Постанова від 11.09.2025 по справі 200/3794/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2025 року справа №200/3794/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Гаврищук Т.Г. суддів Геращенка І.В., Сіваченка І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 червня 2025р. у справі №200/3794/25 (головуючий І інстанції Смагар С.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії щодо ненадання ОСОБА_1 відповіді на заяву від 04.02.2025 року; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.01.2022 року по день ухвалення рішення у справі, пільги, як учаснику бойових дій на житлово-комунальні послуги та пічне опалення, у відповідності до встановлених соціальних норм і нормативів.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20 червня 2025 р. позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо ненадання ОСОБА_1 відповіді на заяву від 04.02.2025р..

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати відповідь ОСОБА_1 на звернення від 4 04.02.2025р..

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 10 жовтня 2022 року по день ухвалення рішення у справі, пільги, як учаснику бойових дій на житлово-комунальні послуги та пічне опалення, у відповідності до встановлених соціальних норм і нормативів.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Відповідач наголошує на тому, що згідно Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 373, право на отримання пільг для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг пов'язане не лише з наявністю у особи відповідного статусу (в даному випадку - учасник бойових дій), а також з фактичним користуванням цими послугами та наявністю відповідних відомостей про їхню вартість. Вказаний висновок прямо випливає з компенсаційного характеру зазначеної пільги, яка спрямована не на додаткові грошові виплати особі-пільговику, а на зменшення фактичних витрат такої особи на оплату житлово-комунальних послуг. Заява для надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу надається пільговиком щорічно в межах бюджетного року. Нарахування та виплата пільг на житлово-комунальні послуги позивачу проводилось згідно мігрованої справи, як учаснику бойових дій, на послугу з постачання електричної енергії (108.2) на чотирьох осіб - заявника, дружину та двох неповнолітніх дітей з січня 2023 по вересень 2024 щомісячний розмір пільг дорівнював 201,60 грн.. Інформація про отримання/неотримання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу у 2022 році в ДСВ відсутня. Таким чином, оскільки заява для надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу від позивача у 2023 році не надавалася, тому нарахування проводились на оплату житлово- комунальних послуг по мігрованій справі по вересень 2024р.. Також зазначає, що в заяві від 08.09.2024, яка була надана через сервісний центр Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не були вказані інші житлово-комунальні послуги окрім послуги на придбання твердого палива.

Позивачем 14.02.2025р. було подано заяву про призначення житлової субсидії за експериментальним проектом на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 601 «Про реалізацію експериментального проекту щодо удосконалення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива». Оскільки вказаний вище проект є експериментальним і механізм призначення житлової субсидії відповідно до цього проекту доопрацьовується Пенсійним фондом України, то для призначення субсидії було рекомендовано звернутися на загальних підставах з урахуванням норм і положень Постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово--комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива». Станом на 02.06.2025р. позивачем заява для надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у 2025 році не надавалася.

Позивач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому проти доводів апеляційної скарги заперечував, вважає, що рішення суду є законним та обґрунтованим, ухвалено судом відповідно до норм матеріального та процесуального права на підставі повного і всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі. Просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Справа розглянута у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, дійшов висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що ОСОБА_1 , є учасником бойових дій та отримує пільги на опалення та комунальні послуги.

Пенсійний Фонд України листом від 28.01.2025р. надав відповідь на звернення позивача від 21.01.2025 року з питання надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, у якому, зокрема, зазначено про те , що автоматичне призначення та продовження надання пільг здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі інформації, що міститься в електронних особових справах. За інформацією, отриманою від Державного підприємства “Інформаційно обчислювальний центр Міністерства соціальної політики» (далі - ДП “ІОЦ Мінсоцполітики України»), пільги позивачу нараховувались структурним підрозділом з питань соціального захисту населення в Донецькій області. Відповідно до пункту 2 Постанови № 1041 паперова справа позивача як отримувача пільг до органів Пенсійного фонду України в установленому порядку не передана. Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.1994 №94 “Про порядок надання пільг, передбачених Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» пільги призначаються з місяця звернення. У відповіді також зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пільг на постачання електричної енергії за категорією “учасник бойових дій». Кошти належних позивачу пільг на постачання електричної енергії спрямовувались по травень 2024 року щомісяця на рахунок в АТ “Ощадбанк». Інформації щодо неотримання зазначених коштів від АТ “Ощадбанк» до Головного управління не надходила. Також зазначив ПФУ, що з заявою про надання пільг на придбання твердого пічного побутового палива на 2023 рік до органів Пенсійного фонду України позивач не звертався.

Також було зазначено, що в вересні 2024 року позивач звернувся до Головного управління із заявами про внесення відомостей до Реєстру осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), та про надання пільг за експериментальним проектом. Головним управлінням відомості щодо права позивача на пільги внесено до Реєстру. Водночас повідомлено, що оскільки позивач є отримувачем пільги на придбання твердого пічного побутового палива, йому нараховано додаткову підтримку, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 15.10.2024 № 1169 “Про надання додаткової підтримки населенню на придбання твердого пічного побутового палива в опалювальний сезон». Однак для призначення пільг на придбання твердого пічного побутового палива, скрапленого газу на 2025 рік йому необхідно знову подати заяву про надання пільг до органів Пенсійного фонду України.

В матеріалах справи міститься заява позивача від 08.09.2024 р. про взяття на облік ветерана війни і надання йому пільг за експериментальним проектом з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово- комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу. 11.09.2024р. позивачеві призначено пільгу за постановою №1395.

На звернення позивача від 08.01.2025р. №ВЕБ-05001-Ф-С-25-004052 з приводу нарахування пільг, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 10.01.2025р. № 943-493/М-02/8-0500/25 надано відповідь, що за даними мігрованої електронної особової справи нарахування та виплата пільг проводилась тільки на оплату житлово-комунальних послуг, а саме на послугу з постачання електричної енергії. Враховуючи те, що позивач до Головного управління за період з 01.01.2023 по 10.09.2024 довідку про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі не надавав, тому нарахування пільг здійснювалось щомісяця виключно на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 201,60 грн, а призначення допомоги безпосередньо на придбання твердого побутового палива Головним управлінням не здійснювалось. Враховуючи те, що практична реалізація проекту доопрацьовується, то позивач має право надати заяву про призначення пільг на оплату житлово-комунальних послуг та придбання твердого побутового палива на 2025 рік за загальним порядком, визначеним Постановою №373.

04.02.2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій зокрема, було зазначено про те, що згідно відповіді від 10.01.2025 р. йому було нараховано щомісячну пільгу в розмірі 201,60 грн.. У зв'язку з чим просив надати відповідні відомості з приводу пільг на опалення та сплату комунальних послуг.

Докази надання відповіді на наведене звернення в матеріалах справи відсутні.

14.02.2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення житлової субсидії на житлово-комунальні послуги і придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива за зареєстрованим/задекларованим (для орендарів та внутрішньо переміщених осіб фактичним) місцем проживання.

Листом від 10.04.2025р. відповідачем було надано відповідь на звернення позивача від 28.03.2025 року на «Урядову гарячу лінію» у якій, зокрема, зазначено про те, що 14.02.2025 року позивачем було подано заяву про призначення житлової субсидії за експериментальним проектом на підставі постанови Кабінету Міністрів України №602. Оскільки вказаний проект є експериментальним і механізм призначення житлової субсидії доопрацьовується, було рекомендовано звернутися на загальних підставах у відповідності до постанови №848 від 21.10.1995р. Відповідно до п.43 заявник для призначення житлової субсидії має подати заяву та декларацію про доходи та витрати, осіб, що звернулися для призначення субсидії.

Наведені обставини сторонами не оспорюються.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 1 Закону України «Про звернення громадян» від 2 жовтня 1996 року №393/96-ВР (далі - Закон №393/96-ВР) передбачено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

У розумінні Закону № 393/96-ВР заява (клопотання) згідно з його частиною третьою - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

У відповідності до вимог статті 15 Закону №393/96-ВР органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач 04.02.2025 року звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати відповідні відомості з приводу нарахування пільг на опалення та сплату комунальних послуг.

В матеріалах справи відсутні докази надання відповіді на наведене звернення.

Відтак, судом першої інстанції правомірно встановлена протиправна бездіяльність відповідача щодо ненадання відповіді на звернення позивача від 4 лютого 2025 року та зобов'язано відповідача надати відповідь на звернення позивача від 4 лютого 2025 року.

Пільги учасників бойових дій визначені статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту " від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII) за приписами якої учасникам бойових дій надаються, зокрема, такі пільги:

4) 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);

5) 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.

Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю);

6) 75-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення;

Частиною 3 статті 12 Закону № 3551-XII визначено, що площа житла, на яку нараховується 75-процентна знижка плати, передбачена пунктами 4 і 5 частини першої цієї статті, визначається в максимально можливому розмірі в межах загальної площі житлового приміщення (будинку) згідно з нормами користування (споживання), встановленими цими пунктами, незалежно від наявності в складі сім'ї осіб, які не мають права на знижку плати. Якщо в складі сім'ї є особи, які мають право на знижку плати в розмірі, меншому ніж 75 процентів, спочатку обчислюється в максимально можливому розмірі 75-процентна відповідна знижка плати.

На виконання постанови Верховної Ради України від 22 жовтня 1993 р. “Про введення в дію Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» Кабінет Міністрів прийняв постанову від 16 лютого 1994р. № 94 « Про порядок надання пільг, передбачених Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Пунктом 7 цієї постанови визначено, що громадянам, які набули статусу ветерана війни, особи, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалого учасника Революції Гідності, члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни або члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України після прийняття Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», пільги надаються з дня звернення, крім випадків, передбачених пунктом 7-1 цієї постанови.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №373 "Деякі питання падання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг" затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі (далі - Порядок №373), згідно пункту 3 якої дія цієї постанови поширюється на осіб, які мають право на пільги згідно із Законом № 3551-XII.

Пунктом 6 Порядку №373 передбачено, що на підставі даних Реєстру та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця суму пільги:

- на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім'ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування;

- на придбання твердого палива і скрапленого газу виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, з урахуванням мінімальних норм забезпечення твердим паливом і скрапленим газом та граничних показників їх вартості.

Зазначені розрахунки проводяться:- структурними підрозділами з питань соціального захисту населення у вересні - листопаді 2022 р. до 25 числа, у грудні 2022 р. до 15 числа; - органами Пенсійного фонду України - до 25 числа кожного місяця починаючи із січня 2023 року.

Для забезпечення нарахування пільг із січня 2023 р. Пенсійним фондом України державне підприємство Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики здійснює міграцію Реєстру станом на 1 січня 2023 року.

Згідно з пунктами 1-3 постанови Кабінету Міністрів України № 1041 від 16.09.2022 року «Про деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України» (далі - Постанова № 1041) внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України щодо надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу. Обласним та Київській міській державним адміністраціям (військовим адміністраціям) забезпечити координацію роботи районних державних адміністрацій (військових адміністрацій), органів місцевого самоврядування щодо передачі структурними підрозділами з питань соціального захисту населення органам Пенсійного фонду України згідно з актами приймання-передачі: пакетів документів щодо звернень за призначенням житлових субсидій та наданням пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, за якими не прийнято рішення станом на 30 листопада 2022 р., - до 1 січня 2023 р.; справ про одержувачів житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, накопичених за останні п'ять років (крім знищених внаслідок збройної агресії Російської Федерації), - до 1 квітня 2023 р. або протягом місяця після відновлення своєї роботи. Відповідно до п. 5 Постанови № 1041 Пенсійному фонду України, Національній соціальній сервісній службі, обласним та Київській міській державним адміністраціям (військовим адміністраціям) разом з органами місцевого самоврядування забезпечити інформування громадян про передачу функцій з призначення та виплати житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, порядок реалізації права на отримання зазначених видів соціальної підтримки та порядок захисту інтересів у разі його порушення.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2022р. № 1041, яка регулює питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України, Пенсійному фонду України доручено забезпечити з 1 жовтня 2022 р. виплату та з 1 грудня 2022 р. призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу. Відтак, з 01.10.2022 нарахування пільг зі сплати житлово-комунальних послуг віднесено до повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Перелік умов, за яких житлова субсидія не призначається, передбачені пунктом 14 Положення № 848.

Згідно пункту 119 Положення №848 за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли: домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг); громадянин не виконує зобов'язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг; у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив уповноваженому органу про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; настали умови, у тому числі під час отримання житлової субсидії, зазначені у підпунктах 2, 4, 8-10 пункту 14 цього Положення, виявлені, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну, отриманих відповідно до Закону України Про верифікацію та моніторинг державних виплат; плата за житлово-комунальні послуги, витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги або витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку відповідно до договору, нормативно-правового або розпорядчого акта здійснюються третьою особою за її рахунок або виконавчим органом за рахунок коштів місцевого бюджету.

Пунктом 120 Положення №848 визначено, що надання субсидії припиняється також за рішенням уповноваженого органу у разі, коли: виникли обставини, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок), іншу місцевість, у разі смерті одинокої особи; громадянин, якому призначено житлову субсидію, звернувся із заявою про припинення її надання.

Як встановлено судом та не оспорюється сторонами, позивач має право на пільги, як учасник бойових дій на житлово-комунальні послуги та пічне опалення, позивачеві пільги нараховувались структурним підрозділом з питань соціального захисту населення в Донецькій області.

Як зазначає відповідач, електронна особова справа позивача створена шляхом міграції в березні 2023 року, паперова справа відповідачу передана не була. Фактично спірні правовідносини виникли у зв'язку із змінами діючого законодавства та переданням повноважень, в тому числі щодо надання пільг учасникам бойових дій на житлово-комунальні послуги та пічне опалення, від одного суб'єкта владних повноважень до іншого.

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про те, що права особи не можуть залежати від так званої «міграції» особових справ, а тому правомірно задоволено позов.

За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Оцінюючи доводи апеляційної скарги, суд зазначає, що ці доводи були ретельно перевірені та проаналізовані судом першої інстанції під час розгляду та ухвалення рішення, їм була надана відповідна правова оцінка, жодних нових аргументів, які б доводили порушення судом першої інстанцій норм матеріального права, у апеляційній скарзі не наведено.

У контексті оцінки доводів апеляційної скарги колегія суддів звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент.

Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Оскільки судом першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги правильно встановлені обставини справи, судове рішення є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Апеляційний суд дійшов висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.

Керуючись 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 червня 2025 р. у справі №200/3794/25 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 червня 2025 р. у справі №200/3794/25 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 11 вересня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: Т.Г. Гаврищук

Судді: І.В. Геращенко

І.В. Сіваченко