановленого частиною першою цієї статті строку з урахуванням результатів розгляду вимог кредиторів боржником повністю або частково визнає їх або відхиляє з обґрунтуванням підстав визнання чи відхилення, про що письмово повідомляє заявників і господарський суд, а також подає до суду письмовий звіт про надіслані всім кредиторам боржника повідомлення про результати розгляду грошових вимог та їх отримання кредиторами разом з копіями повідомлень про вручення поштового відправлення та описів вкладення у поштове відправлення або інших документів, що підтверджують надсилання повідомлення кредиторам.
Попереднє засідання господарського суду проводиться для вирішення питань, визначених ст. 47 КУзПБ.
Попереднє засідання господарського суду проводиться не пізніше 70 календарних днів, а в разі великої кількості кредиторів - не пізніше трьох місяців з дня проведення підготовчого засідання суду. Про попереднє засідання суду повідомляються сторони, а також інші учасники провадження у справі про банкрутство, визнані такими відповідно до цього Кодексу.
У попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, що надійшли протягом строку, передбаченого ч. 1 ст. 45 цього Кодексу, у тому числі щодо яких були заперечення боржника або розпорядника майна.
За результатами розгляду вимог окремого кредитора господарський суд постановляє ухвалу про їх визнання чи відхилення (повністю або частково), що не може бути оскаржена окремо від ухвали господарського суду, постановленої за результатами попереднього засідання.
За результатами попереднього засідання господарський суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються, зокрема: розмір, черговість задоволення кожної визнаної вимоги та перелік усіх визнаних судом вимог кредиторів, що вносяться розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів, у тому числі вимог кредиторів, які є заінтересованими стосовно боржника; розмір та перелік не визнаних судом вимог кредиторів; дата проведення зборів кредиторів та комітету кредиторів тощо.
Наслідки визнання боржника банкрутом відповідно до ст. 59 КУзПБ.
Так, з дня ухвалення господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури:
- господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу, крім укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу у процедурі ліквідації тощо;
- строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав;
- у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури;
- припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута;
- відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю;
- продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому цим Кодексом;
- скасовуються арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, та інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається;
- припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, члени виконавчого органу (керівник) банкрута звільняються з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (органу, уповноваженого управляти майном) майна банкрута.
Протягом 15 днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобов'язані передати бухгалтерську та іншу документацію, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть зобов'язання щодо відшкодування збитків, завданих таким ухиленням. Ліквідатор має право замовити виготовлення дублікатів печатки та штампів у разі їх втрати.
Виявлення кредиторів кредитної спілки, що визнана банкрутом.
З метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, господарський суд здійснює офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури на офіційному веб-порталі судової влади України.
Постанова про визнання боржника банкрутом є підставою для скасування всіх арештів та інших обмежень щодо майна такого боржника (крім тих, які застосовано у кримінальному провадженні) та вчинення відповідних реєстраційних дій.
Відповідно до ст. 1 КУзПБ грошове зобов'язання (борг) - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. При поданні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) розмір грошових зобов'язань визначається на день подання до господарського суду такої заяви.
Кредитором є юридична або фізична особа та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника. При цьому конкурсними є кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника.
Статтею 1 КУзПБ Національний банк України визначений як учасник у справі про банкрутство (неплатоспроможність) у випадках, передбачених цим Кодексом.
Статтею 8 КУзПБ встановлено, що право на звернення до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство мають боржник, кредитор.
У разі неплатоспроможності страховика або кредитної спілки право на звернення до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство надано Національному банку України, який згідно ч. 1 ст. 93-3 в такій справі має бути визнаний учасником провадження.
Системний аналіз норм КУзПБ та законодавства, що регулює питання створення, діяльності та припинення (ліквідації) кредитних спілок дає можливість дійти висновку, що Національний банк є лише ініціатором справи про банкрутство кредитної спілки та учасником справи про банкрутство такої кредитної спілки з регулятивною, контрольною метою.
При цьому, суд зазначає, що Національний банк України не є конкурсним кредитором у розумінні ст. 1 КУзПБ, оскільки кредитна спілка, стосовно якої НБУ ініціює відкриття справи про банкрутство, не має перед НБУ боргів (грошових зобов'язань) на день відкриття справи про банкрутство, а право вимоги у НБУ виникає лише на підставі судового рішення про відкриття справи про банкрутство як витрати, що пов'язані із провадженням у справі про банкрутство.
Такі вимоги НБУ щодо відшкодування судових витрат включаються до реєстру вимог кредиторів і підлягають задоволенню, як то визначено частиною 6 ст. 93-3 КУзПБ у черговості, визначеній статтею 60 Закону України "Про кредитні спілки".
Отже, до судових витрат, що понесені Національним банком за подання до господарського суду заяви про відкриття справи про банкрутство, норми про черговість задоволення вимог кредиторів, яка встановлена статтею 64 КУзПБ, у справі про банкрутство кредитної спілки - не застосовуються.
Понесення заявником НБУ відповідних судових витрат перевірено господарським судом, що підтверджено відповідними платіжними інструкціями.
Згідно норм ст. 60 Закону України "Про кредитні спілки" встановлена така черговість задоволення вимог кредиторів кредитної спілки:
1) вимоги щодо відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок каліцтва, іншого ушкодження здоров'я або смерті;
2) вимоги працівників кредитної спілки, пов'язані з трудовими відносинами, що виникли до прийняття рішення про відкликання (відкликання) ліцензії, та вимоги членів комісії з припинення, пов'язані з трудовими відносинами;
3) вимоги за договорами вкладу (депозиту);
4) вимоги щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів);
5) інші вимоги, крім вимог, визначених пунктами 6 і 7 цієї частини;
6) вимоги за субординованим боргом;
7) вимоги членів кредитної спілки щодо повернення їхніх пайових внесків.
Кошти, що залишилися після задоволення вимог кредиторів, підлягають поверненню членам кредитної спілки пропорційно до розміру їхніх пайових внесків.
2. Вимоги за однією чергою задовольняються пропорційно до суми вимог, що належать кожному кредитору за такою чергою.
Суд доходить висновку, що грошові вимоги НБУ належить віднести до категорії, визначеної у п. 5 ст. 60 Закону України «Про кредитні спілки», як «інші вимоги», які належить задоволити у розмірі, що понесено і заявлено Національним банком, а саме: розмір вимог - 96 224,00грн. (дев'яносто шість тисяч двісті двадцять чотири гривень 00 копійок), з яких: 24 224,00грн (двадцять чотири тисячі двісті двадцять чотири гривень 00 копійок) - витрати зі сплати судового збору, понесені за подання заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство; 72 000 (сімдесят дві тисячі гривень 00 копійок) - авансування винагороди арбітражному керуючому, які включити до п'ятої черги задоволення.
Право голосу НБУ у справі про банкрутство не пов'язується з грошовими вимогами, а з його особливим статусом учасника справи.
При цьому суд зазначає, що законом правовий статус Національного банку України як державного Регулятора не припиняється з відкриттям справи про банкрутство фінансової установи - кредитної спілки. НБУ у справі про банкрутство контролює процес припинення діяльності та ліквідації (виведення з ринку фінансових послуг) кредитної спілки: отримує інформацію ліквідатора про його діяльність, інформацію про фінансовий стан і майно боржника на день відкриття ліквідаційної процедури та під час проведення ліквідаційної процедури, про використання коштів боржника, а також іншу інформацію на вимогу комітету кредиторів; розглядає у складі комітету кредиторів звіт арбітражного керуючого про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат тощо.
Процесуальні права НБУ як учасника справи про банкрутство кредитної спілки прямо визначається приписами ч. 6 та ч. 9 ст. 48 КУзПБ: Національний банк України в обов'язковому порядку включається до складу комітету кредиторів з правом вирішального голосу; Національний банк України має право накладати заборону (вето) на рішення комітету кредиторів, якщо реалізація таких рішень загрожує законним інтересам страховика або кредитної спілки, їхніх кредиторів. Згідно ч. 1 ст. 65 КУзПБ після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду, а також до НБУ звіт та ліквідаційний баланс з відповідними додатками до нього.
Питання призначення кандидатури арбітражного керуючого
У постанові про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури господарський суд призначає ліквідатора банкрута з урахуванням вимог, установлених цим Кодексом, з числа арбітражних керуючих, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України (ч. 1 ст. 60 КУзПБ).
Вирішуючи питання щодо призначення ліквідатора у цій справі судом встановлено, що за результатами автоматизованого відбору, здійсненого Автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення господарським судом арбітражного керуючого у справах про банкрутство, що надійшов до справи 27.08.2025, визначено кандидатуру арбітражного керуючого Москви Юлії Орестівни. Однак від цього арбітражного керуючого заяви не надійшло, тому її кандидатура не розглядалася.
Разом з тим, 28.08.2025 до суду надійшла заява про участь у справі про банкрутство від арбітражного керуючого Слободяна Олексія Юрійовича, місцезнаходження офісу - м. Львів, до якої додано докази про наявність відповідного фаху, Свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 2130 від 30.04.2024, підтверджує складання іспиту та наявність Свідоцтва №19 від 29.06.2024 про проходження підготовки у справах про банкрутство небанківських фінансових установ, а також про страхування своєї професійної діяльності, просить призначити розпорядником майна кредитної спілки "Менчул".
Підтверджуючи свій досвід роботи, вказав що станом на 28.08.2025 має в управлінні дві справи щодо банкрутства страхових компаній та небанківських фінансових установ. Одна з них перебуває на стадії ліквідації, інша - на стадії розпорядження майном.
Також, 01.09.2025 до суду подано заяву про участь у цій справі арбітражним керуючим Рабаном Микитою Тарасовичем, місцезнаходження офісу - м. Луцьк, до якої додано докази про наявність статусу та фаху, Свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 309 від 28.02.2013, про досвід виконання функцій арбітражного керуючого у більше як семидесяти справах про банкрутство; про наявність Свідоцтво №49 від 15.09.2023 про проходження підготовки у справах про банкрутство державних підприємств та господарських товариств у статутному капіталі 50 відсотків акцій (часток) належать державі; про наявність Свідоцтва №16 від 17.06.2024 про проходження підготовки у справах про банкрутство небанківських фінансових установ (навчальні курси з отримання знань у сфері банкрутства страховика та кредитної спілки); докази страхування своєї професійної діяльності, просить призначити розпорядником майна кредитної спілки "Менчул".
Перевіривши подані арбітражними керуючими Слободяном О.Ю. та Рабаном М.Т., судом встановлено, що обидві кандидатури однаково відповідають вимогам закону та кожен з них може бути призначеним у цій справі на посаду ліквідатора кредитної спілки як небанківської фінансової установи.
При виборі ліквідатора у цій справі суд керується об'єктивними даними, повідомленими претендентами на посаду, та віддає перевагу кандидатурі арбітражного керуючого Рабана М.Т., який має більший стаж професійної діяльності арбітражного керуючого (понад 12 років), порівняно з претендентом Слободяном О.Ю., який отримав Свідоцтво арбітражного керуючого у квітні 2024 року, має значно менший стаж професійної діяльності арбітражного керуючого.
При цьому суд враховує також, що арбітражний керуючий Слободян О.Ю. на даний час, як він повідомив суду, вже виконує відповідні обов'язки у двох небанківських фінансових установах, де набуває практичного досвіду та вдосконалює свій фах.
Відтак, суд призначає ліквідатором у справі №907/930/25 - арбітражного керуючого Рабана Микиту Тарасовича, місцезнаходження офісу - м. Луцьк, Свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 309 від 28.02.2013, Свідоцтво №16 від 17.06.2024 про проходження підготовки у справах про банкрутство небанківських фінансових установ.
Суд зазначає, що відповідно до приписів ст. 30 КУзПБ арбітражний керуючий виконує повноваження за грошову винагороду. Грошова винагорода арбітражного керуючого складається з основної та додаткової грошових винагород.
Розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна або ліквідатора визначається в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останніх 12 місяців його роботи до відкриття провадження у справі, але не менше трьох розмірів мінімальної заробітної плати за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень.
У цій справі суд встановлює основну грошову винагороду арбітражному керуючому Рабану М.Т. в розмірі трьох розмірів мінімальної заробітної плати за кожний місяць виконання ним повноважень ліквідатора.
Згідно положень ч. 1 ст. 58 КУзПБ, у випадках, передбачених цим Кодексом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін ухвалює постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру. Суд визначає строк, протягом якого ліквідатор зобов'язаний здійснити ліквідацію боржника. Цей строк не може перевищувати 12 місяців.
Керуючись ст. 34, 39, 48, 49, 58, 59, 60, 93-3 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 232, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1. Заяву Національного банку України про відкриття справи про банкрутство Кредитної спілки "Менчул", код ЄДРПОУ - 26527897, м. Хуст, - задовольнити частково.
2. Відкрити провадження у справі про банкрутство Кредитної спілки "Менчул", код ЄДРПОУ - 26527897, м. Хуст, вул. Карпатської січі, буд. 41.
3. Визнати Національний банк України учасником провадження у справі про банкрутство Кредитної спілки "Менчул", код ЄДРПОУ - 26527897, м. Хуст, витрати якого за подання заяви про відкриття справи про банкрутство та авансування винагороди арбітражному керуючому в сумі 96 224,00грн. (дев'яносто шість тисяч двісті двадцять чотири гривень 00 копійок) ліквідатор має включити до реєстру вимо кредиторів та віднести до п'ятої черги задоволення.
4. У задоволенні вимоги Національного банку України про віднесення його витрат за подання заяви про відкриття справи про банкрутство та авансування винагороди арбітражному керуючому до першої черги задоволення за нормами ст. 64 КУзПБ - відмовити.
5. Офіційно оприлюднити повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство Кредитної спілки "Менчул", код ЄДРПОУ - 26527897, м. Хуст, вул. Карпатської січі, буд. 41, у встановленому законодавством порядку.
6. Ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів стосовно Кредитної спілки "Менчул", код ЄДРПОУ - 26527897. Строк дії мораторію встановлюється - до дня закриття провадження у цій справі про банкрутство № 907/930/25.
7. В частині вимоги Національного банку України про відкриття процедури розпорядження майном Кредитної спілки "Менчул", код ЄДРПОУ - 26527897, м. Хуст, вул. Карпатської січі, буд. 41, - відмовити.
8. Визнати банкрутом Кредитну спілку "Менчул", код ЄДРПОУ - 26527897, м. Хуст, вул. Карпатської січі, буд. 41.
9. Відкрити стосовно Кредитної спілки "Менчул", код ЄДРПОУ - 26527897, ліквідаційну процедуру, строком 12 місяців.
10. Призначити ліквідатором Кредитної спілки "Менчул", код ЄДРПОУ - 26527897, Рабана Микиту Тарасовича (місцезнаходження офісу - м. Луцьк, Свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 309 від 28.02.2013, Свідоцтво про проходження підготовки у справах про банкрутство небанківських фінансових установ №16 від 17.06.2024) та встановити арбітражному керуючому Рабану М.Т. основну грошову винагороду в розмірі трьох розмірів мінімальної заробітної плати за кожний місяць виконання ним повноважень ліквідатора.
11. Оприлюднити на офіційному веб-порталі судової влади України повідомлення про визнання Кредитної спілки "Менчул", код ЄДРПОУ - 26527897, банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, текст якого додати до справи.
12. Припинити повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, припинити повноваження власника (органу, уповноваженого управляти майном) майна банкрута.
13. Тимчасовому адміністратору Кредитної спілки "Менчул", код ЄДРПОУ - 26527897, Григор'єву Валерію Васильовичу протягом п'ятнадцяти днів з дня призначення ліквідатора забезпечити передачу йому бухгалтерської та іншої документації банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута - ліквідатору арбітражному керуючому Рабану М.Т.
14. Вважати строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута Кредитної спілки "Менчул", код ЄДРПОУ - 26527897, таким, що настав з дня ухвалення судом цієї постанови.
15. Встановити, що з дня ухвалення господарським судом цієї постанови у банкрута Кредитної спілки "Менчул", код ЄДРПОУ - 26527897, не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
16. Відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю.
17. Встановити ліквідатору Рабану М.Т. строк до 01.11.2025 для подачі до Господарського суду Закарпатської області відомостей про результати розгляду вимог кредиторів банкрута (повне або часткове визнання або відхилення з обґрунтуванням підстав визнання чи відхилення), про їх письмове повідомлення, а також подання до господарського суду письмового звіту про надіслані всім кредиторам банкрута повідомлення про результати розгляду грошових вимог та їх отримання кредиторами разом з копіями повідомлень про вручення поштового відправлення та описів вкладення у поштове відправлення або інших документів, що підтверджують надсилання повідомлення кредиторам. Окрім того, надати до суду реєстр вимог кредиторів, а також доказів повідомлення кредиторів про дату проведення попереднього засідання суду.
18. Встановити ліквідатору строк до 10.11.2025 для проведення інвентаризації майна та оцінки майна банкрута, що належить включити до ліквідаційної маси Кредитної спілки "Менчул", результати якої подати до справи.
19. Зобов'язати ліквідатора надати суду до 20.11.2025 письмовий звіт про аналіз фінансового стану банкрута, із висновком про наявність або відсутність ознак доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій під час провадження у справі про банкрутство за результатом його проведення.
20. Встановити дату проведення попереднього судового засідання для розгляду грошових вимог кредиторів у справі на 25 листопада 2025 на 10:00 год. у приміщенні Господарського суду Закарпатської області за адресою: м. Ужгород, вул. Коцюбинського, буд. 2А, зал судових засідань №1.
21. Продаж майна банкрута Кредитної спілки "Менчул", код ЄДРПОУ - 26527897, допускається (здійснюється) лише в порядку, передбаченому Кодексом України з процедур банкрутства за згодою комітету кредиторів.
22. Скасувати арешти, що накладені на майно банкрута Кредитної спілки "Менчул", код ЄДРПОУ - 26527897, та інші обмеження щодо розпорядження його майном. Накладання нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
23. Призначити судове засідання для розгляду звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу (проміжного ліквідаційного балансу) на 25 квітня 2026 року на 10:00 годин. Засідання суду відбудеться у приміщенні Господарського суду Закарпатської області у залі судового засідання № 1.
24. Суб'єкту державної реєстрації внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запис про визнання банкрутом Кредитної спілки "Менчул", код ЄДРПОУ - 26527897, відкриття ліквідаційної процедури та відомості про ліквідатора банкрута.
25. Копію постанови направити боржнику, кредитору, контролюючому органу - ГУ ДПС у Закарпатській області, місцевому загальному суду - м. Хуст, органу державної виконавчої служби - м. Хуст, органу статистики, державному реєстратору за місцезнаходження банкрута для виконання, арбітражному керуючому Рабану М.Т., Національному банку України, учасникам справи та заінтересованим установам.
Постанова набирає законної сили 15.09.2025 року та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги.
Повний текст постанови складено та підписано 15.09.2025 року.
Суддя П. Д. Пригуза