11 вересня 2025 року м. Житомир справа № 240/24963/24
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу з питань ветеранської політики Звягельської районної військової адміністрації Житомирської області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом до Відділу з питань ветеранської політики Звягельської районної військової адміністрації Житомирської області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії. Підставою для звернення ОСОБА_1 з даним позовом до суду стала відмова у встановленні їй статусу члена сім'ї загиблого Захисника України - ОСОБА_2 .
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що 15.08.2024 звернулась до Відділу з питань Ветеранської політики Звягельської районної військової адміністрації Житомирської області 13 заявою щодо надання їй статусу сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України. результатами розгляду вищезазначеного звернення, 12.09.2024 - Відповідач відмовив Позивачу у наданні статусу члена сім'ї загиблого Захисника або Захисниці України з огляду на те, що у відповідності до роз'яснення Міністерства у справах ветеранів України вона не являється подружжям із загиблим, а відтак не має права на статус члена сім'ї загиблого Захисника чи Захисниці України. Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернулася до суду за захистом порушеного права.
Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Відділу з питань ветеранської політики Звягельської районної військової адміністрації Житомирської області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії. Справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
До суду надійшов відзив Відділу з питань ветеранської політики Звягельської районної військової адміністрації Житомирської області. В обґрунтування своєї правової позиції Відповідач зазначає, що посвідчення видаються батькам, дружині (чоловіку) у разі, коли вона (він) не взяла (не взяв) інший шлюб... Крім того, посилається на статтю 21 Сімейного кодексу України, відповідно до якої шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований в органі державної реєстрації актів цивільного стану та проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя. Відтак, Відповідач вважає, що законодавчо не встановлено, що особи, які спільно проживали сім'єю в незареєстрованому шлюбі мають права, які надаються законному подружжю. Враховуючи викладене, відповідач вважає, що позовна заява є необґрунтованою, вимоги, викладені в ній, не відповідають чинному законодавству, а тому просить суд відмовити у задоволенні позову.
(померли) чи пропали безвісти під час час проходження військової служби, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.1993 № 379 визначено, що посвідчення видаються батькам, дружині (чоловіку) у разі, коли вона (він) не взяла (не взяв) інший шлюб... Крім того, посилається на статтю 21 Сімейного кодексу України, відповідно до якої шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований в органі державної реєстрації актів цивільного стану та проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя. Відтак, Відповідач вважає, що законодавчо не встановлено, що особи, які спільно проживали сім'єю в незареєстрованому шлюбі мають права які надаються законному подружжю. Враховуючи викладене, відповідач вважає, що позовна заява є необґрунтованою, вимоги, викладені в ній, не відповідають чинному законодавству, а тому просить суд відмовити у задоволенні позову.Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.
Судом безспірно встановлено, що 15.08.2024 звернулась до Відділу з питань Ветеранської політики Звягельської районної військової адміністрації Житомирської області 13 заявою щодо надання їй статусу сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України. За результатами розгляду вищезазначеного звернення, 12.09.2024 Відповідач відмовив Позивачу у наданні статусу члена сім'ї загиблого Захисника або Захисниці України з огляду на те, що у відповідності до роз'яснення Міністерства у справах ветеранів України вона не перебувала з ОСОБА_2 у зареєстрованому шлюбі, відтак - не являється подружжям із загиблим, а тому не має права на статус члена сім'ї загиблого Захисника чи Захисниці України.
Суд не погоджується з такою правовою позицією Відповідача, враховуючи наступне.
З матеріалів даної адміністративної справи вбачається, що 19.11.2020 ОСОБА_2 був прийнятий на військову службу на підставі контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, укладеним між Міністерством оборони України в особі ТВО командира НОМЕР_1 окремої механізованої бригади підполковника ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , терміном три роки.
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 по стройовій частині від 19.11.2020 № 294 передбачено, що старшого сержанта запасу ОСОБА_2 , який прибув із ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі наказу командира НОМЕР_1 окремої механізованої бригади від 19 листопада 2020 року № 208-рс, який уклав контракт про проходження військової служби на посадах осіб рядового та сержантського складу терміном на три роки, прийнято в добровільному порядку на військову службу за контрактом та призначено на посаду заступника командира бойової машини-навідника-оператора 2-го механізованого відділення 3-го механізованого взводу 1-ї механізованої роти НОМЕР_3 механізованого батальйону, ВОС1121100А.
24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введений воєнний стан 3 24.02.2022, який неодноразово продовжувався та триває до теперішнього часу. Таким чином, станом на момент повномасштабного вторгнення збройних сил російської федерації на територію України, ОСОБА_2 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони.
Відповідно до листа військової частини НОМЕР_2 , старший сержант ОСОБА_2 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф в Донецькій та Луганських областях, забезпеченні їх здійснення у період з 13.07.2021 по 12.09.2021, 3 27.09.2021 по 23.04.2022.
Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть №1371 від 24.04.2022 Комунального закладу «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи «Дніпропетровської обласної ради», ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер через вибухову травму розтрощення голови, ушкодження внаслідок забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України.
З витягу з наказу командира НОМЕР_4 окремої механізованої бригади (по особливому складу) №58-РС від 03 червня 2022 року вбачається, що відповідно до пункту 7, 34, 230 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України виключено зі списків особового складу Збройних Сил України у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 , заступника командира бойової машини-навідника-оператора механізованого відділення механізованого взводу механізованої роти механізованого батальйону. Загинув 23 квітня 2022 року внаслідок розтрощення голови. Вибухова травма. Смерть пов'язана з виконанням обов'язків військової служби.
У контексті оцінки спірних правовідносин суд з'ясовує наявність правового статусу ОСОБА_1 як члена сім'ї загиблого, оскільки це є необхідною умовою для виникнення у позивача права на одержання одноразової грошової допомоги у розумінні ст. 16-1 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII, і саме це стало підставою для відмови Відділом з питань ветеранської політики Звягельської районної військової адміністрації Житомирської області у встановленні ОСОБА_1 статусу члена сім'ї загиблого Захисника України - ОСОБА_2 .
З матеріалів справи вбачається, що факт спільного постійного проживання Позивача із ОСОБА_2 однією сім'єю без реєстрації шлюбу як дружини та чоловіка понад п'ять років встановлено рішенням Ємільчинського районного суду Житомирської області від 11.03.2024 по справі № 277/1280/23.
Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон №3551-XІІ) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Статтею 16-1 Закону, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, особи, визначено коло осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Частиною 1 статті 16-1 Закону встановлено, що... право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті.
Відповідно до пункту 5 частини 4 статті 16-1 Закону, до членів сімей загиблих (померлих) осіб, належать: жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили.
Як зазначено вище, факт спільного постійного проживання Позивача із ОСОБА_2 однією сім'єю без реєстрації шлюбу як дружини та чоловіка понад п'ять років встановлено рішенням Ємільчинського районного суду Житомирської області від 11.03.2024 по справі № 277/1280/23.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Позивачем належним чином доведено факт існування між нею та загиблим ОСОБА_2 взаємних прав та обов'язків, що притаманні подружжю, а також фактичне їх спільне проживання однією сім'єю у тривалих та стійких взаємовідносинах підтверджено рішенням Ємільчинського районного суду Житомирської області від 11.03.2024 по справі № 277/1280/23, відтак, Позивач має право на набуття статусу члена сім'ї загиблого ОСОБА_2 , a відмова Відповідача у присвоєнні Позивачу зазначеного статусу, оформлена листом № 171/01 від 12.09.2024, являється протиправною.
Частинами 1, 2 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною першої статті 72 та частини першої статті 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до статті 9 КАС України, розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Оскільки Позивач підтвердив правомірність заявлених позовних вимог, відтак, суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.
Сплачений Позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню відповідно до статті 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) до Відділу з питань ветеранської політики Звягельської районної військової адміністрації Житомирської області (вул. Євгена Коновальця, 10, м. Звягель, Житомирська область, 11708; код ЄДРПОУ 04053654) про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Відділу з питань ветеранської політики Звягельської районної військової адміністрації Житомирської області у присвоєнні ОСОБА_1 статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України.
Зобов'язати Відділ з питань ветеранської політики Звягельської районної військової адміністрації Житомирської області встановити ОСОБА_1 статус члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.Е.Черняхович
11.09.25