11 вересня 2025 року № 320/21145/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вісьтак М. Я., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) в приміщенні суду м. Києва адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків: НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684, місцезнаходження: 01024, місто Київ, вул. Богомольця, 10) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся представник ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, у якому просить суд:
- визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо зазначення у скороченому витязі про наявність/відсутність судимостей додаткових відомостей: «відомості про розшук: Орган Національне антикорупційне бюро України дата зникнення 03.03.2023 категорія: Особа, що переховується від органів досудового розслідування»;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надати позивачу скорочений витяг про наявність/відсутність судимостей без зазначення додаткових відомостей: «відомості про розшук: Орган Національне антикорупційне бюро України дата зникнення 03.03.2023 категорія: Особа, що переховується від органів досудового розслідування».
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями для розгляду зазначеної справи визначено головуючого суддю - Вісьтак М. Я.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Розгляд справи постановлено проводити одноособово суддею Вісьтак М. Я., у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні). Відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із запитом через електронну форму «Єдине вікно для громадян» з метою отримання скороченого витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» для подання до іноземних установ. У наданому витягу № ФОВ-003600147 станом на 10.04.2025, крім відомостей про відсутність/наявність судимості, було неправомірно внесено інформацію про розшук, що суперечить Порядку доступу до відповідної системи, затвердженому наказом МВС від 30.03.2022 № 207. Зокрема, вказано: «орган - Національне антикорупційне бюро України, дата зникнення 03.03.2023, категорія: особа, що переховується від органів досудового розслідування». Позивач зазначив, що такі дії МВС виходять за межі його повноважень, оскільки жодним нормативно-правовим актом не передбачене внесення додаткових відомостей до скороченого витягу, крім інформації про судимість. Позивач не надавав згоди на розповсюдження інших конфіденційних даних. Окрім цього, сторона позивача зазначила, що скорочений витяг необхідний ОСОБА_1 для подання до Регулюючого органу соліситорів Англії та Уельсу (SRA) з метою отримання статусу solicitor. Надання витягу з додатковими відомостями створює перешкоди у реалізації його права на професію, що є складовою права на працю, гарантованого статтею 43 Конституції України. Отже, ОСОБА_1 просить суд задовольнити позову у повному обсязі, оскільки дії Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту інформатизації є протиправними та підлягають усуненню.
04.03.2025 року від уповноваженого представника Міністерства внутрішніх справ України надійшов письмовий відзив на позовну заяву, із змісту якого вбачається, що останній просить суд у задоволенні позову відмовити. Так, сторона відповідача зазначила, що задоволення позовних вимог та видача позивачу витягу про наявність/відсутність судимостей без зазначення додаткових відомостей: «відомості про розшук: Орган Національне антикорупційне бюро України дата зникнення 03.03.2023 категорія: Особа, що переховується від органів досудового розслідування» буде прямим порушенням відповідачем вимог абзацу 9 пункту 12 розділу IV Порядку. Отже, відповідач зазначив, що МВС України при наданні позивачу витягу про наявність/відсутність судимостей із зазначенням відомостей про розшук позивача діяло в межах та у спосіб, що передбачені діючим законодавством України.
У подальшому, 01.07.2025 до Київського окружного адміністративного суду надійшла від ОСОБА_1 письмова відповідь на відзив, у якому останній заперечив щодо посилання відповідача у відзиві та підтримав доводи своєї позовної заяви.
Розглянувши позовну заяву, письмовий відзив на позов та письмовий відповідь на відзив, дослідивши докази та оцінивши їх у сукупності, суд встановив таке.
Суд встановив, що відповідно до витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» № ФОВМ-003600147 від 10.04.2025 щодо громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Калуш, Україна, відомості про наявність незнятої чи непогашеної судимості відсутні.
Разом з тим, у зазначеному витягу міститься інформація про перебування ОСОБА_1 у розшуку Національним антикорупційним бюро України з 03.03.2023 як особи, що переховується від органів досудового розслідування.
Витяг видано для подання до установ іноземних держав.
Релевантні джерела права, оцінка та висновки суду.
Відповідно до підпункту 17 пункту 4 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 р. № 878, МВС відповідно до покладених на нього завдань забезпечує, зокрема, належне функціонування єдиної інформаційної системи МВС, формує та підтримує в актуальному стані інформаційні ресурси, що входять до єдиної інформаційної системи МВС, здійснює обробку персональних даних у межах повноважень, передбачених законом, забезпечує режим доступу до інформації, надає інформаційні та кваліфіковані електронні довірчі послуги, забезпечує здійснення повноважень з питань цифрового розвитку.
Згідно із абзацом 5 пункту 2, абзацом 2 пункту 15 Положення про єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.11.2018 № 1024, єдина інформаційна система МВС багатофункціональна інтегрована автоматизована система, що безпосередньо забезпечує реалізацію функцій її суб'єктів, інформаційну підтримку та супроводження їх діяльності і становить сукупність взаємозв'язаних функціональних підсистем, програмно-інформаційних комплексів, програмно-технічних та технічних засобів телекомунікації, які забезпечують логічне поєднання визначених інформаційних ресурсів, обробку та захист інформації, внутрішню та зовнішню інформаційну взаємодію.
Для ефективного функціонування єдиної інформаційної системи МВС її суб'єкти забезпечують, зокрема, внесення до єдиної інформаційної системи МВС достовірної та повної інформації.
Відповідно до пункту 1 Порядку взаємодії Національного антикорупційного бюро України та Міністерства внутрішніх справ України щодо обміну інформацією з питань обліку осіб, оголошених у розшук, затвердженого спільним наказом НАБУ та МВС №99-0/335 від 24.04.2017 (далі - Порядок взаємодії), цей порядок визначає інформаційну взаємодію Національного антикорупційного бюро України та Міністерства внутрішніх справ України щодо організації обліку осіб, оголошених у розшук у зв'язку з вчиненням злочинів, віднесених законодавством до підслідності НАБУ, в інформаційній підсистемі «Розшук» єдиної інформаційної системи МВС (далі- підсистема «Розшук».)
Пункт 3 Порядку взаємодії визначає, що НАБУ наповнює та підтримує в актуальному стані сегмент підсистеми «Розшук», об'єктами якого є відомості про осіб, оголошених у розшук у зв'язку із вчиненням злочинів, віднесених законодавством до його підслідності. Згідно із пунктом 8 Порядку взаємодії унесення відомостей та доповнень до них, коригування в підсистемі «Розшук» здійснюється користувачем того структурного підрозділу НАБУ, який був ініціатором взяття особи на облік, або на якого покладено це завдання. Унесення відомостей до підсистеми «Розшук» здійснюється за умови наявності законних підстав для оголошення особи в розшук
Відповідно до пункту 11 Порядку інформація з підсистеми «Розшук» автоматично розміщується на офіційному сайті МВС за посиланням в розділі «Розшукові обліки МВС», «Особи, які переховуються від органів влади».
Керівник структурного підрозділу Національного бюро, яким ініційовано оголошення особи в розшук (зняття особи з розшуку), відповідає за достовірність, своєчасність, повноту наданої інформації до підсистеми "Розшук" при взятті об'єкта на облік (зняття з обліку) (пункт 13 Порядку).
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що діяльність уповноважених службових осіб Національного антикорупційного бюро України щодо інформаційного наповнення баз даних єдиної інформаційної системи МВС України полягає в офіційному фіксуванні здійснених у кримінальному провадженні процесуальних дій та прийнятих процесуальних рішень і є похідною від них.
Відповідно до пункту 2 наказу МВС від 30.03.2022 № 207 «Деякі питання ведення обліку відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» довідки про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України видаються у формі витягів з інформаційно аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості».
Положення про інформаційно-аналітичну систему «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» затверджено наказом МВС від 30.03.2022 № 207 (далі - Положення).
Пунктом 2 розділу І Положення визначено, що Інформаційно-аналітична система «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» (далі - ІАС) - це структурована автоматизована база даних, яка використовується для збирання, зберігання, обліку, пошуку, узагальнення, захисту, перевірки достовірності відомостей, перетворення та відображення інформації, забезпечення доступу до даних про притягнення особи до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України.
Відповідно до абзацу 5 пункту 7 розділу І Положення об'єктами обліку ІАС (далі об'єкти обліку) є фізичні особи, яких оголошено в розшук.
Згідно із абзацом 6 пункту 8 розділу І Положення в ІАС обробляються такі відомості про об'єкти обліку - оголошення особи у розшук.
Також наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.03.2022 № 207 затверджено Порядок доступу до відомостей інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» (далі - Порядок).
Відповідно до абзаців 3-6 пункту 2 розділу I Порядку витяг з ІАС (далі - Витяг) документ у паперовій або електронній формі, що сформований програмним забезпеченням ІАС та містить відомості з неї, які є актуальні на дату та час його формування. Кожному Витягу присвоюється унікальний електронний ідентифікатор (QR-код), який забезпечує перехід за посиланням на відповідний підтвердний запис в електронних ресурсах ІАС.
В ІАС формується два види Витягів про:
- відсутність (наявність) судимості (скорочений);
- притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України (повний).
Згідно із абзацом 4 пункту 4 розділу I Порядку право на запит та отримання відомостей з ІАС мають, зокрема, фізичні особи. Отримання відомостей з ІАС за запитами фізичних осіб визначено розділом IV Порядку.
Так, згідно із пунктом 1 розділу IV Порядку фізична особа, яка досягла 14-річного віку (далі - Заявник), має право на отримання з ІАС відомостей про себе в паперовій або електронній формі.
Для отримання з ІАС відомостей про себе Заявник або уповноважена ним у встановленому порядку особа (далі - представник) подає в паперовій або електронній формі запит на отримання Витягу про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України, за формою, наведеною в додатку 3 до цього Порядку (далі - Запит).
Відповідно до пунктів 5 розділу IV Порядку за результатами опрацювання Запиту відомості з ІАС надаються Заявнику або представнику з дотриманням вимог законодавства про звернення громадян та про захист персональних даних у формі Витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» (додаток 4 до Порядку), який на вибір Заявника або представника формується в паперовій або електронній формі з урахуванням вимог, визначених пунктами 6-8 цього розділу.
У разі незгоди з відомостями, що містяться у Витягу, Заявник може надати до служби ЄІС МВС підтвердні документи (засвідчена судом копія рішення із зазначенням дати набрання чинності, довідка з органу або установи виконання покарань тощо) для внесення відповідних змін до ІАС (пункт 9 розділу IV Порядку).
Для отримання Витягу з інформаційно-аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості" необхідно подати запит на отримання Витягу:
- у паперовій формі запит подається особисто заявником або уповноваженою ним у встановленому порядку особою до Департаменту інформатизації МВС, регіонального сервісного центру МВС або віддаленого пункту реєстрації акредитованого центру сертифікації ключів МВС незалежно від реєстрації місця проживання заявника;
- в електронній формі запит подається за умови ідентифікації заявника з використанням електронного підпису чи іншого альтернативного засобу ідентифікації особи, що відповідає вимогам законодавства України, через офіційний вебсайт МВС: https://vytiah.mvs.gov.ua.
Запит у письмовій формі подається особисто заявником або уповноваженою ним у встановленому порядку особою, незалежно від реєстрації місця проживання заявника.
Заявник під час подання запиту особисто пред'являє посадовій особі МВС документ, що посвідчує його особу, та надає його копію. Перелік документів, що посвідчують особу, визначений у статті 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".
Для замовлення Витягу онлайн використовується Електронний цифровий підпис (фізичної особи) або BankID.
Витяг видається станом на дату здійснення перевірки фізичної особи.
Як зазначалось судом, запроваджено два види Витягу з інформаційно-аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості" - "скорочений" та "повний".
"Скорочений" витяг включатиме лише відомості про відсутність/наявність судимості. "Повний" витяг - відомості про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність/наявність судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України.
Відповідно до абз.3 пункту 12 Порядку, якщо під час опрацювання Запиту встановлено, що фізична особа, щодо якої здійснюється Запит, перебуває в розшуку, відомості про її розшук зазначаються у Витягу, а інформація про звернення цієї особи за отриманням Витягу невідкладно передається відповідному органу досудового розслідування.
Про відмову в наданні відомостей з інформаційно-аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості" заявник повідомляється в письмовому вигляді або на його вимогу в електронному із зазначенням причини відмови та роз'ясненням порядку оскарження такого рішення.
Відповідно до пункту 5 розділу IV Порядку доступу до відомостей інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» за результатами опрацювання Запиту відомості з ІАС надаються Заявнику або представнику з дотриманням вимог законодавства про звернення громадян та про захист персональних даних у формі Витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості».
Додатком № 4 до Порядку доступу до відомостей інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення соби до кримінальної відповідальності та наявності судимості» затверджено форму Витягу, повну та скорочену форми.
Указана форма Витягу, передбачена Додатком № 4, передбачає відображення результатів перевірки щодо наявності інформації про розшук особи. Також в примітці до форми вказано, що зазначені дані вносяться як до повного, так і до скороченого Витягу (за умови наявності відповідних відомостей у системі).
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідно до положень статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, з огляду на надані у справі письмові докази, всебічно перевіривши встановлені обставини та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що дії Міністерства внутрішніх справ України щодо внесення до скороченого витягу відомостей про перебування позивача у розшуку відповідають вимогам чинного законодавства.
Враховуючи наведене, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання дій Міністерства внутрішніх справ України протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволенню не підлягають.
Відповідно до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.
З огляду на наведене та керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків: НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684, місцезнаходження: 01024, місто Київ, вул. Богомольця, 10) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Рішення суду направити сторонам (їх представникам).
Суддя Вісьтак М.Я.