09 вересня 2025 року
м. Київ
cправа № 904/6706/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Малашенкової Т.М. (головуючої), Булгакової І.В., Власова Ю.Л.,
за участю секретаря судового засідання Гибало В.О.,
представників учасників справи:
позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Об'єднання Новомиколаївський кар'єр» (далі - ТОВ «Об'єднання Новомиколаївський кар'єр», позивач, скаржник) - Гусєва К.В. (адвокатка),
відповідача - Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі» (далі - АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», відповідач) - Мельник К.О. (адвокатка),
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Фізична особа - підприємець Якимаха Сергій Миколайович (далі - ФОП Якимаха С.М.) - не з'явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ТОВ «Об'єднання Новомиколаївський кар'єр»
на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 12.04.2025 (суддя Фещенко Ю.В.) та
постанову Центрального апеляційного господарського суду від 02.07.2025 (судді: Чус О.В., Кощеєв І.М., Дармін М.О.)
у справі за позовом ТОВ «Об'єднання Новомиколаївський кар'єр»
до АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі»,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: ФОП Якимаха С.М.,
про скасування рішення комісії щодо розгляду акта про порушення № Дн002448 від 16.03.2023, оформленого протоколом № 996 від 09.05.2023.
1. Короткий зміст позовних вимог
1.1. ТОВ «Об'єднання Новомиколаївський кар'єр» звернулося до суду з позовом до АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» про скасування рішення Комісії Кам'янського розрахункового центру (Підгородненська дільниця) АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» щодо розгляду акта про порушення №Дн002448 від 16.03.2023, оформленого протоколом № 996 від 09.05.2023, відносно ТОВ «Об'єднання Новомиколаївський кар'єр».
1.2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення Комісії відповідача є незаконним та необґрунтованим.
2. Короткий зміст судових рішень
2.1. Господарський суд Дніпропетровської області рішенням від 12.04.2025, яке Центральний апеляційний господарський суд постановою від 02.07.2025 залишив без змін, у позові відмовив.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги
3.1. ТОВ «Об'єднання Новомиколаївський кар'єр» звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Центрального господарського суду від 02.07.2025 та рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 12.04.2025 та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі та скасувати повністю рішення комісії Кам'янського розрахункового центру (Підгородненська дільниця) АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» щодо розгляду акта про порушення №Дн002448 від 16.03.2023, оформленого протоколом №996 від 09.05.2023 відносно ТОВ «Об'єднання Новомиколаївський кар'єр».
4. Узагальнені доводи касаційної скарги
4.1. Скаржник зазначає, що рішення Господарського суду Дніпропетровської області та постанова Центрального господарського суду ухвалені судами з порушенням норм матеріального та процесуального права, без належного врахування висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 14.01.2020 у справі №910/17955/17 щодо застосування статей 11, 15, 16 Цивільного кодексу України, статті 30 Цивільного процесуального кодексу України (в редакції, чинній до 15.12.2017), статей 1, 2, 4, 21 ГПК України (в редакції, чинній до 15.12.2017).
5. Позиція інших учасників справи
5.1. У відзиві на касаційну скаргу АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» заперечує проти доводів скаржника, зазначаючи про їх незаконність та необґрунтованість, і просить скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін як такі, що прийняті з дотриманням норм права. АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» у відзиві зазначило, що попередній (орієнтовний) розрахунок витрат на правову допомогу, які відповідач очікує понести у зв'язку з розглядом справи в суді касаційної інстанції, складає 15 000 грн. Остаточний розмір та розрахунок понесених відповідачем витрат на правову допомогу залежатиме від складності справи, трудозатрат на підготовку відповідних процесуальних документів та буде надано додатково.
5.2. Відзив від ФОП Якимахи С.М. до Суду не надходив.
6. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
6.1. Шляхом підписання заяви-приєднання ТОВ «Об'єднання Новомиколаївський кар'єр» (далі по тексту також Товариство) 23.11.2018 приєдналося до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, який є публічним договором приєднання (далі - договір). Відповідно до вказаного договору приєднання, оператором системи розподілу є АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» (далі - відповідач). Оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу, які є публічними договорами приєднання та укладаються, на основі типових договорів, форма яких затверджується регулятором.
6.2. Пунктом 1.1 вказаного договору встановлено, що договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам як послуги оператора системи та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов договору згідно з заявою приєднання, що є додатком до договору.
6.3. Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги. Умови договору розроблені відповідно до закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРЕЕ) та є однаковими для всіх споживачів (пункт 1.2. договору).
6.4. Облік (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається оператором системи та споживається споживачем на межі балансової належності об'єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою КРЕКІ № 311 від 14.03.2018 (далі - Кодекс комерційного обліку) та з урахуванням договору. За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого обсягу електричної енергії береться одна кіловат година (кВт/год) (пункт 3.1. договору).
6.5. Споживач, що не є побутовим, зобов'язаний протягом 3-х календарних днів після закінчення розрахункового місяця, надати постачальнику послуг комерційного обліку (оператору системи) звіт про покази засобів обліку за розрахунковий місяць (пункт 3.4 договору).
6.6. При обладнанні комерційних засобів обліку засобами дистанційної передачі даних, інформація про покази засобів обліку за розрахунковий місяць формується через канали дистанційного зв'язку.
6.7. За підсумками розрахункового місяця, постачальник послуг комерційного обліку (оператор системи) забезпечує визначення обсягу електричної енергії за точками комерційного обліку, та в використання суб'єктами ринку електричної енергії, у тому числі постачальником споживача. Данні комерційного обліку щодо обсягу електричної енергії за розрахунковий місяць зазначаються оператором системи в особистому кабінеті споживача (пункт 3.2. договору).
6.8. Разом із зазначеним договором, 11.02.2021 позивач уклав договір № 11/02/21-1 про постачання електричної енергії споживачу з ТОВ «Криворізька енергетична компанія» (далі - договір про постачання електроенергії).
6.9. Згідно з пунктом 1.1. вказаного договору договір про постачання електричної енергії встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником.
6.10. Відповідно до положень пункту 2.1. договору про постачання електроенергії постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача. Споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору.
6.11. Обов'язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи розподілу договору про надання послу з розподілу, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії (пункт 2.2. договору про постачання електроенергії).
6.12. Відповідно до пункту 5.3. договору про постачання електроенергії розрахунковим періодом за договором є календарний місяць. Для здійснення розрахунків вартості спожитої електричної енергії споживачем за розрахунковий період (година, доба, місяць) використовуються дані, надані постачальником послуг комерційного обліку (далі - «ППКО») або ОСР/ОСП (при виконанні ними функцій ППКО передбачених законодавством України).
6.13. Споживач здійснює плату за послугу з розподілу (передачі) електричної енергії або через постачальника, або безпосередньо оператору системи розподілу (пункт 5.8 договору про постачання електроенергії).
6.14. Пунктом 13.1. договору передбачено, що договір вступає в силу з дати його укладення сторонами та діє до кінця розрахункового періоду (місяця поставки електричної енергії), але в будь якому разі здійснення розрахунків між сторонами у повному обсязі. Договір продовжується на кожний наступний аналогічний період, якщо жодна із сторін не повідомить іншу сторону про бажання припинити його дію, але при цьому загальний строк дії договору не може перевищувати 3-х років. Отже, даний договір про постачання електроенергії діє до 10.02.2024.
6.15. Спеціалістами АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», а саме: провідним інженером Майстренко А.В. (посвідчення № 6036) та провідним інженером Дудкою Б.О. (посвідчення № 948) на території ТОВ «Об'єднання Новомиколаївський кар'єр» за адресою: Дніпропетровська область, с. Новомиколаївка, вул. Кар'єрна, буд. 1, проведено технічну перевірку електричного лічильника LZQM 321.02.53 заводський № 588444 (вище 1000B) та складено Акт № 123670 від 16.03.2023 про технічну перевірку електричного лічильника LZQM 321.02.534 заводський №588444 та пломбування.
6.16. За результатами зазначеної перевірки працівниками відповідача був складений Акт про порушення № Дн002448 від 16.03.2023, в якому зазначено таке: «Порушено облік електричної енергії згідно з пунктом 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетик та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ), що відповідає пункту 8.4.2 ПРРЕЕ. Виявлено порушення роботи розрахункового засобу обліку електричної енергії електричного лічильника LZQM 321.02.534 заводський № 588444, виявлена занижена напруга по фазі "В" 51,4 В та по фазі "С" 50,8 В, лінійна напруга в колах обліку електричної енергії, внаслідок чого спожита електрична енергія не довраховувалась. Похибка електричного лічильника LZQM 321.02.534 заводський № 588444 - 33,8%. Вимірювання виконувалось зразковим лічильником СНЕСК METER 2.3 заводський №50687».
6.17. В Акті про порушення № Дн002448 від 16.03.2023 не зафіксовано механічних пошкоджень та не зафіксовано будь-якого втручання у роботу лічильника з боку позивача.
6.18. При проведенні перевірки був присутній представник позивача, який підписав вказаний Акт з таким зауваженням: «Дане порушення нашим підприємством неможливо було виявити ні візуально, ні фізично, оскільки причина знаходилась на контакті лічильника під пломбою, а перевірка від вашої організації була більше трьох років назад».
6.19. Позивач 05.05.2023 на адресу Центральної комісії з розгляду актів про порушення надіслав письмові заперечення щодо складеного відповідачем Акта про порушення №Дн002448 від 16.03.2023, в яких зазначив, що ним не було допущено порушення жодних умов договорів, укладених з відповідачем, та вина позивача відсутня. Також позивач вказав, що під час підключення електролічильника, від вихідних клем лічильника, відповідач з'єднав алюмінієвий провід (кабель), а не мідний кабель, чим грубо порушив вимоги «Правил улаштування електроустановок», затверджених наказом Міністерством енергетики та вугільної промисловості України № 476 від 21.07.2017.
6.20. У подальшому відповідач повідомив позивача про засідання комісії з розгляду актів про порушення, яке було призначено на 09.05.2023 о 10:00 год.
6.21. Позивач подав заперечення № 39 від 05.05.2023 на рішення адміністративної комісії, в яких він зазначив таке: по-перше: «В Акті № Дн002448 від 16.02.2023 споживач надав свої пояснення складеного акта: «Дане порушення нашим підприємством неможливо було виявити ні візуально, ні фізично, оскільки причина знаходилась на контакті лічильника під пломбою. Контроль та перевірка справності повинна здійснюватися вашою організацією. По-друге: згідно з договором про постачання електричної енергії № 960 від 30.06.2010 пункт 4.2.8. споживач не несе відповідальність перед постачальником відповідно до пунктів 4.2.1 - 4.2.6 договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини постачальника внаслідок дії обставин непереборної сили. Відповідно до Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21.07.2017 № 476 про затвердження Правил улаштування електроустановок: - пункт 1.5.19: вторинні обмотки вимірювальних трансформаторів і лічильників потрібно з'єднувати мідним ізольованим проводом (кабелем); - пункт 1.5.33: електропроводка до лічильників має відповідати вимогам Правил; - пункт 1.5.34: перерізи проводів та кабелів, які приєднують до лічильників, мають відповідати вимогам пункту 3.4.4 (див. також пункт 1.5.19), якщо інше не передбачене заводом-виробником експлуатаційній документації. Згідно з актом № Дн002448 від 16.02.2023 матеріал проводу (кабелю) від вихідних кабелів лічильника - алюміній, що є грубим порушенням постачальником його обов'язків. Матеріал проводу (кабелю) від вихідних клем лічильника - алюміній, що не є надійним матеріалом для проводу, та, оскільки даний кабель встановлювався постачальником, є усі підстави вважати, що пошкодження кабелю виникло з вини постачальника. По-третє: згідно з договором про постачання електричної енергії № 960 від 30.06.2023 пункт 4.2.3 передбачає, що споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розрахованої від Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562, у разі таких дій споживача: - самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; - пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, пошкодження " зрив пломби; - споживання електроенергії поза засобами обліку; - інших умов, визначених Методикою. Споживач не порушив жодний пункт даного договору, а тому відсутні підстави для сплати постачальнику вартості недоврахованої електроенергії, розрахованої від Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії».
6.22. На вказані заперечення відповідач надав відповідь - лист № 9109/1001 від 09.05.2023, в якому зазначив таке: « 12.05.2023 Центральною комісією АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» було розглянуто та проаналізовано наданий пакет документів та прийнято рішення: Рішення комісії Кам'янського розрахункового центру (Підгородненська дільниця), оформлене протоколом № 996 від 09.05.2023, залишити без змін, оскільки нарахування обсягу недооблікованої електричної енергії проведено відповідно до вимог ПРРЕЕ, ККОЕЕ. A саме, враховуючи, що порушення роботи вузла обліку електричної енергії виникло не з вини ТОВ «Об'єднання Новомиколаївський кар'єр», розрахунок обсягу недооблікованої електричної енергії проведено за середньодобовим споживанням розрахункового періоду, наступного після відновлення комерційного обліку, з 16.03.2022 по 17.04.2023. Період нарахування прийнято з 16.09.2022 дo 16.03.2023, виходячи з того, що звернень від ТОВ «Об'єднання Новомиколаївський кар'єр» стосовно порушення роботи вузла обліку до АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» не надходило, відсутня інформація з лічильника чи АСКУЕ щодо дати початку некоректної роботи лічильника № 588444 та попередній огляд засобів обліку проведено біль ніж 6 місяців».
6.23. За результатами засідання комісії Кам'янського розрахункового центру (Підгородненська дільниця) 09.05.2023 щодо розгляду Акта про порушення №Дн002448 від 16.03.2023, оформленого Протоколом засідання Комісії №996 від 09.05.2023 з розгляду Акта про порушення №Дн002448 від 16.03.2023, яким встановлено, що на об'єкті споживача за вказаною в акті адресою, лічильник №588444 (62Z3551635075224) розрахунковий прилад обліку недовраховує електроенергію. Площа перерізу проводу (кабелю) (згідно з главою 1.3 ПУЕ). Допустимий тривалий струм проводу (кабелю) (згідно з главою 1.3. ПУЕ). Дата усунення порушення - 16.03.2023. Прийнято рішення: Акт про порушення №Дн002448 від 16.03.2023 направити на розгляд Центральної комісії щодо скасування. Виконати перерахунок згідно з пунктом 2.3.16 ПРЕЕ, пунктами 8.6.11, 8.6.18, 8.6.20, 8.6.21 ККОЕЕ. Для визначення обсягу середньодобового споживання прийнято розрахунковий період, наступний після відновлення комерційного обліку з 16.03.2023 по 17.04.2023. Період нарахування з 16.09.2022 по 16.03.2023. Всього підлягає донарахуванню: за активну електричну енергію - 203 164 кВт/год. Виконати нарахування активної електричної енергії в програмі SAP в поточному періоді.
6.24. До Протоколу №996 від 09.05.2023 долучений розрахунок кількості необлікованої електроенергії за період з 16.09.2022 по 16.03.2023 у кількості 203 164 кВт/годин.
6.25. Позивач зазначив, що у подальшому він отримав рахунок № 975 від 31.05.2023 на суму 1 015 807,73 грн щодо оплати за 203164 кВт/годин донарахованої електричної енергії.
6.26. Позивач не погоджується з рішенням комісії Кам'янського розрахункового цент (Підгородненська дільниця) щодо розгляду Акта про порушення №Дн002448 від 16.03.2023, оформленого протоколом № 996 від 09.05.2023, відповідно до якого йому донараховано 203164 кВт/годин активної електричної енергії за період з 16.09.2022 по 16.03.2023, у зв'язку з чим звернувся до суду для його скасування.
7. Порядок та межі розгляду справи судом касаційної інстанції
7.1. Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.08.2025 для розгляду касаційної скарги у справі №904/6706/23 визначено колегію суддів у складі: головуючої судді - Малашенкової Т.М., суддів Бенедисюка І.М., Власова Ю.Л.
7.2. Верховний Суд ухвалою від 14.08.2025 відкрив касаційне провадження у справі №904/6706/23 за вказаною касаційною скаргою на підставі пункту 1 частини другої статті 287 ГПК України.
7.3. Розпорядженням заступника керівника Апарату - керівника секретаріату Касаційного господарського суду від 02.09.2025 у зв'язку з відпусткою судді Бенедисюка І.М. призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №904/6706/23, відповідно до якого визначено склад колегії суддів: Малашенкова Т.М. (головуюча), Булгакова І.В., Власов Ю.Л.
7.4. Відповідно до частини першої статті 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
7.5. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (частина друга статті 300 ГПК України).
8. Джерела права та акти їх застосування. Оцінка аргументів учасників справи і висновків попередніх судових інстанцій.
8.1. Предметом касаційного перегляду є рішення суду першої інстанції, яким відмовлено у позові, та постанова суду апеляційної інстанції, прийнята за результатами перегляду рішення суду першої інстанції.
8.2. Верховний Суд зазначає, що касаційне провадження у справах залежить виключно від доводів та вимог касаційної скарги, які наведені скаржником і стали підставою для відкриття касаційного провадження.
8.3. Верховний Суд на підставі встановлених судами попередніх інстанцій обставин справи, у межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, здійснює перевірку застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права і зазначає таке.
8.4. Як убачається зі змісту касаційної скарги, обґрунтовуючи свої вимоги, Товариство зазначає про те, що суди попередніх інстанцій в оскаржуваних судових рішеннях неправильно застосували норму права, що призвело до невідповідності висновків, викладених у рішеннях, встановленим обставинам справи, посилаючись на постанову Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2020 у справі №910/17955/17, яка насправді підтверджує правильність дій позивача та вірно обраний спосіб захисту своїх прав.
8.5. Надаючи оцінку наведеним доводам скаржника та доводам АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», викладеним у відзиві, колегія суддів виходить з такого.
8.6. Правовідносини, що виникають при купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії врегульовані Законом України «Про ринок електричної енергії», а також ПРРЕЕ, затвердженими постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018.
8.7. В преамбулі Закону України «Про ринок електричної енергії» зазначено, що його норми визначають правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулюють відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
8.8. Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку (частина шоста статті 56 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
8.9. Згідно з частиною третьою статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов'язаний, зокрема, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
8.10. Згідно з частиною першою статті 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
8.11. Частина четверта статті 46 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначає, що оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором.
8.12. Згідно з положеннями пункту 10 Постанови НКРЕКП від 14.03.2013 № 312, до запуску електронної платформи Датахаб адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний оператор системи розподілу.
8.13. АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», як оператор системи розподілу, здійснює комерційний облік електроенергії, спожитої відповідачем та щомісячний розрахунок обсягів спожитої відповідачем електричної енергії.
8.14. Як установлено судами попередніх інстанцій, між позивачем та відповідачем існують договірні відносини, які регулюються умовами договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
8.15. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач має право купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу - договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку у електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об'єктах розподіленої генерації, за правилами роздрібного ринку.
8.16. Учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії (частини перша, друга статті 77 згаданого Закону).
8.17. Згідно з пунктом 2.3.4. ПРРЕЕ відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
8.18. Пунктом 5.1.1. ПРРЕЕ визначено, що оператор системи має право, зокрема, проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики.
8.19. У підпункті 8 пункту 5.5.5. ПРРЕЕ визначено, що споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.
8.20. Споживач електричної енергії зобов'язаний невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання (підпункт 9 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ).
8.21. Згідно з пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний, зокрема, користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
8.22. Відповідно до положень пункту 8.2.5. ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
8.23. У пункті 1.1.2. ПРРЕЕ зазначено, що необлікована електрична енергія - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.
8.24. Постановою НКРЕКП № 310 від 14.03.2018 затверджено Кодекс систем розподілу. Цей Кодекс визначає вимоги та правила, які регулюють взаємовідносини операторів систем розподілу, оператора системи передачі, користувачів системи розподілу та замовників послуг з приєднання щодо оперативного та технологічного управління системою розподілу, її розвитку та експлуатації, забезпечення доступу та приєднання електроустановок (пункт 1.1. Кодексу систем розподілу).
8.25. Відповідно до пунктів 11.9.1., 11.9.2. Кодексу систем розподілу безобліковий відбір електричної енергії з системи розподілу, а також від технологічних мереж основного споживача не допускається. Користувач повинен оперативно повідомляти ОСР про виявлення несанкціонованого відбору електричної енергії від мереж системи розподілу, у тому числі від технологічних електричних мереж основного споживача.
8.26. Як установлено судами попередніх інстанцій спеціалістами АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» на території ТОВ «Об'єднання Новомиколаївський кар'єр» за вказаною у акті адресою, проведено технічну перевірку електричного лічильника LZQM 321.02.53 заводський № 588444 (вище 1000B) та складено Акт № 123670 від 16.03.2023 про технічну перевірку електричного лічильника LZQM 321.02.534 заводський №588444 та пломбування.
8.26.1. За результатами зазначеної перевірки працівниками відповідача був складений Акт про порушення № Дн002448 від 16.03.2023, в якому зазначено таке: «Порушено облік електричної енергії згідно з пунктом 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетик та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ), що відповідає пункту 8.4.2 ПРРЕЕ. Виявлено порушення роботи розрахункового засобу обліку електричної енергії електричного лічильника LZQM 321.02.534 заводський № 588444, виявлена занижена напруга по фазі "В" 51,4 В та по фазі "С" 50,8 В, лінійна напруга в колах обліку електричної енергії, внаслідок чого спожита електрична енергія не довраховувалась. Похибка електричного лічильника LZQM 321.02.534 заводський № 588444 - 33,8%. Вимірювання виконувалось зразковим лічильником СНЕСК METER 2.3 заводський №50687».
8.26.2. В Акті про порушення № Дн002448 від 16.03.2023 не зафіксовано механічних пошкоджень та не зафіксовано будь-якого втручання у роботу лічильника з боку позивача.
8.26.3. За результатами засідання комісії Кам'янського розрахункового центру (Підгородненська дільниця) 09.05.2023 щодо розгляду Акта про порушення №Дн002448 від 16.03.2023, оформленого Протоколом засідання Комісії №996 від 09.05.2023 розрахунковий прилад обліку недовраховує електроенергію. Площа перерізу проводу (кабелю) (згідно з главою 1.3 ПУЕ). Допустимий тривалий струм проводу (кабелю) (згідно з главою 1.3. ПУЕ). Дата усунення порушення - 16.03.2023. Прийнято рішення: Акт про порушення №Дн002448 від 16.03.2023 направити на розгляд Центральної комісії щодо скасування. Виконати перерахунок згідно з пунктом 2.3.16 ПРЕЕ, пунктами 8.6.11, 8.6.18, 8.6.20, 8.6.21 ККОЕЕ. Для визначення обсягу середньодобового споживання прийнято розрахунковий період, наступний після відновлення комерційного обліку з 16.03.2023 по 17.04.2023. Період нарахування з 16.09.2022 по 16.03.2023. Всього підлягає донарахуванню: за активну електричну енергію - 203 164 кВт/год. Виконати нарахування активної електричної енергії в програмі SAP в поточному періоді.
8.29.4. До Протоколу № 996 від 09.05.2023 долучений розрахунок кількості необлікованої електроенергії за період з 16.09.2022 по 16.03.2023 у кількості 203 164 кВт/годин.
8.30. Колегія суддів зазначає, що регулювання питання відповідальності за технічний стан засобів вимірювання електричної енергії міститься у Кодексі комерційного обліку електричної енергії, затвердженому Постановою НКРЕКП № 311 від 18.03.2018 (далі - Кодекс).
8.31. У Кодексі визначено таке:
засоби комерційного обліку електричної енергії (ЗКО) - узагальнена назва засобів, що використовуються для здійснення комерційного обліку електричної енергії (ЗВТ, допоміжне обладнання, засоби та системи збору та обробки результатів вимірювання, формування, збереження та передачі даних комерційного обліку та керування даними тощо) відповідно до цього Кодексу;
вузол обліку електричної енергії (вузол обліку) - сукупність обладнання та засобів вимірювальної техніки, змонтованих та з'єднаних між собою за встановленою схемою для забезпечення вимірювання та обліку електричної енергії в заданій точці вимірювання. До складу вузла обліку можуть входити лічильники електричної енергії, трансформатори струму, трансформатори напруги, устаткування автоматичного відключення чи обмеження потужності, засоби захисту (автоматичні вимикачі або запобіжники), вторинні кола струму і напруги та інші допоміжні засоби (тестові блоки, перетворювачі імпульсів, блоки живлення, обладнання дистанційної передачі даних тощо). Характеристики складових вузла обліку мають бути достатніми для вимірювання електричної енергії із заданою періодичністю та похибкою;
лічильник електричної енергії (лічильник) - ЗВТ, що здійснює вимірювання та реєстрацію кількості електричної енергії та, опціонально, величини електричної потужності, параметрів якості електричної енергії та безперервності її розподілу, інших фізичних параметрів електричної енергії в точці вимірювання;
сторона, відповідальна за точку комерційного обліку (ВТКО) - юридична або фізична особа (зокрема фізична особа-підприємець), яка відповідає за організацію комерційного обліку електричної енергії в конкретній точці комерційного обліку відповідно до цього Кодексу;
точка комерційного обліку (ТКО) - фізична або умовна (віртуальна) точка (як елемент інформаційної моделі ринку), ідентифікована відповідним ЕІС-кодом, якої стосуються дані комерційного обліку електричної енергії, які використовуються для розрахунків між учасниками ринку електричної енергії та/або для формування звітності.
8.32. Згідно з пунктом 5.5.6. Кодексу відповідальність за експлуатацію та технічний стан ЗКО (засобів комерційного обліку) та іншого обладнання ВОЕ (вузла обліку електроенергії) покладається на їх власників, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до умов пункту 2.7.1. Кодексу ВТКО (стороною відповідальною за точку комерційного обліку) для ТКО (точок комерційного обліку), які забезпечені вузлами обліку, є оператор мережі або сторона, приєднана до мережі, що на законних підставах володіє чи користується лічильником у складі вузла обліку для цієї ТКО, якщо інше не встановлено цим Кодексом або договором.
8.33. Пунктом 2.7.3. Кодексу визначено, що, ОСР (оператор систем розподілу) є ВТКО (стороною відповідальною за точку комерційного обліку) для всіх ТКО (точок комерційного обліку): де встановлені належні йому лічильники; де облік електричної енергії здійснюється без улаштування вузла обліку; в індивідуальних побутових споживачів для вузлів обліку, результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиту для побутових потреб електричну енергію (незалежно від того хто є власником лічильника електричної енергії).
8.34. У пункті 2.7.4. Кодексу зазначено, що ВТКО (сторона відповідальна за точку комерційного обліку) відповідальна за експлуатацію та технічний стан належних їй ЗКО (засоби комерційного обліку електричної енергії) та вузлів обліку в ТКО (точка комерційного обліку).
8.35. Згідно з пунктом 2.7.5. Кодексу ВТКО (сторона відповідальна за точку комерційного обліку) відповідальна за безперервність процесів вимірювання, формування та передачі даних комерційного обліку для відповідних ТКО згідно з регламентами та протоколами інформаційної взаємодії учасників ринку щодо обміну даними комерційного обліку, що забезпечується за власний кошт та власними силами або шляхом укладення договору з ППКО відповідно до вимог цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.
8.36. ВТКО (сторона відповідальна за точку комерційного обліку) для кожної ТКО (точки комерційного обліку) в межах відповідальності зобов'язана, зокрема, забезпечити експлуатацію та технічний стан належних їй ЗКО (засобів комерційного обліку) та вузлів обліку, а також безперервність процесів вимірювання, формування та передачі даних комерційного обліку згідно з регламентами та протоколами інформаційної взаємодії учасників ринку щодо обміну даними комерційного обліку та дотримуватись вимог цього Кодексу, Правил ринку, Правил роздрібного ринку та вимог законодавства щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії (пункт 2.7.8. Кодексу).
8.37. У відповідності до пункту 2.3.16 ПРРЕЕ у разі тимчасового порушення роботи вузла обліку (у частині вимірювання обсягу електричної енергії та/або параметрів) не з вини споживача обсяг електричної енергії, використаної споживачем від дня порушення вимірювань до дня відновлення вимірювань, визначається відповідно до Кодексу комерційного обліку.
8.38. У пункті 8.6.11. Кодексу комерційного обліку електричної енергії зазначено, що середньодобовий обсяг споживання електричної енергії електроустановками споживача для цілей розрахунків визначається у кВт·год з округленням до чотирьох цифр після коми на основі фактичного споживання в аналогічному періоді попереднього року, розрахованого з урахуванням знятих фактичних або (у разі їх відсутності) оціночних показів лічильника та коефіцієнта приросту/зниження споживання (для індивідуальних побутових споживачів).
У разі відсутності відповідних історичних даних середньодобовий обсяг споживання розраховується на основі зафіксованих двох останніх послідовно зчитаних показів, кількості днів між цими зчитуваннями при умові, що між датами зчитування цих показів не менше ніж 28 днів (без урахування днів, коли електроустановки споживача були відключені оператором системи).
Для непрацюючих лічильників визначення середньодобового обсягу споживання електричної енергії проводиться після відновлення роботи вузла обліку на основі двох найближчих до періоду розрахунку зчитаних та переданих фактичних показів лічильника при умові, що між датами зняття цих показів не менше ніж 28 днів (без урахування днів, коли електроустановки споживача були відключені оператором системи).
Коефіцієнт приросту/зниження споживання розраховується у відносних одиницях з точністю до чотирьох цифр після коми як співвідношення приросту/зниження величини усередненого середньодобового обсягу споживання всіх індивідуальних побутових споживачів, для яких в ОСР наявні фактичні (отримані з лічильників) дані на перше число календарного місяця, наступного за розрахунковим, щодо їх споживання у розрахунковому місяці, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
У разі сумніву споживача у правильності розрахунку величини середньодобового обсягу споживання електричної енергії він може звернутися до оператора системи або відповідного ППКО для здійснення контрольного зчитування та звірки показів або надання детальних пояснень щодо здійсненого розрахунку та/або ініціювати розгляд та вирішення суперечки згідно з цим Кодексом.
8.39. Відповідно до пункту 8.6.18. Кодексу у разі тимчасового порушення роботи вузла обліку не з вини споживача обсяг спожитої електричної енергії від дня порушення вимірювань до дня відновлення вимірювань, визначається на підставі показів верифікаційних лічильників, а у разі їх відсутності розраховується відповідним оператором системи/ППКО за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії таким споживачем.
У разі виявлення систематичної похибки вимірювання та/або отриманих із ЗКО даних обсяг електричної енергії, використаної споживачем від дня порушення вимірювань до дня відновлення вимірювань (але не більше шести місяців), визначається за показами цього ЗКО скоригованими на величину систематичної похибки, встановленої експертизою.
Розрахований обсяг спожитої електричної енергії в період порушення обліку електричної енергії надається оператору системи, електропостачальнику та споживачу.
8.40. Пунктом 8.6.19. Кодексу визначено, що розрахований оператором системи/ППКО обсяг електричної енергії включається до корисного відпуску електричної енергії споживачу та враховується сторонами шляхом перерахунку відповідного фізичного балансу електричної енергії за період порушення роботи вузла обліку.
8.41. У відповідності до пункту 8.6.20. Кодексу датою початку періоду порушення роботи вузла обліку, за відсутності звернення споживача, вважається дата попереднього контрольного огляду або зняття показів, але не більше шести місяців, або час та день, зафіксовані ЗКО чи АСКОЕ (зокрема за результатами проведеної експертизи ЗКО).
У випадку звернення споживача датою початку періоду порушення роботи вузла обліку вважається перший день поточного розрахункового місяця, у якому звернувся споживач (у разі відсутності даних, зафіксованих ЗКО чи АСКОЕ).
8.42. Згідно з пунктом 8.6.21. Кодексу за день відновлення роботи вузла обліку приймається день підписання оператором системи, ППКО та споживачем акта технічної перевірки та пломбування вузла обліку після завершення ремонтних та налагоджувальних робіт, підключення ЗКО та їх налаштування (за необхідності).
8.43. Як установлено судами попередніх інстанцій, у зв'язку з виявленням на об'єкті позивача факту несправності вузла обліку, АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» було визначено обсяг електричної енергії за допомогою визначеного середньодобового обсягу споживання електричної енергії після відновлення роботи вузла обліку на основі двох найближчих до періоду розрахунку зчитаних та переданих фактичних показів лічильника, враховуючи, що між датами зняття цих показів не менше ніж 28 днів; період нарахування - з урахуванням вимог пункту 8.6.20. Кодексу - 6 місяців.
8.43.1. Згідно з рішенням комісії щодо розгляду Акта про порушення №Дн002448 від 16.03.2023, оформленого протоколом № 996 від 09.05.2023, комісія визначила обсяги недоврахованої електричної енергії відповідно до пункту 2.3.16. ПРРЕЕ та пунктів 8.6.11., 8.6.18., 8.6.20. та 8.6.21. Кодексу.
8.44. Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд попередньої інстанції виходив з того, що обсяг електричної енергії в рішенні комісії від 09.05.2023 нараховано у відповідності до пункту 2.3.16. ПРРЕЕ та пунктів 8.6.11., 8.6.18., 8.6.20. та 8.6.21. Кодексу - тимчасове порушення роботи вузла обліку не з вини споживача, тобто застосовано окремий порядок визначення обсягу електричної енергії, спожитої споживачем у разі тимчасового порушення роботи вузла обліку, якщо вина споживача відсутня, за допомогою визначеного середньодобового обсягу споживання електричної енергії після відновлення роботи вузла обліку на основі двох найближчих до періоду розрахунку зчитаних та переданих фактичних показів лічильника, враховуючи, що між датами зняття цих показів не менше ніж 28 днів; період нарахування - з урахуванням вимог пункту 8.6.20. Кодексу - 6 місяців.
8.44.1. Залишаючи без змін рішення суду першої інстанції, апеляційний господарський в оскаржуваній постанові зазначив, що суд першої інстанції правильно зазначив, що донарахування фактично спожитої електричної енергії виконано за період з 16.09.2022 по 16.03.2023, що узгоджується з вимогами пункту 8.6.20. Кодексу. Для визначення обсягу середньодобового споживання взятий період після відновлення роботи вузла обліку на основі двох найближчих до періоду розрахунку зчитаних та переданих фактичних показів лічильника, що відповідає вимогам пункту 8.6.11 Кодексу. Таким чином, колегія суддів апеляційного суду вважає, що донарахування необлікованої електричної енергії здійснено у відповідності до вимог ПРРЕЕ та Кодексу, а отже підстави для визнання недійсним рішення комісії від 09.05.2023 відсутні. Суд також зазначив, що нарахування вартості недоврахованої електричної енергії за результатами рішення комісії оператора системи розподілу не вимагає доведення вини споживача як обов'язкової умови.
8.45. Доводи касаційної скарги з означених скаржником підстав касаційного оскарження зазначених висновків судів не спростовують та не свідчать про неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм права, зокрема, ПРРЕЕ та Кодексу комерційного обліку електричної енергії.
8.46. Зі змісту оскаржуваних судових рішень не вбачається, що сторони надали докази, а суди їх не дослідили, не оцінили та не встановили на їх підставі обставини справи щодо наявності/відсутності підстав для скасування рішення комісії щодо розгляду акта про порушення № Дн002448 від 16.03.2023, оформленого протоколом № 996 від 09.05.2023.
8.47. Отже, суди попередніх інстанцій при вирішенні цього спору, дослідили та оцінили за правилами статті 86, 237-238 ГПК України надані та зібрані у справі докази у їх сукупності і вірогідності, застосувавши статті 76-79 ГПК України, дійшли висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
8.48. Колегія суддів зазначає, що доводи касаційної скарги фактично зводяться до намагання скаржника здійснити переоцінку доказів у справі.
8.49. Водночас, Суд звертає увагу на те, що суд касаційної інстанції не вправі здійснювати переоцінку обставин, з яких виходили суди при вирішенні справи, а повноваження суду касаційної інстанції обмежуються виключно перевіркою дотримання судами норм матеріального та процесуального права на підставі встановлених фактичних обставин справи та виключно в межах доводів касаційної скарги (аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.12.2019 у справі № 925/698/16).
8.50. Встановлення обставин справи, дослідження та оцінка доказів є прерогативою судів першої та апеляційної інстанцій. Якщо порушень порядку надання та отримання доказів у суді першої інстанції апеляційний суд не встановив, а оцінка доказів зроблена як судом першої, так і судом апеляційної інстанції, то суд касаційної інстанції не наділений повноваженнями втручатися в оцінку доказів (див. висновок Великої Палати Верховного Суду у постанові від 16.01.2019 у справі №373/2054/16-ц, Верховного Суду у складі об'єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 17.09.2020 у справі №908/1795/19).
8.51. Верховний Суд також зазначає, що у касаційній скарзі ТОВ «Об'єднання Новомиколаївський кар'єр» посилається на те, що суди попередніх інстанцій вирішили, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки позивачем не вірно обрано спосіб захисту його прав, посилаючись на приписи статей 15, 16 ЦК України, статті 20 Господарського кодексу України, а також висновки Верховного Суду у справі №911/1010/19, а неправильне застосування норм права судами попередніх інстанцій призвело до невідповідності висновків, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2020 у справі №910/17955/17.
8.52. Водночас, суд касаційної інстанції вважає такі твердження помилковими, адже спростовуються змістом оскаржуваних судових рішень.
8.53. Так, у постанові від 26.11.2020 у справі №911/1010/19 Верховний Суд посилаючись на позицію, яка викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2020 у справі №910/17955/17, зазначив, що вимога про скасування рішення комісії електропередавальної організації про визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та її вартості є способом захисту прав та інтересів, установлених законом, оскільки таке рішення комісії, оформлене протоколом з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ, безпосередньо впливає на права та обов'язки відповідного суб'єкта господарювання в контексті його відносин з електропередавальною організацією, встановлює обсяг і вартість недоврахованої електроенергії та створює загрозу припинення електропостачання відповідного споживача.
8.53.1. При цьому вимога про оскарження рішення комісії електропередавальної організації про визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та її вартості, оформленого протоколом з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ, має розглядатися як вимога про визнання повністю або частково недійсним акта постачальника електричної енергії відповідно до частини другої статті 20 Господарського кодексу України (пункт 8.2. постанови).
8.54. У постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2020 у справі №910/17955/17 зазначено, що вимога про оскарження рішення комісії електропередавальної організації про визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та її вартості, оформленого протоколом з розгляду акта про порушення ПКЕЕ, має розглядатися судом як вимога про визнання повністю або частково недійсним акта постачальника електричної енергії відповідно до частини другої статті 20 ГК України, норми статей 235 - 237 ГК України щодо оперативно-господарських санкцій до спірних правовідносин застосуванню не підлягають, вказані нарахування є платою за поставлену електричну енергію, розмір нарахування за недовраховану електроенергію визначається згідно із ПКЕЕ та відповідно до Методики за встановленими нею формулами.
8.55. Як убачається зі змісту оскаржуваних судових рішень, розглядаючи спір, суди цитуючи вказані правові висновки підтвердили належність обраного позивачем способу захисту.
8.56. Колегія суддів зауважує, що суди попередніх інстанцій відмовили у задоволенні позовних вимог не у зв'язку із неправильно обраним позивачем способом захисту прав, а у зв'язку з безпідставністю та недоведеністю позовних вимог, що підтверджується змістом мотивувальних частин оскаржуваних судових рішень. Зокрема, з оскаржуваних судових рішень вбачається , що суди дійшли висновків про те, що донарахування необлікованої електричної енергії здійснено у відповідності до вимог ПРРЕЕ та Кодексу, а отже підстави для визнання недійсним рішення комісії від 09.05.2023 відсутні.
8.57. З урахуванням наведеного, доводи касаційної скарги з підстави касаційного оскарження, передбаченої пунктом 1 частини другої статті 287 ГПК України щодо порушення судами попередніх інстанцій статей 11, 15, 16 ЦК України, статей 1, 2, 4, 21 ГПК України не знайшли свого підтвердження за результатами перегляду справи в касаційному порядку.
8.58. Доводи АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», викладені у відзиві, беруться до уваги Касаційним господарським судом у тій частині, яка узгоджується з викладеними у цій постанові міркуваннями.
8.59. Колегія суддів касаційної інстанції, враховуючи рішення Європейського суду з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі «Серявін та інші проти України» тау справі «Трофимчук проти України» (№4241/03, §54, ЄСПЛ, 28 жовтня 2010 року), зазначає, що учасникам справи надано вичерпну відповідь на всі істотні, вагомі питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах.
9. Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
9.1. Доводи ТОВ «Об'єднання Новомиколаївський кар'єр» про порушення судами попередніх інстанцій норм права при ухваленні оскаржуваних судових рішень за результатами перегляду справи в касаційному порядку не знайшли свого підтвердження з мотивів, викладених у розділі 8 цієї постанови.
9.2. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 308 ГПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій без змін, а скаргу - без задоволення.
9.3. За змістом частини першої статті 309 ГПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 300 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
9.4. Верховний Суд, переглянувши оскаржувані судові рішення в межах, наведених у касаційній скарзі доводів, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а оскаржуваних судових рішень - без змін, як таких, що ухвалені із додержанням норм права.
10. Судові витрати
10.1. Судовий збір, сплачений скаржником у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, покладається на скаржника, оскільки Суд касаційну скаргу залишає без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
10.2. Що ж до означеного АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» у відзиві орієнтовного розміру витрат на професійну правничу допомогу, докази понесення яких будуть надані з урахуванням вимог частини восьмої статті 129 ГПК України, то суд касаційної інстанції зазначає, що вказане клопотання буде розглянуто у строки і спосіб, передбачені ГПК України. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого ГПК України, наступатимуть наслідки, передбачені абзацом 3 частини восьмої статті 129 ГПК України.
Керуючись статтями 129, 300, 308, 309, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
1. Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Об'єднання Новомиколаївський кар'єр» на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 12.04.2025 та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 02.07.2025 у справі №904/6706/23 залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 12.04.2025 та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 02.07.2025 у справі №904/6706/23 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її ухвалення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Т. Малашенкова
Суддя І. Булгакова
Суддя Ю. Власов