11 вересня 2025 рокуЛьвівСправа № 260/5888/24 пров. № А/857/253/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача: Гінди О.М.,
суддів: Гудима Л.Я., Заверухи О.Б.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2024 року (головуюча суддя: Маєцька Н.Д., місце ухвалення - м. Ужгород) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
ОСОБА_1 , 06.09.2024, звернувся з позовом до суду, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській щодо припинення виплати ОСОБА_1 з 01.05.2024 року індексації пенсії за 2022 рік, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення в 2022 році» та індексації пенсії за 2023 рік, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення в 2023 році»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нарахувати ОСОБА_1 з 01.05.2024 індексацію пенсії за 2022 рік, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення в 2022 році» та індексацію пенсії за 2023 рік, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення в 2023 році».
В обґрунтування позову позивач зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.4.1992 року. Позивач отримав лист ГУ ПФ України в Закарпатській області, яким його повідомлено, що індексація основного розміру пенсії з урахуванням коефіцієнту 1,14 (2022 рік) та 1,197 (2023 рік) скасована. Відповідачем, 01 червня 2024 року проведено перерахунок пенсії, згідно якого індексація основного розміру пенсії з урахуванням коефіцієнту 1,14 (2022 рік) та 1,197 (2023 рік) позивачу не нарахована. Такі дії відповідача вважає протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду з позовом.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2024 року позов задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо припинення виплати ОСОБА_1 з 01.06.2024 року індексації пенсії за 2022 рік, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих населення в 2022 році» та індексації пенсії за 2023 рік, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих населення в 2023 році».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату з 01.06.2024 року індексації пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що враховуючи проведений перерахунок пенсії на підставі заяви позивача у зв'язку із повторним звільненням з служби з урахуванням додаткової вислуги та з оновленого грошового забезпечення станом на 07.03.2023 року, на підставі подання про призначення пенсії від 24.05.2023 № 2407 та документів про грошове забезпечення станом на 07.03.2023 року (грошового атестату від 20.03.2023 року № 89/2/259 та довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень та премії) для перерахунку пенсії, основний розмір пенсії позивача не підлягає індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168. Відтак, відповідачем здійснено нарахування та виплату пенсії позивачу у встановленому законодавством розмірі, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу у якому просить апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких мотивів.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058- IV.
Листом від 31 травня 2024 року № 0700-0307-8/35347 відповідач повідомив позивача, що у зв'язку із доопрацюванням Пенсійним фондом України програмного забезпечення в частині реалізації функції розрахунку/перерахунку пенсії у разі зміни грошового забезпечення після 01.01.2022 року, розмір пенсії приведено у відповідність до чинного законодавства. Враховуючи проведений перерахунок пенсії, на підставі заяви позивача у зв'язку із повторним звільненням з служби, з урахуванням додаткової вислуги років з оновленого грошового забезпечення станом на 07.03.2023 року, основний розмір пенсії підлягає індексації на відповідний коефіцієнт 1,0796 (2024). Індексацію основного розміру пенсії з урахуванням коефіцієнту 1,14 (2022) та 1,197 (2023) скасовано.
Так, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем 01 червня 2024 року проведено перерахунок пенсії позивача, згідно якого індексація основного розміру його пенсії з урахуванням коефіцієнту 1,14 (2022 рік) та 1,197 (2023 рік) не нарахована.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивачу перераховано пенсію не у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а у зв'язку із перерахунком пенсії у зв'язку із повторним звільненням зі служби, то на переконання суду відповідачем протиправно припинено нарахування та виплату підвищення до пенсії згідно Постанови КМУ № 118 та Постанови КМУ № 168 з 01.06.2024 року.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх правильними та такими, що відповідають нормам матеріального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон № 2262-XII.
Відповідно до частини 3 статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 64 Закону №2262-ХІІ визначено, що у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
Пунктом 1 Постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі Постанова № 124), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Відповідно до пункту 2 Постанови № 118 з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою № 713.
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ, та перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 року до 28 лютого 2022 року за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Пунктом 1 Постанови № 168 установлено, що з 01 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, затвердженим Постановою № 124, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Згідно з пунктом 2 Постанови № 168 з 01 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 Постанови № 118 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою № 713.
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ, та перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Зі змісту вищевказаних норм вбачається, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, підлягають перерахунку якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, а також у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. При цьому Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Суд апеляційної інстанції також зазначає, що з аналізу положень Постанов Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 та № 168 від 24.02.2023 вбачається, що з 01 березня 2022 року та з 01 березня 2023 року Кабінетом Міністрів України запроваджено щорічний перерахунок пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, шляхом застосування встановлених коефіцієнтів збільшення (1,14 та 1,197 відповідно).
Підвищення проводиться у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, та встановлюється додатково до щомісячної доплати, передбаченої Постановою № 713.
Зазначене підвищення поширюється також на випадки поновлення виплати пенсії або її подальших перерахунків, за винятком перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців у визначені урядом періоди.
Судом апеляційної інстанції зауважує, що припиняючи виплату позивачу індексацій пенсії, встановлених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», відповідач посилався на те, що проведений перерахунок пенсії позивача на підставі його заяви, у зв'язку із повторним звільненням зі служби з урахуванням додаткової вислуги років з оновленого грошового забезпечення станом на 07.03.2023 року основний розмір пенсії підлягає індексації на відповідний коефіцієнт 1,0796 (2024 р.), відтак індексацію основного розміру пенсії з урахуванням коефіцієнту 1,14 (2022) та 1,197 (2023 р.) скасовано.
Враховуючи вищезазначене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що доводи відповідача про правомірність припинення виплати позивачу підвищення до пенсії, передбаченого Постановами Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 та № 168 від 24.02.2023, є необґрунтованими.
З матеріалів справи встановлено, що перерахунок пенсії позивачу з 07.03.2023 року проведено у зв'язку з повторним звільненням зі служби та врахуванням додаткової вислуги років (що не заперечується відповідачем), а не у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Отже, підстав для скасування застосованих раніше коефіцієнтів індексації 1,14 (2022 рік) та 1,197 (2023 рік) не було.
Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправності дій Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо припинення з 01.06.2024 року виплати ОСОБА_1 індексації пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 та постановою № 168 від 24.02.2023.
Встановлено, що перерахунок пенсії позивачу було здійснено у зв'язку з повторним звільненням зі служби та з врахуванням додаткової вислуги років, а не у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. За таких обставин підстави для скасування застосованих раніше коефіцієнтів індексації відсутні.
З метою належного захисту прав позивача суд апеляційної інстанції вважає обґрунтованим покладення на відповідача обов'язку поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату з 01.06.2024 року індексації пенсії згідно з Постановами Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 та № 168 від 24.02.2023.
Таким чином, апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області не спростовує правильність доводів, яким мотивовано судове рішення, зводиться по суті до переоцінки проаналізованих судом доказів та не дає підстав вважати висновки суду першої інстанції помилковими.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, рішення суду без змін.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 316, 321, 322, 325, 328, КАС України, суд
постановив:
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2024 у справі № 260/5888/24 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя О. М. Гінда
судді Л. Я. Гудим
О. Б. Заверуха
Повне судове рішення складено 11.09.25