11 вересня 2025 року ЛуцькСправа № 140/5620/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо відмови в зарахуванні отриманих доходів за період з 01.02.2018 по 31.03.2021 включно до отриманих доходів для здійснення перерахунку призначеної пенсії;
зобов'язання зарахувати отримані доходи за період з 01.02.2018 по 31.03.2021 включно для здійснення перерахунку пенсії, відповідно до вимог Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про підвищення престижності шахтарської праці», та здійснити перерахунок і виплату пенсії з урахуванням отриманих доходів з моменту звернення за здійсненням такого перерахунку (15.10.2024), з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком на пільгових умовах.
Позивач зазначає, що оскільки органами ПФУ протиправно не було зараховано до пільгового стажу роботи періоди його роботи на посадах за Списком №1 у періоди, коли він працював па шахті №9 «Нововолинська» з лютого 2018 року по квітень 2021 року та з травня 2021 року по вересень 2021 року, вимушений був звернутися до Волинського окружного адміністративного суду з позовом про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30.06.2022, яке постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.10.2022 залишено без змін,
зобов'язано зарахувати періоди роботи з лютого 2018 року по квітень 2021 року у ВП «Шахта № 9 «Нововолинеька» Дії «Волиньвугілля» та з травня 2021 року по вересень 2021 року у ДП «Шахта № 9 «Нововолинська» до спеціального (пільгового ) страхового стажу, здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням зазначеного страхового стажу з 25.10.2021, з урахуванням виплачених сум.
Також позивач повідомляє, що після 2022 року продовжував працювати і його страховий стаж після проведення перерахунку на виконання рішення суду становив більше 24 місяців.
ОСОБА_1 15.10.2024 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області з вимогою здійснити перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому позивач зазначає, що при проведенні останнього перерахунку пенсії відповідачем не взято до уваги отримані ним доходи в період з 01.02.2018 по 31.03.2021, хоча у цей період працював та отримував заробітну плату, з якої сплачувались внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Позивач зазначає, що у встановлений законом місячний строк його звернення розглянуте не було і він вимушений був повторно звернутися до відповідача із заявою із про перерахунок пенсії та зарахування при здійсненні зазначеного перерахунку отриманих доходів.
Листом ГУ ПФУ у Волинській області від 11.11.2024, який позивач отримав лише в січні 2025 року, а також повторно листом від 26.02.2025 його повідомлено про те, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду відповідний стаж роботи за період роботи з 01.02.2018 по 30.04.2021 та з 01.05.2021 по 30.09.2021 зараховано та обчислено розмір пенсії згідно з нормами Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». При цьому, оскільки рішення суду не містить вимог щодо врахування при обчисленні середньомісячного заробітку відомостей щодо заробітної плати за вказані періоди, при перерахунку пенсії отримані ним доходи враховані не були.
ОСОБА_1 вказує, що довідкою ДП «Шахта №9 «Нововолинська»» від 13.03.2025 №20 підтверджується та обставина, що йому за періоди роботи з лютого 2018 по березень 2021 включно була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку нараховано ЄСВ.
Вважає, що не проведення перерахунку призначеної йому пенсії на підставі частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та не врахування отриманих ним доходів за період роботи з 01.02.2018 по 31.09.2021 призводить до виплати пенсії у заниженому розмірі.
З наведених підстав позивач просить позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.31).
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву (а.с.35-37) позовні вимоги позивача не визнав та просив відмовити у його задоволенні в зв'язку з відсутністю відображення у системі персоніфікованого обліку повної сплати страхових внесків за спірний період для врахування у розрахунок пенсії заробітної плати.
Інші заяви по суті справи не надходили.
Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 01.09.2016 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», про що зазначає відповідач у своєму відзиві.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30.06.2022, яке постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.10.2022 залишено без змін, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) та страхового стажу за Списком №1 періоди роботи з лютого 2018 року по квітень 2021 року у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» та з травня 2021 року по вересень 2021 року у ДП «Шахта №9 «Нововолинська» включно та провести перерахунок і виплату пенсії з врахуванням даного страхового стажу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з врахуванням раніше виплаченої пенсії, з 25.10.2021 (а.с.10-17).
На виконання рішення суду відповідач зарахував ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) та страхового стажу за Списком №1 періоди роботи з лютого 2018 року по квітень 2021 року у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» та з травня 2021 року по вересень 2021 року у ДП «Шахта №9 «Нововолинська», що підтверджується рішенням про перерахунок пенсії (а.с.42-43).
Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою від 15.10.2024, в якій просив здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням додаткового стажу, врахувавши його заробітну плату за вказаний період (а.с.18).
ГУ ПФУ у Волинській області листом від 11.11.2024 повідомило позивача, що рішення суду не містить вимог стосовно врахування при обчисленні середньомісячного заробітку відомостей щодо заробітної плати за дані періоди…. Врахування заробітної плати за період з 01.02.2018 по 31.03.2021 при обчисленні середньомісячного заробітку можливе за умови повної сплати страхових внесків роботодавцем та відображення їх у системі персоніфікованого обліку (а.с.21-22).
ОСОБА_1 повторно звернувся до відповідача із заявою від 23.01.2025 з проханням розглянути його заяву від 15.10.2024 (а.с.19).
Відповідач листом від 26.02.2025 повідомив про надання відповіді на його звернення листом від 11.11.2024 (а.с.20).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Спірні відносини врегульовані Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) та Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон №345-VI).
За приписами статті 8 Закону №345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Такі ж самі умови для виплати у зазначеному розмірі пенсії працівникам, зайнятим повний робочий день під землею, встановлені абзацом третім частини першої статті 28 Закону №1058-IV.
Як встановлено судом, позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону №1058-IV, яку йому з 25.10.2021 перераховано з урахуванням приписів статті 8 Закону №345-VI.
При цьому спірні правовідносини виникли у зв'язку із неврахування під час перерахунку пенсії з 25.10.2021 доходу, отриманого позивачем за період роботи з 01.02.2018 по 31.03.2021 (за цей період зарахувати пільговий стаж ГУ ПФУ у Волинській області було зобов'язано рішенням суду у справі №140/3672/22).
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії установлений у статті 40 Закону №1058-IV.
За загальним правилом, установленим у частині першій вказаної статті, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де:
Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
З наведених норм слідує, що від розміру отриманого доходу застрахованої особи залежить розмір пенсії. При цьому врахуванню підлягає заробітна плата (дохід), з якої сплачено страхові внески.
Рішенням суду від 30.06.2022 у справі №140/3672/22, яке набрало законної сили, встановлено, що в період з лютого 2018 по вересень 2021 позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку нараховано єдиний соціальний внесок.
При вирішенні спору судом враховані приписи частини четвертої статті 78 КАС України, відповідно до яких обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З індивідуальних відомостей про застраховану особу реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) слідує, що у період з 01.02.2018 по 31.03.2021 ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» здійснювала нарахування та виплату ОСОБА_1 заробітної плати (а.с.23-27).
Вказані обставини також підтверджені довідкою про доходи ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» від 13.03.2025 №20, з якої вбачається, що роботодавцем у вказаний період здійснено нарахування та виплату заробітної плати, з яких проведено нарахування ЄСВ (а.с.28).
Відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Згідно із частиною другою статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Зміст наведених норм законодавства дає підстави для висновку, що порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення).
Проте відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків за певний період не може мати негативних наслідків для застрахованої особи, якій нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення, що не може бути підставою для неврахування страхового стажу та заробітної плати (доходу) для обчислення розміру пенсії застрахованої особи. В іншому випадку особа фактично позбавлятиметься права власності на пенсію в належному розмірі, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідач - ГУ ПФУ у Волинській області як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів, які б свідчили, що дії щодо не зарахування доходу позивача у період роботи з 01.02.2018 по 31.03.2021 у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» при перерахунку пенсії за віком вчинені відповідно до норм законодавства, з урахуванням усіх обставин справи, що мають значення для їх вчинення.
З огляду на встановлені у справі обставини, на підставі положень чинного законодавства, якими врегульовані спірні правовідносини, враховуючи межі позовних вимог, суд дійшов висновку про задоволення взаємопов'язаних позовних вимог у спосіб визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо неврахування при обчисленні пенсії ОСОБА_1 отриманого доходу (заробітної плати) за період з 01.02.2018 по 31.03.2021 та зобов'язання відповідача здійснити позивачу з 15.10.2024 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням отриманого доходу (заробітної плати) за вказаний період відповідно до статті 8 Закону №345-VI та з урахуванням виплачених сум пенсії.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачену суму судового збору в розмірі 1211,20 грн (а.с.5).
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо неврахування при обчисленні пенсії ОСОБА_1 отриманого доходу (заробітної плати) за період з 01 лютого 2018 року по 31 березня 2021 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 15 жовтня 2024 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням отриманого доходу (заробітної плати) за період з 01 лютого 2018 року по 31 березня 2021 року та з урахуванням виплачених сум пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.)
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м.Луцьк, Київський м-н, 6, код ЄДРПОУ 13358826).
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій