Справа № 560/8997/25
іменем України
12 вересня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Керівника Кам'янець-Подільської окружної прокуратури в інтересах держави до Відділу освіти, культури, спорту і туризму Гуменецької сільської ради Кам'янець-Подільського району , третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні відповідача Гуменецька сільська рада про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Керівник Кам'янець-Подільської окружної прокуратури звернувся до суду з позовом до Відділу освіти, культури, спорту і туризму Гуменецької сільської ради Кам'янець-Подільського району, в якому просить зобов'язати останнього забезпечити випускників навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, передбаченою ч. 7 ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем порушені вимоги ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», адже ним не зважаючи на законодавчо встановлений обов'язок виплати зазначеним випускникам із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, після закінчення навчального закладу одноразової грошової допомоги, у 2022-2024 такі виплати не нараховані та не проведені.
У відзиві відповідач просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що відповідно до законодавства дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, після завершення навчального закладу лише за умови їх працевлаштування передбачена виплата одноразової грошової допомоги в розмірі шести прожиткових мінімумів.
У відповіді на відзив прокурор заперечує щодо доводів відповідача.
Гуменецька сільська рада, як третя особа без самостійних вимог, заперечує щодо позовних вимог.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.
Судом встановлено, що згідно з інформацією Відділу освіти, культури, спорту і туризму Гуменецької сільської ради від 19.02.2024 №09-11/193-2025 у 2022-2024 навчальних роках навчальні заклади середньої освіти комунальної форми власності із числа дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування закінчили: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
Як вбачається з листів Відділу освіти, культури, спорту і туризму Гуменецької сільської ради від 03.03.2024 №09-11/258/2025, від 06.05.2024 №09-11/465/2025, жодному випускнику загальноосвітніх навчальних закладів, розташованих на території Гуменецької сільської ради, із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразова грошова допомога у розмірі шести прожиткових мінімумів не виплачена.
02.02.2005 набрав чинності Закон України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» від 13.01.2005 №2342-IV(далі - Закон №2342-IV), який визначає правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа, і є складовою частиною законодавства про охорону дитинства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень цього Закону, Закони України та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону. Згідно з ст.1 Закону №2342-IV статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, - це визначене відповідно до законодавства становище дитини, яке надає їй право на повне державне забезпечення і отримання передбачених законодавством пільг та яке підтверджується комплектом документів, що засвідчують обставини, через які дитина не має батьківського піклування.
Статтею 4 Закону визначено, що державні соціальні стандарти для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа встановлюються незалежно від того, де така дитина або особа перебуває на утриманні та вихованні, на рівні, не меншому за встановлений прожитковий мінімум для осіб відповідного віку. Державні соціальні стандарти і нормативи встановлюються щодо, зокрема, мінімального стандарту разової державної фінансової допомоги при закінченні такими дітьми виховного, навчального закладу чи при закінченні перебування таких дітей у різних формах влаштування після досягнення ними 18-річного віку.
Відповідно до ч.1 ст.8 Закону №2342-IV держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа, відтак усі діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, незалежно від форми їх утримання та виховання гарантовано перебувають на повному державному утриманні.
Абзацом 16 статті 1 Закону №2342-IV передбачено, що випускники закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, - це особи, які перебували на повному державному забезпеченні у закладі для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, і закінчили своє перебування у зазначеному закладі у зв'язку із закінченням навчання. Відповідно до ч.7 ст.8 Закону випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.
Водночас, ч. 7 статті 8 Закону №2342-IV встановлює обов'язок з виплати грошової допомоги усім випускникам навчальних закладів, не розмежовуючи їх на окремі категорії - тих, хто продовжив навчання у іншому навчальному закладі, або тих, хто працевлаштувався чи інше. Отже, факт випуску з навчального закладу є підставою для виплати одноразової грошової допомоги в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, встановленого Законом України про Державний бюджет. Аналогічний висновок щодо застосування норм права у спірних відносинах викладений у постанові Верховного Суду від 03.10.2019 у справі №303/5849/16-а.
Зазначеною нормою Закону врегульовано розмір одноразової грошової допомоги дітьми - випускникам навчального закладу незалежно від подальшого працевлаштування або продовження навчання, а також незалежно від того, чи перебувала дитина на повному державному утриманні у навчальному закладі. Оскільки Закон не конкретизує, який саме навчальний заклад повинна закінчити дитина-сирота або дитина, позбавлена батьківського піклування, за змістом наведеної норми право на отримання грошової допомоги мають усі діти - випускники навчальних закладів ( у т.ч. не інтернатного типу) з числа дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Також суд звертає увагу на те, що обов'язок відповідача щодо нарахування та виплати випускникам навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразової грошової допомоги у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, є безумовним та не залежить від наявності звернень таких осіб про виплату зазначеної грошової допомоги.
Згідно зі статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" у 2022 прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення становив: для дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня - 2618 гривень, з 1 липня - 2744 гривні, з 1 грудня - 2833 гривні. Згідно зі статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" у 2023 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення становив: для дітей віком від 6 до 18 років - 2833 гривні. Згідно з статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" у 2024 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення становив: для дітей віком від 6 до 18 років - 2920 грн.
Отже, у 2022-2024 роках відповідачем повинна була бути нарахована та виплачена одноразова грошова допомога у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідно віку на користь дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, чого зроблено не було.
З огляду на це, необхідно визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати дітям, позбавленим батьківського піклування, одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 8 Закону №2342-IV, відтак зобов'язати забезпечити випускників навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, передбаченою ч. 7 ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування".
Оскільки відповідач не спростував доводи прокурора і не обґрунтував причини бездіяльності, позов є обґрунтований та підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправною бездіяльність Відділу освіти, культури, спорту і туризму Гуменецької сільської ради Кам'янець-Подільського району, що полягає у ненарахуванні та невиплаті випускникам 2022-2024 років загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності Гуменецької сільської ради, які мали статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразової грошової допомоги, передбаченої частиною сьомою статті 8 Закону України від 13.01.2005 №2342-IV "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування".
Зобов'язати Відділ освіти, культури, спорту і туризму Гуменецької сільської ради Кам'янець-Подільського району забезпечити випускників 2022-2024 років загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності Гуменецької сільської ради, які мали статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразовою грошовою допомогою, передбаченою частиною сьомою статті 8 Закону України від 13.01.2005 №2342-IV "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 12 вересня 2025 року
Позивач:Керівник Кам'янець-Подільської окружної прокуратури (вул. Драгоманова, 11,м. Кам'янець-Подільський,Хмельницька обл., Кам'янець-Подільський р-н,32302 , код ЄДРПОУ - 02911102)
Відповідач:Відділ освіти культури, спорту і туризму Гуменецькоїсільської ради Кам'янець-Подільського району (вул. Центральна, 69,с. Гуменці,Кам'янець-Подільський р-н, Хмельницька обл.,32325 , код ЄДРПОУ - 40202948)
Головуючий суддя І.С. Козачок