11 вересня 2025 рокуСправа № 280/8964/24 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Богатинського Б.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення - постанови Третього апеляційного адміністративного суду у справі №280/8964/24 від 8 травня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2024 року відмовлено у задоволені позову.
Третій апеляційний адміністративний суд розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 08 травня 2025 року, постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2024 року в адміністративній справі №280/8964/24 - скасувати.
Прийняти нове судове рішення.
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2024 із застосуванням відповідних коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, які зазначені у Постановах Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" - 1,17, від 1 квітня 2020 р. № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" - 1,11, від 22 лютого 2021 р. № 127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" - 1,11.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2024 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,17, 1,11, 1,11.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012) понесені ним витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви та апеляційної скарги на загальну суму 2 131,71 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012) понесені ним витрати на професійну правничу допомогу у сумі 2000 грн.
01 вересня 2025 року до суду надійшла заява, у якій представник позивача з посиланням на статтю 382 Кодексу адміністративного судочинства України просить суд:
Прийняти цю заяву про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 08 травня 2025 року у справі №280/8964/24 до розгляду та задовольнити її у повному обсязі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення - постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 08 травня 2025 року у справі №280/8964/24, про що постановити ухвалу.
Згідно з ст.381-1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Статтею 370 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно з ч.2 ст.372 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до положень статті 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, зміст наведеного правового регулювання свідчить на користь висновку, що умовою для вжиття судом заходів судового контролю за виконання судового рішення є існування підтвердженого обов'язку суб'єкта владних повноважень стосовно його виконання, а також наявність об'єктивних, підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених згідно із судовим рішенням обов'язків суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Суд враховує, що судовий контроль за виконанням рішення встановлюється тоді, коли триває процес виконання рішення відповідачем і такий процес підлягає контролю судом.
Судом встановлено, що на виконання рішення суду у цій справі відповідачем здійснений перерахунок пенсії з 01.04.2024 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати(доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,17, 1,11, 1,11.
За змістом поданої заяви, позивач не погоджується з розміром нарахованої пенсії, а саме зазначає, що його пенсія повинна складати 30820,91 грн:
Основний розмір пенсії 14628,99 грн.
Після індексації за 2019 рік 14628,99 *1,17=17115,92 грн.
Після індексації за 2020 рік 17115,92*1,11=18998,67 грн.
Після індексації за 2021 рік 18998,67*1,11=21088,52 грн.
Після доплати згідно Постанови КМУ №713 21088,52+2000=23088,52 грн.
Після індексації за 2022 рік 23088,52*1,14=26320,91 грн.
Після індексації за 2023 рік 26320,91*1,197 але не більш 1500грн=27820,91 грн.
Після індексації за 2024 рік 27820,91*1,0796 але не більш 1500грн=29320,91 грн.
Після індексації за 2025 рік 29320,91*1,115 але не більш 1500грн=30820,91 грн.
Однак, предметом розгляду у справі № 280/8964/24 була правомірність відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 за 2019, 2020 та 2021 роки із застосуванням відповідних коефіцієнтів 1,17; 1,11; 1,11 збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, які зазначені у Постановах Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", від 1 квітня 2020 р. № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році", від 22 лютого 2021 р. № 127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році".
Водночас, питання розрахунку індексації пенсії за 2022 - 2025 роки, а саме конкретний розмір пенсії з врахуванням такої індексації, щомісячної доплати у розмірі 2000 грн, не були предметом розгляду справи № 280/8964/24.
Оскільки, спірні правовідносини щодо розрахунку індексації пенсії за 2022 - 2025 роки, а саме конкретний розмір пенсії з врахуванням такої індексації, щомісячної доплати у розмірі 2000 грн не охоплюються рішенням суду у справі № 280/8964/24 і не були предметом судового розгляду та оцінки, питання правомірності дій відповідача щодо розрахунку конкретних сум індексації, не може бути вирішене в порядку судового контролю.
Керуючись статтями 248, 370, 371, 382 - 382-3, 383 КАС України, суд, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення - постанови Третього апеляційного адміністративного суду у справі №280/8964/24 від 8 травня 2025 року, - відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст.256 КАС України з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена, апеляційна скарга на ухвалу суду подається в порядку та у строки встановлені ст.ст.295, 297 КАС України протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.
Ухвалу складено та підписано 11.09.2025.
Суддя Б.В. Богатинський