12 вересня 2025 року ЛуцькСправа № 140/2277/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКОВІСТ» до Хмельницької митниці про визнання протиправними та скасування рішень,
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКОВІСТ» звернулося з позовом до Хмельницької митниці про визнання протиправними та скасування рішень про коригування митної вартості товарів від 07.10.2024 №UA400030/20204/000048/2; від 07.10.2024 №UA400030/20204/000049/2; від 08.10.2024 №UA400030/20204/000053/2; від 11.10.2024 №UA400030/20204/000055/2; від 11.10.2024 №UA400030/20204/000054/2.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з метою митного оформлення в режимі імпорту товару (натуральний кукурудзяний крохмаль) позивач подав до митного посту “Славута» митні декларації, в яких митну вартість товару визначено за основним методом - за ціною договору (контракту). Однак відповідач відмовив у митному оформленні товару за заявленою вартістю і прийняв рішення про коригування митної вартості товарів. При цьому митний орган дійшов висновку, що вартість товару, що ввозиться на митну територію України, не може бути визнана за вибраним декларантом методом з тих підстав, що подані документи не містять усіх даних для підтвердження митної вартості та містять розбіжності.
Позивач не погоджується із такими рішеннями та зазначив, що висновки відповідача є надуманими й не давали підстав для витребування додаткових документів. Так відсутні підстави ставити під сумнів визначену декларантом митну вартість товару, яка підтверджується поданими відповідно до частини другої статті 53 Митного кодексу України (далі - МК України) документами та яка не є нижчою за вартість ввезених на митну територію України схожих товарів: ціна товару (345,00 Євро за 1 т) зафіксована в специфікації до зовнішньоекономічного контракту; повна вартість товару оплачена товариством. Компанія-продавець Omnia Europe S.A. своїми листами підтвердила про те, що ТОВ “ЕКОВІСТ» є її ексклюзивним дистриб'ютором в Україні, про що обумовлено й у додатковій угоді до зовнішньоекономічного контракту.
Неаргументованим, на думку позивача, є висновок митного органу у повідомленні декларанту та спірному рішення про не підтвердження транспортних витрат, які враховані декларантом при розрахунку митної вартості на підставі довідок про транспортно-експедиційні витрати, виданої виконавцем за договором про організацію перевезень автомобільним транспортом, який зобов'язувався за заявками позивача організувати перевезення вантажів автомобільним транспортом.
На переконання позивача, спірні рішення є необґрунтованими та не відповідають вимогам пунктів 2, 4 частини другої статті 55, статті 64 МК України для коригування митної вартості за резервним методом.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 12.03.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відзиві на позовну заяву відповідач пред'явлені позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити, мотивуючи тим, що при проведенні відповідно до положень статті 54 МК України митного контролю правильності визначення декларантом митної вартості товару за митними деклараціями, поданими з метою імпорту товару, що ввозився на адресу ТОВ “ЕКОВІСТ», було встановлено неточності та розбіжності у поданих документах, а також виявлено, що заявлена митна вартість товарів є нижчою за вартість ввезених на митну територію України схожих товарів, в тому числі тих, виробником яких є компанія Omnia Europe S.A. Попередні митні оформлення ТОВ “ЕКОВІСТ» схожого товару здійснювались із застосуванням резервного методу. З цих підстав декларанту направлена письмова вимога щодо надання додаткових документів, що підтверджують заявлену митну вартість товару. За результатом опрацювання додатково поданих документів та проведених письмових консультацій щодо вибору методу визначення митної вартості товару, у зв'язку із неможливістю застосування наступних методів визначення митної вартості (у митного органу та декларанта відсутня інформації про ідентичні та подібні (аналогічні) товари та відсутня вартісна основа для розрахунку) митну вартість визначено за резервним методом відповідно до статті 64 МК України на підставі цінової інформації Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби (далі - ЄАІС Держмитслужби).
Відповідач вважає, що рішення про коригування митної вартості товару від 07.10.2024 №UA400030/20204/000048/2; від 07.10.2024 №UA400030/20204/000049/2; від 08.10.2024 №UA400030/20204/000053/2; від 11.10.2024 №UA400030/20204/000055/2; від 11.10.2024 №UA400030/20204/000054/2 відповідають вимогам митного законодавства, а тому є законними.
У відповіді на відзив позивач не погодився з відзивом на позовну заяву з підстав, викладених у позовній заяві. Додатково наголосив, що подані для митного оформлення імпортованого товару документи чітко ідентифікували оцінюваний товар та містили об'єктивні і достовірні дані, що піддавалися обчисленню, підтверджували ціну товару, яка підлягала сплаті підприємством на користь продавця, а також транспортні витрати. Формально нижчий рівень митної вартості імпортованого товару від рівня митної вартості іншого митного оформлення не може розцінюватись як заниження декларантом митної вартості та не є перешкодою для застосування першого методу визначення митної вартості товару і не може бути достатньою та самостійною підставою для відмови у здійсненні митного оформлення товару за першим методом визначення його митної вартості.
Відповідач у запереченні на відповідь на відзив не погодився з останньою з підстав, викладених у відзиві.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.
14 серпня 2023 року між ТОВ “ЕКОВІСТ» (покупець) та фірмою Omnia Europe S.A. (продавець) було укладено контракт №11/08/2023 KROH, за умовами якого продавець приймає на себе зобов'язання поставити і передати у власність покупця, а покупець - прийняти і оплатити, на умовах цього контракту кукурудзяний крохмаль (OmniBond 100, OmniBond 150, OmniCat 135A) (код товару УКТ ЗЕД 1108), іменований надалі товар. Валюта контракту - євро. Ціна товару за цим контрактом встановлюється в євро і вказується в специфікаціях до цього контракту. Товар поставляється продавцем покупцеві на узгоджених умовах, зазначених в специфікаціях, що додаються до цього контракту. Умови оплати - 100% передплата. За домовленістю сторін умови оплати товару можуть бути змінені, що сторони фіксують в додатках/специфікаціях. Оплата здійснюється в євро шляхом банківського переказу грошових коштів з рахунку покупця на рахунок продавця, зазначений у даному контракті.
Додатковою угодою №1 від 31.08.2023 до контракту №11/08/2023 KROH від 14.08.2023 сторони внесли зміни до контракту, змінивши платіжні реквізити постачальника.
Додатковою угодою №2 від 06.12.2023 до контракту №11/08/2023 KROH від 14.08.2023 сторони доповнили розділ 1 контракту пунктом 1.3, за умовами якого покупець на підставі Декларації ексклюзивного дистриб'ютора від 15.08.2023 є офіційним ексклюзивним дистриб'ютором Omnia Europe S.A. (Румунія) в Україні з усіма правами та обов'язками, що випливають із цього.
Додатковою угодою №3 від 06.12.2023 до контракту №11/08/2023 KROH від 14.08.2023 сторони внесли зміни в пункт 2.2. та пункт 2.3. розділу 2 виклавши в наступні редакції, за умовами яких кількість товару, що поставляється за даним контрактом становить 20 000 т та орієнтовна вартість контракту становить 7 300 000 Євро.
26.08.2024 сторони підписали специфікацію №24 до Контракту на поставку кукурудзяного крохмалю / Com starch OmniBond 150 в кількості 640 т, за ціною 345 Євро за 1 т на загальну суму 220 800,00 Євро, кукурудзяного крохмалю/ Corn starch Ecovist 100 в кількості 66 т, за ціною 345 Євро за 1 т на загальну суму 22 700 Євро та модифікованого катіонового крохмалю / (modified cationic corn starch) OmnsCat 145A, в кількості 66 т., за ціною 755 Євро за 1 т на загальну суму 49 830,00 Євро, а всього 49 830,00 Євро. Пунктом 2 згаданої специфікації сторони погодили умови оплати: 100% передоплата Товару. Згідно п. 4 специфікації поставка Товару здійснюється частково (товарними партіями), автомобільним транспортом, на умовах FCA - Меджидія, Румунія згідно з умовами ІНКОТЕРМС-2020.
27.09.2024 сторони підписали специфікацію №25 до Контракту на поставку кукурудзяного крохмалю / Com starch OmniBond 150 в кількості 600 т, за ціною 350 Євро за 1 т на загальну суму 210 000,00 Євро, кукурудзяного крохмалю/ Corn starch Ecovist 100 в кількості 66 т, за ціною 350 Євро за 1 т на загальну суму 23 100 Євро та модифікованого катіонового крохмалю / (modified cationic corn starch) OmnsCat 145A, в кількості 66 т., за ціною 760 Євро за 1 т на загальну суму 50 160,00 Євро, а всього 283 260,00 Євро. Пунктом 2 згаданої специфікації сторони погодили умови оплати: 100% передоплата Товару. Згідно п. 4 специфікації поставка Товару здійснюється частково (товарними партіями), автомобільним транспортом, на умовах FCA - Меджидія, Румунія згідно з умовами ІНКОТЕРМС-2020.
На виконання умов Контракту та специфікацій №24 від 26.08.2024 та №25 від 27.09.2024 до Контракту позивач по справі здійснив оплату на суму 69 740,00 Євро та 38 500,00 Євро відповідно.
В подальшому, 07.10.2024 декларантом ТОВ «ЕКОВІСТ» для митного оформлення товару, ввезеного на підставі зазначеного Контракту та специфікації №24 від 26.08.2024 до Контракту було подано Хмельницькій митниці митну декларацію типу №24UA400030004958U2 та пакет документів для митного оформлення ввезеного на територію України товару, а саме: Натуральний кукурудзяний крохмаль OMNIBOND-150, у вигляді дрібного порошку білого кольору, чистий, без стороннього запаху, не містить у своєму складі генетично модифікованих організмів, не для харчової промисловості, використовується як клей у картонно - паперовій промисловості. Розфасовано у мішки біг-беги по 1000 кг., не в первинній упаковці. Вага нетто 22000 кг.», код згідно УКТЗЕД - 1108120000, що ввозився на адресу ТОВ «ЕКОВІСТ». Митну вартість всього товару визначено в розмірі 7590,00 Євро.
До митної декларації додано: пакувальний лист від 03.10.2024; рахунок-фактура (iнвойс) №OI-009468 від 03.10.2024; автотранспортна накладна №871597 від 03.10.2024; сертифікат з перевезення (походження) товару №Y0038341 від 03.10.2024; банківський платіжний документ, що стосується товару №P2409259827257 01.10.2024; калькуляція транспортних витрат №1/10/24 від 03.10.2024; документ, що підтверджує вартість перевезення товару №1/10/24 від 03.10.2024; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №1 від 31.08.2023; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №2 від 06.12.2023; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №3 від 06.12.2023; специфікація №24 від 26.08.2024; контракт №11/08/2023 KROH від 14.08.2023; договір про надання послуг митного брокера №799-Б від 04.09.2023; договір (контракт) про перевезення №18/24/ЛВ від 22.07.2024; заява-ГМО 06.09.2023; декларація ексклюзивного дистриб'ютора від 15.08.2023; лист щодо статистичної вартості від 30.10.2023; лист-опис від 06.09.2023; сертифікат аналізу від 03.10.2024; копія митної декларації країни відправлення №24ROCT1970S15438B0 від 03.10.2024; митна декларація, за якою було відмовлено у випуску товарів №24UA400030004958U2 від 07.10.2024.
За результатами розгляду поданої декларантом митної декларації №24UA400030004958U2 від 07.10.2024 та доданих до неї документів, Відповідач прийняв рішення про коригування митної вартості товарів від 07.10.2024 №UA400030/2024/000048/2.
У графі 33 вказаного рішення, зокрема, зазначено наступне:
1. Заявлений декларантом рівень митної вартості товару не відповідає рівню митної вартості ідентичних товарів того ж виробника, тієї ж торгової марки, митне оформлення яких здійснено раніше;
2. вартість товару відповідно до декларації МRN країни відправлення вища від вартості, заявленої до митного оформлення;
3. сума, зазначена в платіжній інструкції, не відповідає сумі, вказаній в специфікації та вартості задекларованого товару;
4. відповідно до калькуляції транспортних витрат, вартість перевезення вантажу за 1 км до кордону України нижча, ніж вартість після кордону (тариф на перевезення до кордону складає 49,82 грн/км, після кордону України 59,52 грн/км). В довідці на транспортно-експедиційні витрати не зазначено відстань з місця завантаження до пункту пропуску на кордоні та відстань від пункту пропуску на кордоні до місця доставки (розвантаження). Зазначене ставить під сумнів правдивість декларування витрат на транспортування. При цьому до митного оформлення не надано належного підтвердження витрат на транспортування;
5. зазначене в рахунку-фактурі та міжнародній товарно-транспортній накладній замовлення на закупівлю (додаток) не подано до митного оформлення, а також у поданому рахунку-фактурі відсутнє посилання на зовнішньоекономічний контракт;
6. згідно додаткової угоди від 06.12.2023 №2 року до Контракту від 14.08.2023 №11/08/2023 КРОН додано пункт 1.3 «покупець на підставі Декларації ексклюзивного дистриб'ютора від 15.08.2023 року є офіційним ексклюзивним дистриб'ютором Отпіа Еигоре 8.А. (Румунія) в Україні з усіма правами та обов'язками, що випливають з цього». Однак, до митного оформлення надано специфікацію від 26.08.2024 №24, в якій зазначено ціну 345євроза тонну, яка діє для ексклюзивного дистриб'ютора, але дистриб'юторство ТОВ «Ековіст» не підтверджено документально відповідно до законодавства. Крім того згідно даного доповнення покупець зобов'язаний купувати щомісячно певну кількість товару. При цьому, інформації щодо поставок за даним контрактом не надано;
7. подані до митного оформлення документи не містять усіх визначних ч. 10 ст. 58 МК України, числових значень складових митної вартості, зокрема належним чином підтверджених витрат на транспортування товарів.
Крім того, 07.10.2024 декларантом ТОВ «ЕКОВІСТ» для митного оформлення товару, ввезеного на підставі зазначеного Контракту та специфікації №24 від 26.08.2024 до Контракту було подано Хмельницької митниці митну декларацію типу №24UA400030004965U0 та пакет документів для митного оформлення ввезеного на територію України товару, а саме: «Натуральний кукурудзяний крохмаль OMNIBOND-150, у вигляді дрібного порошку білого кольору, чистий, без стороннього запаху, не містить у своєму складі генетично модифікованих організмів, не для харчової промисловості, використовується як клей у картонно - паперовій промисловості. Розфасовано у паперові мішки по 25 кг. Вага нетто 21000 кг.». Митну вартість всього Товару визначено в розмірі 7590,00 Євро.
До митної декларації додано: пакувальний лист від 04.10.2024; рахунок-фактура (iнвойс) №OI-009495 від 04.10.2024; автотранспортна накладна №043910 від 04.10.2024; сертифікат з перевезення (походження) товару № 0038288 від 04.10.2024; банківський платіжний документ, що стосується товару №P2409259827257 01.10.2024; калькуляція транспортних витрат №1 від 04.10.2024; документ, що підтверджує вартість перевезення товару від 04.10.2024; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №1 від 31.08.2023; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №2 від 06.12.2023; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №3 від 06.12.2023; специфікація №24 від 26.08.2024; контракт №11/08/2023 KROH від 14.08.2023; договір про надання послуг митного брокера №799-Б від 04.09.2023; договір (контракт) про перевезення №4/23/ЛВ від 03.10.2024; заява-ГМО 06.09.2023; декларація ексклюзивного дистриб'ютора від 15.08.2023; лист щодо статистичної вартості від 30.10.2023; лист-опис від 06.09.2023; сертифікат аналізу від 04.10.2024; копія митної декларації країни відправлення № 24ROCT1970А15523В0 від 04.10.2024; митна декларація, за якою було відмовлено у випуску товарів № 24UA400030004965U0 від 07.10.2024.
За результатами розгляду поданої декларантом митної декларації № 24UA400030004965U0 від 07.10.2024 та доданих до неї документів, відповідач прийняв рішення про коригування митної вартості товарів від 07.10.2024 №UA101090/2024/000049/2.
У графі 33 вказаного Рішення, зокрема, зазначено наступне:
1. Заявлений декларантом рівень митної вартості товару не відповідає рівню митної вартості ідентичних товарів того ж виробника, тієї ж торгової марки, митне оформлення яких здійснено раніше;
2. вартість товару відповідно до декларації МRN країни відправлення вища від вартості, заявленої до митного оформлення;
3. сума, зазначена в платіжній інструкції, не відповідає сумі, вказаній в специфікації та вартості задекларованого товару;
4. відповідно до калькуляції транспортних витрат, вартість перевезення вантажу за 1 км до кордону України нижча, ніж вартість після кордону (тариф на перевезення до кордону складає 49,82 грн/км, після кордону України 53.57 грн/км). В довідці на транспортно-експедиційні витрати не зазначено відстань з місця завантаження до пункту пропуску на кордоні та відстань від пункту пропуску на кордоні до місця доставки (розвантаження). Зазначене ставить під сумнів правдивість декларування витрат на транспортування. При цьому до митного оформлення не надано належного підтвердження витрат на транспортування;
5. зазначене в рахунку-фактурі та міжнародній товарно-транспортній накладній замовлення на закупівлю (додаток) не подано до митного оформлення, а також у поданому рахунку-фактурі відсутнє посилання на зовнішньоекономічний контракт;
6. згідно додаткової угоди від 06.12.2023 №2 року до Контракту від 14.08.2023 №11/08/2023 КРОН додано пункт 1.3 «покупець на підставі Декларації ексклюзивного дистриб'ютора від 15.08.2023 року є офіційним ексклюзивним дистриб'ютором Отпіа Еигоре 8.А. (Румунія) в Україні з усіма правами та обов'язками, що випливають з цього». Однак, до митного оформлення надано специфікацію від 26.08.2024 №24, в якій зазначено ціну 345євроза тонну, яка діє для ексклюзивного дистриб'ютора, але дистриб'юторство ТОВ «Ековіст» не підтверджено документально відповідно до законодавства. Крім того згідно даного доповнення покупець зобов'язаний купувати щомісячно певну кількість товару. При цьому, інформації щодо поставок за даним контрактом не надано;
7. подані до митного оформлення документи не містять усіх визначних ч. 10 ст. 58 МК України, числових значень складових митної вартості, зокрема належним чином підтверджених витрат на транспортування товарів.
Також, 08.10.2024 декларантом ТОВ “ЕКОВІСТ» для митного оформлення товару, ввезеного на підставі зазначеного Контракту та специфікації №24 від 26.08.2024 до Контракту було подано Хмельницької митниці митну декларацію типу № 24UA400030005004U1 та пакет документів для митного оформлення ввезеного на територію України товару, а саме: «Натуральний кукурудзяний крохмаль OMNIBOND-150, у вигляді дрібного порошку білого кольору, чистий, без стороннього запаху, не містить у своєму складі генетично модифікованих організмів, не для харчової промисловості, використовується як клей у картонно - паперовій промисловості. Розфасовано у мішки біг-бег по 1000 кг. Вага нетто 22000 кг.», код згідно УКТЗЕД - 1108120000, що ввозився на адресу ТОВ «ЕКОВІСТ». Митну вартість всього Товару визначено в розмірі 7590,00 Євро.
До митної декларації додано: пакувальний лист від 05.10.2024; рахунок-фактура (iнвойс) №OI-009515 від 05.10.2024; автотранспортна накладна №742904 від 04.10.2024; сертифікат з перевезення (походження) товару №0038294 від 05.10.2024; банківський платіжний документ, що стосується товару №P2409259827257 01.10.2024; калькуляція транспортних витрат №628-СТ від 07.10.2024; документ, що підтверджує вартість перевезення товару №628-СТ від 07.10.2024; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №1 від 31.08.2023; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №2 від 06.12.2023; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №3 від 06.12.2023; специфікація №24 від 26.08.2024; контракт №11/08/2023 KROH від 14.08.2023; договір про надання послуг митного брокера №799-Б від 04.09.2023; договір (контракт) про перевезення №13/24/ЛВ від 22.02.2024; договір (контракт) про перевезення №BG/T1242/24 від 03.10.2024; договір (контракт) про перевезення №KM2113/24 від 01.03.2024; заява-ГМО 06.09.2023; декларація ексклюзивного дистриб'ютора від 15.08.2023; лист щодо статистичної вартості від 30.10.2023; лист-опис від 06.09.2023; сертифікат аналізу від 04.10.2024; копія митної декларації країни відправлення №24ROCT1970S15641B6 від 05.10.2024; митна декларація, за якою було відмовлено у випуску товарів №24UA400030005004U1 від 08.10.2024.
За результатами розгляду поданої декларантом митної декларації №24UA400030005004U1 від 08.10.2024 та доданих до неї документів, відповідач прийняв рішення про коригування митної вартості товарів від 08.10.2024 №UA101090/2024/000053/2.
У графі 33 вказаного Рішення, зокрема, зазначено наступне:
1. Заявлений декларантом рівень митної вартості товару не відповідає рівню митної вартості ідентичних товарів того ж виробника, тієї ж торгової марки, митне оформлення яких здійснено раніше;
2. вартість товару відповідно до декларації МRN країни відправлення вища від вартості, заявленої до митного оформлення;
3. сума, зазначена в платіжній інструкції, не відповідає сумі, вказаній в специфікації та вартості задекларованого товару;
4. відповідно до калькуляції транспортних витрат, вартість перевезення вантажу за 1 км до кордону України нижча, ніж вартість після кордону (тариф на перевезення до кордону складає 49,82 грн/км, після кордону України 62,50 грн/км). Відповідно до довідки на транспортно-експедиційні витрати відстань з місця завантаження до кордону становить 559 км., а в калькуляції транспортних витрат зазначена відстань з місця завантаження до кордону 562 км. Зазначене ставить під сумнів правдивість декларування витрат на транспортування. При цьому до митного оформлення не надано належного підтвердження витрат на транспортування;
5. зазначене в рахунку-фактурі та міжнародній товарно-транспортній накладній замовлення на закупівлю (додаток) не подано до митного оформлення, а також у поданому рахунку-фактурі відсутнє посилання на зовнішньоекономічний контракт;
6. згідно додаткової угоди від 06.12.2023 №2 року до Контракту від 14.08.2023 №11/08/2023 КРОН додано пункт 1.3 «покупець на підставі Декларації ексклюзивного дистриб'ютора від 15.08.2023 року є офіційним ексклюзивним дистриб'ютором Отпіа Еигоре 8.А. (Румунія) в Україні з усіма правами та обов'язками, що випливають з цього». Однак, до митного оформлення надано специфікацію від 26.08.2024 №24, в якій зазначено ціну 345євроза тонну, яка діє для ексклюзивного дистриб'ютора, але дистриб'юторство ТОВ «Ековіст» не підтверджено документально відповідно до законодавства. Крім того згідно даного доповнення покупець зобов'язаний купувати щомісячно певну кількість товару. При цьому, інформації щодо поставок за даним контрактом не надано;
7. подані до митного оформлення документи не містять усіх визначних ч. 10 ст. 58 МК України, числових значень складових митної вартості, зокрема належним чином підтверджених витрат на транспортування товарів.
11.10.2024 декларантом ТОВ “ЕКОВІСТ» для митного оформлення товару, ввезеного на підставі зазначеного Контракту та специфікації №24 від 26.08.2024 до Контракту було подано Хмельницької митниці митну декларацію типу №24UA400030005076U1 та пакет документів для митного оформлення ввезеного на територію України товару, а саме: «Натуральний кукурудзяний крохмаль OMNIBOND-150, у вигляді дрібного порошку білого кольору, чистий, без стороннього запаху, не містить у своєму складі генетично модифікованих організмів, не для харчової промисловості, використовується як клей у картонно - паперовій промисловості. Розфасовано у мішки біг-беги по 1000 кг. Вага нетто 21000 кг.», код згідно УКТЗЕД - 1108120000, що ввозився на адресу ТОВ «ЕКОВІСТ». Митну вартість всього Товару визначено в розмірі 7245,00 Євро.
До митної декларації додано: пакувальний лист від 08.10.2024; рахунок-фактура (iнвойс) №OI-009547 від 08.10.2024; автотранспортна накладна №444691 від 08.10.2024; сертифікат з перевезення (походження) товару №0038205 від 09.10.2024; банківський платіжний документ, що стосується товару №P2409259827257 01.10.2024; калькуляція транспортних витрат № 15/1 від 11.10.2024; документ, що підтверджує вартість перевезення товару №15 від 11.10.2024; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №1 від 31.08.2023; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №2 від 06.12.2023; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №3 від 06.12.2023; специфікація №24 від 26.08.2024; контракт №11/08/2023 KROH від 14.08.2023; договір про надання послуг митного брокера №799-Б від 04.09.2023; договір (контракт) про перевезення № 39/24/ЛВ від 25.09.2024; заява-ГМО 06.09.2023; декларація ексклюзивного дистриб'ютора від 15.08.2023; лист щодо статистичної вартості від 30.10.2023; лист-опис від 06.09.2023; сертифікат аналізу від 04.10.2024; копія митної декларації країни відправлення № 24ROCT1970F15929B9 від 09.10.2024; митна декларація, за якою було відмовлено у випуску товарів №24UA400030005076U1 від 11.10.2024.
За результатами розгляду поданої декларантом митної декларації №24UA400030005076U1 від 11.10.2024 та доданих до неї документів, відповідач прийняв рішення про коригування митної вартості товарів від 11.10.2024 №UA101090/2024/000055/2.
У графі 33 вказаного Рішення, зокрема, зазначено наступне:
1. Заявлений декларантом рівень митної вартості товару не відповідає рівню митної вартості ідентичних товарів того ж виробника, тієї ж торгової марки, митне оформлення яких здійснено раніше;
2. вартість товару відповідно до декларації МRN країни відправлення вища від вартості, заявленої до митного оформлення;
3. сума, зазначена в платіжній інструкції, не відповідає сумі, вказаній в специфікації та вартості задекларованого товару;
4. відповідно до калькуляції транспортних витрат, вартість перевезення вантажу за 1 км до кордону України нижча, ніж вартість після кордону (тариф на перевезення до кордону складає 49,82 грн/км, після кордону України 59,52 грн/км). В довідці на транспортно-експедиційні витрати не зазначено відстань з місця завантаження до пункту пропуску на кордоні та відстань від пункту пропуску на кордоні до місця доставки (розвантаження). Зазначене ставить під сумнів правдивість декларування витрат на транспортування. При цьому до митного оформлення не надано належного підтвердження витрат на транспортування;
5. зазначене в рахунку-фактурі та міжнародній товарно-транспортній накладній замовлення на закупівлю (додаток) не подано до митного оформлення, а також у поданому рахунку-фактурі відсутнє посилання на зовнішньоекономічний контракт;
6. згідно додаткової угоди від 06.12.2023 №2 року до Контракту від 14.08.2023 №11/08/2023 КРОН додано пункт 1.3 «покупець на підставі Декларації ексклюзивного дистриб'ютора від 15.08.2023 року є офіційним ексклюзивним дистриб'ютором Отпіа Еигоре 8.А. (Румунія) в Україні з усіма правами та обов'язками, що випливають з цього». Однак, до митного оформлення надано специфікацію від 26.08.2024 №24, в якій зазначено ціну 345євроза тонну, яка діє для ексклюзивного дистриб'ютора, але дистриб'юторство ТОВ «Ековіст» не підтверджено документально відповідно до законодавства. Крім того згідно даного доповнення покупець зобов'язаний купувати щомісячно певну кількість товару. При цьому, інформації щодо поставок за даним контрактом не надано;
7. подані до митного оформлення документи не містять усіх визначних ч. 10 ст. 58 МК України, числових значень складових митної вартості, зокрема належним чином підтверджених витрат на транспортування товарів.
Водночас, 11.10.2024 декларантом ТОВ «ЕКОВІСТ» для митного оформлення товару, ввезеного на підставі зазначеного Контракту та специфікації №25 від 27.09.2024 до Контракту було подано Хмельницької митниці митну декларацію типу №24UA400030005075U2 та пакет документів для митного оформлення ввезеного на територію України товару, а саме: Натуральний кукурудзяний крохмаль OMNIBOND-150, у вигляді дрібного порошку білого кольору, чистий, без стороннього запаху, не містить у своєму складі генетично модифікованих організмів, не для харчової промисловості, використовується як клей у картонно - паперовій промисловості. Розфасовано у мішки біг-бег по 1000 кг. Вага нетто 21000 кг.», код згідно УКТЗЕД - 1108120000, що ввозився на адресу ТОВ «ЕКОВІСТ». Митну вартість всього Товару визначено в розмірі 7350,00 Євро.
До митної декларації додано: пакувальний лист від 09.10.2024; рахунок-фактура (iнвойс) №OI-009559 від 09.10.2024; автотранспортна накладна №196429 від 09.10.2024; сертифікат з перевезення (походження) товару №0038210 від 09.10.2024; банківський платіжний документ, що стосується товару №P2410029827218 02.10.2024; калькуляція транспортних витрат №638-СТ від 11.10.2024; документ, що підтверджує вартість перевезення товару №638-СТ від 11.10.2024; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №1 від 31.08.2023; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №2 від 06.12.2023; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №3 від 06.12.2023; специфікація №25 від 27.09.2024; контракт №11/08/2023 KROH від 14.08.2023; договір про надання послуг митного брокера №799-Б від 04.09.2023; договір (контракт) про перевезення №13/24/ЛВ від 22.02.2024; договір (контракт) про перевезення №BG/T1249/24 від 08.10.2024; договір (контракт) про перевезення №KM2113/24 від 01.03.2024; заява-ГМО 06.09.2023; декларація ексклюзивного дистриб'ютора від 15.08.2023; лист щодо статистичної вартості від 30.10.2023; лист-опис від 06.09.2023; сертифікат аналізу від 09.10.2024; копія митної декларації країни відправлення №24ROCT1970P15969B7 від 09.10.2024; митна декларація, за якою було відмовлено у випуску товарів №24UA400030005075U2 від 11.10.2024.
За результатами розгляду поданої декларантом митної декларації №24UA101090006798U4 від 18.06.2024 року та доданих до неї документів, відповідач прийняв рішення про коригування митної вартості товарів від 11.10.2024 № UA400030/2024/000054/2.
У графі 33 вказаного Рішення, зокрема, зазначено наступне:
1. Заявлений декларантом рівень митної вартості товару не відповідає рівню митної вартості ідентичних товарів того ж виробника, тієї ж торгової марки, митне оформлення яких здійснено раніше;
2. вартість товару відповідно до декларації МRN країни відправлення вища від вартості, заявленої до митного оформлення;
3. сума, зазначена в платіжній інструкції, не відповідає сумі, вказаній в специфікації та вартості задекларованого товару;
4. відповідно до калькуляції транспортних витрат, вартість перевезення вантажу за 1 км до кордону України нижча, ніж вартість після кордону (тариф на перевезення до кордону складає 49,82 грн/км, після кордону України 59,52 грн/км). Відповідно до довідки на транспортно-експедиційні витрати відстань з місця завантаження до кордону становить 559 км., а в калькуляції транспортних витрат зазначена відстань з місця завантаження до кордону 562 км. Зазначене ставить під сумнів правдивість декларування витрат на транспортування. При цьому до митного оформлення не надано належного підтвердження витрат на транспортування
5. зазначене в рахунку-фактурі та міжнародній товарно-транспортній накладній замовлення на закупівлю (додаток) не подано до митного оформлення, а також у поданому рахунку-фактурі відсутнє посилання на зовнішньоекономічний контракт;
6. згідно додаткової угоди від 06.12.2023 №2 року до Контракту від 14.08.2023 №11/08/2023 КРОН додано пункт 1.3 «покупець на підставі Декларації ексклюзивного дистриб'ютора від 15.08.2023 року є офіційним ексклюзивним дистриб'ютором ОСОБА_1 (Румунія) в Україні з усіма правами та обов'язками, що випливають з цього». Однак, до митного оформлення надано специфікацію від 27.09.2024 №25, в якій зазначено ціну 345євроза тонну, яка діє для ексклюзивного дистриб'ютора, але дистриб'юторство ТОВ «Ековіст» не підтверджено документально відповідно до законодавства. Крім того згідно даного доповнення покупець зобов'язаний купувати щомісячно певну кількість товару. При цьому, інформації щодо поставок за даним контрактом не надано;
7. подані до митного оформлення документи не містять усіх визначних ч. 10 ст. 58 МК України, числових значень складових митної вартості, зокрема належним чином підтверджених витрат на транспортування товарів.
Позивач, не погоджуючись із прийнятими рішеннями про коригування митної вартості товарів звернувся до суду з цим позовом.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Засади державної митної справи, зокрема, процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, умови та порядок справляння митних платежів, визначаються МК України та іншими законами України.
В розумінні пунктів 23 та 24 частини 1статті 4 МК України митне оформлення виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення; митний контроль - сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.
Відповідно до статті 246 МК України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Згідно з частиною 1 статті 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Відповідно до статті 248 МК України митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення.
Відповідно до статті 49 МК України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. Відомості про митну вартість товарів використовуються, зокрема, для нарахування митних платежів.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 50 МК України відомості про митну вартість товарів використовуються для нарахування митних платежів.
Відповідно до частини першої статті 51 МК України, митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу.
Частинами першою та другою статті 52 МК України визначено, що заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою. Декларант зобов'язаний: 1) заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з митним органом; 2) подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню; 3) нести всі додаткові витрати, пов'язані з коригуванням митної вартості або наданням митному органу додаткової інформації.
Відповідно до частин першої четвертою статті 53 МК України у випадках, передбачених цим Кодексом, декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення. Документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено,- банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) ліцензія на імпорт товару, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування. У разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, які мають вплив на правильність визначення митної вартості, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини. У разі, якщо митний орган має обґрунтовані підстави вважати, що існуючий взаємозв'язок між продавцем і покупцем вплинув на заявлену декларантом митну вартість, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу, крім документів, зазначених у частинах другій та третій цієї статті, подає (за наявності) такі документи: 1) виписку з бухгалтерських та банківських документів покупця, що стосуються відчуження оцінюваних товарів, ідентичних та/або подібних (аналогічних) товарів на території України; 2) довідкову інформацію щодо вартості у країні-експортері товарів, що є ідентичними та/або подібними (аналогічними) оцінюваним товарам; 3) розрахунок ціни (калькуляцію).
Відповідно до частини 5статті 53 Митного кодексу України забороняється вимагати від декларанта або уповноваженої ним особи будь-які інші документи, відмінні від тих, що зазначені в цій статті.
Відповідно до статті 54 МК України контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.
Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу. За результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу.
Митний орган під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів зобов'язаний: 1) здійснювати контроль заявленої декларантом або уповноваженою ним особою митної вартості товарів шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості, наявності в поданих зазначеними особами документах усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари; 2) надавати декларанту або уповноваженій ним особі письмову інформацію про причини, за яких заявлена ними митна вартість не може бути визнана; 3) надавати декларанту або уповноваженій ним особі письмову інформацію щодо порядку і методу визначення митної вартості, застосованих у разі коригування митної вартості, а також щодо підстав здійснення такого коригування; 4) випускати у вільний обіг товари, що декларуються: у разі визнання митним органом заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю; у разі згоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю, визначеною митним органом; у разі незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання гарантій відповідно до розділу Х цього Кодексу в розмірі, визначеному митним органом, відповідно до частини сьомої статті 55 цього Кодексу.
Митний орган з метою здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів має право: 1) упевнюватися в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості; 2) у випадках, встановлених цим Кодексом, письмово запитувати від декларанта або уповноваженої ним особи встановлені статтею 53 цього Кодексу додаткові документи та відомості, якщо це необхідно для прийняття рішення про визнання заявленої митної вартості; 3) у випадках, встановлених цим Кодексом, здійснювати коригування заявленої митної вартості товарів; 4) проводити в порядку, визначеному статтями 345-354 цього Кодексу, перевірки правильності визначення митної вартості товарів після їх випуску; 5) звертатися до митних органів інших країн із запитами щодо надання відомостей, необхідних для підтвердження достовірності заявленої митної вартості; 6) застосовувати інші передбачені цим Кодексом форми митного контролю (частина п'ята статті 54 МК).
Відповідно до статті 57 МК України визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за основним методом (тобто за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції)) та другорядними: за ціною договору щодо ідентичних товарів; за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; на основі віднімання вартості; на основі додавання вартості (обчислена вартість); за резервним.
Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод за ціною договору (вартість операції).
Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу.
У разі неможливості визначення митної вартості товарів згідно з положеннями статей 59 і 60 МК України за основу для її визначення може братися або ціна, за якою ідентичні або подібні (аналогічні) товари були продані в Україні не пов'язаному із продавцем покупцю відповідно до статті 62 цього Кодексу, або вартість товарів, обчислена відповідно до статті 63 цього Кодексу.
При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу.
У разі якщо неможливо застосувати жоден із зазначених методів, митна вартість визначається за резервним методом відповідно до вимог, встановлених статтею 64 цього Кодексу.
Метод визначення митної вартості за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, застосовується у разі, якщо щодо продажу оцінюваних товарів або їх ціни відсутні будь-які умови або застереження, які унеможливлюють визначення вартості цих товарів.
Відповідно до частини п'ятої статті 58 МК України ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, - це загальна сума всіх платежів, які були здійснені або повинні бути здійснені покупцем оцінюваних товарів продавцю або на користь продавця через третіх осіб та/або на пов'язаних із продавцем осіб для виконання зобов'язань продавця.
Відтак, в силу приписів статті 55 МК України контролюючий орган має право здійснювати коригування митної вартості товару, заявленої декларантом, за відповідних умов, зокрема, якщо ним у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що контролюючі органи мають право здійснювати контроль правильності обчислення декларантом митної вартості, але ці повноваження здійснюються у спосіб, визначений законом, зокрема, витребування додаткових документів на підтвердження задекларованої митної вартості може мати місце тільки у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей. Такі сумніви можуть бути зумовлені неповнотою поданих документів для підтвердження заявленої митної вартості товарів, невідповідністю характеристик товарів, зазначених у поданих документах, митному огляду цих товарів, порівнянням рівня заявленої митної вартості товарів з рівнем митної вартості ідентичних або подібних товарів, митне оформлення яких уже здійснено тощо.
Наявність у відповідача обґрунтованого сумніву у правильності визначення митної вартості є обов'язковою, оскільки з цією обставиною закон пов'язує можливість витребування додаткових документів у декларанта та надає митниці право вчиняти наступні дії, спрямовані на визначення дійсної митної вартості товарів.
Разом з тим, витребувати необхідно ті документи, які дають можливість пересвідчитись у правильності чи помилковості задекларованої митної вартості, а не всі, які передбачені статтею 53 МК України. Ненадання повного переліку витребуваних документів може бути підставою для визначення митної вартості не за першим методом лише тоді, коли подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності не спростовують сумнів у достовірності наданої інформації.
Відтак, наведені приписи зобов'язують митний орган зазначити конкретні обставини, які викликали відповідні сумніви, причини неможливості їх перевірки на підставі наданих декларантом документів, а також обґрунтувати необхідність перевірки спірних відомостей та зазначити документи, надання яких може усунути сумніви у їх достовірності.
Встановивши відсутність достатніх відомостей, що підтверджують задекларовану митну вартість товарів, митниця повинна вказати, які саме складові митної вартості товарів є непідтвердженими, чому з поданих документів неможливо встановити дані складові, та які документи необхідні для підтвердження того чи іншого показника.
В свою чергу, відсутність в рішенні про коригування митної вартості товарів інформації з належним обґрунтуванням того, що документи, подані декларантом для митного оформлення товару, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, витребування митницею додаткових документів без зазначення обставин, які ці документи повинні підтвердити, свідчать про протиправність рішення щодо застосування іншого, ніж основний метод, визначення митної вартості товарів.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 29 січня 2019 року у справі №815/6827/17, а відповідно до ч.5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду.
Суд апеляційної інстанції, здійснивши перевірку рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо відповідності визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям, вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч.3 ст. 90 КАС України).
Судом встановлено, що спір між сторонами виник з приводу правильності визначення декларантом митної вартості імпортованого товару за основним методом (за ціною договору (контракту).
В ході опрацювання та виконання митних формальностей виявлено, що по даній ЕМД спрацював АСАУР 105-2 «Контроль правильності визначення митної вартості товарів» із коментарем наступного змісту: «Наявні рішення про визначення митної вартості за подібним товаром по даному підприємству. Необхідно посилити контроль правильності визначення митної вартості. Проаналізувати зазначене рішення на предмет можливості застосування при поточному оформленні зазначеного товару»; 106-2 «Витребування документів, які підтверджують митну вартість товарів» із коментарем наступного змісту: «Індикаториризиків: - неможливо повністю/частково прочитати документ, який має важливе значення для цілей митного контролю та оформлення (код документу 0730); - відомості, визначальні для митного контролю та оформлення (найменування товару, кількість, тощо) внесені до міжнародної товарно-транспортної накладної (код документу 0730) від руки; -у рахунку-фактурі (інвойсі) (код документу 0380) не вказано номер та дата договору (контракту); - наявні митні оформлення ідентичних товарів з вищим рівнем митної вартості. Пункт 2.2 Методичних рекомендацій, затверджених наказом Держмитслужби від 01.07.2021 №476».
Так, на підтвердження заявленої митної вартості за основним методом за ціною договору (контракту) позивач подав разом із митною декларацією документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості за переліком, визначеним частиною другою статті 53 МК України: (контракт) купівлі-продажу від 14.08.2023 №11/08/2023 KROH; доповнення до договору від 31.08.2023 №1; від 06.12.2023 №2; від 06.12.2023 №3; специфікації виробника товару 26.08.2024 №24 та від 27.09.2024 №25; рахунки-фактури (iнвойси) №OI-009468 від 03.10.2024, №OI-009495 від 04.10.2024, №OI-009515 від 05.10.2024, №OI-009547 від 08.10.2024 та №OI-009559 від 09.10.2024; платіжні документи №P2409259827257 від 01.10.2024 та №P2410029827218 від 02.10.2024; договора про організацію перевезень автомобільним транспортом №18/24/ЛВ від 22.07.2024, №4/23/ЛВ від 03.10.2024, №13/24/ЛВ від 22.02.2024, №39/24/ЛВ від 25.09.20241, №3/24/ЛВ від 22.02.2024; довідки про транспортно-експедиційні витрати; калькуляції.
Разом із цими документами декларантом було надано прайс-листи; лист про дистриб'ютора від 15.08.2023; пакувальні листи; сертифікати з перевезення (походження) товару форми EUR.1; сертифікати про аналізи, склад; експортні декларації країни відправлення.
Згідно доводів відповідача, подані до митного контролю та оформлення документи містили розбіжності, а також у митниці наявна інформація про більшу митну вартість ідентичних товарів, у зв'язку із чим від декларанта були витребувані додаткові документи та, оскільки декларантом не в повному обсязі подано витребувані документи для підтвердження заявленої митної вартості, тому митну вартість товару визначено відповідачем за резервним методом.
У відповідності до пункту 3 частини п'ятої статті 52 МК України декларація митної вартості подається у разі якщо покупець та продавець пов'язані між собою.
07.10.2024, 08.10.2024 та 11.10.2024 позивач, ураховуючи те, що він є пов'язаною особою з продавцем, офіційним ексклюзивним дистриб'ютором, подав до відділу митного оформлення митному посту «Славута» Хмельницької митниці, з метою імпорту товару: «натуральний кукурузник крохмаль OMN IBOND-150», що ввозився на адресу ТОВ «Ековіст», митні декларації: №24UA400030004958U2 від 07.10.2024, №24UA400030004965U0 від 07.10.2024, №24UA400030005004U1 від 08.10.2024, №24UA400030005076U1 від 11.10.2024 та №24UA400030005075U2 від 11.10.2024.
При здійсненні контролю дотримання законодавства з питань митної справи митним органом встановлено, що заявлена вартість товару є меншою ніж вартість товару раніше увезеного позивачем по укладеному зовнішньоекономічному контракту №11/08/2023 KRОН від 14.08.2023 між іноземною компанією «OMNIA EUROPE S.A», далі продавець та ТОВ «Ековіст», далі покупець.
На виконання вимог Методичних рекомендації щодо роботи посадових осіб митних органів з аналізу, виявлення та оцінки ризиків при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, 01.07.2021 затверджених наказом Держмитслужби України від № 476, митницею проведено порівняння рівня заявленої митної вартості товару з інформацією, наявною в автоматизованій системі митного оформлення (АСМО) «Інспектор» за схожими товарами.
Так, попередні митні оформлення здійснювались із застосуванням резервного 6 (шостого) методу. Тобто, позивач, самостійно, при визначенні митної вартості товару застосовував 6 (шостий) резервний метод (графа 43), що відображено у митних деклараціях від 07.10.2024 №24UА400040025381U9, від 07.10.2024 №24UА400040025382U8, від 23.09.2024 №24UА400040024266U4, від 30.09.2024 №24UА400040024875UЗ.
Судом встановлено, що подані позивачем документи, подані для митного оформлення містять розбіжності, а саме не містять всіх відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товар.
Відповідно до п. 5.1 Контракту № 11/08/2023 KROH від 14.08.2023р. умова оплати за товар визначена як 100 % передоплата. Згідно із умовами п. 2 Специфікації №24 від 26.08.2024 до Контракту № 11/08/2023 KROH від 14.08.2023р. умови оплати за товар визначені, також, як 100 % передоплата.
Відповідно до п. 5.1 Контракту № 11/08/2023 KROH від 14.08.2023р. умова оплати за товар визначена як 100 % передоплата. Згідно із умовами п. 2 Специфікації №25 від 27.09.2024 до Контракту № 11/08/2023 KROH від 14.08.2023 умови оплати за товар визначені, також, як 100 % передоплата.
Декларантом до митного оформлення надано документ про оплату оцінюваного товару від 25.08.2024 на суму 69740,00 Євро. Даний документ не може бути використаний для підтвердження заявленої митної вартості, бо існують розбіжності у вартості: в інвойсі № ОІ-009468 від 03.10.2024 - 7 590,00 Євро, інвойсі №OI-009495 від 04.10.2024 - 7 590,00 Євро, інвойсі №OI-009515 від 05.10.2024 - 7 590,00 Євро, №OI-009547 від 08.10.2024 - 7 245,00 Євро, в специфікації №24 від 26.08.2024 - 293 400,00 Євро, та в документі про оплату від 22.07.2024 - 124 250,00 Євро. Враховуючи виявлені розбіжності, наданий документ про оплату оцінюваного товару від 25.08.2024 на суму 69740,00 євро не може бути використаний як належний доказ фактично сплаченої ціни за товар.
Так само і в документі про оплату оцінюваного товару від 02.10.2024 на суму 38 500,00 Євро, тоді як в інвойсі № ОІ-009559 від 09.10.2024 - 7 350,00 Євро, а в специфікації №24 від 26.08.2024 - 283 260,00 Євро. Враховуючи виявлені розбіжності, наданий документ про оплату оцінюваного товару від 02.10.2024 на суму 38 500,00 Євро не може бути використаний як належний доказ фактично сплаченої ціни за товар.
Суд погоджується з твердженням відповідача, що митна вартість не може бути визначена за другорядними методами (ст. 59 та 60 МК України) зважаючи на відсутність у митного органу інформації про ідентичні та подібні товари, що були оформлені у митному відношенні. Митна вартість не може бути визначена за другорядними методами (ст. 62 та 63 МК України) у зв'язку з відсутністю у митного органу інформації основи для віднімання та додавання вартості. Митну вартість визначено за резервним методом відповідно до ст. 64 МК України. Джерелом числового значення митної вартості товару є митні декларації від 07.10.2024 №24UА400040025381U9, від 07.10.2024 №24UА400040025382U8, від 23.09.2024 №24UА400040024266U4, від 30.09.2024 №24UА400040024875UЗ згідно яких здійснено митне оформлення таких же товарів за рівнем митної вартості, зазначеним у графі 30 оскаржуваних рішень. Коригувань на обсяг партії подібних (аналогічних) товарів, умови поставки, комерційні умови тощо не здійснювалось у зв'язку з відсутністю інформації про вплив їх на рівень митної вартості.
Також, митним органом вірно зазначено, що відомості про витрати на транспортування оцінюваного товару не базуються на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню, що позбавляє митний орган перевірити достовірність декларування витрат на транспортування, яке відповідно до ч. 10 ст. 58 Митного кодексу України є складовою митної вартості.
Так, взято до уваги, що відповідно до калькуляції транспортних витрат, вартість перевезення вантажу за 1 км до кордону України нижча ніж вартість після кордону (тариф на перевезення до кордону складає 49,82 грн/км, після кордону України 59,52 грн/км щодо МД №24UА400030005075U2, №24UА400030005076U1, №24UА400030004958U2), (тариф на перевезення до кордону складає 49,82 грн/км, після кордону України 62,50 грн/км щодо МД №24UА400030005004U1), (тариф на перевезення до кордону складає 49.82 грн/км, після кордону України 53.57 грн/км МД №24UА400030004965U0).
Відповідно до пункту другого статті VII ГАТТ: оцінка імпортованого товару для митних цілей повинна ґрунтуватися на дійсній вартості імпортованого товару, на який розраховується мито, або подібного товару; під «дійсною вартістю» слід розуміти ціну, за яку, під час та в місці, визначеними законодавством імпортуючої країни, такий чи подібний товар продається або пропонується для продажу при звичайному ході торгівлі за умов повної конкуренції.
Крім того, пунктом 2 Приміток та додаткових положень ГАТТ встановлено, що сумісним зі статтею VII було б припущення, що «дійсна вартість» може бути представлена ціною, зазначеною у рахунку, плюс будь-які не включені до неї збори за виправдані витрати, які є звичайними складовими «дійсної вартості», а також, плюс будь-яка виняткова знижка чи інше зменшення звичайної конкурентної ціни.
Таким чином, надання покупцю знижки на товар свідчить, що заявлена декларантом митна вартість товару не ґрунтується на дійсній вартості, а тому не може бути визнана митним органом.
При цьому інформація про те, за якими цінами здійснюється продаж оцінюваного товару іншим покупцям крім ТОВ «ЕКОВІСТ» митному органу не надавалась.
Колегія суддів погоджується з твердженням відповідача, що не надання на розгляд таких документів унеможливлює здійснення перевірки відсутності обмежень для можливості застосування основного методу визначення митної вартості оцінюваного товару з урахуванням вимог Митного Кодексу України.
Згідно додаткової угоди №2 від 06/12/2023 року до Контракту № 11/08/2023 KROH від 14.08.2023 додано пункт 1.3 «покупець на підставі Декларації ексклюзивного дистриб'ютора від 15.08.2023 року є офіційним ексклюзивним дистриб'ютором Omnia Europe S.A. (Румунія) в Україні з усіма правами та обов'язками, що випливають з цього». До митного оформлення надано: Специфікацію №24 від 26.08.2024, в якій зазначено ціну за кукурудзяного крохмалю/ Corn starch Ecovist 100 та кукурудзяного крохмалю / Com starch OmniBond 150 за ціною 345 євро/тону, модифікованого катіонового крохмалю / (modified cationic corn starch) OmnsCat 145A за ціною 755 євро/тону; Специфікацію №25 від 27.09.2024, в якій зазначено ціну за кукурудзяного крохмалю/ Corn starch Ecovist 100 та кукурудзяного крохмалю / Com starch OmniBond 150 за ціною 350 євро/тону, модифікованого катіонового крохмалю / (modified cationic corn starch) OmnsCat 145A за ціною 760 євро/тону, яка діє для ексклюзивного дистриб'ютора, але дистриб'ютерство ТОВ «Ековіст» не підтверджено документально відповідно до законодавства.
Так, метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов'язковою при її обчисленні (ст. 58 МК України).
Відсутність у декларанта документів, у яких визначено відомості про складові митної вартості не означає автоматичного застосування методу визначення митної вартості за ціною договору та обов'язку митного органу прийняти заявлену митну вартість на підставі документів, які є у наявності декларанта, оскільки це суперечитиме нормі ст. 58 МК України.
Аналогічна позиція Верховного суду викладена і в постанові від 19.06.2020 року по справі №1.380.2019.002044, в якій також колегія суддів вважає, що митницею правомірно витребувано додаткові документи.
Відтак, і у даній справі, документи, що були подані до митного оформлення містили розбіжності щодо ціни, у зв'язку з чим у митного органу виникли обґрунтовані сумніви у правильності визначеної декларантом митної вартості, про що зазначено безпосередньо і в рішенні про коригування митної вартості.
Більше того, декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням могли подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару.
Верховний Суд в постанові від 15.02.2022 по справі №826/12901/17 вказав: «Відповідно до частини третьої статті 53 Митного кодексу України у разі якщо документи містять розбіжності або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) додаткові документи». Ненадання повного переліку витребуваних документів може бути підставою для визначення митної вартості не за першим методом лише тоді, є коли подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності не спростовують сумнівів у достовірності наданої інформації. Необхідно також зазначити, що обов'язок доведення ціни товару лежить на декларанті, і саме декларант має довести, що ним правильно здійснено розрахунки митної вартості, в т.ч. обрано метод визначення митної вартості товарів. Натомість митний орган має довести обґрунтованість сумнівів.
Сумніви митниці є обґрунтованими, якщо надані декларантом документи містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Аналогічні правові висновки викладені, зокрема, але не виключно, у постановах Верховного Суду від 16.09.2022 року у справі № 804/2708/18.
Відповідно до частини шостої статті 54 Митного кодексу митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі: невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості; неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари; невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 цього Кодексу; надходження до митного органу документально підтвердженої офіційної інформації митних органів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості.
Так, встановивши відсутність достатніх відомостей, що підтверджують задекларовану митну вартість товарів, відповідач, під час проведення консультації з декларантом вказав, які саме складові митної вартості товарів є непідтвердженими, чому з поданих документів неможливо встановити дані складові та які саме документи необхідні для підтвердження того чи іншого показника.
Статтею 64 МК України передбачено, що у разі якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом послідовного використання методів, зазначених у статтях 58 63 цього Кодексу, митна вартість оцінюваних товарів визначається з використанням способів, які не суперечать законам України і є сумісними з відповідними принципами і положеннями Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (GAТТ).
Відповідно до ч.2 ст.7 Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ 1947), оцінка імпортованого товару для митних цілей повинна ґрунтуватися на дійсній вартості імпортованого товару, на який розраховується мито, або подібного товару і не повинна ґрунтуватися на вартості товару національного походження чи на довільній або фіктивній вартості. (*) b) Під дійсною вартістю слід розуміти ціну, за яку, під час та в місці, визначеними законодавством імпортуючої країни, такий чи подібний товар продається або пропонується до продажу при звичайному ході торгівлі за умов повної конкуренції. У тому ступені, в якому на ціну такого чи подібного товару впливає кількість окремої трансакції, ціна, що розглядається, повинна єдиним способом пов'язуватися або i) з порівнюваними кількостями, або i) з кількостями, не менш сприятливими для імпортерів, ніж ті, в яких більший обсяг товарів продається у торгівлі між країнами експорту та імпорту. (*) c) Якщо дійсна вартість не може бути визначена відповідно до підпункту; b) цього пункту, оцінка для митних цілей повинна ґрунтуватися на найближчому еквіваленті такої вартості, який можна визначити.
Згідно з приміткою 4 до пункту 2 статті 7 Генеральної угоди з тарифів і торгівлі формулювання підпунктів a і b дозволяє стороні визначати вартість для митних цілей єдиним способом чи то (1) на базі цін, які певний експортер встановлює за імпортований товар, чи (2) на базі загального рівня цін на подібний товар.
Відповідно до положень Угоди про застосування статті VII Генеральної угоди про тарифи й торгівлю 1994 року первинною основою для митної вартості за цією Угодою є контрактна вартість, визначена в статті 1.
Статтю 1 необхідно розглядати разом зі статтею 8, яка передбачає, inter alia, коригування ціни, яка фактично сплачена або підлягає сплаті у випадках, коли певні конкретні елементи, які вважаються такими, що формують частину вартості для митних цілей, припадають на покупця, але не включені до ціни, яка фактично сплачена або підлягає сплаті за імпортовані товари.
Встановлені судом фактичні обставини свідчать, що документи подані згідно з частиною 2 статті 53 МК України містять розбіжності, додатково надані документи не спростували сумніви митного органу.
Дослідивши документи, які подавались позивачем під час митного оформлення товару, апеляційний суд вказує, що відповідач довів факт порушення позивачем вимог митного законодавства при визначенні митної вартості товару.
З метою обґрунтованого вибору другорядного методу визначення митної вартості оцінюваних товарів проведено консультацію. Факт проведення консультації підтверджується відповідним електронним повідомленням декларанта.
Під час консультації декларантом додаткових документів не надано.
Враховуючи зазначене. митницею проведено порівняння рівня заявленої митної вартості товару з інформацією, наявною в автоматизованій системі митного оформлення «Інспектор», а також з рівнем митної вартості товарів, митне оформлення яких вже здійснено. За результатами перевірки встановлено, що заявлена митна вартість товару є нижчою за вартість ввезених на митну територію України схожих товарів.
Позивач з додатковими документами на підтвердження заявленого рівня митної вартості до митниці в межах 80 днів з дня випуску товару не звертався.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що рішення про коригування митної вартості від 07.10.2024 №UA400030/20204/000048/2; від 07.10.2024 №UA400030/20204/000049/2; від 08.10.2024 №UA400030/20204/000053/2; від 11.10.2024 №UA400030/20204/000055/2; від 11.10.2024 №UA400030/20204/000054/2, є таким, що прийняте у повній відповідності до вимог чинного законодавства, отже є законним та обґрунтованим.
Вказана позиція узгоджується із постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31.07.2025 у справі №140/248/25.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.
За правилами статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.
Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 260, 262, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКОВІСТ» до Хмельницької митниці про визнання протиправними та скасування рішень відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю “ЕКОВІСТ» (43020, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Електроапаратна, будинок 3, квартира 117, код ЄДРПОУ 45348163).
Відповідач: Хмельницька митниця (29010, Хмельницька область, місто Хмельницький, вулиця Пілотська, будинок 2, код ЄДРПОУ 43997560).
Суддя Ю.Ю. Сорока