Ухвала від 09.09.2025 по справі 420/13395/20

Справа № 420/13395/20

УХВАЛА

09 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Тарасишиної О.М., розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 (місце проживання65121, АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дії та бездіяльність щодо відмови у перерахунку пенсії, зменшення відсоткового розміру пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання65121, АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дії та бездіяльність щодо відмови у перерахунку пенсії, зменшення відсоткового розміру пенсії та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.01.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо непроведення з 01.10.2020 року ОСОБА_1 перерахунку пенсії, виходячи з грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 05.03.2019 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених у довідці про розмір грошового забезпечення від 05.11.2020 року № 359, виданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.10.2020 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії виходячи з грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 05.03.2019 року з урахуванням усіх складових, визначених у довідці про розмір грошового забезпечення від 05.11.2020 року № 359, виданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення з 01.01.2018 року основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 83% на 70%.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 з 01.01.2018 року до 01.09.2018 року та з 01.10.2020 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років та пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років з урахуванням розміру пенсії за вислугу років в розмірі 83% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.

Рішення суду набрало законної сили 05.02.2021р.

На виконання цього рішення 22.09.2023 року Одеським окружним адміністративним судом позивачу видано виконавчі листи.

21.07.2025 року (вх. №73682/25) позивач надав до суду заяву про зміну способу та порядку виконання судового рішення від 05.01.2021 року по справі №420/13395/20.

31.07.2025 ухвалою Одеського окружного адміністративного суду заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі №420/13395/20 за позовом ОСОБА_1 (місце проживання65121, АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дії та бездіяльність щодо відмови у перерахунку пенсії, зменшення відсоткового розміру пенсії та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Змінено спосіб виконання рішення суду по справі №420/13395/20 шляхом: стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 суму доплати пенсії за період з 01.01.2018 року по 01.09.2018 року та з 01.10.2020 року по 31.03.2021 року в розмірі 32474,15 грн. (тридцять дві тисячі чотириста сімдесят чотири грн. 15 коп.).

18.08.2025 через систему Електронний суд представник Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області звернулася до Одеського окружного адміністративного суду із заявою про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню в адміністративній справі №420/13395/20.

В обґрунтування заяви представник заявника зазначає, що відповідно до частини 2 статті 6 Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII Про виконавче провадження (далі Закон №1404) рішення, зокрема, про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 6 та 37 Закону №1404 органи державної виконавчої служби повертають стягувачу виконавчі документи щодо зобов'язання відповідача здійснити певні виплати на користь стягувача у зв'язку зі зміною способу виконання рішення на стягнення. Водночас, стягувачі після зміни способу виконання рішення, самостійно звертаються до суду та отримують новий виконавчий документ по тій же справі про стягнення коштів з державних органів. Тобто, фактично, у стягувача перебувають два виконавчі листи (зобов'язального характеру та щодо стягнення коштів). Видача судами стягувачу двох виконавчих листів та подальше їх пред'явлення до органів Казначейства може призвести до подвійного виконання вищевказаних судових рішень та збитків Державного бюджету України.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 24.07.2025 заява про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню призначена до розгляду у судовому засіданні на 09.09.2025 о 10:35 год.

У судове засідання 09.09.2025 сторони не прибули, були повідомлені про час, дату та місце розгляду заяви.

За приписами статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

У відповідності до частини дев'ятої статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути заяву про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконання в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, доводи наведені в обґрунтування заяви про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню в адміністративній справі №420/27499/21, суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Статтею 372 КАС України визначено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах.

Так, рішення суду може виконуватись у добровільному або примусовому порядку. Боржник може виконати рішення суду добровільно: з моменту набрання рішенням суду законної сили, до моменту надходження виконавчого листа до державного або приватного виконавця та відкриття виконавчого провадження.

Згідно з частиною 4 статті 372 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

Таким законом є Закон України від 02 червня 2016 року №1404-VIII "Про виконавче провадження".

Відповідно до частини 1 статті 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, а частиною 3 цієї ж статті передбачено, що виконавчий лист має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом.

Згідно з частиною 1 статті 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.

Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин (частина 2 статті 374 КАС України).

Отже, наведені вище положення передбачають можливість визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, якщо він виданий компетентним судом і є належним виконавчим документом, однак наявні обставини, які виключають можливість його примусового виконання.

При цьому відповідно до правової позиції, викладеної у поставі Верховного Суду від 15 листопада 2020 року у справі № 752/2391/17, наведені в статті 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можливо поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.

До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником чи іншою особою.

Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:

- видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);

- коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;

- видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;

- помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;

- видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;

- пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.

Під іншими причинами слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв'язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.

Як вже було встановлено судом, 22.09.2023 року Одеським окружним адміністративним судом позивачу видані виконавчі листи у справі №420/13395/20.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 року змінено спосіб виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.01.2021 у справі №420/13395/20.

З урахуванням вищезазначених обставин, суд дійшов висновку, що заява Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання виконавчого листа, виданого Одеським окружним адміністративним судом 22.09.2021р. таким, що не підлягає виконанню в адміністративній справі №420/13395/20 підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 248, 256, 293, 374 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 (місце проживання65121, АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дії та бездіяльність щодо відмови у перерахунку пенсії, зменшення відсоткового розміру пенсії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати виконавчий лист Одеського окружного адміністративного суду виданого 22.09.2023 року по справі №420/13395/20 - таким, що не підлягає виконанню.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя О.М. Тарасишина