Справа № 500/4148/25
10 вересня 2025 рокум. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасувати рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Тернопільського окружного адміністративного суду, через представника - адвоката Василишина К.В., надійшла позовна заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державної податкової служби України, у якій позивача просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області №12860172/2810216518 від 13.05.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №48 від 18.04.2025;
- зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №48 від 18.04.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних в день її направлення.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що між позивачем та ТОВ «Сервіс - Агрозахід» було укладено договір купівлі-продажу №28-03/25 від 28.03.2025, за умовами яких позивач продав покупцю макуху соєву. Позивач вказує, що на виконання умов вказаного договору покупцю було відвантажено 10120кг макухи соєвої, про що складено та підписано видаткову накладну №48 від 18.04.2025, з огляду на що відповідно до вимог пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пункту 201.1, пункту 201.7, пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, позивачем сформовано та надіслано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, спірну податкову накладну №48 від 18.04.2025.
Відповідач зазначену податкову накладну прийняв, але реєстрацію її зупинив, про що сформував відповідну квитанцію, у якій зазначив, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної зупинена. Обсяг постачання товару 2304 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).
Позивач скористався правом надати додаткові документи, однак, регіональною комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято оскаржене в межах даної справи рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, складених за результатом господарської операції з постачання сої.
Позивач не погоджується із таким рішенням відповідача, оскільки переконаний, що ним дотримано усіх вимог щодо формування та реєстрації податкової накладної. Вважає, що йому безпідставно відмовлено у реєстрації, з огляду на що переконаний, що оскаржене рішення про відмову у її реєстрації є протиправним та підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 14.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово.
30.07.2025 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву з додатками від представника Головного управління ДПС у Тернопільській області та ДПС України (спільна позиція), в якому відповідачем зазначено, що у нього була наявна підстава для зупинення реєстрації податкової накладної відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, оскільки як вказано квитанції про зупинення реєстрації спірної накладної, обсяг постачання товару за кодом УКТЗЕД 2304 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання. Вказує, що позивачем не надано первинно в повному обсязі усіх матеріалів щодо господарської операції з продажу зерна сої, з огляду на що комісією ГУ ДПС у Тернопільській області проінформовано позивача повідомленням про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
Позивачем на виконання пропозицій, зазначених у повідомленні, надано комісії контролюючого органу додатково копії документів. Однак, на переконання відповідача, ним не надано того обсягу документів, який необхідний для розгляду питання про реєстрацію оскаржуваної податкової накладної, відтак контролюючий орган вважає, що оскаржуване рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної від 18.04.2025 №48 винесено правомірно (арк. справи 143-155).
31.07.2025 представником позивача подано відповідь на відзив (арк. справи 159).
Ухвалою від 06.08.2025 суд відмовив у задоволенні клопотання представника відповідачів про перехід до розгляду даної судової справи за правилами іншого позовного провадження.
13.08.2025 на адресу суду надійшли додаткові письмові пояснення від Головного управління ДПС у Тернопільській області з додатками (арк. справи 166).
Інших заяв, в тому числі по суті справи, на адресу суду не надходило.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Як слідує з матеріалів судової справи, позивач фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , позивач, платник податків) зареєстрований як суб'єкт господарювання в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з основним видом економічної діяльності « 10.41 Виробництво олії та тваринних жирів» та є платником податку на додану вартість, індивідуальний податковий номер платника податку 281021651820.
Судом встановлено, що між позивачем (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сервіс-Агрозахід» (покупець) укладено Договір купівлі-продажу №28-03/25 від 28.03.2025 (арк. справи 20-21) за умовами якого продавець зобов'язується передати у власність покупця, а покупець зобов'язується прийняти товар та оплатити його вартість у відповідності до умов даного договору, прийнятих сторонами, а також змін та додатків до нього.
Сторони узгодили, що даний договір є договором купівлі-продажу макухи соєвої, олії соєвої, згідно з видатковими накладними (пункт 1 Договору).
За умовами Договору сторони також визначили, що кількість та вартість товару визначається згідно видаткових накладних, які є невід'ємною частиною даного договору (пункт 2.1.).
Базисною умовою поставки товару визначено склад продавця за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, с. Заставє, вул. Польова, 16Ж, або Львівська область, Львівський район, с. Бібрка, вул. Птахівнича 6-Б, або може бути доставлено на склад покупця за взаємною згодою сторін (пункт 3.1. Договору).
Умовами вказаного договору визначено, що розрахунки між сторонами здійснюються у безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок постачальника. Покупець зобов'язується провести оплату поставленого постачальником товару протягом 21 дня з дати постачання товару покупцю за кожну окрему партію товару. Датою оплати товару вважається дата зарахування коштів на розрахунковий рахунок постачальника (пункти 4.3. та 4.4. Договору).
Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.
Судом встановлено, що згідно видаткової накладної №48 від 18.04.2025, на виконання умов Договору купівлі-продажу №28-03/25 від 28.03.2025, позивачем поставлено на ТОВ «Сервіс-Агрозахід» товар, а саме: «макуху соєву» в кількості 10120кг на загальну суму 169044,48грн, в тому числі ПДВ 28174,08грн (арк. справи 70).
Згідно товарно-транспортної накладної №090 від 18.04.2025, товар «макуха соєва» в кількості 10120кг відвантажено Товариству з обмеженою відповідальністю «Сервіс-Агрозахід» за адресою, визначеною у пункті 3.1. Договору купівлі-продажу №28-03/25 від 28.03.2025, а саме: Львівська область, Львівський район, с. Бібрка, вул. Птахівнича 6-Б (арк. справи 75).
Матеріалами справи підтверджено, що часткова оплата за поставлений товар в сумі 140870,40грн здійснена покупцем 23.04.2025 згідно платіжної інструкції №849 (арк. справи 105).
З врахуванням правила «першої події» - дата відвантаження товарів, передбаченого пунктом 187.1. статті 187 Податкового кодексу України, позивачем складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну №48 від 18.04.2025, опис (номенклатура) товару - «макуха соєва», код УКТ ЗЕД - 2304, в кількості - 10120кг, в обсязі поставки на суму 140870,40грн, сума податку на додану вартість - 28174,08грн (арк. справи 13).
За наслідками подання позивачем на реєстрацію в ЄРПН спірної податкової накладної, через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України позивачу направлено квитанцію, згідно якої реєстрація податкової накладної зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 2304 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).
Позивачем подано до комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області Повідомлення №1 від 28.04.2025, а також письмові пояснення та копії документів щодо податкової накладної №48 від 18.04.2025, а саме: витяг з Державного реєстру речових прав; пояснення; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 від 27.01.2024, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 від 27.01.2024, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 від 28.02.2025, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 від 28.02.2025, прихід, виробництво і продаж у 2025 р., по взаємовідносинах із ТОВ «СЕРВІС-АГРОЗАХІД» надано: договір №28-03/25 від 28.03.2025, ТТН №090 від 18.04.2025, платіжна інструкція №849 від 23.04.2025, видаткова накладна №48 від 18.04.2025, по взаємовідносинах із ПМП «ІМПУЛЬС» надано: договір поставки №177/1 від 24.02.2025, видаткова накладна №РН-0000058 від 03.04.2025, платіжна інструкція №1203 від 09.04.2025, платіжна інструкція №1212 від 11.04.2025, платіжна інструкція №1229 від 23.04.2025, платіжна інструкція №1211 від 11.04.2025, платіжна інструкція №1232 від 24.04.2025, платіжна інструкція №1237 від 25.04.2025, платіжна інструкція №1216 від 15.04.2025, по взаємовідносинах із ФГ «ЦЕЗАР» надано: договір поставки №1/03 від 03.03.2025, видаткова накладна №1/04 від 17.04.2025, ТТН №1/04 від 17.04.2025, ТТН №2/04 від 17.04.2025, платіжна інструкція №1238 від 25.04.2025, по взаємовідносинах із ТОВ «ЗЕМЛЕДАР-2019» надано: договір купівлі-продажу основного засобу №12/10/2022 від 12.10.2022, акт приймання-передачі основних засобів від 12.10.2022, видаткова накладна №2 від 12.10.2022, платіжна інструкція №124 від 12.10.2022, по взаємовідносинах із ТОВ «АРТМАШ» надано: договір №41 від 12.03.2024, специфікація №1 від 12.03.2024, видаткова накладна №1021 від 22.10.2024, по взаємовідносинах із ФОП ОСОБА_2 надано: договір купівлі-продажу №1 від 09.05.2024, видаткова накладна №14 від 08.11.2024, по взаємовідносинах із ТзОВ «ЄВРО МІПС» надано: договір оренди нежитлового приміщення №1, акт №2 від 31.03.2025, акт прийому-передачі нерухомого майна в оренду від 01.01.2025, платіжна інструкція №1173 від 04.04.2025, по взаємовідносинах із ФГ «БУЧИНСЬКИЙ» надано: договір оренди нежитлового приміщення №1 від 01.11.2022, акт прийому-передачі об'єкту оренди від 01.11.2022, акт надання послуг №38 від 31.03.2025, акт надання послуг №39 від 30.04.2025, платіжна інструкція №1183 від 07.04.2025, по взаємовідносинах із ПАТ «Львівобленерго» надано: договір №1669500 від 11.03.2025, додаткова угода до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №1669500 від 11.03.2025, платіжна інструкція №1219 від 24.04.2025, рахунок за реактивну енергію №130/2 за березень 2025 року, акт про прийняття-передачі товарної продукції від 31.03.2025, по взаємовідносинах із ТОВ «ТЕРНОПІЛЬЕЛЕКТРОПОСТАЧ» надано: договір про надання послуг з забезпечення перетікань реактивної електричної енергії №1176 від 01.12.2022, платіжна інструкція №1200 від 09.04.2025, платіжна інструкція №1215 від 15.04.2025, рахунок за електричну енергію за період березень 2025 року, платіжна інструкція №1193 від 09.04.2025, по взаємовідносинах із ТОВ «МРІЯ ФАРМІНГ ТЕРНОПІЛЬ» надано: договір купівлі-продажу нерухомого майна, по взаємовідносинах із ТОВ «ЛЕЗ БІЗНЕС» надано: платіжна інструкція №1236 від 25.04.2025, рахунок за електричну енергію за березень 2025 року, акт про прийняття-передавання товарної продукції від 31.03.2025, по взаємовідносинах із Терноп. міський р-н електромереж надано: платіжна інструкція №1199 від 09.04.2025, по взаємовідносинах із Ф-Л ТРЕМТЕРНОПІЛЬОБЛЕНЕРГО надано: платіжна інструкція №1175 від 07.04.2025, акт №1176 за березень 2025, рахунок за перетікання реактивної електричної енергії 31.03.2025, рахунок за перетікання реактивної електричної енергії 31.03.2025.
Регіональною комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у відповідності до вимог пункту 9 Додатку 2 до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (в редакції Наказу Міністерства фінансів №19 від 12.01.2023) направлено позивачу Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12822208/2810216518 від 02.05.2025 на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, запропоновано надати первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У графі «Додаткова інформація» вказано про необхідність додатково надати акти звірки взаєморозрахунків, статистичну звітність, інформацію та підтверджуючі документи щодо основних засобів» (арк. справи 115-116).
Позивач скористався право на подання додаткових документів, та на згідно вимог контролюючого органу ним було подано додаткове повідомлення від 06.05.2025 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, та надано додатково копії наступних документів, а саме: пояснення; виписка з 01.10.2024 по 09.10.2024, по взаємовідносинах із ТОВ «СЕРВІС-АГРОЗАХІД» надано: акт звіряння за 15.04.2025-05.05.2025, додаткова угода №1 до договору №28-03/25 від 28.03.2025, по взаємовідносинах із ТОВ «ЗЕМЛЕДАР-2019» надано: договір купівлі-продажу основного засобу №12/10/2022 від 12.10.2022, акт приймання-передачі основних засобів від 12.10.2022, видаткова накладна №2 від 12.10.2022, платіжна інструкція №124 від 12.10.2022, по взаємовідносинах із ТОВ «АРТМАШ» надано: договір №41 від 12.03.2024, специфікація №1 від 12.03.2024, видаткова накладна №1021 від 22.10.2024, по взаємовідносинах із ТОВ «СІГМА-ІНЖИНІРИНГ» надано: договір купівлі-продажу №061-24/SI від 21.09.2024, специфікація до договору, платіжна інструкція №1277134 від 27.09.2024, видаткова накладна №709 від 08.10.2024, акт приймання-передачі товару від 08.10.2024, по взаємовідносинах із ФОП ОСОБА_2 надано: договір купівлі-продажу №1 від 09.05.2024, видаткова накладна №14 від 08.11.2024.
За результатом розгляду наданих первинних документів регіональною комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято оскаржене в межах даної справи рішення №12860172/2810216518 від 13.05.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №48 від 18.04.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних, підстава відмови:
«ненадання/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, платником податку» (арк. справи 132-133).
При цьому в графі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» вказано, що платником не надано статистичну звітність, акти звірки взаємних розрахунків з контрагентами, підтверджуючі документи на перевезення, не в повному обсязі надано документи на придбання основних засобів, в податковій звітності не відображено операції щодо придбання товарів та/або послуг у фізичних осіб».
Позивач вважає протиправною таку відмову податкового органу та хоче зареєструвати їх у Єдиному реєстрі податкових накладних, з огляду на що звернувся із даним позовом в суд.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14 статті 14 Податкового кодексу України Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї стані та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї стані, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 2 Порядку №1165 критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик; ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а" або "б" пункту 185.1 статті 185, підпункту "а" або "б" пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
Пунктом 6 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Згідно з пунктом 7 Порядку №1165 у разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації (пункт 10 Порядку №1165).
Відповідно до пункту 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Згідно з пунктом 25 Порядку №1165 Комісія регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Як слідує зі змісту квитанції про зупинення реєстрації оспорюваної податкової накладної у цій справі, підставою для такого зупинення став пункт 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Так, відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток №3 до Порядку №1165), підставою для зупинення реєстрації податкових накладних визначено те, що обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.
З аналізу пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій слідує, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки, мають існувати визначені цим пунктом передумови, а для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію податковому органу необхідно вказати обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, адже цього прямо вимагає пункт 11 Порядку №1165.
Суд зазначає, що оскаржена у межах даної судової справи податкова накладна від 18.04.2025 №48 виписана за обставин виконання продавцем умов Договору купівлі-продажу №28-03/25 від 28.03.2025 в частині продажу 10120кг макухи соєвої згідно видаткової накладної №48 від 18.04.2025.
Поряд з цим, із змісту квитанції про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної слідує, що підставою для зупинення реєстрації вказаної податкової накладної відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, стало те, що обсяг постачання товару/послуги кодом УКТЗЕД 2304 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання (додаток 3 Порядку).
Однак, суд зазначає, що надіслана позивачу квитанція не містить жодного розрахунку вказаного Критерію за позиціями товарів згідно УКТЗЕД, хоча саме невідповідність цьому критерію стало підставою не реєстрації податкових накладних в автоматичному порядку.
Ознайомившись зі змістом квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної суд зазначає, що така містить загальні фрази про необхідність надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. При цьому пропозиція надання документів, - вказана без конкретизації їх переліку.
Суд зауважує, що відсутність у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначення конкретного критерію ризиковості здійснення операцій, про які йдеться у пункті 1 додатку 3 до Порядку №1165 у сукупності із розрахованим показником за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку, свідчить про необґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій.
Суд також враховує, що позивач, немаючи чіткого розрахунку встановленого Критерію ризиковості, опиняється у ситуації, в якій в нього також відсутній і чітко визначений перелік документів, які належить подати до контролюючого органу в залежності від підстав зупинення реєстрації податкової накладної, оскільки такий перелік не визначено самим законодавцем, а тому, зупиняючи реєстрацію податкової накладної з посиланням на ненадання платником податків достатніх документів, контролюючий орган повинен чітко зазначити конкретний вид критерію ризиковості платника податку та навести у розрізі цього критерію перелік документів, надання яких дасть можливість прийняти податкову накладну до реєстрації.
За наведених обставин суд встановив, що надіслана позивачу квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної №48 від 18.04.2025 не відповідає вимогам, що для неї імперативно встановлено пунктом 11 Порядку №1165, а саме: в частині необхідності зазначення критерію (їв) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (их) зупинено реєстрацію податкових накладних в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.
Верховний Суд у постановах від 20.12.2024 у справі №460/25901/22, від 03.10.2023 у справі №380/4146/22, від 20.09.2023 у справі №260/2595/21, від 20.06.2023 у справі №200/6012/20-а, від 30.05.2023 у справі №500/889/21, від 23.05.2023 у справі №500/770/21, від 27.04.2023 у справі №460/8040/20, від 16.02.2023 у справі №380/7648/22, від 30.09.2022 у справі №380/7648/22, від 03.11.2022 у справі №360/2460/20, від 01.12.2021 у справі №600/1878/20-а, від 20.12.2022 у справі №140/4162/21, від 28.06.2022 у справі №380/9411/21, від 29.06.2022 у справі №380/5383/21, від 16.09.2022 у справі №380/7736/21 та ін., сформував послідовну вже усталену судову практику в даній категорії спорів, вказавши, що можливість надання платником податків «достатніх» документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної - прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної. Необґрунтоване обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд, призводить до правової невизначеності, що не відповідає критерію обґрунтованості та пропорційності акта індивідуальної дії, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
При цьому, суд вважає за доцільне врахувати позицію Верховного Суду викладену в постанові від 27.04.2023 справа №460/8040/20, у якій Верховний Суд оперуючи поняттям негативної дискреції, звертає увагу, що у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Отже, у квитанції не конкретизовано, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, щоб реєстрація податкової накладної стала можливою, що свідчить про невідповідність сформованих позивачу квитанцій вимогам, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520).
За правилами пункту 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 встановлено, що платник податку, який склав податкову накладну/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації таких податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
У разі, коли у квитанції до податкової накладної/розрахунку коригування зазначено код товару/послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності/умовним кодом товару/Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування (пункт 6 Порядку №520).
Суд зауважує, що пункт 5 Порядку №520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно з таким переліком. Наданню підлягають лише ті документи, які безпосередньо стосуються предмета господарської операції, за якою оформлено податкову накладну, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки. Можливість надання платником податків достатніх документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної.
За обставин цієї справи контролюючим органом у квитанції не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання для реєстрації в ЄРПН податкових накладних.
Разом з тим, після зупинення реєстрації податкової накладної, позивач подав до комісії регіонального рівня разом з письмовими поясненнями копії документів, які стосуються господарських операцій, щодо яких її складено.
Як вже було встановлено судом, спірна податкова накладна складена та подана на реєстрацію з врахуванням правила першої події - дата відвантаження товарів (яку передбачено вимогами пункту 187.1. статті 187 ПК України) згідно видаткової накладної № 48 від 18.04.2025. Вказану видаткову накладну надано податковому органу, як і договір купівлі-продажу із ТОВ «Сервіс - Агрозахід» разом із специфікацією до нього.
Також відповідачу надано і товаро-транспортну накладну, документи щодо закупівлі необхідної для виробництва сировини (сої), щодо закупівлі виробничого обладнання, акт приймання-передачі основних засобів, відомості щодо обсягів закупівлі сировини та обсягів виготовленої позивачем продукції за період січень-квітень 2025 року, свідоцтва про реєстрацію ТЗ якими перевозилась сировина, рахунки та акти за надання послуг електропостачання, акти приймання-передачі об'єктів оренди, акти надання послуг з оренди об'єктів нерухомості тощо, а також докази часткової оплати проданих товарів (в той час як оплата не є підставою для складення спірної податкової накладної).
Суд зазначає, що з наданих первинних документів слідує, що взяті позивачем господарські зобов'язання перед ТОВ «Сервіс - Агрозахід» щодо поставки макухи сої в узгоджених обсягах та обумовленому порядку виконано.
Податковий орган вказав на необхідність надання додаткового пакету документів, вказавши у графі «Додаткова інформація»: акти звірки взаєморозрахунків, статистичну звітність, інформацію та підтверджуючі документи щодо основних засобів.
Позивач скористався право на подання додаткових документів, та на згідно вимог контролюючого органу ним було подано додаткове повідомлення від 06.05.2025 та надано додатково копії наступних документів, а саме: пояснення; виписка з 01.10.2024 по 09.10.2024, по взаємовідносинах із ТОВ «СЕРВІС-АГРОЗАХІД» надано: акт звіряння за 15.04.2025-05.05.2025, додаткова угода №1 до договору №28-03/25 від 28.03.2025, по взаємовідносинах із ТОВ «ЗЕМЛЕДАР-2019» надано: договір купівлі-продажу основного засобу №12/10/2022 від 12.10.2022, акт приймання-передачі основних засобів від 12.10.2022, видаткова накладна №2 від 12.10.2022, платіжна інструкція №124 від 12.10.2022, по взаємовідносинах із ТОВ «АРТМАШ» надано: договір №41 від 12.03.2024, специфікація №1 від 12.03.2024, видаткова накладна №1021 від 22.10.2024, по взаємовідносинах із ТОВ «СІГМА-ІНЖИНІРИНГ» надано: договір купівлі-продажу №061-24/SI від 21.09.2024, специфікація до договору, платіжна інструкція №1277134 від 27.09.2024, видаткова накладна №709 від 08.10.2024, акт приймання-передачі товару від 08.10.2024, по взаємовідносинах із ФОП ОСОБА_2 надано: договір купівлі-продажу №1 від 09.05.2024, видаткова накладна №14 від 08.11.2024.
Надаючи оцінку документам, які первинно подані позивачем разом з підтверджуючими документами, а також додатково наданими на пропозицію контролюючого органу суд зазначає, що контролюючому органу надано більш ніж достатній обсяг первинних документів разом із письмовими поясненнями, які підтверджували господарські операції, щодо яких складено податкову накладну №48 від 18.04.2025.
При цьому, аналізуючи сукупний обсяг наданих позивачем комісії документів щодо спірної податкової накладної суд зауважує відповідачам, що первинні документи щодо ненадання яких вказано у оскарженому рішенні про відмову у реєстрації податкових накладних, а саме: не надано статистичну звітність, акти звірки взаємних розрахунків з контрагентами, підтверджуючі документи на перевезення, не в повному обсязі надано документи на придбання основних засобів, в податковій звітності не відображено операції щодо придбання товарів та/або послуг у фізичних осіб, - не є тими первинними документами, які підтверджують право на формування податкового кредиту щодо поставки макухи соєвої та не є підставою для реєстрації податкової накладної.
Суд зазначає, що предметом доказування у цій справі є наявність підстав, підтверджених належними та достатніми документами, для реєстрації спірної податкової накладної.
Відповідно до пункту 2 Порядку №520 рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги» (пункт 3 Порядку №520).
Як встановлено пунктом 9 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до пункту 10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Із змісту оскарженого рішення Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області слідує, що у реєстрації податкової накладної відмовлено у зв'язку із ненадання/частковим надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень.
Судом встановлено, що позивач у межах передбаченого пунктом 9 Порядку №520 п'ятиденного строку надав додаткові документи та пояснення на виконання отриманого повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН щодо спірної податкової накладної.
Враховуючи наведені пояснення та подання позивачем контролюючому органу витребуваних ним документів, суд вважає, що у відповідача 1 були відсутні підставі для прийняття рішень про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН, позаяк усі наявні у платника податків документи стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, були надані.
Водночас контролюючим органом не надано оцінки поданим платником податків документам та під час розгляду цієї справи не спростовано того, що надані позивачем документи в повній мірі підтверджують інформацію, зазначену саме в податковій накладні, реєстрацію якої зупинено.
Суд звертає увагу, що Верховний Суд у постанові від 14.08.2024 у справі №120/5503/23 вказав, що відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу на стадії вирішення питання щодо реєстрації податкових накладних не може бути підставою для відмови в реєстрації таких податкових накладних чи розрахунку коригування без наведення відповідного обґрунтування, а також за умови, якщо інші надані документи підтверджують можливість їх реєстрації.
Однак, оскаржене рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної не містить конкретних обґрунтувань неврахування усіх наданих платником податків документів (як первинно наданих так і додатково), адже як при зупиненні реєстрації податкової накладної, так і при винесенні оскаржуваного рішення, податковий орган обмежився лише загальними формулюваннями.
У постанові Верховного Суду від 28.06.2024 у справі №1640/2358/18 міститься висновок про те, що відсутність роз'яснення контролюючого органу, яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію тої чи іншої податкової накладної, спростовує твердження податкового органу про існування підстав для відмови в реєстрації таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Таким чином, за наведених вище обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість та наявність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної №48 від 18.04.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні, то таку належить задовольнити з огляду на таке.
Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрацію податкової накладної в ЄРПН віднесено до обов'язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
Згідно з приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України і нормами чинного законодавства України чітко визначено настання такої події як набрання законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної або визначення в судовому рішенні конкретної дати, яку слід вважати датою реєстрації або скасування реєстрації податкової накладної.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію спірних податкових накладних судом не встановлено.
У даному випадку зобов'язання відповідача ДПС України зареєструвати в ЄРПН подані позивачем податкові накладні датою їх фактичного подання є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права, що узгоджується з позицією Верховного Суду, наведеною у постанові від 19.10.2022 у справі №360/2463/20.
Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій щодо остаточного вирішення спору між сторонами, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №48 від 18.04.2025 у ЄРПН датою фактичного її подання.
Відповідно до присів статей 9, 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Разом з тим, відповідачі як суб'єкти владних повноважень не надали суду доказів на підтвердження правомірності рішень про відмову в реєстрації податкової накладної.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку задовольнити позовні вимоги повністю, тому на користь позивача слід стягнути сплачений ним при поданні позовної заяви до суду судовий збір в сумі 3028,00грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Тернопільській області (Комісія якого прийняла рішення, що стали підставою звернення до суду з цим позовом).
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасувати рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Тернопільській області №12860172/2810216518 від 13 травня 2025 року про відмову в реєстрації податкової накладної №48 від 18 квітня 2025 року, складеної фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 .
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №48 від 18 квітня 2025 року, складену фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 датою її фактичного подання.
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Тернопільській області судові витрати в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 11 вересня 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач: - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_5 );
відповідачі: - Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46003, код ЄДРПОУ: 44143637).
- Державна податкова служба України (місцезнаходження: пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ: 43005393).
Головуючий суддя Мірінович У.А.