Постанова від 12.09.2025 по справі 480/5721/24

Головуючий І інстанції: В.О. Павлічек

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2025 р. Справа № 480/5721/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді Катунова В.В.,

Суддів: Подобайло З.Г. , Чалого І.С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.06.2025, вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40602, по справі № 480/5721/24

за позовом ОСОБА_1

до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) , ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3 ) , ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_4 ) Державної прикордонної служби України

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), в якому просив суд:

- визнати протиправну бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100 000 гривень, у зв'язку з безпосередньою участю у бойових діях та забезпеченням здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період з вересня 2022 по січень 2023, в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, з урахуванням фактично виплачених сум;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 збільшену додаткову грошову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100 000 гривень у зв'язку з безпосередньою участю у бойових діях та забезпеченням здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період з вересня 2022 по січень 2023, в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах з урахуванням фактично виплачених сум.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 29.08.2024 залучено до участі у справі ІНФОРМАЦІЯ_3 (Військова частина НОМЕР_3 ), в якості співвідповідача, витребувано у відповідачів додаткові докази.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 15.05.2025 залучено до участі у справі ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_4 ) Державної прикордонної служби України в якості співвідповідача, витребувано додаткові докази.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким визнати протиправну бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100 000 гривень, у зв'язку з безпосередньою участю у бойових діях та забезпеченням здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період з 27.09.2022 по 30.09.2022; з 01.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 09.11.2022, з 15.11.2022 по 30.11.2022 роки в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, з урахуванням фактично виплачених сум та зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 збільшену додаткову грошову винагороду, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100 000 гривень у зв'язку з безпосередньою участю у бонових діях та забезпеченням здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період з 27.09.2022 по 30.09.2022; з 01.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 09.11.2022,3 15.li.2022 по 30.11.2022 роки в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах з урахуванням фактично виплачених сум.

В обгрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що його було направлено в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_3 ) в період 3 вересня 2022 по січень 2023 р. Перебуваючи у відрядженні в ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_3 ), позивач виконував бойові завдання на кордоні з Білоруссю на підставі бойових наказів (розпорядження), які видавались начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 . Вказав, що відповідачами не було надано всі витребувані документи та інформацію суду першої інстанції, тому суд не отримав докази безпосередньої участі для повного та всебічного розгляду справи. Зазначив, що на підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях, що полягало у виконанні бойових завдань були складені рапорти від 17.11.2022 та від 01.12.2022 про виплату додаткової винагороди збільшеної до 70 тисяч гривень на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців 2 відділу прикордонної служби і НОМЕР_5 прикордонного загону у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій, в яких вказано і позивача. Однак, не отримавши доказів, які на думку суду першої інстанції підтверджували б участь в бойових діях позивача, суд першої інстанції виніс рішення без дослідження всіх обставин справи.

Військова частина НОМЕР_2 надала відзив на апеляційну скаргу, в якому просила у задоволенні апеляційної скарги ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 відмовити у повному обсязі.

Військова частина НОМЕР_4 надала відзив на апеляційну скаргу, в якому вказала, що ОСОБА_1 проходить військову службу у НОМЕР_1 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), а не Військовій частині НОМЕР_4 , а тому не являвся та не являється військовослужбовцем останньої та не перебував на її фінансовому забезпеченні, вказаний факт підтверджується також довідкою Військової частини НОМЕР_4 №935 від 22.07.2025 (додаток №2).

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Згідно зі ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, відзивів на апеляційну скаргу, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 проходить військову службу у складі НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ). До списків особового складу військової частини НОМЕР_2 зарахований наказом №Ю9-ОС від 16.03.2022.

Відповідно до довідки №08/1459 від 17.07.2024, сержант ОСОБА_1 згідно наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 11.07.2022 №153-ВВ, вибув у службове відрядження на ділянку НОМЕР_6 прикордонного загону Державної прикордонної служби України ( АДРЕСА_1 ) з 11.07.2022. Відповідно до розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №(гриф)/25-2075-Е вибув з НОМЕР_6 прикордонного загону на ділянку НОМЕР_7 прикордонного загону та перебував у службовому відрядженні з 08.10.2022 по 08.01.2023 в оперативному підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_4 . 08.01.2023 ОСОБА_1 прибув із службового відрядження до НОМЕР_1 прикордонного загону та 09.01.2023 приступив до виконання службових обов'язків відповідно до наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 09.01.2023 №7-ВВ (а.с. 77).

За вказаний період позивачу виплачувалася додаткова винагороду в розмірі 30 000 гривень щомісячно.

Відповідно до рапорту від 17.11.2022 начальник 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_1 прикордонного загону, посилаючись на вимоги постанови Кабінету Міністрів України № 168 і наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ клопотав перед першим заступником начальника загону - комендантом прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_6 прикордонного загону про виплату військовослужбовцям 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_1 прикордонного загону додаткової винагороди у розмірі 70000 гривень пропорційно із розрахунку на місяць за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій, зокрема, щодо позивача за періоди з 27.09.2022 по 30.09.2022; з 01.10.2022 по 31.10.2022 (а.с. 19-21).

Вказаний рапорт листом НОМЕР_6 прикордонного загону від 17.11.2022 №1672 був направлений начальнику НОМЕР_7 прикордонного загону (а.с. 19), який в свою чергу листом від 19.11.2022 №22/4591-22 скерував його начальнику НОМЕР_1 прикордонного загону для вжиття заходів у межах компетенції, зазначивши водночас про відсутність підтверджуючої інформації відповідно до вимог пункту 2 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ. (а.с. 18 зворотній бік).

Також начальник 2 відділу прикордонної служби, посилаючись на вимоги постанови Кабінету Міністрів України № 168 і наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392/0/81-22-АГ рапортом від 01.12.2022 клопотав перед першим заступником начальника загону - комендантом прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_6 прикордонного загону про виплату військовослужбовцям 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_1 прикордонного загону додаткової винагороди у розмірі 70000,00 гривень пропорційно із розрахунку на місяць за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій, за періоди:

- молодший сержант ОСОБА_1 з 01.11.2022 по 09.11.2022, з 15.11.2022 по 30.11.2022 (а.с. 23 - 24).

Вказаний рапорт листом НОМЕР_6 прикордонного загону від 01.12.2022 №1880 був направлений начальнику НОМЕР_7 прикордонного загону (а.с. 22 зворотній бік), який в свою чергу листом від 04.12.2022 №22/4928-22 скерував його начальнику НОМЕР_1 прикордонного загону для вжиття заходів у межах компетенції, зазначивши водночас про відсутність підтверджуючої інформації відповідно до вимог пункту 2 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ (а.с. 22).

Позивач, вважаючи, що у період з вересня 2022 по січень 2023 безпосередньо приймав участь у бойових діях та забезпечував здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, а відтак має право на нарахування та виплату додаткової винагороди у збільшеному до 100000 грн розмірі, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», яка протиправно йому не нарахована та не виплачена, звернувся до суду з цим позовом.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції надаючи оцінку рапортам від 17.11.2022 та від 01.12.2022 на предмет їх належності, допустимості, достовірності і достатності для підтвердження обставин безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах у спірний період, виходив з того, що ці рапорти не підтверджують зазначені в них обставини, оскільки, всупереч вимогам наказів Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ і від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ взагалі не містять підстав виплати збільшеної додаткової винагороди та врахував, що в офіційному листуванні з військовою частиною НОМЕР_2 (лист від 29.11.2022 №22/480-22), начальник НОМЕР_7 прикордонного загону командир військової частини НОМЕР_3 повідомив, що не вбачає підстав для надання довідок для виплати підвищеної до 100 000 грн додаткової винагороди підрозділам (військовослужбовцям) ВЧ НОМЕР_2 за час їх перебування на ділянці НОМЕР_7 прикордонного загону.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України Про правовий режим воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженого Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб, а Указом Президента України Про продовження строку дії воєнного стану в Україні від 18 квітня 2022 року № 259, затвердженого Верховною Радою України, передбачено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, тобто до 25 травня 2022 року. В подальшому, Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 17.05.2022 № 341/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 № 2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

На виконання указів Президента України від 24 лютого 2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Пунктом 5 зазначеної Постанови № 168 встановлено, що вона набирає чинності з моменту опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

Відповідно до абз.1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 (в первісній редакції на момент прийняття) на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Згідно з абз. 4 п. 1 Постанови № 168 виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Відповідно до п. 2-1 Постанови № 168 порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

В подальшому Постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2022 № 350 до вищезазначеної Постанови № 168 були внесені зміни, згідно з якими абзац перший пункту 1 після слів «та поліцейським» доповнено словами «а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка».

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.07.2022 № 754 до постанови Кабінету Міністрів України № 168 були внесені зміни, відповідно до яких в абз. 1 п. 1 слова «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка» замінено словами «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)».

Таким чином, враховуючи вказане вище нормативне врегулювання, на період дії воєнного стану військовослужбовці мають право на виплату додаткової винагороди та додаткової винагороди у збільшеному розмірі.

Так, розмір додаткової винагороди становить 30000 грн, а у разі безпосередньої участі військовослужбовців Збройних Сил у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів - 100000 грн пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

В силу п. 3 телеграми Міністра оборони України від 07.03.2022 № 248 райони ведення бойових дій та склад створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави визначаються відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України.

При цьому, документальним підтвердженням безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів:

бойовий наказ (бойове розпорядження);

журнал бойових дій (вахтовий журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);

рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надається довідка командира військової частини (установи), до якої відряджений військовослужбовець.

Відповідно до п. п. 5, 6 зазначеної телеграми виплата додаткової винагороди в розмірі 100000 гривень або 30000 гривень здійснюється на підставі наказів: командирів (начальників) військових частин (військових навчальних закладів, установ, організацій) (далі - військові частини) - особовому складу військової частини; керівника вищого органу військового управління - командирам (начальникам) військових частин. В цих наказах про виплату додаткової винагороди виходячи з розміру 100000 гривень за місяць обов'язково зазначаються підстави для його видання з посиланням на бойовий наказ (бойове розпорядження) тощо (зразок наведено в додатку № 2 до цієї телеграми).

Отже, обов'язковою умовою для нарахування та виплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою КМУ № 168, є документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів, що здійснюється на підставі бойових наказів, журналів бойових дій, рапортів командира підрозділу та довідок командира військової частини.

У свою чергу з метою виконання вимог Постанови № 168 та врегулювання виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України Адміністрацією Державної прикордонної служби України було видано наказ від 31.03.2022 № 164-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022».

Відповідно до пункту 1 вказаного наказу, на період дії воєнного стану військовослужбовцям, які проходять військову службу в органах Держприкордонслужби, виплачується додаткова винагорода (пропорційно із розрахунку на місяць) у розмірі 30 000 гривень (з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу військової частини у зв'язку зі звільненням з військової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, розмір цієї винагороди збільшується до 100 000 гривень включно в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах. Виплата цієї винагороди здійснюється в поточному місяці за попередній місяць.

Пунктом 2 наказу № 164-АГ від 31.03.2022, встановлений перелік бойових завдань, виконання яких визнається «безпосередньою участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії», а пунктом 3 визначено, що документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або заходах здійснюється на підставі одного з таких документів: бойового наказу (розпорядженя); журналу бойових дій (вахтового журналу) або журналу ведення оперативної обстановки або бойового донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постових відомостей (під час охорони об'єкту, на який було здійснено збройний напад або артилерійський ракетний обстріл); рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, КрМО, КаМО, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань і прізвищ, імен та по-батькові, а також кількості днів у час військовослужбовців у таких діях та заходах.

Разом з цим, пунктом 3 згаданого наказу передбачалось, що про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах, начальники регіональних управлінь та органів Держприкордонслужби, які ведуть (вели) бойові дії та до яких відряджені військовослужбовці, зобов'язані надавати останнім довідку про участь у вказаних заходах із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі за формою, встановленою додатком 1.

На виконання пункту 4 наказу № 164-АГ від 31.03.2022, начальники регіональних управлінь та органів Держприкордонслужби до яких відряджені військовослужбовці з інших органів та підрозділів, зобов'язані були щомісячно до 5 числа поточного місяця повідомляти органи, в яких і військовослужбовці проходять службу про їх безпосередню участь у бойових діях або заходах за попередній місяць за формою, встановленою додатком 2.

Виплата військовослужбовцям зазначеної у пункті 1 винагороди, здійснювалась на підставі наказу начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органу Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів). В наказі про виплату додаткової винагороди виходячи з розміру 100 000 гривень на місяць, обов'язково зазначались підстави для його видання (пункт 5 наказу).

Згодом, з метою врегулювання порядку і умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, Адміністрацією Державної прикордонної служби України 30.07.2022 прийнято наказ № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022».

Відповідно до пункту 1 вказаного наказу, військовослужбовцям, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони, навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення, на період дії воєнного стану щомісячно здійснювалась виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби.

Також, цим пунктом передбачалось, що додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

За змістом пункту 2 наказу № 392-АГ від 30.07.2022, вказаними заходами визначалось виконання військовослужбовцем у відповідні дні:

- бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України;

- бойових завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійно- розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами;

- бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;

- польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;

- бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником;

- бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження;

- бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави;

- бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником.

Пунктом 4 вказаного наказу передбачалось, що підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у вказаних бойових діях або заходах, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах:

- бойового наказу (бойового розпорядження);

- журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно- вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);

- рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Пунктом 5 наказу № 392-АГ від 30.07.2022 передбачалось, що для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі.

У довідках, передбачених цим пунктом, обов'язково мали зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 цього наказу.

Аналогічні за змістом приписи містяться і в наказі Адміністрації Державної прикордонної служби України № 628-АГ від 09.12.2022.

В подальшому, наказом Міністерства внутрішніх справ України № 36 від 26.01.2023, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.01.2023 за № 196/39252, був затверджений Порядок та умови виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, які з 01.02.2023 визначають механізм виплати на період дії воєнного стану військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 (далі - Порядок).

Підпунктом 3 пункту 2 вказаного Порядку передбачено, що на період дії воєнного стану додаткова винагорода у розмірі, збільшеному до 100 000 гривень виплачується військовослужбовцям (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких діях та заходах.

Згідно з пунктом 3 Порядку, до безпосередньої участі в бойових діях або заходах належать виконання військовослужбовцем у районах ведення воєнних (бойових) дій:

1) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Державної прикордонної служби України (далі - Держприкордонслужба) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно;

2) бойових (спеціальних) завдань з усебічного забезпечення органів (підрозділів) Держприкордонслужби, угруповань військ, інших складових сил оборони згідно з бойовим розпорядженням в умовах вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;

3) бойових завдань з охорони об'єктів під час нанесення по них вогневого ураження противником, відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об'єкти, що охороняються, звільнення їх у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою за умови безпосереднього вогневого контакту з противником;

4) бойових (спеціальних) завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником;

5) бойових (спеціальних) завдань з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;

6) польотів, ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту згідно з бойовими розпорядженнями;

7) бойових (спеціальних) завдань у складі екіпажу корабля, катера, судна забезпечення Держприкордонслужби в морській та річковій акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також виконання бойових завдань з пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів;

8) бойових (спеціальних) завдань у складі відділів прикордонної служби, прикордонної застави, прикордонної комендатури, прикордонної комендатури швидкого реагування в умовах вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником.

На виконання пункту 4 Порядку, документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у воєнних (бойових) діях або заходах, є:

бойовий наказ (бойове розпорядження);

журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки) або бойове донесення, або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад, чи копії або витяги з них;

рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у бойових діях або заходах.

Відповідно до пункту 7 Порядку, райони ведення воєнних (бойових) дій визначаються рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України.

Отже, системний аналіз вказаних норм, дає підстави дійти висновків про те, що у період дії воєнного стану, військовослужбовці Держприкордонслужби мають право на отримання збільшеної до 100 000 грн додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022. Втім, таке право не є безумовним, а виникає у військовослужбовців виключно у разі, коли вони беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення).

Разом з цим, зазначена постанова Кабінету Міністрів України містить загальні умови отримання збільшеної до 100 000 грн додаткової винагороди, а саме: безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, під час перебування безпосередньо в районах їх ведення (здійснення).

Право визначати конкретні бойові дії та конкретні заходи з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, здійснення яких зумовлює виникнення права на отримання збільшеної додаткової винагороди, так само, як і право визначати порядок отримання цієї винагороди, надано керівникам міністерств та державних органів, у структурах яких проходить службу військовослужбовці.

Виплата вказаної збільшеної додаткової винагороди здійснюється за наказом командира на підставі встановлених документів, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців Держприкордонслужби у бойових діях або заходах.

Водночас, у період з 24.02.2022 по 31.01.2023 для відряджених військовослужбовців Держприкордонслужби, окрім іншого, обов'язковою умовою для отримання збільшеної до 100 000 грн додаткової винагороди, була довідка органу Держприкордонслужби, до якого військовослужбовець відряджався.

Судовим розглядом встановлено, що відповідно до довідки №08/1459 від 17.07.2024, сержант ОСОБА_1 вибув у службове відрядження на ділянку НОМЕР_6 прикордонного загону Державної прикордонної служби України ( АДРЕСА_1 ) з 11.07.2022. Відповідно до розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №(гриф)/25-2075-Е вибув з НОМЕР_6 прикордонного загону на ділянку НОМЕР_7 прикордонного загону та перебував у службовому відрядженні з 08.10.2022 по 08.01.2023 (а.с. 77).

Начальником НОМЕР_7 прикордонного загону на адресу НОМЕР_1 прикордонного загону за спірний період були надіслані рапорти начальника НОМЕР_8 відділу прикордонної служби НОМЕР_1 прикордонного загону від 17.11.2022 та від 01.12.2022, якими останній клопотав перед першим заступником начальника загону - комендантом прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_6 прикордонного загону про виплату військовослужбовцям 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_1 прикордонного загону додаткової винагороди у розмірі 70000 гривень пропорційно із розрахунку на місяць за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій, за періоди:

- молодший сержант ОСОБА_1 з 27.09.2022 по 30.09.2022; з 01.10.2022 по 31.10.2022 з 01.10.2022, з 01.11.2022 по 09.11.2022, з 15.11.2022 по 30.11.2022 (а.с. 19-21, 23 - 24).

Вказаний рапорт від 17.11.2022 листом НОМЕР_6 прикордонного загону від 17.11.2022 №1672 був направлений начальнику НОМЕР_7 прикордонного загону (а.с. 19), який в свою чергу листом від 19.11.2022 №22/4591-22 скерував його начальнику НОМЕР_1 прикордонного загону для вжиття заходів у межах компетенції, зазначивши водночас про відсутність підтверджуючої інформації відповідно до вимог пункту 2 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ. (а.с. 18 зворотній бік).

Також рапорт від 01.12.2022 листом НОМЕР_6 прикордонного загону від 01.12.2022 №1880 був направлений начальнику НОМЕР_7 прикордонного загону (а.с. 22 зворотній бік), який в свою чергу листом від 04.12.2022 №22/4928-22 скерував його начальнику НОМЕР_1 прикордонного загону для вжиття заходів у межах компетенції, зазначивши водночас про відсутність підтверджуючої інформації відповідно до вимог пункту 2 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ (а.с. 22).

Крім того, в матеріалах справи наявний лист начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 24.02.2024 № 02.2/1513-24 у відповідь на адвокатський запит в якому, зокрема, зазначено, що на адресу НОМЕР_1 прикордонного загону від начальника НОМЕР_7 прикордонного загону надійшов лист від 29.11.2022 №22/480-22, в якому зазначено, що НОМЕР_7 прикордонний загін не вбачає підстав для надання довідок для виплати підвищеної до 100000 грн додаткової винагороди підрозділам (військовослужбовцям) військової частини НОМЕР_2 , за час їх перебування на ділянці НОМЕР_7 прикордонного загону, зокрема: «Підрозділи (військовослужбовці) які знаходяться у межах Чернігівської і Сумської областей не виконують бойові завдання на лінії бойового зіткнення…У зв'язку із викладеним, довідки про військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , які брали учать у бойових діях та заходах за вересень та жовтень 2022 не опрацьовувались» (а.с. 40).

Колегія суддів, не заперечуючи наявність рапортів начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_1 прикордонного загону від 17.11.2022 та від 01.12.2022, якими останній клопотав перед першим заступником начальника загону - комендантом прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_6 прикордонного загону про виплату військовослужбовцям 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_1 прикордонного загону додаткової винагороди у розмірі 70000 гривень пропорційно із розрахунку на місяць за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій, що стосуються ОСОБА_1 за періоди: з 27.09.2022 по 30.09.2022; з 01.10.2022 по 31.10.2022 з 01.10.2022, з 01.11.2022 по 09.11.2022, з 15.11.2022 по 30.11.2022 (а.с. 19-21, 23 - 24), зазначає, що обов'язковою умовою отримання спірної додаткової винагороди є підтвердження безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, під час перебування безпосередньо в районах їх ведення (здійснення).

При цьому, для підтвердження такої участі вимагається сукупність інформації, викладеної у наступних документах: бойові накази (бойового розпорядження); журнали бойових дій, журнали ведення оперативної обстановки, бойового донесення або постової відомості; рапорти (донесення) начальника (командира) відповідного підрозділу.

На виконання ухвали Сумського окружного адміністративного суду про витребування доказів НОМЕР_1 прикордонний загін повідомив щодо відсутності інших документів, окрім рапортів раніше представлених суду від 17.11.2022 № 1670, від № 2171 та від 01.12.2022 № 1879 щодо участі позивача у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій за період з вересня 2022 по січень 2023 року (за час перебування в оперативному підпорядкуванні НОМЕР_7 прикордонного загону) (а.с. 102).

Колегія суддів вказує, що право на винагороду, передбачену п. 1 Постанови №168 від 28.02.2022 у військовослужбовців Державної прикордонної служби України виникає виключно за умов документального підтвердження виконання у відповідні дні військовослужбовцем бойових завдань, визначених п. 4 Наказів № 392-АГ від 30.07.2022, № 628-АГ від 09.12.2022.

Разом з тим, рапорти від 17.11.2022, 01.12.2022, на які посилається позивач, не містять інформації про конкретні бойові завдання, які виконував позивач, у спірний період.

Крім того, як правомірно враховано судом першої інстанції, вказані рапорти не містять посилання ані на журнал бойових дій, ані на бойові розпорядження та не містять підстав їх складення.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про недоведеність обставин безпосередньої участі позивача за спірний період у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, що би давало підстави для виплати йому за цей період додаткової винагороди у збільшеному до 100 000 гривень розмірі.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Частиною 1 ст. 315 КАС України визначено, що за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийнятим на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухваленим з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 по справі № 480/5721/24 залишити без змін .

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач В.В. Катунов

Судді З.Г. Подобайло І.С. Чалий