11 вересня 2025 року Справа № 280/5653/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
07 липня 2025 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі-позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсійної виплати шляхом встановлення надбавки за понаднормативний стаж у розмірі 176,90 грн. позивачу;
зобов'язати відповідача перерахувати позивачу пенсію за віком шляхом розрахунку основного розміру пенсії та доплати за понаднормативний стаж за формулою, передбаченою ч.1 ст.27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 25 відсотків від середньомісячного у розмірі 31241,99 грн. починаючи з 01.03.2025 року, без застосування зменшення розміру пенсійної виплати та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
Ухвалою суду від 07.07.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до розрахунку його пенсії вбачається, що доплата за понаднормативний стаж встановлена йому у розмірі 176,90 грн. Позивач зазначає, що заробіток з якого обчислюється розмір пенсії позивача станом на 01.03.2025, збільшився та відповідно склав 31241,99 грн., та відповідно стаж позивача також збільшився з 43 років до 45 років, отже станом на 01.03.2025, доплата за понаднормативний стаж позивача повинна складати 7810,50 грн. Позивач зазначає, що оскільки заробіток позивача збільшився, а також збільшився стаж, то відповідно дана надбавка повинна бути перерахована з урахуванням збільшених показників. Надбавка за понаднормативний стаж не повинна бути у твердому розмірі, а має змінюваний характер. З урахуванням викладеного у позовній заяві, позивач просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що доплата за понаднормативний стаж відповідачем була встановлена в твердому розмірі - 4374,52 грн (23% - як зазначено у рішенні суду, від середнього заробітку 19019,64 грн), оскільки рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.08.2022 у справі №280/3756/22 не передбачає подальших перерахунків. Також, відповідач вказував на те, що враховуючи те, що позивач отримує пенсію за віком на умовах ч.1 ст.27 та абз.2 ч.1 ст.28 Закону №1058-IV, то її перерахунок може проводитися за правилами цього Закону, а положення частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в даному випадку застосуванню не підлягають, оскільки зазначена норма застосовується тільки у разі призначення пенсії на умовах ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідач вважає, що позивачу пенсія виплачується відповідно до положень чинного законодавства України, у зв'язку з чим просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та з листопада 2011 року отримує пенсію за віком, призначену у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 (далі - Закон №1058), з урахуванням приписів Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII (далі - Закон №796).
Судом встановлено, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 22.08.2022 по справі №280/3756/22, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком шляхом розрахунку пенсії за формулою, передбаченою частиною першою статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 23 відсотки від середньомісячного заробітку, починаючи з 01.03.2021, з урахуванням раніше виплачених сум.
З пояснень відповідача встановлено, що доплата за понаднормативний стаж відповідачем була встановлена в твердому розмірі - 4374,52 грн (23% - як зазначено у рішенні суду по справі №280/3756/22, від середнього заробітку 19019,64 грн).
Позивач, вважаючи, що йому неправильно визначено доплату за понаднормативний стаж, звернувся з даним позовом до суду.
За приписами статті 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд зазначає, що згідно приписів статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-XII) визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 49 Закону №796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини другої статті 27 Закону №1058-IV, за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Тобто, вищевказаною нормою особам надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1058-IV або спеціальним Законом №796-ХІІ.
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:
- які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - 10 років;
- які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - 8 років;
- які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році - 5 років.
Пунктом 2 статті 56 Закону №796-ХІІ передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, виходячи з наведених законодавчих приписів, для громадян, які віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в частині другій статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Порядок перерахунку пенсій Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлений, водночас, ознакам, передбаченим вказаною нормою, відповідає абзац 2 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини другої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на умовах, визначених положеннями Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 20.09.2016 року у справі №21-1255а16.
Частина 1 статті 57 Закону №796 передбачає, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, суд зазначає, що у разі якщо у майбутніх періодах відбувається зміна заробітку з якого проводиться розрахунок пенсії та/або пенсіонер набуває більшої кількості понаднормового стажу, то відповідно наявні підстави для проведення перерахунку доплати за понаднормовий стаж виходячи з нового розміру заробітку та/або нової кількості стажу.
В даному випадку з відзиву відповідача встановлено, що пенсія позивача неодноразово перераховувалась у зв'язку із збільшенням заробітку, зокрема з 01.03.2025 пенсія позивача обрахована із заробітку 31241,99 грн., що підтверджується розрахунками пенсії наданими до відзиву на позовну заяву.
Разом з тим, не зважаючи на збільшення заробітку, з якого проводиться обрахунок пенсії, доплата за понаднормовий стаж обраховується відповідачем з заробітку у 19019,64 грн., що призводить до виплати зазначеної доплати у розмірі меншому ніж встановлено чинним законодавством України.
Посилання відповідача на рішення суду від 22.08.2022 у справі №280/3756/22 суд визнає безпідставними, оскільки у зазначеному рішенні розглядались правовідносини станом на 2021 рік.
Більш того, суд зазначає, що рішення суду по справі №280/3756/22 не містить заборон щодо обмеження розміру доплати до пенсії за понаднормовий стаж.
Навпаки, як зазначено судом вище, у разі якщо у майбутніх періодах відбувається зміна заробітку з якого проводиться розрахунок пенсії, то відповідно зазначена обставина є підставою для проведення перерахунку усіх складових пенсії визначення яких нерозривно пов'язано з розміром заробітку.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що у відповідача протягом спірного періоду не було підстав для розрахунку доплати до пенсії за понаднормовий стаж позивача виходячи із сталої величини заробітку у 19019,64 грн.
Отже, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача в частині доплати до пенсії за понаднормовий стаж.
Позовні вимоги про зобов'язання відповідача в подальшому проводити перерахунки пенсії задоволенню не підлягають, оскільки заявлені на майбутнє. У суду відсутні підстави вважати, що права позивача будуть порушені у майбутньому. Більш того зазначена вимога не містить конкретизації щодо яких перерахунків позивач веде мову.
Також, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача невиплаченої пенсії за період з 01.07.2021 по 30.06.2022 у розмірі 56328,81 грн., оскільки такі позовні вимоги взагалі не місять жодних обґрунтувань у позовній заяві.
Більш того, з аналізу листів ГУ ПФУ в Запорізькій області встановлено, що сума пенсії за період з 01.07.2021 по 30.06.2022 у розмірі 56328,81 грн. нарахована на виконання рішення суду по справі №280/6198/21, а тому питання виплати пенсії не може бути підставою нової позовної заяви, а всі питання які стосуються виконання судового рішення повинні розглядатися в рамках адміністративної справи №280/6198/21.
Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення розміру пенсійної виплати шляхом встановлення надбавки за понаднормативний стаж ОСОБА_1 у меншому розмірі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком шляхом розрахунку основного розміру пенсії та доплати за понаднормативний стаж за формулою, передбаченою ч.1 ст.27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 25 відсотків від середньомісячного у розмірі 31241,99 грн. починаючи з 01.03.2025 року, без застосування зменшення розміру пенсійної виплати та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Новікова