12 вересня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/10741/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Головка А.Б., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправними дій щодо відмови у призначенні пенсії з дати отримання статусу учасника бойових дій 21.12.2023 року; зобов'язання перерахувати пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та призначити її з 21.12.2023 року; здійснити виплату недоотриманої суми пенсії за період із 21.12.2023 року по 13.05.2025 року та разової щорічної допомоги за 2024 та 2025 роки.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 23.06.2025 року він подав заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про здіснення перерахунку пенсії за віком як учаснику бойових дій у зв'язку з досягненням пенсійного віку 55 років з 21.12.2023 року, проте відповідач протиправно йому відмовив.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13.08.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/10741/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
У відзиві на позов відповідач просив відмовити у задоволенні позову з огляду на те, що оскільки заява ОСОБА_1 про призначення пенсії була подана 13.05.2025 року згідно статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначена з дня звернення за призначенням пенсії з 13.05.2025 року.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та з 13.05.2025 року отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно посвідчення Головного управління Національної гвардії України серії НОМЕР_1 від 21.12.2023 року ОСОБА_1 має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
23.06.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою (вх. від 26.06.2025 року № 10645/А-1600-25) про здіснення перерахунку пенсії за віком як учаснику бойових дій у зв'язку з досягненням пенсійного віку 55 років з 21.12.2023 року.
Листом від 10.07.2025 року №11374-10645/А-02/8-1600/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повідомило ОСОБА_1 про те, що право на призначення пенсії з більш раннього терміну не вбачається, оскільки звернення за пенсією відбулось пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Позивач не погодився із відмовою відповідача щодо перерахунку пенсії за віком, у зв'язку із чим звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно зі статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Частиною п'ятою статті 45 цього Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 22.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1) встановлено, що заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Пунктом 1.8 Порядку №22-1 встановлено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4.3 Порядку №22-1 передбачено, що рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Зміст наведених норм свідчить, що у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про призначення (перерахунок) пенсії останній зобов'язаний розглянути подану заяву із документами та прийняти відповідне рішення.
Суд зазначає, що заява позивача (вх. від 26.06.2025 року № 10645/А-1600-25) стосувалася перерахунку його пенсії за віком за часу набуття статусу учасника бойових дій з 21.12.2023 року та відповідала вимогам законодавства.
Частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В даному випадку, відповідач не прийнявши рішення за заявою позивача про перерахунок пенсії за процедурою та формою, передбаченою частиною 5 статті 45 Закону №1058-IV та Порядком №22-1, допустив протиправну бездіяльність.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості й забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп/2003).
Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях, аналізуючи національні системи правового захисту на предмет дотримання права на ефективність внутрішніх механізмів в аспекті забезпечення гарантій, визначених статтею 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, вказував, що для того, щоб бути ефективним, засіб захисту має бути незалежним від будь-якої вжитої на розсуд державних органів дії, бути безпосередньо доступним для тих, кого він стосується (див. рішення від 06.09.2005 у справі "Гурепка проти України" (Gurepka v.Ukraine), заява №61406/00, п.59); спроможним запобігти виникненню або продовженню стверджуваному порушенню чи надати належне відшкодування за будь-яке порушення, яке вже мало місце (див. рішення від 26.10.2000 у справі "Кудла проти Польщі" (Kudla v. Poland), заява №30210/96, п.158) (п.29 рішення Європейського суду з прав людини від 16.08.2013 р. у справі "Гарнага проти України" (Garnaga v.Ukraine), заява №20390/07).
За наведеного правового регулювання та встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для захисту порушеного права позивача шляхом визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 вх. від 26.06.2025 року № 10645/А-1600-25, з прийняттям за наслідками її розгляду рішення відповідно до вимог пенсійного законодавства.
Правова позиція щодо застосування норм права у подібних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду від 30.05.2018 у справі №537/3480/17 та від 27.11.2019 у справі №748/696/17 , від 26.02.2020 у справі №541/543/17-а.
Таким чином, позов належить задовольнити частково.
Позивач звільнений від сплати судового збору, інших судових витрат не поніс, тому підстави для їх розподілу відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 вх. від 26.06.2025 року № 10645/А-1600-25 про перерахунок пенсії за віком.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області розглянути заяву ОСОБА_1 вх. від 26.06.2025 року № 10645/А-1600-25 про перерахунок пенсії за віком, з прийняттям за наслідками її розгляду рішення відповідно до вимог пенсійного законодавства.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А.Б. Головко