10 вересня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/13900/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Авадас" до Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий зміст позовних вимог
Товариство з обмеженою відповідальністю "Авадас" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області , в якій, з урахуванням уточненої позовної заяви /а.с. 45 - 51/, просило:
- визнати неправомірною бездіяльність Кременчуцької міської ради з нерозгляду по суті клопотань ТОВ "Авадас" від 17 травня 2024 року та від 29 липня 2024 року про надання в користування на умовах оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151;
- зобов'язати Кременчуцьку міську раду розглянути по суті заяву ТОВ "Авадас" від 29 липня 2024 року про надання в користування земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 на умовах оренди строком на 49 років з видом використання цієї земельної ділянки 11.03 "для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ "Авадас" є власником будівлі тарного складу та гаражу, що знаходяться в м. Кременчуці по вул. Ярмарковій,3 та розташовані на земельній ділянці з кадастровим номером 5310436500:10:001:01:0151 загальною площею 10406 квадратних метрів, яка перебуває у власності відповідача ( землі комунальної власності). Відповідно до витягу з державного земельного кадастру від 12 вересня 2023 року № НВ-9927783022023 зазначена земельна ділянка рахується в Державному земельному кадастрі як землі, що віднесені до категорії "Землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення" з видом цільового призначення 12.11 «Для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу».
ТОВ "Авадас" неодноразово зверталося до Кременчуцької міської ради з клопотанням про передачу йому в оренду земельної ділянки зі зміною виду її використання з 12.11 "для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу" на 11.03 "для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств", зокрема, 17 травня 2024 року. В листі від 20 травня 2024 року в черговий раз позивач обґрунтував необхідність зміни виду використання ділянки та просив винести на розгляд Кременчуцької міської ради питання про надання йому цієї ділянки в користування з видом використання 11.03. Одночасно зі зверненням підприємством було сплачено за фактичне користування ділянкою ще 70 000 гривень. Проте, згідно протоколу сесії Кременчуцької міської ради від 21 червня 2024 року відповідне питання на пропозицію постійної депутатської комісії не було включене до порядку денного сесії.
Листом від 29 липня 2024 року ТОВ "Авадас" звернулося до Кременчуцької міської ради з клопотанням про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки та надання її в оренду строком на 49 років з цільовим призначенням 11.03 "для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств". В листі також в черговий раз містилось прохання надати детальний розрахунок суми плати за фактичне використання земельної ділянки із зазначенням складових цієї плати з метою узгодження відповідних сум. Згідно рішення сесії Кременчуцької міської ради від 13 вересня 2024 року питання про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для зміни їх цільового призначення було виключене з порядку денного сесії " у зв'язку з наявністю заборгованості".
Позивач вважає бездіяльність відповідача з неприйняття відповідного рішення неправомірною, звертаючи увагу на те, що позивач просив надати йому земельну ділянку без зміни її цільового призначення, а зі зміною лише виду використання земельної ділянки в межах існуючого цільового призначення ( однієї категорії), тому в силу абз.5 ч.1 ст. 123 ЗК складання документації зі землеустрою не потребувалось, і, відповідно, Кременчуцька міська рада зобов'язана була прийняти рішення про надання земельної ділянки в оренду протягом двох тижнів з моменту звернення позивача, однак відповідач і до сьогодні під різними незаконними приводами ухиляється від надання цієї ділянки в користування в установленому законом порядку.
2. Стислий зміст заперечень відповідача
У відзиві на позовну заяву /а.с. 62 - 65/ представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на те, що Кременчуцька міська рада Кременчуцького району Полтавської області діяла в порядку, передбаченому Регламентом, а саме п. 1.3. ч. 1 ст. 41, відповідно питання позивача «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки зі зміною її цільового призначення» були виключені з розгляду.
Поміж іншого зауважував, що першочерговим питанням має бути саме надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 з 12.11 для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу на 11.03 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств для подальшої передачі її в оренду ТОВ «АВАДАС» строком на 49 років без застосування конкурентних засад у відповідності до ст. 134 ч. 2 абз. 2 ЗК України, оскільки відповідно до наявного в матеріалах справи витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 12.09.2023 № НВ-9927783022023 вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 має «Вид цільового призначення земельної ділянки» - « 12.11. Для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу», а тому прийняти рішення про передачу в оренду ТОВ «АВАДАС» земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 строком на 49 років з цільовим призначенням « 11.03 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств» без внесення відповідних змін в Державний земельний кадастр є неможливо.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 05.12.2024 продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 23.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/13900/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Авадас" до Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
21.01.2025 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій представник позивача наполягав на тому, що зміна виду використання земельної ділянки з 12.11 на 11.03 не призводить до зміни категорії ( цільового призначення) відповідної земельної ділянки і, відповідно, не потребує розробки проєкту відведення. Вказував, що в п.п.37,38 постанови Великої Палати Верховного від 01 червня 2021 року у справі № 925/929/19 зроблено правовий висновок про те, що такої процедури ( розробка проєкту землеустрою) для зміни виду використання земельної ділянки без зміни її категорії цільового призначення чинним законодавством не передбачено. Наголошував, що позивач виконав всі умови, які визначені законом для прийняття рішення про надання йому в оренду земельної ділянки, на якій знаходиться його н нерухоме майно. Натомість відповідач у відзиві не навів будь-яких доводів на підтвердження тієї обставини, що він має право прийняти за наслідком вирішення цього питання будь-яке інше рішення, ніж надати земельну ділянку в оренду з визначеним позивачем в своїй заяві від 29 липня 2024 року видом використання цієї земельної ділянки. У відповідача відсутній будь-який дискреційний розсуд з цього питання.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
ТОВ «Авадас» згідно з договором купівлі-продажу від 14.08.2023, укладеним з ТОВ Орендар 2021», придбав будівлю тарного складу та гаражу, що знаходяться за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Ярмаркова, 3 та розташовані на земельній ділянці комунальної власності площею 10406 кв. м, кадастровий номер 5310436500:10:001:01:0151 /а.с. 8 - 9/.
Право власності на будівлю тарного складу та гаражу зареєстровано за ТОВ «Авадас» 14.08.2023, про що свідчить витяг з Державного реєстру речових прав від 14.08.2023 № 342745017 /а.с. 7/.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 12.09.2023 № НВ-9927783022023, земельна ділянка, кадастровий номер 5310436500:10:001:01:0151, належить до категорії земель «Землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення», вид цільового призначення - 12.11. Для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу», та перебуває у комунальній власності /а.с. 10 -11/.
17.05.2024 ТОВ «Авадас» подано до Кременчуцької міської ради клопотання (реєстраційний № 10-02/50163) про надання рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки зі зміною її цільового призначення, що перебуває у користуванні юридичної чи фізичної особи, а саме, зміни із 12.11 для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу на 11.03 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств щодо земельної ділянки по вул. Ярмарковій, 3 в м. Кременчуці, кадастровий номер: 5310436500:10:001:0151 /а.с. 68/.
До клопотання додано: витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, копії витягу із містобудівної документації, договору купівлі-продажу від 14.08.2023, витягів з Державного реєстру речових прав, технічного паспорта на виробничий будинок, виписки з ЄДР, статуту, платіжну інструкцію № 2 від 17.05.2024 /а.с. 69 - 86/.
Відповідно до витягу з протоколу п'ятого пленарного засідання позачергової двадцять четвертої сесії Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області VІІІ скликання від 21.06.2024 шляхом голосування вирішено не включати проект рішення «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» до порядку денного у зв'язку із заборгованістю (пп. 1.3. ч. 1 ст. 41 Регламенту Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області) /а.с. 87/.
29.07.2024 позивачем подано до Кременчуцької міської ради заяву (вх. № 0149/13815), в якій викладено прохання:
1) надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 з 12.11 «для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу» на 11.03 «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств» для подальшої передачі її в оренду ТОВ «Авадас» строком на 49 років без застосування конкурентних засад у відповідності до ст. 134 ч. 2 абз. 2 ЗК України;
2) прийняти рішення про передачу в оренду ТОВ «Авадас» земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 строком на 49 років з цільовим призначенням 11.03 «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств»;
3) направити на адресу ТОВ «Авадас» детальний розрахунок суми плати за фактичне використання земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 із зазначенням складових цієї плати з метою узгодження відповідних сум /а.с. 87, зворот- 89/.
Відповідно до витягу з рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 13.09.2024 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок» питання надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для зміни їх цільового призначення, зокрема, ТОВ «Авадас», кадастровий номер 5310436500:10:001:0151, виключено у зв'язку з наявністю заборгованості (пп. 4.1. п. 4) /а.с. 89, зворот/.
Листом від 04.10.2024 № 01-49/13815 Кременчуцька міська рада повідомила ТОВ «Авадас» про те, що ТОВ «Авадас» нараховано безпідставно збережених коштів за фактичне користування земельною ділянкою площею 10406 кв. м, за період з 14.08.2023 по 30.09.2024 включно за земельну ділянку для експлуатації та обслуговування будівлі тарного складу та гаражу у сумі 329 166,83 грн (з врахуванням сплачених сум 17.01.2024 - 90000 грн та 17.05.2024 - 70000 грн та запропонувала сплатити кошти за фактичне користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів за відповідними реквізитами /а.с. 90/.
Вважаючи неправомірною бездіяльність Кременчуцької міської ради з нерозгляду по суті клопотань ТОВ "Авадас" від 17 травня 2024 року та від 29 липня 2024 року про надання в користування на умовах оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади організації та діяльності, правовий статус і відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначені Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (далі Закон № 280/97-ВР).
В силу положень частини 3 статті 24 Закону № 280/97-ВР органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до статті 25 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Частиною 1 статті 46 Закону № 280/97-ВР передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Згідно з частиною 5 статті 46 Закону № 280/97-ВР сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
За приписами частин 11, 12 статті 46 Закону № 280/97-ВР сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.
Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
За змістом частин 1 - 3, 5 статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян, та випадків передачі земельної ділянки власнику розташованого на ній жилого будинку, іншої будівлі, споруди) приймається не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.
Відповідно до пункту «в» частини першої статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно з частиною 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:
надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;
формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
У відповідності до положень частин 1, 2 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Так, в силу вимог абзацу 2 частини 2 статті 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
Аналіз викладених правових норм свідчить, що передача в користування (оренду) земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є повноваженням органу місцевого самоврядування, а саме відповідної сільської, селищної міської ради, та здійснюється на підставі рішення такої ради, прийнятого на пленарному засіданні.
При цьому, за загальним правилом, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів. Виключення з цього правила передбачені частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Зокрема, не підлягають передачі в користування на конкурентних засадах земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі розташування на них об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Спір у цій справі виник у зв'язку з незгодою позивача із бездіяльністю Кременчуцької міської ради щодо розгляду по суті клопотань ТОВ "Авадас" від 17 травня 2024 року, реєстраційний номер 10-02/50163, про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 5310436500:10:001:0151, зі зміною її цільового призначення, та від 29 липня 2024 року вх. № 0149/13815 про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 та прийняття рішення про передачу в оренду ТОВ «Авадас» земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 строком на 49 років з цільовим призначенням 11.03 «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств».
Суд бере до уваги, що на земельній ділянці з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 знаходиться об'єкт нерухомого майна, що перебуває у власності позивача - будівля тарного складу та гаражу, за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Ярмаркова, 3, що підтверджується договором купівлі-продажу від 14.08.2023, укладеним з ТОВ «Орендар 2021», та витягом з Державного реєстру речових прав від 14.08.2023 № 342745017. За таких обставин передача в користування такої земельної ділянки не вимагає проведення конкурсної процедури.
Матеріалами справи підтверджено та не заперечується відповідачем, що вказані клопотання позивача не були розглянуті по суті, натомість щодо заяви від 17.05.2024 - відповідно до витягу з протоколу п'ятого пленарного засідання позачергової двадцять четвертої сесії Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області VІІІ скликання від 21.06.2024 шляхом голосування вирішено не включати проект рішення «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» до порядку денного у зв'язку із заборгованістю, як і щодо заяви від 29.07.2024 - згідно з витягом з рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 13.09.2024 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок» питання надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для зміни їх цільового призначення, зокрема, ТОВ «Авадас», кадастровий номер 5310436500:10:001:0151, виключено у зв'язку з наявністю заборгованості (пп. 4.1. п. 4).
Власну позицію щодо зняття з розгляду (виключення) зазначених питань Кременчуцька міська рада Кременчуцького району Полтавської області мотивує положеннями п.1.3. ч. 1 ст. 41 Регламенту.
Суд зазначає, що пунктом 1.3. частини 1 статті 41 Регламенту Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання передбачено, що проєкт порядку денного підлягає затвердженню на початку пленарного засідання сесії Ради, для чого головуючий оголошує розгляд питання «Про порядок денний сесії Ради» у такій послідовності, зокрема: внесення та обговорення пропозицій про вилучення окремих питань з розгляду - більше половини присутніх.
З наведеного слідує, що Регламентом встановлено можливість та процедуру вилучення окремих питань з розгляду порядку денного, що жодним чином не підтверджує обґрунтованість не розгляду того чи іншого питання.
Суд враховує, що відповідно до частини 2 статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
За приписами частини 3 статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, нормами Земельного кодексу України чітко регламентовано строк розгляду клопотання про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який становить один місяць.
Не здійснивши у такий строк розгляд клопотань ТОВ «Авадас» від 17.05.2024 та від 29.07.2024, відповідач допустив бездіяльність, яка підлягає визнанню протиправною, а позовні вимоги у цій частині - задоволенню.
При цьому суд наголошує, що наявність заборгованості ТОВ «Авадас» за фактичне користування земельною ділянкою площею 10406 кв. м, за період з 14.08.2023 по 30.09.2024, у сумі 329 166,83 грн, про що відповідач повідомив товариство листом від 04.10.2024 № 01-49/13815, не є законодавчо визначеною підставою для не розгляду клопотань позивача, а відтак посилання на наявність заборгованості у рішеннях про зняття (виключення) з розгляду клопотань є необґрунтованими.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту прав позивача, суд виходить з такого.
Суд звертає увагу на те, що у позовних вимогах позивач просить зобов'язати Кременчуцьку міську раду розглянути по суті заяву ТОВ "Авадас" від 29 липня 2024 року про надання в користування земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 на умовах оренди строком на 49 років з видом використання цієї земельної ділянки 11.03 "для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств». Позовних вимог щодо зобов'язання відповідача розглянути клопотання від 17.05.2024 позивач не сформулював.
Відповідно до положень частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з пунктом 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Частиною 4 статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У разі якщо ухвалення рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Виходячи з наведеного, враховуючи те, що відповідачем взагалі не розглянуто по суті клопотання позивача від 29.07.2024, а суд не уповноважений здійснювати такий розгляд замість відповідача та встановлювати наявність чи відсутність підстав для задоволення відповідного клопотання, якщо відповідач цього не здійснив, суд приходить до висновку, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Варто зауважити, що у клопотанні від 29.07.2024, поданому до Кременчуцької міської ради заяву (вх. № 0149/13815), позивач ставив два питання та просив:
1) надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 з 12.11 «для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу» на 11.03 «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств» для подальшої передачі її в оренду ТОВ «Авадас» строком на 49 років без застосування конкурентних засад у відповідності до ст. 134 ч. 2 абз. 2 ЗК України;
2) прийняти рішення про передачу в оренду ТОВ «Авадас» земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 строком на 49 років з цільовим призначенням 11.03 «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств».
Суд звертає увагу на те, що згідно зі статтею 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Згідно із частинами першою, другою статті 20 Земельного кодексу України при встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення.
При зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення.
Віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється щодо:
земельних ділянок, якими розпоряджаються Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, - за рішенням відповідного органу;
земельних ділянок приватної власності - їх власниками.
Зміна цільового призначення земельних ділянок державної та комунальної власності, віднесених до категорій земель житлової та громадської забудови, земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, а також земельних ділянок (крім земельних ділянок, розташованих на територіях, об'єктах природно-заповідного фонду, та земельних ділянок лісогосподарського призначення), на яких розташовані будівлі, споруди, що є у приватній власності землекористувача, який використовує земельні ділянки на правах постійного користування, оренди, емфітевзису, суперфіцію, може здійснюватися землекористувачем. У такому разі зміна цільового призначення земельної ділянки не потребує прийняття рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади та органу місцевого самоврядування, який здійснює розпорядження відповідною земельною ділянкою.
Зміна землекористувачем цільового призначення земельної ділянки державної, комунальної власності, наданої йому в користування (крім постійного користування) без проведення земельних торгів для провадження певної діяльності, не повинна призводити до провадження ним на такій земельній ділянці іншої діяльності (крім випадків розташування на земельній ділянці будівель, споруд, що перебувають у власності землекористувача).
Аналіз викладених законодавчих положень дозволяє дійти висновку, що зміна категорії земель та/або виду цільового призначення є зміною цільового призначення земельних ділянок.
Віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок, якими розпоряджаються органи місцевого самоврядування, здійснюється за рішенням відповідного органу. При цьому зміна цільового призначення земельних ділянок комунальної власності, , на яких розташовані будівлі, споруди, що є у приватній власності землекористувача, який використовує земельні ділянки на правах постійного користування, оренди, емфітевзису, суперфіцію, може здійснюватися землекористувачем. І у такому разі зміна цільового призначення земельної ділянки не потребує прийняття органу місцевого самоврядування, який здійснює розпорядження відповідною земельною ділянкою.
Зміст заяви позивача від 29.07.2024 свідчить про намір отримати земельну ділянку у користування (оренду) із зміною виду цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 5310436500:10:001:0151 з 12.11 «для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу» на 11.03 «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств» без зміни категорії земельної ділянки «Землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення». Зміна виду цільового призначення є зміною цільового призначення земельної ділянки.
Відтак суд відхиляє доводи позивача про те, що у його клопотаннях не йшлося про зміну цільового призначення земельної ділянки, а лише про зміну виду використання земельної ділянки. Також суд критично оцінює посилання позивача на постанову Великої Палати Верховного від 01 червня 2021 року у справі № 925/929/19, оскільки редакція норм Земельного кодексу України, застосована у цій постанові, зокрема, статті 20 ЗК України, зазнала змін і на час спірних правовідносин у цій справі є іншою.
За приписами частини 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) та/або надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення.
Відповідно до частини 6 статті 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельної ділянки не потребує:
розроблення документації із землеустрою (крім випадків формування земельної ділянки із земель державної та комунальної власності, не сформованих у земельні ділянки);
прийняття рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади та органу місцевого самоврядування (крім рішень про встановлення і зміну цільового призначення земельних ділянок, розпорядження якими здійснюють такі органи).
Разом з тим, пунктом 23 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України визначено, що до внесення до Державного земельного кадастру відомостей про функціональні зони зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Рішення про зміну цільового призначення земельних ділянок у таких випадках приймається щодо:
земельних ділянок, розпорядження якими здійснюють Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, - за рішенням відповідного органу;
земельних ділянок приватної власності - сільськими, селищними, міськими радами, на території яких розташована відповідна земельна ділянка.
Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що передбачає зміну цільового призначення земельної ділянки приватної власності, розробляється без надання дозволу на його розроблення.
Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що передбачає зміну цільового призначення земельної ділянки, затверджується органом, що приймає рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки.
Зміна цільового призначення земельних ділянок, розташованих у межах функціональних зон, визначених генеральними планами населених пунктів, планами зонування (щодо земельних ділянок у межах населених пунктів), детальними планами територій (щодо земельних ділянок за межами населених пунктів), затвердженими до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель", або протягом двох років з дня його опублікування (якщо розроблення відповідного генерального плану населеного пункту, плану зонування, детального плану територій розпочалося до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель") може здійснюватися їх власниками (у визначених законом випадках - користувачами) без розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з дотриманням вимог частини п'ятої статті 20 цього Кодексу:
у разі якщо відомості про функціональну зону, в межах якої розташована земельна ділянка, внесені до Державного земельного кадастру;
до внесення до Державного земельного кадастру відомостей про функціональні зони - на підставі витягу з містобудівної документації (із зазначенням відомостей про функціональну зону та всіх обмежень у використанні земель (у тому числі у сфері забудови), зазначених у містобудівній документації). Перелік та обсяг відомостей, що зазначаються у такому витягу, визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. У такому разі державний кадастровий реєстратор, до якого надійшла заява власника (розпорядника, у визначених законом випадках - користувача) земельної ділянки про зміну її цільового призначення, не пізніше наступного робочого дня після надходження заяви направляє до відповідного органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, до повноважень якого належить затвердження відповідної містобудівної документації, запит щодо надання витягу з містобудівної документації із зазначенням функціональної зони, в межах якої розташована земельна ділянка. Орган місцевого самоврядування протягом двох робочих днів з дня надходження запиту зобов'язаний надати державному кадастровому реєстратору відповідний витяг з містобудівної документації. Витяг з містобудівної документації може бути отриманий заявником самостійно відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". У такому разі витяг з містобудівної документації додається до заяви про внесення до Державного земельного кадастру відомостей про зміну цільового призначення земельної ділянки.
Документація, зазначена в абзацах одинадцятому - чотирнадцятому цього пункту, є підставою для віднесення земельної ділянки до категорії земель та виду цільового призначення, що можуть встановлюватися у межах функціональної зони, зазначеної в абзаці десятому цього пункту.
До внесення до Державного земельного кадастру відомостей про функціональні зони належність земельної ділянки до функціональної зони, встановленої до 1 січня 2028 року, визначається відповідно до:
плану зонування (щодо земельних ділянок у межах населених пунктів, на які не затверджений детальний план території);
генерального плану населеного пункту (у разі відсутності плану зонування та щодо земельних ділянок у межах населеного пункту, на які не затверджений детальний план території);
детального плану території;
містобудівної документації регіонального рівня (щодо земельних ділянок за межами населених пунктів, на які не розроблено детальний план території).
Отже, клопотання позивача від 29.07.2024 має бути розглянуте відповідачем з урахуванням вимог статей 20, 123, пункту 23 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України та інших вимог чинного законодавства.
Підсумовуючи наведене, суд вважає за необхідне з метою захисту прав позивача зобов'язати Кременчуцьку міську раду розглянути по суті заяву ТОВ "Авадас" від 29 липня 2024 року вх. № 0149/13815 та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Отже, позов ТОВ «Авадас» підлягає задоволенню.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 4844,80 грн, що підтверджується квитанціями № 5282-8933-0688-9587 від 11.11.2024 /а.с. 5/ та № 9096-7062-3521-5702 від 07.12.2024 /а.с. 58/.
За змістом частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про задоволення позову, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 4844,80 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Авадас" ( вул. Ярмаркова, 3, м. Кременчук, Полтавська область, код ЄДРПОУ 45194530 ) до Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області ( площа Перемоги, буд. 2,м. Кременчук, Полтавська область,39600, код ЄДРПОУ 24388300 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області щодо не розгляду по суті клопотань ТОВ "Авадас" від 17 травня 2024 року реєстраційний номер 10-02/50163, та від 29 липня 2024 року вх. № 0149/13815.
Зобов'язати Кременчуцьку міську раду Кременчуцького району Полтавської області розглянути по суті клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Авадас" від 29 липня 2024 року вх. № 0149/13815 та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Авадас" судові витрати зі сплати судового збору у сумі 4 844,80 грн (чотири тисячі вісімсот сорок чотири гривні 80 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М.В. Довгопол