печерський районний суд міста києва
Справа № 757/23457/25-п
09 липня 2025 року суддя Печерського районного суду м. Києва Константінова К.Е., за участю секретаря Білак Х.Д., прокурора Клименка М.С., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в м. Києві ДСР НП України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення
встановив:
ОСОБА_1 вчинила 3 епізоди корупційних адміністративних правопорушень за наступних обставин.
ОСОБА_1 (протокол № 47-01/41/25 від 15.05.2025), будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2022 по 10.06.2022.
ОСОБА_1 перебувала у трудових правовідносинах з органами
прокуратури з липня 1986 року до червня 2022 року.
Відповідно до наказу Генеральної прокуратури України N? 252и від 02.03.2016 року державного радника юстиції 3 класу ОСОБА_1 звільнено з посади начальника управління організації ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань та статистичної інформації Генеральної прокуратури України та з органів прокуратури у зв?язку з припиненням трудового договору на підставі довідки про результати перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади».
Наказом Офісу Генерального прокурора N? 1435ц від 04.10.2021 ОСОБА_1 поновлено на посаді з 03.03.2016.
Наказ Генерального прокурора України від 02.03.2016 року N? 252ц про звільнення ОСОБА_1 у зв?язку з припиненням трудового договору скасовано на підставі постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.09.2020 у справі N? 826/5029/16.
Наказом Офісу Генерального прокурора N? 802ц від 09.06.2022 року
ОСОБА_1 звільнено з посади з 10.06.2022 у зв?язку з поданням заяви про звільнення з посади за власним бажанням у зв?язку з виходом на пенсію.
З наказом у встановленому порядку ознайомлена 11.06.2022 року.
ОСОБА_1 прийняла Присягу працівника прокуратури 27.01.2011. Указом Президента України від 24.08.2013 N? 457/2013 ОСОБА_3 присвоєно класний чин державного радника юстиції 3 класу.
Таким чином, відповідно до пп. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, ОСОБА_1 є
суб?єктом, на якого поширюється дія Закону.
Тому, згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1, ст. 45 Закону, приміткою до
ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 є суб?єктом декларування та суб?єктом
адміністративного правопорушення.
Згідно з приміткою до ст. 56 Закону посада прокурора відноситься до службових осіб які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Згідно з частиною першою статті 65 Закону за вчинення корупційних або пов?язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в ч. 1 ст. 3 цього Закону,
притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Відповідно до Закону України від 08.07.2022 N? 2381-IХ «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану», який набрав чинності 03.08.2022, суб?єкт декларування зобов?язаний подати декларацію, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 N? 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом україни «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев?яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.
Законом України від 20.09.2023 N? 3384-IХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, відновлено декларування у порядку та строки, що визначені ст. 45 Закону.
В абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону визначено, що особи, зазначені у п. 1, п.п. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, які припиняють діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до п.п. 2 п. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації
виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 N? 252/23, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за N? 1965/41021, декларація при звільненні подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб?єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.
Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані
до Реєстру відповідно до Закону.
Своєю чергою, в умовах воєнного стану Законом можуть бути встановлені
інші строки подання щорічної декларації.
Так, у п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону визначено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію відповідно до ст. 45 цього
Закону, кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб?єктом подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави, зобов?язана була подати декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2022 по 10.06.2022 до 31.01.2024, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Згідно з відомостями з Реєстру, декларацію перед звільненням за період 3 01.01.2022 по 10.06.2022, ОСОБА_1 подала 19.11.2024 19:56 (унікальний ідентифікатор декларації - 1033443c-4292-4d7d-bc3a-3db470bd8865).
Дата вчинення правопорушення 19.11.2024.
Крім того, ОСОБА_1 (протокол № 47-01/42/25 від 15.05.2025), будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 19.11.2025 о 20:15 год. (унікальний ідентифікатор декларації -caf4febf-2b40-44d5-b548-53aa54106ded), без поважних причин подала до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік.
Дата вчинення правопорушення 19.11.2024.
Крім того, ОСОБА_1 (протокол № 47-01/40/25 від 15.05.2025), будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 19.11.2025 о 19:38 год. (унікальний ідентифікатор декларації b509e4a7-0529-4dea-bca3-759eb8c7fc47), без поважних причин подала до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік.
Дата вчинення правопорушення 19.11.2024.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненому адміністративному правопорушенні за встановлених обставин епізодів невчасного подання нею декларацій, не визнала, подала письмові пояснення від 25.06.2025, за змістом яких просила закрити провадження у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.Так, після поновлення 04.10.2021 її Офісом Генерального прокурора на посаді начальника управління організації ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань та статистичної інформації Генеральної прокуратури України вона не набула статусу прокурора у розумінні вимог Закону України «Про прокуратуру» (№ 1697-VII) та не виконувала функцій прокуратури. За цих підстав вона не є особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а відповідно - суб?єктом декларування. Не заперечила, що 19 листопада 2024 року нею подані декларації за 2021-2022 роки та за період з 01.01.2022 по 10.06.2022 року згідно повідомлення НАЗК від 07.11.2024 року, яке було надіслано на її адресу. Однією з підстав віднесення її до кола осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в порядку, визначеному ст. 45 Закону «Про запобігання корупції» НАЗК зазначено отримання нею коштів за вимушений прогул та заробітної плати за 3 робочих дні, нарахованій як прокурору. Такий висновок НАЗК здійснено на підставі відомостей табелів обліку використання робочого часу та інформації щодо загальних сум нарахування коштів, наданої Офісом Генерального прокурора України. Відповідні підтвердження про фактичні підстави та складові нарахування їй заробітної плати, як прокурору після поновлення в органах прокуратури, у матеріалах справи відсутні. Наказом Генерального прокурора від 04.10.2021 року N?1436 ц, їй скасовано надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, яка була встановлена до звільнення з органів прокуратури. 02.03.2016 року відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року N?505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури». Цей наказ видано на підставі статті 9 Закону України «Про прокуратуру» та пункту 3 розділу П «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури», з якого слідує, що: «До дня початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур їх повноваження здійснюють відповідно Генеральна прокуратура України, регіональні прокуратури, місцеві прокуратури. Після початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур забезпечення виконання функцій прокуратури призначеними до них прокурорами здійснюється з дотриманням вимог законодавства України та особливостей, визначених Генеральним прокурором». На час її поновлення в системі органів прокуратури функціонував Офіс Генерального прокурора, призначення до якого здійснюється з урахуванням вимог чинного законодавства. Оскільки її поновлено на посаді до Генеральної прокуратури України та вона не набула статусу прокурора Офісу Генерального прокурора, їй скасовано відповідну надбавку. Виплати за вимушений прогул безспірно були списані 09.12.2021 року з рахунку Офісу Генерального прокурора Державною казначейською службою України незалежно від її статусу, бо ця сума була визначена рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.08.2021 у справі N?826/5029/16. Також зазначила, що у самих протоколах та доданих до них матеріалів відсутні посилання на її функціональні обов?язки, які було покладено на неї, як керівника структурного підрозділу. Поновлення її на посаді в Генеральній прокуратурі України за рішенням суду не свідчить про автоматичне набуття статусу прокурора в розумінні Закону N? 1697- VII. Окрім цього, у структурі Генеральної прокуратури України та в подальшому Офісі Генерального прокурора з 2016 року не існувало підрозділу організації ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань та статистичної інформації. Він був перейменований в управління організаційного забезпечення Єдиного реєстру досудових розслідувань та інформаційно-аналітичної роботи. Водночас не погодилась із визначеною НАЗК датою виявлення правопорушення, а саме 15.05.2025 року. Це спростовується повідомленням НАЗК від 07.11.2024 року, з якого вбачається, що Національним агентством за результатами контролю за своєчасністю подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, було встановлено факт не подачі мною декларацій. Постановою Верховного Суду від 28.02.2019 у справі N?149/2498 визначено, що днем виявлення правопорушення слід вважати день, коли до уповноваженого органу надійшли будь-які відомості про можливе вчинення адміністративного правопорушення. Як вбачається із повідомлення НАЗК станом на 07.11.2024 у них вже була відповідна інформація за результатами проведеної перевірки у порядку контролю.
Прокурор Клименко М.Е. в судовому засіданні підтримав протоколи про адміністративне правопорушення, долучив письмовий висновок, за змістом якого просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні корупційних адміністративних правопорушень за трьома протоколами та призначити стягнення у виді штрафу в розмірі 1020 грн.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та прокурора, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 вчиненні інкримінованого правопорушення, яка також підтверджується фактичними даними протоколів про адміністративні правопорушення № № 47-01/40/25, № 47-01/41/25, № 47-01/42/25 від 15.05.2025, долученим в судовому засідання висновком прокурора від 08.07.2025, інформацією з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, іншими матеріалами справи в їх сукупності.
Стосовно позиції ОСОБА_1 , суд зазначає наступне, що в своїх поясненнях та поданих запереченнях ОСОБА_1 зазначає, що функціональними обов?язками на виконання конституційних функцій прокуратури наділена не була, будь які інші обов?язки на неї не покладалися, то суд вважає її безпідставною з огляду на наступне:
Так, ОСОБА_1 отримувала заробітну плату в жовтні 2021, березні та червні 2022 року, що свідчить про те що вона мала статус прокурора.
При цьому Офіс Генерального прокурора перерахував 09.12.2021 року на банківську картку ОСОБА_1 гроші в сумі 998 895,15 грн за час вимушеного
прогулу.
Крім того, в поданих деклараціях за 2021-2022 та декларації за неохоплений раніше поданими деклараціями, ОСОБА_1 вказала місце Офіс Генерального прокурора та зазначила, що належить до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Організація та порядок діяльності прокуратури визначаються Законом У країни «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. N?697-VII з численними змінами та доповненнями. Саме його норми закріплюють правовий статус прокурора, порядок зайняття ним посади та порядок звільнення з посади, припинення і зупинення його повноважень.
Посада керівника підрозділу Генеральної прокуратури України, на яку поновлено ОСОБА_1 формально припинила існування у зв?язку з реорганізацією.
Проте, відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про прокуратуру», особа, яка обіймала цю посаду, має статус прокурора, який не залежить від зміни структури органів прокуратури.
Таким чином, ОСОБА_1 є суб'єктом подачі декларацій, оскільки вона мала статус прокурора.
Тому, про наявність поважних причин, які б завадили поданню декларацій за 2021-2022 роки та декларації за період, неохоплений раніше поданими деклараціями ОСОБА_1 фактично не повідомила.
Відтак, позицію сторони захисту суд вважає безпідставною, оскільки ОСОБА_1 була обізнана із вимогами Закону про запобігання корупції і ті обставини, які вона наводила в обґрунтування своїх дій, не можуть бути прийняті судом до уваги як підстава відсутності в її діях складу корупційного адмінправопорушення.
З урахуванням фактичних обставин справи суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Стосовно позиції ОСОБА_1 про закриття кримінального провадження у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, то суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 38 КУпАП, зазначено що, адміністративне стягнення може бути накладено при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення. Триваючим правопорушенням вважається таке, що характеризується тривалим, безперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом. У випадку зі ст. 172-6 КУпАП, якщо особа не подає декларацію вчасно, то вона продовжує порушувати закон, поки не подасть декларацію. Тобто дата вчинення правопорушення - 19.11.2024, дата виявлення правопорушення - 15.05.2025. Відтак строк притягнення її до адміністративної відповідальності передбаченої ст. 38 КУпАП не сплив.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів, а тому таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення суд у відповідності до положень ст. 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушниці, її щире каяття, і вважає можливим у виховних цілях призначити стягнення у виді мінімального штрафу.
На підставі викладеного та керуючись, ч. 1 ст. 172-6, ст.283-287 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 1020 гривень.
Штраф необхідно сплатити на наступні реквізити: UA118999980313090106000026007, Назва отримувача коштів: ГУК у м. Києві/Печерс.р-н/21081100, Код отримувача/код ЄДРПОУ/37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Призначення платежу: адміністративний штраф.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок, який необхідно сплатити на наступні реквізити: Отримувач коштів: УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/22030101, Код отримувача /код ЄДРПОУ/ 37993783, Рахунок отримувача: UA 228999980313181206000026007, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Призначення платежу: судовий збір.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійснення примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення до виконання 3 (три) місяці.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя К.Е. Константінова