10 вересня 2025 року м. Житомир справа № 240/24440/24
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шуляк Л.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №262240027663 від 04.11.2024 року про відмову у перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 , відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 із зарахуванням до страхового стажу всіх періодів трудової діяльності та заробітків.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що звернулась у жовтні 2024 року із заявою про перерахунок пенсії, проте їй було відмовлено органом Пенсійного фонду з огляду на недоцільність такого перерахунку. Вважає таку відмову протиправною, оскільки вважає, що розмір пенсії має бути визначений з врахуванням всіх періодів її трудової діяльності, а також заробітних плат для обчислення пенсії.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив. Вказав, що в результаті розгляду заяви позивача із врахуванням нових довідок було розраховано розмір пенсії, але в зв'язку з тим, що при перерахунку сума пенсії позивача зменшилася, винесено
рішення про відмову у зв'язку з недоцільністю.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який наразі триває. Враховуючи викладене, суд розглядає справу за наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.
Відповідно до наказів Житомирського окружного адміністративного суду головуючий суддя Шуляк Л.А. перебувала у щорічній відпустці в періоди з 01.01.2025 по 03.01.2025 та з 09.01.2025 по 10.01.2025, з 03.02.2025 по 07.02.2025, з 20.03.2025 по 21.03.2025, з 02.06.2025 по 18.06.2025, з 15.08.2025 по 05.09.025 включно та на навчанні в період з 10.02.2025 по 14.02.2025 включно.
Дану справу розглянуто у порядку ст.263 КАС України із складанням судового рішення відповідно до ч.4 ст.243 та ч.5 ст.250 КАС України.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач 28.10.2024 року звернулась через веб-портал Пенсійного фонду України до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою№23631 про перерахунок пенсії - зміна надбавки.
Заява опрацьовувалась за принципом єдиної черги завдань та єдиної черги спеціалістів за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, за результатами розгляду якої прийнято рішення № 262240027663 від 04.11.2024 року про відмову у перерахунку пенсії за віком.
Не погоджуючись із таким рішення, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено обов'язок органів держаної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно п.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Статтею 44 Закону №1058-IV передбачено порядок звернення для призначення (перерахунку) пенсії.
Зокрема, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Відповідно до п.4 розділу XV Закону №1058-IV у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Постановою правління Пенсійного Фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).
Згідно п.п.3 п.2.1 Порядку № 22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до п.2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Як видно із матеріалів справи, у заяві №23631 від 28.10.2024 ОСОБА_1 , просила провести перерахунок пенсії з урахуванням періоду 60 місяців заробітної плати до 01.07.2000, відповідно до статті 40 Закону №1058-IV.
При цьому, відповідачем було встановлено, що пенсію заявниці обчислено із заробітної плати з 01.07.2000 по 30.06.2024 згідно даних, що містяться у системі персоніфікованого обліку.
Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складає 1,08186, а середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить 14669,38 грн.
Розмір пенсії станом на 01.11.2024 становить, 6481,13 грн.
При врахуванні заробітної плати на підставі довідок №№ 108-7044; 108-9914 та враховуючи розбіжності в акті перевірки зазначених довідок, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становитиме 1,04290, а середньомісячний заробіток - 14141, 11 грн.
Розмір пенсії відповідно становитиме 6257,94 грн., що є меншим, ніж розмір пенсії обчислений на підставі документів, що містяться в матеріалах пенсійної справи.
З наведеного видно, що орган Пенсійного фонду врахував заробітну плату позивача на підставі довідок №№ 108-7044; 108-9914, провів новий розрахунок пенсії, проте розмір пенсії в результаті такого перерахунку став меншим, а тому й було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії на підставі заяви від 28.10.2024.
Слід зазначити, що відповідно до акту перевірки №2600-1003-1/5210 від 07.08.2024, достовірності документів поданих для оформлення пенсії, а саме архівних довідок про заробітну плату від 06.06.2024 №№108-7044, 108-7043, за період роботи з липня 1981 по липень 1997, встановлено розбіжності та видано на заміну довідки №108-7043 довідку №108/-9014 від 09.08.2024. При цьому розбіжності встановлені у бік збільшення, тобто твердження позивача про те, що розбіжність була підставою відмови у перерахунку не відповідає дійсності.
Отже, рішення про відмову у перерахунку пенсії було прийнято у зв'язку із недоцільністю такого перерахунку, а не у зв'язку із виявленими у довідці розбіжностями.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №262240027663 від 04.11.2024 року про відмову у перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 прийнято із дотриманням вимог Закону №1058-IV, а тому відсутні підстави для його скасування.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем доведено правомірність свого рішення, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Враховуючи положення ст.139 КАС України, відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.А.Шуляк
Повний текст складено: 10 вересня 2025 р.
10.09.25