Рішення від 12.09.2025 по справі 560/6260/25

Справа № 560/6260/25

РІШЕННЯ

іменем України

12 вересня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ІТБ-Актив" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області , Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ІТБ-Актив" звернулось до суду з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення №12689359/45250480 від 31.03.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної, зобов'язання зареєструвати податкову накладну №71 від 30.12.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних.

В обґрунтування позову покликається на те, що контролюючому органу були надані усі необхідні документи та пояснення, які підтверджують правомірність господарської операції та обґрунтованість складання і реєстрації спірної податкової накладної.

Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області та ДПС України поданий відзив, у якому відповідачі позов не визнають. Зазначають, що підставою прийняття рішення комісією регіонального рівня є надання платником копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Це не давало можливості встановити дотримання платником вимог п. 187.1 ст.187 Податкового кодексу України. З огляду на це, відповідачі вважають спірне рішення правомірним, та просять відмовити у задоволенні позову.

У відповіді на відзив позивач заперечує щодо доводів відповідача, викладених у відзиві.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Пунктами 201.1, 201.4 ст.201 Податкового кодексу України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 187.1. ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" та Наказу Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019 "Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: 1. договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; 2. договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; 3. первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки -фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; 4. розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; 5. документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою складання податкової накладної / розрахунку коригування.

Відповідно до п. 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року за № 520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з п. 9 цього Порядку письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Відповідно до абз. 6 п. 9 Порядку платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.

Судом встановлено, що 14.11.2024 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія "Галеон" (генпідрядник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ІТБ-Актив" (субпідрядник) укладений договір на виконання субпідрядних робіт №1411, відповідно до умов якого субпідрядник зобов'язується за дорученням генпідрядника виконати комплекс будівельно-монтажних робіт, зазначених у п. 1.2 цього договору, а генпідрядник зобов'язується у встановленому порядку прийняти зазначені роботи й оплатити субпідряднику їх вартість. Відповідно до умов п. 1.2 цього Договору субпідрядник за цим договором зобов'язується виконати наступні будівельно-монтажні роботи по об'єкту: Капітальний ремонт котельні та системи опалення будинку стаціонару, приміщення, кухні, пральні та котельні Новокостянтинівського будинку-інтернату для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю за адресою вул. Центральна, 52/2, с. Новокостянтинів, Хмельницького району, Хмельницької області. Пунктом 2.1 договору визначено, що загальна вартість виконання субпідрядником робіт складається із актів приймання виконаних будівельних робіт за формою №КБ-2в. Відповідно до п. 6.2. договору генпідрядник здійснює оплату вартості наданих послуг по мірі надходження коштів від замовника на оплату наданих послуг згідно з актом виконаних робіт.

За наслідками виконання робіт Товариством з обмеженою відповідальністю "ІТБ-Актив" виписано податкову накладну №71 від 30.12.2024 на суму 3945025 грн. (у тому числі ПДВ 657504,17 грн.), яку скеровано для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрацію податкової накладної було зупинено, платнику запропоновано надати пояснення та копії документів з метою підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній.

Позивач подав повідомлення № 2503 про надання пояснень, письмові пояснення та копії документів щодо вказаної податкової накладної, а саме: договір на виконання субпідрядних робіт №1411 від 14.11.2024, договірна ціна №1, договір оренди транспортного засобу, нежитлового приміщення від 01.03.2024, 01.02.2024, договір оренди нежитлового приміщення від 16.02.2024, договори з постачальниками, акт наданих послуг №777 від 30.12.2024, акт вартості устаткування до акта приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2024 №1 від 30.12.204, акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2024 №1 від 30.12.2024, довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2024 від 30.12.2024, акт списання товарів №548 від 30.12.2024, накладна на передачу готової продукції №475 від 01.12.2024, картки рахунку 361 за період з 01.12.2024 по 21.03.2025, видаткові накладні, торгово-транспортні накладні, акт від 31.12.2024, акт звірки з постачальниками, оборотно-сальдова відомість по рахунку 26 за 01.12.2024, оборотно-сальдова відомість по рахунку 631, інвентаризаційний опис на складі, декларація про провадження господарської діяльності, розрахункова відомість за грудень 2024, акт звірки з ТОВ "Компанія Галеон", штатний розпис, платіжні інструкції №413111 від 21.03.2024, №4131108 від 20.03.2025, №413105 від 19.03.2025.

31.03.2025 комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування Головного управління ДПС у Хмельницькій області прийняла спірне рішення №12689359/45250480 про відмову у реєстрації податкової накладної №71 від 30.12.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою відмови вказано надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. У розділі додаткової інформації зазначено, що платником надано первинні документи, складені із порушенням законодавства: встановлено недостатню кількість трудових ресурсів: ТОВ "ІТБ-Актив" були надані Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, до яких надано Акти виконаних робіт за грудень 2024, де генпідрядником є ТОВ "Компанія "ГАЛЕОН", субпідрядник - ТОВ "ІТБ-Актив", згідно з наданими Актами загальний обсяг виконаних робіт становить 11799,7 люд/год (3501,82 + 1255 + 941,42 + 3376,17 + 2725,29). Зазначений обсяг робіт мали виконувати 101 чоловік. При цьому ТОВ "ІТБ-Актив" за грудень 2024 задекларовано кількість застрахованих осіб, яким нараховано заробітну плату - 28 осіб. Інформація про залучення субпідрядних організацій не надавалась.

Оцінюючи правомірність спірного рішення, суд виходить з такого.

Як встановлено зі змісту витягу з протоколу комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 31.03.2025 №52, єдиною підставою відмови у реєстрації податкової накладної зазначається недостатня кількість трудових ресурсів для здійснення робіт згідно з актами виконаних робіт за грудень 2024.

Суд оцінює вказане критично, оскільки висновок комісії ґрунтується виключно на числовому значенні обсягу робіт, що отримане шляхом додавання числових значень людино/годин та припущенні щодо того, що такий обсяг робіт повинна була виконувати більша кількість осіб. Водночас, зрозумілого і обґрунтованого розрахунку комісією не наведено. Крім того, наданий суду витяг з протоколу не містить окремих обов'язкових реквізитів документа, зокрема підписів: особи, яка склала протокол, і голови комісії.

Підставою відмови вказано надання платником копій документів складених (оформлених) з порушенням законодавства. У той же час, не зазначається про те, які конкретно документи були складені з порушеннями, і у чому ці порушення полягають. Суд звертає увагу на те, що комісія також не надсилала позивачу повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень та документів, потрібних для вирішення питання реєстрації податкової накладної.

Податковим органом належними доказами не спростована достовірність тих документів, які платник надав комісії регіонального рівня для підтвердження обґрунтованості складання та реєстрації спірної податкової накладної. Ці документи дозволяють підтвердити зміст, обсяг та характер господарської операції.

Суд також критично оцінює покликання податкового органу на ненадання платником окремих документів, які стосуються можливості виконання зобов'язань за договором, зокрема в частині наявності необхідної кількості трудових ресурсів для виконання таких робіт. Відповідач зазначає, що платником не надано інформацію щодо залучення субпідрядних організацій. У той же час, комісія не пропонувала надати такі пояснення та підтверджуючі їх документи, відтак в цій частині доводи податкового органу не є обґрунтованими.

Отже, із наявних у справі доказів не вбачається, яким чином відповідачем були зроблені висновки, відображені у спірному рішенні, і на чому конкретно вони базуються.

У постанові Верховного Суду від 07.12.2022 по справі №500/2237/20 зазначається, що здійснення податковим органом моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу. Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Водночас, змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.

Верховний Суд у постанові від 31 травня 2023 у справі № 260/6334/21 зазначає, що контролюючий орган, надаючи оцінку 1) неможливості здійснення платником податку певних операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна або обсягу матеріальних ресурсів, економічно необхідних для виробництва товарів, виконання робіт або послуг; 2) нездійсненню певним суб'єктом підприємницької діяльності; 3) відсутності у платника податку необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності в силу відсутності управлінського або технічного персоналу, основних засобів, складських приміщень, виробничих активів, транспортних засобів, фактично досліджує зміст господарських правовідносин на предмет їх реальності/ нереальності та відсутності фактичного характеру, що є неналежним, адже такі повноваження у контролюючого органу під час моніторингу податкових накладних відсутні. У той же час, відповідно до усталеної практики така оцінка може надаватись контролюючим органом у межах проведення відповідної документальної перевірки платника податків.

Предметом розгляду у цій справі є питання обґрунтованості відмови у реєстрації податкової накладної, водночас у спірному рішенні податковий орган фактично зауважує на обставини, які стосуються саме питання реальності господарської операції загалом.

Крім того, з протоколу засідання комісії регіонального рівня та безпосередньо зі змісту спірного рішення, а також з відзиву неможливо встановити та підтвердити належними доказами, які конкретні порушення яких вимог законів були встановлені комісією у наданих платником копіях документів.

Водночас, у разі наявності у контролюючого органу інформації, що може свідчити про вчинення позивачем та/або його контрагентом порушень вимог податкового законодавства, податковий орган не позбавлений можливості призначити та провести документальну перевірку платника податку та дослідити питання ведення ним господарської діяльності та правомірності відображення її результатів у податковому обліку.

Тому, на думку суду, відповідачі не спростували ту обставину, що надані позивачем письмові пояснення з копіями первинних та інших документів зрозумілим чином відображають та підтверджують зміст господарської операції, отже є достатніми для підтвердження факту першої події, що є необхідним для реєстрації податкової накладної.

Що стосується зобов'язання зареєструвати податкову накладну, відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків. У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.

Згідно з приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Реєстрація у Єдиному реєстрі податкової накладної, реєстрацію якої було попередньо зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України.

З огляду на це, оскільки відповідачі не довели обґрунтованість спірного рішення і доводи позивача належними доказами не спростували, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Хмельницькій області №12689359/45250480 від 31.03.2025, прийняте стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю "ІТБ-Актив".

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "ІТБ-Актив" №71 від 30.12.2024.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ІТБ-Актив" судові витрати на сплату судового збору в сумі 1514 грн. за рахунок асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ІТБ-Актив" судові витрати на сплату судового збору в сумі 1514 грн. за рахунок асигнувань Державної податкової служби України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 12 вересня 2025 року

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "ІТБ-Актив" (вул. Онищука, 11,м. Ізяслав,Шепетівський р-н, Хмельницька обл.,30300 , код ЄДРПОУ - 45250480)

Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 44070171) Державна податкова служба України (пл. Львівська, 8,м. Київ,04053 , код ЄДРПОУ - 43005393)

Головуючий суддя І.С. Козачок