Постанова від 12.09.2025 по справі 440/3809/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2025 р. Справа № 440/3809/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Бегунца А.О.,

Суддів: Русанової В.Б. , Калиновського В.А. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 22.05.2025, головуючий суддя І інстанції: Н.Ю. Алєксєєва, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 22.05.25 по справі № 440/3809/25

за позовом Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго"

до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області

про визнання протиправним та скасування припису,

ВСТАНОВИВ:

Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства "Полтаватеплоенерго" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області №003 від 14.02.2025 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 задоволено позовну заяву Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування припису.

Визнано протиправним та скасовано припис Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області №003 від 14 лютого 2025 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області на користь Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,40 грн.(дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).

Не погодившись з вказаним рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на не повне з'ясування обставин, які мають значення для справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 по справі №440/3809/25 та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" в повному обсязі.

В обгрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що за результатами перевірки діяльності позивача встановлено порушення вимог до державних регульованих цін, відповідач вбачає порушення позивачем коректного застосування тарифів та протиправну поведінку при нарахуванні вартості за спожиті послуги з постачання теплової енергії з огляду на чинність постанови НКРЕКП № 1769 від 10.12.2018 та обов'язковості її застосування до припинення/скасування воєнного стану в Україні, а тому відповідачем правомірно висунуто вимогу усунення таких порушень та приведення діяльності з постачання теплової енергії і постачання гарячої води відповідно до вимог законодавства, що діє у період воєнного стану.

Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому просить суд апеляційної інстанції залишити без задоволення апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, а рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 у справі №440/3809/25 залишити без змін.

Колегія суддів зазначає, що з огляду на ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до п.3 ч. 1 ст.311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи ( в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у них доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін ( у порядку письмового провадження).

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області надійшла скарга ОСОБА_1 щодо неправомірного застосування двоставкового тарифу по послузі з постачання теплової енергії та нарахування плати за абонентське обслуговування, що надається ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго".

Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів розглянула лист Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 20.01.2025 №.Вих-01-31/07.3/47 та листом від 20.01.2025 №01-31/07.3/47 відповідно до вимог абзацу п'ятого частини першої статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» та наказу Держпродспоживслужби від 01.04.2024 №191 "Про рішення щодо здійснення протягом періоду воєнного стану позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері надання житлово-комунальних послуг" погодила проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) i питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії та розміру плати за абонентське обслуговування на підставі звернення ОСОБА_1 від 10.01.2025 про можливі порушення його прав, законних інтересів з боку ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго".

Відповідно до наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 30.01.2025 №140-ОД та направлення про проведення позапланової перевірки №79 від 30.01.2025, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області з 30.01.2025 по 12.02.2025 проведено позапланову перевірку Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» (код ЄДРПОУ 03338030, місцезнаходження юридичної особи: 36008, м. Полтава, вул. Польська, буд. 2А) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії.

У розділі "Опис порушень вимог законодавства" акта №007 від 12.02.2025 зазначено про наявність порушень рішення Полтавської обласної ради від 21.10.2021 №286 “Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 року №502 "Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану", Закону України №2479-ІХ "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування".

14.02.2025 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області внесений припис №003 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, яким вимагається в місячний термін з дня отримання припису: перерахунок споживачу ОСОБА_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за надані послуги з постачання теплової енергії за період з 1 грудня 2021 року по 31 грудня 2024 року шляхом зменшення нарахувань плати на суму 17132,95 грн.; при розрахунку зі споживачем ОСОБА_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , застосувати тариф на послугу з постачання теплової енергії в розмірі 1596,93 грн. за Гкал, з ПДВ, встановлений постановою НКРЕКП від 10.12.2018 № 1769.

Крім того, даним приписом вимагається в триденний термін з моменту виконання припису повідомити відповідача про вжиті заходи, а також повідомляється про відповідальність за невиконання припису відповідно до п.4, ч. 1, ст. 20 Закону № 5007-VII.

Вищезазначений припис направлено позивачу супровідним листом №01-27/07.3/869 від 14.02.2025, який був отриманий позивачем 19.02.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 060113749729.

Позивач не погодився з приписом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області №003 від 14.02.2025 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що припис №003 від 14.02.2025 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін внесений Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 09.11.2017 р. № 2189-VIII "Про житлово-комунальні послуги" (в подальшому Закон № 2189-VIII).

Предметом регулювання цього Закону, відповідно до ч. 1 ст. 2, є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та управління побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.

Відповідно до ст. 5 Закону №2189-VIII, до житлово-комунальних послуг належать житлова послуга та комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Законом №2189-VIII не передбачено такої послуги як послуга з централізованого опалення, натомість, передбачено послугу з постачання теплової енергії.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 4 Закону №2189-VIII, до повноважень органів місцевого самоврядування належать встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.

Згідно із ч. 1 ст. 10 Закону № 2189-VIII, ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.

Частиною 5 статті 13 Закону № 2189-VIII встановлено, що у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання. Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.

Відповідно до ч. 5 ст. 21 Закону №2189-VIII, ціною послуги з постачання теплової енергії є тариф на теплову енергію для споживача, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

Згідно із п. 3 розд. VI Закону № 2189-VIII, договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. У разі якщо договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах. Договори про надання комунальних послуг, у тому числі із співвласниками багатоквартирних будинків, які не прийняли рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг, мають бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про затвердження типових публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг.

З 01.10.2021 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 08.09.2021 р. №1022, якою Правила надання послуги з постачання теплової енергії, затверджені зазначеною постановою, викладено в новій редакції.

Додатком до цієї постанови є типовий індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії.

Отже, протягом двох місяців з дня набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про затвердження типових публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг (з 01.10.2021 р.), тобто до 01.12.2021 р., виконавцями відповідних комунальних послуг, до яких відноситься позивач, мали бути укладені договори про надання відповідних комунальних послуг, зокрема, послуги з постачання теплової енергії для потреб опалення, та з дати укладення нового договору втратив чинність договір про надання комунальних послуг, укладений до введення в дію цього Закону №2189-VIII.

01.12.2021 р. Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства Полтаватеплоенерго уклало зі споживачами індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії, за умовами якого цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови надання послуги з постачання теплової енергії для потреб опалення або на індивідуальний тепловий пункт для потреб опалення та приготування гарячої води (далі - послуга) індивідуальному споживачу (далі - споживач). Цей договір укладається сторонами, з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України. Даний договір є публічним договором приєднання, який набирає чинності через 30 днів з моменту розміщення на офіційному сайті підприємства: http://te.pl.ua/. Виконавець має право змінити умови договору. У разі зміни виконавцем умов, крім зміни ціни договору, вони вступають в силу через 30 днів з моменту розміщення змінених умов на офіційному сайті підприємства: http://te.pl.ua/. Інформування споживача про намір зміни ціни/тарифу на послугу здійснюється виконавцем відповідно до Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Мінрегіону від 5 червня 2018 р. № 130. Фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання (додаток), сплата рахунка за надану послугу, факт отримання послуги.

Відповідно до п. 5 цього договору виконавець зобов'язується надавати споживачу послугу відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором. Обсяг спожитої споживачем послуги визначається як частина обсягу теплової енергії, спожитої у будинку для потреб опалення, визначеної та розподіленої згідно з вимогами Закону України Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання, та складається з: обсягу теплової енергії на опалення приміщення споживача безпосередньо; частини обсягу теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення, який складається з обсягу теплової енергії на опалення місць загального користування і допоміжних приміщень будинку; та обсягу теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення. Обсяг теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення розподіляється також на споживачів, приміщення яких обладнані індивідуальними системами опалення.

Пунктом 30 договору передбачено, що споживач вносить однією сумою плату виконавцю, яка складається з: плати за послугу, визначеної відповідно до Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 830 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 71, ст. 2507), - в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2021 р. № 1022, та Методики розподілу, що розраховується виходячи з розміру затвердженого уповноваженим органом тарифу та обсягу її споживання; плати за абонентське обслуговування в розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України, інформація про яку розміщується на офіційному сайті підприємства: http://te.pl.ua/tarifi/tarifi-dlya-potreb-naselennya/. У разі застосування двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії плата за послугу з постачання теплової енергії визначається як сума плати, розрахованої виходячи з умовно-змінної частини тарифу (протягом опалювального періоду), а також умовно-постійної частини тарифу (протягом року).

Згідно із п. 31 договору, вартістю послуги є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Розмір тарифу зазначається на офіційному сайті підприємства: http://te.pl.ua/tarifi/tarifi-dlya-potreb-naselennya/. У разі зміни зазначеного тарифу протягом строку дії цього договору новий розмір тарифу застосовується з моменту його введення в дію без внесення сторонами додаткових змін до цього договору. Виконавець зобов'язаний забезпечити їх оприлюднення на своєму офіційному сайті. У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну ціни/тарифу на послугу виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачу з посиланням на рішення відповідного органу.

Отже, цим договором від 01.12.2021 встановлені порядок та умови надання послуги з постачання теплової енергії для потреб опалення або на індивідуальний тепловий пункт для потреб опалення та приготування гарячої води, на відміну від послуги з централізованого опалення, яку ОСОБА_1 отримував до 01.12.2021.

При цьому з 01.12.2021 втратив дію попередній договір на надання послуг з централізованого опалення, що був укладений до введення в дію Закону №2189-VIII.

Як слідує зі змісту акту від 12.02.2025 №007, позаплановою перевіркою був охоплений період з грудня 2021 року по грудень 2024 року, за результатами цієї перевірки не встановлено фактів неналежного надання позивачем послуги з постачання теплової енергії споживачеві ОСОБА_1 . Встановлені позаплановою перевіркою, оформленою актом від 12.02.2025 №007, порушення стосуються виключно питання формування, встановлення та застосування державних регульованих цін стосовно ОСОБА_1 за період з 1 грудня 2021 року по 31 грудня 2024 року.

Згідно із ч. 1 ст. 10 Закону №2189-VIII, ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" від 09.07.2010 р. № 2479-VI, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, здійснює, зокрема, встановлення тарифів на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Постановою НКРЕКП №2269 від 30.11.2020 р. "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго"" (т. 1, а.с. 232-234) підприємству для потреб населення встановлено: двоставковий тариф на послугу з постачання теплової енергії на рівні: умовно-змінна частина двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії 1332,52 грн/Гкал (з ПДВ); умовно-постійна частина двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії 79472,03 грн/Гкал/год (з ПДВ); послуга з постачання гарячої води (незалежно від відсутності/наявності рушникосушильника): 95,00 грн. за 1 куб.м. води (з ПДВ). Вказана постанова станом на грудень 2021 року-квітень 2022 року була чинною.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 07.07.2021 р. №1085 було затверджено Зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері теплопостачання, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 22.03.2017 р. №308, і право на встановлення тарифів для підприємства перейшло до органів місцевого самоврядування. Постанова НКРЕКП від 07.07.2021 р. № 1085 набрала чинності з 08.07.2021 р.

Згідно з п. 1.6 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 22.03.2017 р. №308 (у редакції постанови від 07.07.2021 р. № 1085), обласні та Київська міська державні адміністрації здійснюють ліцензування господарської діяльності з виробництва теплової енергії суб'єктів господарювання у разі, якщо суб'єкт господарювання, зокрема: провадить (має намір провадити) діяльність з виробництва теплової енергії (крім виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях, когенераційних установках та установках з використанням альтернативних джерел енергії) на виробничих об'єктах, що розташовані на території відповідної області України (території міста Київ).

Тобто, з 08.07.2021 р. (з дня набрання чинності постанови від 07.07.2021 р. №1085 "Про затвердження Змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері теплопостачання") регулятором передані повноваження щодо ліцензування відповідної господарської діяльності з виробництва теплової енергії з державного на місцевий рівень.

Відповідно встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках (крім тарифів на виробництво теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних станціях, когенераційних установках та установках з використанням альтернативних джерел енергії) здійснюють органи місцевого самоврядування.

Згідно абз. 7 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про теплопостачання" від 02.06.2005 р. №2633-IV до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать: встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством.

Частиною 3 статті 20 Закону України "Про теплопостачання" передбачено, що тарифи на виробництво теплової енергії, у тому числі на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, на транспортування та постачання теплової енергії встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування у межах повноважень, визначених законодавством.

Відповідно до п. 37 ч. 1 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються підприємствами, що перебувають у спільній власності територіальних громад, представництво інтересів яких здійснює відповідна районна чи обласна рада, а також суб'єктами господарювання, що здійснюють управління (експлуатацію) цілісними майновими комплексами таких підприємств.

ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" є ліцензіатом Полтавської обласної державної адміністрації та внесено до ліцензійного реєстру суб'єктів господарювання (ліцензіатів), які здійснюють господарську діяльність з виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії (в тому числі з використанням альтернативних видів палива) у Полтавській області.

Враховуючи, що ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" є підприємством комунальної форми власності, яке засновано на майні спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селищ і міст Полтавської області, засновником якого є Полтавська обласна рада, відповідно вирішення питання щодо встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги з 08.07.2021 р. належало до повноважень Полтавської обласної ради.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 р. № 869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги" затверджений Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води (в подальшому - Порядок № 869).

Згідно із пунктами 1, 2 Порядку № 869 цей Порядок визначає механізм формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з виробництва теплової енергії, її транспортування магістральними і місцевими (розподільними) тепловими мережами (далі - транспортування) та постачання, надання послуг з постачання теплової енергії і постачання гарячої води та застосовується під час установлення органами місцевого самоврядування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для суб'єктів природних монополій, а також для суб'єктів господарювання на суміжних ринках, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб'єктів під час розрахунку зазначених тарифів.

Пунктом 4 Порядку № 869 передбачено, що під час формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води суб'єктами господарювання, що перебувають у спільній власності територіальних громад, вимоги цього Порядку в частині формування тарифів для кожної окремої територіальної громади (у разі провадження ліцензованої діяльності та надання комунальних послуг у декількох територіальних громадах) на таких суб'єктів господарювання не поширюються

Відповідно формування тарифів суб'єктом господарювання, що перебуває у спільній власності територіальних громад, здійснюється в єдиному розмірі для усіх споживачів.

30.09.2021 р. між Кабінетом Міністрів України в особі Прем'єр-міністра України, Міністра розвитку громад та територій України та Міністра енергетики України, НАК "Нафтогаз України", Офісом Президента України, Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування "Асоціація міст України" та Палатою місцевих влад Конгресу місцевих та регіональних влад укладено Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022 рр., зі змісту якого вбачається, що з метою уникнення будь-яких сумнівів цей Меморандум не може становити, не може вважатися та не може бути розтлумачений як: поправка до будь-якого іншого правового документа; відмова від будь-якого права чи вимоги, які будь-хто з підписантів цього Меморандуму має або може мати проти інших сторін, що підписали цей Меморандум, у тому числі від права звернення до суду чи арбітражу для захисту своїх прав та інтересів.

Також у Меморандумі зазначено, зокрема, що державні органи України, НАК "Нафтогаз України" та Палата місцевих влад Конгресу місцевих та регіональних влад докладуть максимум зусиль для ефективного та оперативного виконання домовленостей, передбачених цим Меморандумом, з метою вчасного початку опалювального періоду 2021/2022 та сталого його походження. Державні органи України забезпечують розроблення та прийняття нормативно-правових актів, спрямованих на врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води, що випливають із цього.

Крім того, серед ключових пунктів Меморандуму була домовленість про фінансову підтримку громад з боку держави для забезпечення безперебійної роботи теплокомуненерго та незмінності тарифів на тепло для потреб населення упродовж опалювального сезону 2021-2022 рр.

Судовим розглядом встановлено, що на час прийняття вказаного меморандуму 30.09.2021 р. вже була прийнята та діяла постанова НКРЕКП №2269 від 30.11.2020 р. "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", якою підприємству для потреб населення встановлено: двоставковий тариф на послугу з постачання теплової енергії на рівні: умовно-змінна частина двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії 1332,52 грн/Гкал (з ПДВ); умовно-постійна частина двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії 79472,03 грн/Гкал/год (з ПДВ); послуга з постачання гарячої води (незалежно від відсутності/наявності рушникосушильника): 95,00 грн. за 1 куб.м. води (з ПДВ).

Здійснивши аналіз положень Меморандуму, суд апеляційної інстанції зазначає, що Меморандумом не встановлено заборони на застосування, прийнятих до укладення цього Меморандуму, постанов НКРЕКП, зокрема, чинної постанови НКРЕКП №2269 від 30.11.2020 р., якою були встановлені тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго".

Рішенням сьомої позачергової сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 21.10.2021 р. №286 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" вирішено (т. 1, а.с. 235-241), зокрема:

- установити Полтавському обласному комунальному виробничому підприємству теплового господарства "Полтаватеплоенерго": тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб населення, бюджетних установ, інших споживачів (крім населення), релігійних організацій відповідно до додатку 1; двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії за категоріями споживачів відповідно до додатку 2; тарифи на послугу з постачання гарячої води за категоріями споживачів відповідно до додатку 3 (пункт 1 рішення);

- установити тарифи на транспортування теплової енергії інших ліцензіатів тепловими мережами Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" відповідно до додатку 4 (пункт 2 рішення);

- структури тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, на послуги з постачання гарячої води за категоріями споживачів наведені у додатках 5-64 (пункт 3 рішення).

У додатках 1, 2 до рішення пленарного засідання сьомої позачергової сесії обласної ради восьмого скликання 21.10.2021 р. № 286 зроблено примітку, що відповідно до положень розділу III Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022рр для розрахунків із кінцевими споживачами комунальних послуг (населенням) тарифи, встановлені цим рішенням, застосовувати після завершення опалювального періоду 2021/2022 рр.

Відповідно до підпункту 24 пункту "а" абзацу 1 статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, про прийняття рішення про початок та закінчення опалювального періоду з урахуванням кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж, державними санітарними нормами і правилами та іншими нормативними документами.

Рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради №218 від 13.10.2021 розпочато опалювальний період 2021/2022 року з 15 жовтня 2021 року.

Рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради №67 від 06.04.2022 закінчено з 06 квітня 2022 опалювальний сезон 2021/2022 року на території Полтавської міської територіальної громади.

У зв'язку із розпочатою військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ.

Судовим розглядом встановлено, що рахунками на оплату послуг з постачання теплової енергії, тарифи, встановлені рішенням Полтавської обласної ради № 286 від 21.10.2021 р., були запроваджені ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» для розрахунків із кінцевими споживачами комунальних послуг (населенням), починаючи з 01.05.2022 р. після завершення опалювального періоду 2021/2022 рр. А у період з 01.12.2021 р. по 30.04.2022 р. ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» використовувало тарифи, що були встановлені позивачу ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» ще у 2020 році постановою НКРЕКП № 2269 від 30.11.2020 р. «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», що була чинною станом на 01.12.2021 р. - 30.04.2022 р.

Оскільки встановлення тарифів на теплову енергію і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, відбулося ще 30.11.2020 р. постановою НКРЕКП № 2269, а пізніше - 21.10.2021 р. рішенням Полтавської обласної ради № 286, тобто до початку введення на території України воєнного стану, колегія суддів дійшла висновку про помилковість доводів відповідача про те, що фактичне підвищення тарифів відбулось з 01.05.2022 р., тобто після ведення воєнного стану в Україні.

Законом України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" №2479-ІХ від 29.07.2022 (далі - Закон №2479-ІХ), що набрав чинності 19.08.2022, було запроваджено мораторій на підвищення цін (тарифів) у сфері теплопостачання і протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, заборонено підвищення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.

Рішенням шістнадцятої позачергової сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 30.09.2022 №477 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" вирішено, зокрема:

- встановити Полтавському обласному комунальному виробничому підприємству теплового господарства "Полтаватеплоенерго": тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб населення, бюджетних установ, інших споживачів (крім населення), релігійних організацій відповідно до додатку 1; двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії за категоріями споживачів відповідно до додатку 2; тарифи на послугу з постачання гарячої води за категоріями споживачів відповідно до додатку 3 (пункт 1 рішення);

- встановити тарифи на транспортування теплової енергії інших ліцензіатів тепловими мережами Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" відповідно до додатку 4 (пункт 2 рішення);

- структури тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, на послуги з постачання гарячої води за категоріями споживачів наведені у додатках 5-64 (пункт 3 рішення).

Тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води введено в дію з 01.10.2022 (пункт 6 рішення).

Рішення обласної ради від 21.10.2021 №286 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" (зі змінами) вирішено вважати таким, що втратило чинність (пункт 7 рішення).

Тарифи встановлені рішенням Полтавської обласної ради №477 від 30.09.2022, зокрема, додатком 2 двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" для потреб населення є аналогічними розміру тарифів встановлених рішенням Полтавської обласної ради №286 від 21.10.2021, зі змінами внесеними рішенням Полтавської обласної ради № 326 від 09.12.2021.

Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Обставини правомірності рішення сьомої позачергової сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 21.10.2021 №286 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" та правовірності рішення шістнадцятої позачергової сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 30.09.2022 №477 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" встановлені рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 11.04.2023 у справі №440/5940/22 в частині, що залишена без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2023 у справі №440/5940/22, та постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2023 у справі №440/5940/22.

Рішення сьомої позачергової сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 21.10.2021 №286 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" та рішення шістнадцятої позачергової сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 30.09.2022 №477 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" нечинними в судовому порядку не визнані.

Рішення про встановлення тарифів ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" не є предметом оскарження у цій справі, надання правової оцінки таким рішенням виходить за межі предмету доказування у цій справі, у якій оскаржуються рішення Суд зазначає, що тарифи, встановлені рішенням Полтавської обласної ради №669 від 28.07.2023, зокрема, додатком 2 двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" для потреб населення, які застосовувалися позивачем у відповідному періоді, є аналогічними розміру тарифів, встановлених рішенням Полтавської обласної ради рішенням Полтавської обласної ради від 30.09.2022 №477.

Тарифи, встановлені рішенням Полтавської обласної ради №687 від 26.09.2023, зокрема, додатком 2 двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" для потреб населення, є аналогічними розміру тарифів, встановлених рішенням Полтавської обласної ради №669 від 28.07.2023.

Чинні на час проведення позапланової перевірки тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", відповідають розміру тарифів, які були встановлені обласною радою до ведення в Україні воєнного стану 24 лютого 2022 року.

Під час проведення позапланової перевірки відповідач не врахував, що з 01.12.2021 між позивачем та ОСОБА_1 укладений договір на надання послуги з постачання теплової енергії, яким застосовано двоставковий тариф на теплову енергію тариф, що визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, та здійснив розрахунок за послугу з постачання теплової енергії ОСОБА_1 за тарифом, встановленим постановою НКРЕКП №1769 від 10.12.2018 на послуги з централізованого опалення, що є порушенням умов укладеного індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії від 01.12.2021, приписів Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 № 2189-VIII, постанови НКРЕКП №2269 від 30.11.2020 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", рішення сьомої позачергової сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 21.10.2021 №286 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго", рішення шістнадцятої позачергової сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 30.09.2022 №477 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго", рішення двадцять п'ятої позачергової сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 28.07.2023 №669 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго", рішення двадцять шостої позачергової сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 26.09.2023 №687 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго".

Суд апеляційної інстанції враховує, що 29.04.2022 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №502 "Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану", пунктом 1 якої рекомендовано органам, уповноваженим встановлювати тарифи, протягом дії воєнного стану в Україні, але не раніше завершення поточного опалювального періоду, не підвищувати, зокрема, тарифи на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), у тому числі тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням альтернативних джерел енергії, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для населення та застосовувати їх до споживача (населення) на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24 лютого 2022 року.

Пунктом 2 цієї постанови тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, рекомендовано суб'єктам господарювання у сфері теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, ліцензування діяльності яких здійснюють Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації: призупинити виконання погоджених в установленому порядку інвестиційних програм, а кошти, передбачені для зарахування на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами, спрямовувати на оплату енергоносіїв та погашення інших зобов'язань для забезпечення стабільної діяльності таких суб'єктів господарювання; відтермінувати розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм.

Отже, ця постанова Кабінету Міністрів України №502 від 29.04.2022 носить рекомендаційний характер, та цією постановою рекомендовано органам, уповноваженим встановлювати тарифи, до яких позивач не відноситься, протягом дії воєнного стану в Україні, але не раніше завершення поточного опалювального періоду, не підвищувати, зокрема, тарифи на теплову енергію.

За статтею 1 Закону України “Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування», який набрав чинності 19.08.2022, запроваджений мораторій на підвищення цін (тарифів) у сфері теплопостачання, зокрема, передбачено, що протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, забороняється підвищення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.

Згідно із частиною першої статті 1 Закону України “Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування», протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, забороняється підвищення для всіх категорій споживачів тарифів на: послуги з розподілу природного газу; теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.

Водночас, до частини першої зазначеної статті Закону були внесені зміни згідно із Законом України від 30.06.2023 "Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення та "зеленої" трансформації енергетичної системи України" (набрав чинності з 27.07.2023) та викладено статтю 1 Закону України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" у такій редакції: "Протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, забороняється підвищення тарифів на: послуги з розподілу природного газу для всіх категорій споживачів; теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) для населення, послуги з постачання теплової енергії для населення та постачання гарячої води для населення".

Стаття 1 Закону України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" є спеціальною нормою, яка, виходячи з буквального тлумачення її змісту:

- містить заборону, тобто вимогу про зобов'язання утриматися від вчинення певної конкретної дії - підвищення тарифів;

- стосується конкретного кола осіб відносин, на які цей Закон розрахований - суб'єктів, що наділені відповідними владними повноваженнями стосовно встановлення таких тарифів або внесення змін до них шляхом підвищення.

Проте, ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", як постачальник теплової енергії за регульованими тарифами, до числа таких суб'єктів не віднесений, а у своїй діяльності керується встановленими для нього Полтавською обласною радою тарифами, грошовий вираз яких застосований до ОСОБА_1 на рівні тарифів, встановлених рішенням Полтавської обласної ради від 21.10.2021 №286 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" (які були введені в дію з 01.11.2021) (пункт 6 рішення), тобто в розмірі, який діяв станом на 24.02.2022.

Отже, враховуючи наведене, приписи статті 1 Закону України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду від 26.09.2024 у справі №917/1389/23 та є обов'язковими для врахуванням в силу частини 5 статті 242 КАС України, відповідно до якої при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З огляду на викладене, доводи відповідача про порушення позивачем Закону України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" та постанови Кабінету Міністрів України №502 від 29.04.2022 є помилковими.

Відповідач - суб'єкт владних повноважень усупереч вимогам частини 2 статті 77 КАС України не довів порушення Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, за які застосовано до позивача адміністративно-господарські санкції.

Разом з тим, колегія суддів зазначає , що у приписі №003 від 14.02.2025 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, відповідач вимагає від позивача при розрахунку зі споживачем ОСОБА_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , застосовувати тариф на послугу з постачання теплової енергії в розмірі 1596,93 грн. за Гкал, з ПДВ встановлений постановою НКРЕКП від 10.12.2018 №1769.

Отже, відповідач не тільки безпідставно розрахував тариф на теплову енергію за період з 1 грудня 2021 року по 31 грудня 2024 року за ставками тарифу на централізоване опалення, встановленого постановою НКРЕКП від 10.12.2018 №1769, але й зобов'язав позивача застосовувати цей тариф щодо споживача ОСОБА_1 на майбутнє без зазначення конкретного терміну його застосування чи події, з якою закон пов'язує зміну тарифу на теплову енергію, який є регульованим тарифом, що встановлюється уповноваженим законом державним органом або органом місцевого самоврядування, діє протягом певного часу та може бути змінений у порядку та за умов, встановлених законодавством України, а тому така вимога суперечить приписам Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 № 2189-VIII та Закону України "Про ціни та ціноутворення".

Відповідно до вимог частини восьмої статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.

Однак, пунктом 2 оскаржуваного припису відповідач зобов'язує позивача не усунути порушення вимог законодавства, а на майбутнє (без пресічного терміну чи події) при розрахунку зі споживачем ОСОБА_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , застосовувати тариф на послугу з постачання теплової енергії в розмірі 1596,93 грн. за Гкал, з ПДВ встановлений постановою НКРЕКП від 10.12.2018 №1769, що суперечить вимогам частини 8 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Підсумовуючи вищевикладене, враховуючи встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що припис №003 від 14.02.2025 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін внесений Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Колегія суддів, переглянувши рішення суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті рішення, суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області - залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 по справі № 440/3809/25 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя А.О. Бегунц

Судді В.Б. Русанова В.А. Калиновський