Рішення від 12.09.2025 по справі 420/23386/24

Справа № 420/23386/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Приватного акціонерного товариства «МХП ЕКО ЕНЕРДЖИ» (код ЄДРПОУ 37870261, місце знаходження: 08800, Київська область, м. Миронівка, вул. Елеваторна, 1) до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платника податків (код ЄДРПОУ 44104032, місце знаходження: 65015, м. Одеса, пр.-т. Шевченка, 15/1) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства «МХП ЕКО ЕНЕРДЖИ» (код ЄДРПОУ 37870261, місце знаходження: 08800, Київська область, м. Миронівка, вул. Елеваторна, 1) до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платника податків (код ЄДРПОУ 44104032, місце знаходження: 65015, м. Одеса, пр.-т. Шевченка, 15/1), в якій позивач просить:

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №372/34-00-04-02-02/37870261 від 10.06.2024 року, яким застосовано штрафні санкції на суму 87 784,15 грн.

Ухвалою суду від 29 липня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на підставі акту перевірки № 317/34-00-04-02-02/37870261 від 01.05.2024 року контролюючим органом прийнято спірне податкове повідомлення рішення № 372/34-00-04-02-02/37870261 від 10.06.2024 року, відповідно до якого Товариству застосовано штраф у розмірі 87 784,15 грн. за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201, пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу та згідно з пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення».

Позивач, не погоджуючись із прийнятим податковим повідомленням - рішенням № 372/34-00-04-02-02/37870261 від 10.06.2024 року, звернувся із Скаргою №199 від 25.06.2024р. до ДПС України.

ДПС України, за результатами розгляду скарги Позивача, винесло рішення №21409/6/99-00-06-03-01-06 від 12.07.2024 року, яким залишено без змін ППР Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 372/34-00-04-02-02/37870261 від 10.06.2024 року, а скаргу- без задоволення.

Позивач вважає оскаржуване податкове повідомлення - рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки відповідачем залишено поза увагою та не враховано, що розрахунки коригувань ПРАТ «МХП ЕКО ЕНЕРДЖИ» отримано: Розрахунок коригувань №1714 від 15.12.2023р. до податкової накладної №554 від 15.12.2023, дата реєстрації-26.03.2024, дата отримання позивачем- 26.03.2024р.; Розрахунок коригувань №1716 від 22.12.2023р. до податкової накладної №556 від 22.12.2023, дата реєстрації-26.03.2024, дата отримання позивачем- 26.03.2024р.

Відповідно, строки реєстрації розрахунків коригувань ПрАТ «МХП ЕКО ЕНЕРДЖИ» не перевищені, реєстрація розрахунків коригувань здійснені у межах законодавчо встановлених строків, (згідно ЗУ № 2876-ІХ від 12.01.2023р. підрозділ 2 доповнено пункт 89 до розділу ХХ «Перехідні положення ПКУ), яким встановлено строк реєстрації - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Відповідачем не взято до уваги, що відсутній факт протиправності дій Позивача, відсутня вина Позивача, як необхідної складової податкового правопорушення, яка обумовлює застосування штрафних (фінансових) санкцій, бо граничні строки термінів реєстрації розрахунків коригувань до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податків дотримані/не порушені, оскільки строки для реєстрації обчислюються саме з дня отримання такого розрахунку коригування.

З наведених підстав позивач просить задовольнити позовні вимоги.

До суду 14 серпня 2024 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник позовні вимоги не визнає та просить відмовити, посилаючись на те, що контролюючим органом проведено камеральну перевірку податкових декларацій з податку на додану вартість щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ПРАТ «МХП ЕКО ЕНЕРДЖИ» (код ЄДРПОУ 37870261).

Законом України від 12 січня 2023 року № 2876/ІХ «Про внесення змін до розділу ХХ «Прикінцеві положення» ПКУ щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (далі, - Закон №2876) підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ доповнено пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшено строки реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, встановлені пунктом 201.10 статті 201 ПКУ, та зменшено розміри штрафів за їх порушення.

За порушення ПРАТ «МХП ЕКО ЕНЕРДЖИ», строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, які припадають на період до набрання чинності Законом №2876-ІХ, передбачено накладення штрафу у розмірах, встановлених пунктами 1201.1 та 1201.2 статті 1201 ПКУ.

Представник відповідача звертає увагу, що з моменту набрання чинності Закону № 2876-ІХ, передбачено застосування до ПРАТ «МХП ЕКО ЕНЕРДЖИ» штрафу згідно з пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, за порушення граничних термінів реєстрації ПН/РК у ЄРПН, передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Дані камеральної перевірки свідчать про порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН.

Своєю чергою 19 серпня 2024 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої представник наполягав на задоволенні позову.

До суду 19 серпня 2024 року на пропозицію суду від позивача надійшли паперові копії позовної заяви з додатками.

Також до суду 14 жовтня 2024 року (вхід. № ЄС/32693/24 та вхід. № 52955/24) від представника позивача надійшли письмові пояснення, в яких представник звертає увагу, що дані камеральної перевірки, викладені у Акті №317/34-00-04-02-02/37870261 від 01.05.2024 року не свідчать/відсутні відомості щодо порушень граничних термінів реєстрації розрахунків коригувань до податкових накладних, оскільки Відповідачем не враховано день отримання розрахунку коригування Позивачем, відповідно прийняте податкове повідомлення - рішення №372/34-00-04-02-02/37870261 від 10.06.2024 року є протиправним, та таким, що підлягає скасуванню.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Приватне акціонерне товариство «МХП ЕКО ЕНЕРДЖИ» (ідентифікаційний код: 37870261) є юридичною особою, зареєстрованою 21.12.2011 року, місцезнаходженням якої є Київська область, Миронівський район, місто Миронівка, вулиця Елеваторна, 1 та перебуває на обліку у Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, як платник податків.

Суд встановив, що 01.05.2024 року Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків складено акт № 317/34-00-04-02-02/37870261 «Про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ПрАТ «МХП ЕКО ЕНЕРДЖИ» (код ЄДРПОУ 37870261)».

При перевірці використано єдиний реєстр податкових накладних, надана податкова звітність з ПДВ та перевіркою встановлено термін реєстрації розрахунку коригування податкової накладної:

1)№ 1714 від 15.12.2023 року, дата реєстрації - 26.03.2024, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 05.01.2024, кількість календарних днів порушення - 81.

2) №1716 від 22.12.2023 року, дата реєстрації- 26.03.2024, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 18.01.2024, кількість календарних днів порушення - 68.

На підставі акту перевірки № 317/34-00-04-02-02/37870261 від 01.05.2024 року контролюючим органом прийнято спірне податкове повідомлення рішення № 372/34- 00-04-02-02/37870261 від 10.06.2024 року, відповідно до якого Товариству застосовано штраф у розмірі 87 784,15 грн.

Суд встановив, що позивач звернувся зі скаргою №199 від 25.06.2024р. до ДПС України.

За результатами розгляду скарги Позивача Державна податкова служба України ухвалила рішення №21409/6/99-00-06-03-01-06 від 12.07.2024 року, яким залишено без змін ППР Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 372/34-00-04-02-02/37870261 від 10.06.2024 року, а скаргу- без задоволення.

На підтвердження того, що позивачем отримано спірні розрахунки коригування 26.03.2024 року позивачем надано протокол руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій та лист ТОВ «М.Е.ДОК» на запит ПрАТ «МХП ЕКО ЕНЕРДЖИ» щодо роботи комп'ютерної програми «М.Е.Doc».

Також судом досліджено розрахунки коригування податкової накладної: 1)№ 1714 від 15.12.2023 року, та 2) №1716 від 22.12.2023 року, які полягають у зменшенні кількості (обєму, обсягу) та обсягу постачання.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню, з огляду на таке.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їхні права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їхніх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (абзац перший пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Відповідно до абз.4 п. 201.10 статті 201 ПК України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з абз.14 п.201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Статтею 120-1 ПК України передбачена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної. Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення п.201.10 статті 201 ПК України.

Так, згідно з п.120-1.1 статті 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Законом України від 12.05.2022 №2260-ІХ Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану, який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до підпункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.

Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу Перехідні положення ПК України, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Згідно з підпункту 69.1-1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Законом України №2876-ІХ від 12.01.2023 року "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування", який набрав чинності 08.02.2023 року, підрозділ 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнено пунктами 89 та 90 такого змісту:

"89. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

90. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:

2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів".

Відповідно до 192.1 ст. 192 ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Пунктом 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 р. № 1307 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 р. за № 137/28267, визначено, що у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.

Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених цим Порядком.

У разі складання розрахунку коригування з метою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, у розрахунку коригування зазначаються виправлені дані.

Відповідно до п.25 Порядку № 1307 розрахунок коригування, складений постачальником (продавцем) товарів (послуг) до податкової накладної, яка видана їх отримувачу - платнику податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника (продавця) або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (продавцю), для чого постачальник (продавець) надсилає складений розрахунок коригування отримувачу (покупцю). З цією метою постачальник (продавець) складає у загальному порядку розрахунок коригування, у верхній лівій частині якого робить відповідну помітку "X", та надсилає його отримувачу (покупцю). Накладання кваліфікованих електронних підписів посадових осіб постачальника (продавця) та отримувача (покупця) на такий розрахунок коригування здійснюється у порядку, визначеному законодавством.

Сукупний аналіз наведених норм права доводить, що розрахунок коригування належить обовязковій реєстрації в ЄРПН та протягом дії воєнного стану для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, встановлюється строк для його рєестрації - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Повертаючись до обставин у цій справі, суд зазначає, що позивач наполягає на тому, що спірні розрахунки коригування податкової накладної: 1)№ 1714 від 15.12.2023 року, та 2) №1716 від 22.12.2023 року, які полягають у зменшенні кількості (об'єму, обсягу) та обсягу постачання, були отримані 26.03.2024 року та у цей же день були зареєстровані.

На підтвердження того, що позивачем отримано спірні розрахунки коригування 26.03.2024 року позивачем надано протокол руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій та лист ТОВ «М.Е.ДОК» на запит ПрАТ «МХП ЕКО ЕНЕРДЖИ» щодо роботи комп'ютерної програми «М.Е.Doc».

Про факт отримання спірних розрахунків коригування 26 березня 2024 року позивач зазначав у скарзі на податкове повідомлення-рішення, але ці доводи не були враховані відповідачем.

Водночас, неврахування відповідачем вказаних доводів позивача є помилковими та не ґрунтуються на приписах ПК України, оскільки положеннями п.201.10 ст. 201 ПКУ чітко передбачено різні підстави виникнення обов'язку з реєстрації податкової накладної, а саме: з моменту складання, та розрахунку коригування до податкової накладної, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - з моменту її отримання.

Те, що ПК України та Порядком заповнення податкової накладної не передбачено механізму фіксації дати отримання покупцем такого розрахунку коригування, не може бути підставою для застосування податковим органом тих приписів закону, які стосуються строків реєстрації податкових накладних.

Суд враховує, що положеннями п. 56.21 ст. 56 ПК України визначено, що у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Тому з урахуванням встановлених судом обставин та наведених вище норм права, суд доходить висновку, що відповідачем не доведено правомірність винесеного оскаржуваного податкового повідомлення - рішення, а тому наявні правові підстави для задоволення позовної заяви.

Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є обґрунтованими, та належать задоволенню.

У зв'язку з тим, що позов задоволено, сплачений судовий збір належить стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Приватного акціонерного товариства «МХП ЕКО ЕНЕРДЖИ» (код ЄДРПОУ 37870261, місце знаходження: 08800, Київська область, м. Миронівка, вул. Елеваторна, 1) до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платника податків (код ЄДРПОУ 44104032, місце знаходження: 65015, м. Одеса, пр.-т. Шевченка, 15/1) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,- задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платника податків (код ЄДРПОУ 44104032, місце знаходження: 65015, м. Одеса, пр.-т. Шевченка, 15/1) №372/34-00-04-02-02/37870261 від 10.06.2024 року, винесено стосовно Приватного акціонерного товариства «МХП ЕКО ЕНЕРДЖИ» (код ЄДРПОУ 37870261, місце знаходження: 08800, Київська область, м. Миронівка, вул. Елеваторна, 1), яким застосовано штрафні санкції на суму 87 784,15 грн.

Стягнути з Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платника податків (код ЄДРПОУ 44104032, місце знаходження: 65015, м. Одеса, пр.-т. Шевченка, 15/1) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Приватного акціонерного товариства «МХП ЕКО ЕНЕРДЖИ» (код ЄДРПОУ 37870261, місце знаходження: 08800, Київська область, м. Миронівка, вул. Елеваторна, 1) судовий збір в розмірі 3028 грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко