11 вересня 2025 року м. Житомир справа № 240/22680/24
категорія 111010000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Барнетта-Торг" до Головного управління ДПС у Житомирській області Державна податкова служба України про визнання протиправним та скасування наказу,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Барнетта-Торг" із позовом до Головного управління ДПС у Житомирській області, Державної податкової служби України, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Житомирській області щодо включення Товариства з обмеженою відповідальністю "Барнетта-Торг" до плану-графіка документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік та дії Державної податкової служби України щодо затвердження плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік в частині, що стосується включення товариства з обмеженою відповідальністю "Барнетта-Торг" до такого плану-графіка.
- визнати протиправним і скасувати наказ Головного управління ДПС у Житомирській області "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Барнетта-Торг" від 12.11.2024 №2689-п.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що ТОВ "Барнетта-Торг" було включено до план-графіку проведення планових документальних перевірок на 2024 рік. Зазначає, що план-графік проведення перевірок на відповідний рік повинен складатися територіальними органами Державної податкової служби не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, оприлюднюватися на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, та включати платників податків, які мають найбільші критерії ризику. Разом з тим, в план-графік проведення документальних планових перевірок на 2024 ТОВ "Барнетта-Торг" було включено в кінці третього кварталу та оприлюднено на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державно політику лише 30 вересня 2024 року, що є порушенням приписів ст. 77 ПК України, а відповідно і протиправною поведінкою контролюючого органу. Таким чином, на думку представника позивача, дії головного управління ДПС у Житомирській області щодо включення ТОВ "Барнетта-Торг" до плану-графіка документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік є протиправними, також протиправними є дії Державної податкової служби України щодо затвердження плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік в частині, що стосується включення ТОВ "Барнетта-Торг" до такого плану-графіка. Відтак, враховуючи зазначене, на думку представника позивача, контролюючий орган безпідставно включив підприємство до плану-графіка, не дотримався основної підстави для включення доведеного ризику несплати товариством до бюджету податків та зборів, платежів, а тому спірний наказ, як наслідок є незаконним, протиправним та необґрунтованим.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду прийнято подану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
До суду від ГУ ДПС у Житомирській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що за даними Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним встановлено, що у ТОВ "Барнетта-Торг" у періоді, що підлягав перевірці за період з 07.08.2018 по 30.09.2024 були наявні 30 ліцензій на роздрібну торгівлю та ліцензія на оптову торгівлю. З урахуванням наведеного вище, у відповідності до вимок ПК України було включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2024 рік ТОВ "Барнетта-Торг". Оновлений згідно з пп.69.35-2 ст.69 підрозділу 10 "Інші перехідні положення" розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України план-графік проведення документальних планових перевірок на 2024 рік затверджено в.о. Голови ДПС та оприлюднено на офіційному вебсайті ДПС 30.09.2024. В свою чергу, пп.69.35-2 п.69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України встановлює відмінні від ст.77 ПК України підстави для проведення документальної планової виїзної перевірки, а саме: спеціальне коло суб'єктів, які підлягають перевірці; спеціальний порядок формування плану-графіку та внесення змін до річних планів-графіків; спеціальний порядок повідомлення платників податків про перевірку. Натомість, наказ від 12.11.2024 №2689-п про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Барнетта-Торг" містить посилання на пп.69.35-2 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України як на підставу для його складання, а тому така підстава для проведення документальної планової виїзної перевірки товариства є законною, а відповідно позовні вимоги ТОВ "Барнетта-Торг" не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України. Наказ на проведення перевірки містить всі необхідні посилання та підстави для призначення та проведення перевірки, оскільки така перевірка призначена на виконання плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників на 2024 рік та у відповідності до вимог пунктів 69.22, пп.69.352 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, на підставі ст.20, п.75.1 ст.75, п.77.1, п.77,4 ст.77, п.82.1 ст.82 ПК України. Отже, відповідачі дотримали вказаних вище вимог законодавства та правомірно включили позивача до плану-графіку документальних перевірок на 2024 рік. Крім того, план-графік є лише інформацією/попередженням для платників податків для проведення документальної перевірки, але не тягне за собою жодних правових наслідків, які впливають на права та інтереси позивача, тоді як лише наказ надає контролюючому органу право на проведення документальної перевірки позивача та є юридично значущим, оскільки породжує для позивача певні обов'язки та наслідки.
Від Державної податкової служби України надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначає, що ТОВ "Барнетта-Торг" включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2024 рік відповідно до вимог чинного законодавства та відсутні підстави щодо скасування наказу ГУ ДПС у Житомирській області від 12.11.2024 №2689-п "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Барнетта-Торг".
Представником ТОВ "Барнетта-Торг" подано відповіді на відзив ГУ ДПС у Житомирській області та ДПС України, в якому акцентує увагу саме на недотримання та не узгодженні дій відповідачів при застосуванні п.77.1 ст.77 ПК України та пп.69.35-2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, доповненого Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок" №3453-ІХ від 09.11.2023.
Крім того, ухвалою суду відмовлено у задоволенні клопотання ГУ ДПС у Житомирській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ТОВ "Барнетта-Торг" (код згідно ЄДРПОУ 42369400) перебуває на обліку в ГУ ДПС у Житомирській області як платник податків за основним місцем обліку (обліковий стан платника - 0), основний вид діяльності: 47.30 - роздрібна торгівля пальним.
Сторонами не оспорюється, що за даними Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним встановлено, що у ТОВ "Барнетта-Торг" у періоді, що підлягав перевірці за період з 07.08.2018 по 30.09.2024 були наявні 30 ліцензій на роздрібну торгівлю та ліцензія на оптову торгівлю.
ГУ ДПС у Житомирській області у відповідності до вимог ПК України та наказу Міністерства фінансів України від 02.06.2015 №524 "Про затвердження Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків" направлено до ДПС проект коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік, до якого включено ТОВ "Барнетта-Торг".
Оновлений план-графік проведення документальних планових перевірок на 2024 рік затверджено в.о. Голови ДПС та оприлюдено на офіційному веб-сайті ДПС 30.09.2024.
На підставі ст.20, п.75.1 ст.75, п.77.1, п.77.4 ст.77, п.82.1 ст.82, ПК України, враховуючи вимоги п.69.2-2, п.69.35-2 підрозділу 10 "Іншу перехідні положення" розділу XX "Перехідні положення" ПК України та на виконання плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік, ГУ ДПС у Житомирській області винесено наказ від 12.11.2024 №2689-п, яким доручено провести з 28.11.2024 документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Барнетта-Торг", тривалістю 10 календарних днів, з питань дотримання вимог податкового, валютного, іншого законодавства та законодавства по єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період діяльності з 07.08.2018 по 30.09.2024.
З метою виконання плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2024 рік, у відповідності до вимог ст.42 ПК України, ТОВ "Барнетта-Торг" направлено письмове повідомлення від 12.11.2024 за №255/06-30-07-09 із зазначенням дати початку проведення такої перевірки та копію наказу від 12.11.2024 №2689-п.
Позивач, вважаючи протиправними дії Головного управління ДПС у Житомирській області щодо включення до плану-графіку документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік та Державної податкової служби України щодо затвердження плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік в частині, що стосується включення ТОВ "Барнетта-Торг" до такого плану-графіку, а також наказу про проведення документальної планової виїзної перевірки, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (далі - ПК України).
Відповідно до п.61.1 ст.61 ПК України податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з підп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи, визначені підп.41.1.1 п.41.1 ст.41 ПК України, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім НБУ), у тому числі після проведення процедури митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з п.77.1 ст.77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Пунктом 77.2 ст.77 ПК України визначено, що до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування, затвердження плану-графіка та внесення змін до нього, а також перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік допускається не частіше одного разу в першому та одного разу в другому кварталі такого року, крім випадків коли зміни пов'язані із змінами найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок.
Документальна перевірка платника податків, який був включений до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік внаслідок внесення змін у такому році (інших ніж зміни найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок), може бути розпочата не раніше 1 липня поточного року в разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у першому кварталі такого року і не раніше 1 жовтня поточного року в разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у другому кварталі такого року.
Оновлений план-графік оприлюднюється на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 30 числа останнього місяця кварталу (у випадках змін найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок - до 30 числа місяця, що передує місяцю, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки).
Платники податків - юридичні особи, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, та у яких сума сплаченого до бюджету податку на додану вартість становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, а також самозайняті особи, сума сплачених податків яких становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки. Зазначена норма не поширюється на таких платників податків у разі порушення ними статей 45, 49, 50, 51, 57 цього Кодексу.
Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано (вручено) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Верховною Радою України прийнято Закон України від 9 листопада 2023 року №3453-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок», яким внесено зміни до Податкового кодексу України, зокрема до порядку формування та коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків.
Відповідно до вимог підпункту 69.35-2 пункту 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу з 1 грудня 2023 року по 31 грудня 2024 року включно до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2023 та 2024 роки можуть бути включені виключно:
1) платники податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері виробництва та/ або реалізації підакцизної продукції;
2) платники податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);
3) платники податків, які надають/надавали фінансові, платіжні послуги;
4) нерезиденти, які здійснюють/здійснювали в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва та/або відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва нерезидента, які відповідають хоча б одному з таких критеріїв: рівень зростання податку на прибуток на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень зростання доходів платника податків; декларування нарахованої заробітної плати за відсутності декларування об'єкта оподаткування податком на прибуток або декларування доходу, звільненого від оподаткування відповідно до міжнародного договору України;
5) інші платники податків, які на основі показників, сформованих за підсумками 2021 календарного року, відповідають хоча б одному з таких критеріїв: рівень сплати податку на прибуток на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі. Цей критерій не поширюється на платників єдиного податку; рівень сплати податку на додану вартість на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі. Цей критерій не поширюється на платників податків, у яких операції з вивезення товарів за межі митної території України становлять 25 і більше відсотків загального обсягу постачання та одночасно рівень сплати податку на прибуток становить не менше 50 відсотків рівня сплати податку на прибуток у відповідній галузі; дебіторська заборгованість перевищує кредиторську заборгованість більше ніж у два рази.
При формуванні плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2024 рік враховуються показники позитивної динаміки: рівнів сплати податку на прибуток та податку на додану вартість по відповідній галузі за дев'ять місяців 2023 року.
Після настання граничних строків для подання річної звітності враховуються показники за 2023 рік. У разі якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, враховуються показники за попередній рік.
При цьому формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок та внесення змін до нього здійснюються без урахування вимог, передбачених пунктом 77.2 статті 77 Кодексу.
За своєю правовою природою план-графік не є рішенням суб'єкта владних повноважень, яке порушує права чи інтереси платника податків, а лише є проміжним рішенням, формування та опублікування якого є обов'язковою умовою для призначення та проведення планової документальної перевірки. Така перевірка може бути призначена наказом територіального органу ДПС за місцем податкового обліку позивача. Тобто, план-графік, є лише інформацією/попередженням для платників податків про проведення документальної перевірки, але не тягне за собою жодних правових наслідків, які впливають на права та інтереси позивача. Тільки після прийняття наказу про призначення та проведення перевірки у відповідності до норм Податкового кодексу України, у позивача виникає право на його оскарження у судовому порядку і лише тоді, судом будуть розглянуті підстави призначення такої перевірки, на які позивач посилається.
Так, відповідно до норм статті 77 та пп. 69.35-2 Кодексу ТОВ "Барнетта-Торг" включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників на 2024 рік як платника податків, що здійснює діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції.
ТОВ "Барнетта-Торг" (код згідно ЄДРПОУ 42369400) перебуває на обліку в ГУ ДПС у Житомирській області як платник податків за основним місцем обліку (обліковий стан платника - 0), основний вид діяльності: 47.30 - роздрібна торгівля пальним.
Сторонами не оспорюється, що за даними Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним встановлено, що у ТОВ "Барнетта-Торг" у періоді, що підлягав перевірці за період з 07.08.2018 по 30.09.2024 були наявні 30 ліцензій на роздрібну торгівлю та ліцензія на оптову торгівлю.
З урахуванням вищевикладеного, відповідності до вимог ПК України було включено до плану - графіка проведення документальних планових перевірок на 2024 рік (листопад місяць) ТОВ "Барнетта-Торг".
Отже, відповідачі дотримались вказаних вище вимог законодавства та правомірно включили позивача до плану-графіку документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік. Відповідач - Державна податкова служба України затверджуючи вказаний вище план-графік, також дотримався зазначених вище вимог законодавства.
Протилежні доводи позивача про застосування до спірних правовідносин п.77.2 статті 77 ПК України, зважаючи на вказану вище норму, не обґрунтовані та не враховуються судом. У відповідачів відсутній законодавчий обов'язок щодо документального підтвердження віднесення позивача до платників з високим та середнім ступенем ризику несплати до бюджету податків та зборів, що є підставою для включення підприємств до плану-графіка документальних перевірок. Тому відповідні доводи позивача не обґрунтовані.
Крім того, план-графік є лише інформацією/попередженням для платників податків про проведення документальної перевірки, але не тягне за собою жодних правових наслідків, які впливають на права та інтереси позивача, тоді як лише наказ надає контролюючому органу право на проведення документальної планової перевірки позивача та є юридично значущим, оскільки породжує для позивача певні обов'язки та наслідки.
Відтак, доводи позивача про неправомірність включення його до плану-графіку проведення документальної перевірки зважаючи на вищевикладене є безпідставними, а тому не підлягають задоволенню.
Щодо доводів позивача про неправомірність наказу щодо призначення перевірки, суд зазначає наступне.
У спірному наказі відповідач доручив провести документальну планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства посилаючись на виконання ст.20, п.75.1 ст.75, п.77.1, 77.4 ст.77, ст.82.1, враховуючи вимоги п.69.2, підп.69.35-2 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України та на виконання плану-графіку на 2024 рік.
Наказано перевірку провести з метою контролю за дотриманням вимог податкового, валютного, іншого законодавства та законодавства по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно з підп. 20.1.4 п.20.1. ст.20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Порядок проведення податкових перевірок врегульований нормами глави 8 ПК України.
Так, згідно з підп. 75.1.2. п.75.1 ст.75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Під час здійснення планових перевірок платників податків, які є фінансовими агентами, предметом перевірки також є дотримання фінансовими агентами вимог статті 39-3 цього Кодексу.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Відповідно до п.82.1 ст.82 ПК України тривалість перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, не повинна перевищувати 30 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 10 робочих днів, інших платників податків - 20 робочих днів.
Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу не більш як на 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 5 робочих днів, інших платників податків - не більш як на 10 робочих днів.
Статтею 13 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що податкові органи мають право:
1) отримувати безоплатно від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання і від осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичних осіб - підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату єдиного внеску, а також інші відомості, необхідні для виконання податковими органами функцій, передбачених цим Законом;
2) проводити перевірки на підприємствах, в установах і організаціях, у осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки.
Документальні та камеральні перевірки проводяться у порядку, встановленому Податковим кодексом України;
3) вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, а також від фізичних осіб - підприємців усунення виявлених порушень законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску;
4) вилучати в установленому законодавством порядку у підприємств, установ і організацій, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичних осіб - підприємців копії документів, що підтверджують заниження розміру заробітної плати (доходу) та інших виплат, на які нараховується єдиний внесок;
5) ініціювати застосування до платників єдиного внеску судових процедур банкрутства;
6) застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом;
7) стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску;
8) порушувати в установленому законом порядку питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску;
9) у разі виявлення фактів порушення порядку нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску звертатися в установленому законом порядку до відповідних правоохоронних органів;
10) здійснювати інші функції, передбачені законодавством.
У спірному наказі підставою для проведення документальної планової виїзної перевірки відповідач визначив вказані вище норми ПК України, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік. Вказані вище норми законодавства не встановлюють обов'язку включення контролюючими органами до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2023-2024 роки виключно платників податків, які на дату його видачі провадять діяльність у сфері реалізації підакцизної продукції. Натомість підп. 69.35-2 п.69 підрозділу 10 розділу XX ПК України установлено, що з 1 грудня 2023 року по 31 грудня 2024 року включно до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2023 та 2024 роки можуть бути включені виключно платники податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції. Тому доводи позивача про те, що він на момент винесення спірного наказу не проводив діяльності у сфері реалізації підакцизної продукції та не мав бути включений відповідачами до вказаного вище плану-графіку, не обґрунтовані та не враховані судом.
За вказаними обставинами суд дійшов висновку, що спірний наказ відповідає вимогам ч.2ст.2 КАС України та є таким, що прийнятий з підстав, визначених Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Висновки Верховного Суду у постановах на які посилався позивач у позові та відповіді на відзив не підлягають врахуванню до спірних правовідносин, оскільки прийняті за іншого нормативно-правового регулювання.
Підсумовуючи вказане, надаючи правову оцінку аргументам сторін, суд дійшов висновку, що включення Товариства до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік та винесення оскаржуваного наказу здійснено контролюючим органом з дотриманням законодавчо встановленого порядку, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмови.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно із частиною першою статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Зважаючи на висновок суду про відмову в задоволенні позову в повному обсязі, а також ураховуючи положення ст.139 КАС України, судові витрати понесені позивачем стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст.73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Барнетта-Торг" (вул.Східна, 82, м.Житомир, 10029; код ЄДРПОУ 42369400) до Головного управління ДПС у Житомирській області (вул.Юрка Тютюнника, 7, м.Житомир, 10003; код ЄДРПОУ ВП 44096781), Державної податкової служби України (пл.Львівська, 8, м.Київ, 04053; код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.Е.Черняхович
11.09.25