Рішення від 22.12.2010 по справі 10/1939-10

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"22" грудня 2010 р.Справа № 10/1939-10

за позовом: Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький

до відкритого акціонерного товариства "Хмельницьке шляхово-будівельне управління №56" м.Хмельницький

про стягнення 9144,80 грн.

Суддя

Представники сторін:

від позивач: Сліпчук О.П - за довіреністю від 16.10.2009р.

від відповідача: Вадовська О.В. - за дорученням №248 від 06.12.2010р.

Іванченко О.В. - за дорученням №249 від 06.12.2010р.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Суть спору: позивач звернувся до суду із позовом про стягнення з відповідача 9144,80 грн. шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу в результаті здійснення спеціального водокористування на підставі дозволу на спеціальне водокористування №002409 від 24.02.2010р. з недотриманням умов наданого дозволу щодо добового використання води в період з 13.04.2010р. по 26.08.2010р., що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України. В обґрунтування вимог посилається на матеріали перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства (акт перевірки від 05.06.2010р., 27.08.2010р, постанову про притягнення до адміністративної відповідальності від 11.06.2010р., дозвіл на спеціальне водокористування №002409 від 24.02.2010р.).

Повноважний представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні, посилаючись на докази подані в обґрунтування позову.

Повноважні представники відповідача в судовому засіданні та в письмовому відзиві на позов проти позовних вимог заперечують, оскільки чинним законодавством України не встановлено відповідальність за добове споживання води, а навпаки п. 6.5 Інструкції про порядок обчислення і справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту від 01.10.1999р. № 231/539/118/219 зареєстровану в Міністерстві юстиції України за №711/4004 від 19.10.1999р. передбачено відповідальність за перевищення річного ліміту споживання води. Крім того звертають увагу на те, що товариством не перевищено річний ліміт використання води, який встановлено дозволом №002608 від 25.08.2010р.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:

Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області проведено перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства відкритим акціонерним товариством "Хмельницьке шляхово-будівельне управління №56" м. Хмельницький. За результатами перевірки від 05.06.2010р. складено акт перевірки №128/08 в якому зафіксовано, що відкрите акціонерне товариство "Хмельницьке шляхово-будівельне управління №56" м. Хмельницький для виробничих потреб використовує воду із свердловини глибиною 95 м та дебітом 5 м куб/год, що знаходиться на території підприємства. Паспорт на свердловину відсутній. Як первинний водокористувач, відповідач спеціальне водокористування здійснює на підставі дозволу на спеціальне водокористування за №002409 виданого 24.02.2010р. та терміном дії на 5 років. Вода використовується для виробничих потреб. Зафіксовано, що за 2010р. суб'єктом господарювання забрано з підземного водоносного горизонту 0,278 тис. м. куб. води (згідно журналу обліку води) при ліміті 0,23 тис. м. куб./рік.

Крім того, в акті перевірки №212/08 від 27.08.2010р. зафіксовано, що відповідач, як первинний водокористувач проводив забір підземних вод за допомогою 1 водозабірної свердловини з недотриманням умов дозволу на спеціальне водокористування за №002409 від 24.02.2010р. щодо добового використання води (встановлений як 2,2 м.куб./добу), а саме: у квітні місяці 2010 року (числа 13,14,19,20,26,28); у травні місяці (числа 3,11,14,17,21,26,28,31); у червні місяці (числа 2,4,8,9,11,14,15,16,29); у липні місяці (числа 5,12,19,26); серпні місяці (числа 9,16,17,18,19,20,21,24,25,26), що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України.

За даними акту перевірки №212/08 фактично забрано води з порушенням умов дозволу на спеціальне водокористування у 2010 році: квітень -75,8 м.куб./добу; травень - 129,4 м.куб./добу; червень - 49,2 м.куб./добу; липень - 13,2 м.куб./добу; серпень - 59,0 м.куб./добу.

В матеріалах справи надано Дозвіл на спеціальне водокористування ВАТ "Хмельницьке шляхово- будівельне управління №56" №002409 від 24.02.2010р., з терміном дії з 24.02.2010р. по 24.02.2015р. згідно якого водокористування дозволяється при дотриманні умов забору води: 0,23 тис.м.куб/рік, 2,2 м.куб./добу та умов водокористування при ліміті забору води з підземних джерел рівним 0,23 тис.м.куб./рік.

Відповідно до розрахунків, проведених на підставі актів перевірки, наданих доказів та згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №389 від 20.07.2009р. розмір шкоди, в результаті порушення умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування склав 9144,80 грн.

Постановою від 11.06.2010р. №008055/08 на голову правління ВАТ "Хмельницьке шляхово- будівельне управління №56" Шевчука О.Є. накладено адміністративне стягнення в розмірі 850,00 грн. за порушення ст.ст. 16, 19, 21 Кодексу України Про надра, ст.ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України в зв'язку з здійсненням видобутку підземної води, що здійснювалось з перевищенням умов та лімітів.

Позивач 06.09.2010р. направив відповідачу лист №5322/03 з вимогою відшкодувати нанесену шкоду в розмірі 9144,80грн., втім відповідь отримана не була, шкода не погашена.

Оскільки відповідач в добровільному порядку шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу не сплатив, позивач просить суд, стягнути з відповідача 9144,80 грн. шкоди.

Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне:

Відповідно до ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.

Забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території згідно Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006р. №548, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за №119/13386 покладено на Державну екологічну інспекцію.

Згідно з ч. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006р. №548 (із змінами) інспекція вправі обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, виконувати в установленому порядку відбір проб, інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин на об'єктах, що обстежуються; перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у перевищенні лімітів та порушенні інших вимог використання природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Згідно пунктів 2, 3 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані використовувати воду відповідно до цілей та умов їх надання; дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин.

Відповідно до пункту 6 ст. 110 Водного кодексу України відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.

Згідно ст.ст. 110, 111 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем зафіксовано факт спеціального водокористування на підставі дозволу на спеціальне водокористування №002409 від 24.02.2010р. з недотриманням умов даного дозволу щодо добового використання води в період з 13.04.2010р. по 26.08.2010р. в результаті чого природному середовищу завдано шкоду в розмірі 9144,80 грн., розраховану відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389.

Посилання відповідача на те, що законодавством не встановлено відповідальність за добове споживання води, а навпаки п. 6.5 Інструкції про порядок обчислення і справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту від 01.10.1999 р. № 231/539/118/219 зареєстрована в Міністерстві юстиції України за № 711/4004 від 19.10.1999р. передбачено відповідальність за перевищення річного ліміту споживання води спростовується вищенаведеним, оскільки шкода розрахована за недотримання умов дозволу на спеціальне водокористування, відповідальність за яке передбачена ст. 44 Водного кодексу України, а вищевказана Інструкція стосується порядку обчислення і справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів, а не визначення розміру шкоди.

Посилання відповідача на дозвіл на спеціальне водокористування №002608 від 25.08.2010р.судом до уваги не приймаються, оскільки останній був отриманий відповідачем після проведення перевірки в ході якої зафіксовано порушення, крім того, відповідно до встановлених ним умов водокористування - добове використання води залишилося - 2,2 мкуб/доб.

Враховуючи викладене, приписи ст. 33 ГПК України в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню. Доказів які б спростовували заявлені позовні вимоги та про відшкодування заявленої до стягнення шкоди суду не подано.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст.1,12,22,33,34,44, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до відкритого акціонерного товариства "Хмельницьке шляхово-будівельне управління №56" м. Хмельницький про стягнення 9144,80 грн. шкоди задоволити.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Хмельницьке шляхово-будівельне управління №56" м.Хмельницький, вул. Західна окружна, 1 (код 03448860) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області (м. Хмельницький вул. І. Франка, 2/2, код 34971547) для зарахування на р/р 33119331700002, код класифікації 24062100, код 23565225, МФО 815013, одержувач коштів: УДК у м.Хмельницькому, банк одержувач - ГУДКУ у Хмельницькій області 9144,80 грн. (дев'ять тисяч сто сорок чотири гривні 80коп.) шкоди заподіяної природному середовищу.

Видати наказ.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Хмельницьке шляхово-будівельне управління №56" м.Хмельницький, вул. Західна окружна, 1 (код 03448860) в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 102,00 грн. (сто дві гривні 00коп.) та в дохід Державного бюджету України через відділення державного казначейства (на рахунок 31211264700002, одержувач УДК у м. Хмельницькому, МФО 815013, банк одержувача ГУДКУ у Хмельницькій області, ОКРО 23565225, код бюджетної класифікації доходів 22050003, за символом звітності 264) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 копійок).

Видати наказ.

Суддя

Повний текст рішення виготовлено 24.12.2010р.

Віддруковано 3 примірники: 1-в справі, 2 -позивачу, 3- відповідачу