Справа № 194/1204/25
Номер провадження № 3/194/435/25
11 вересня 2025 року м.Тернівка
Суддя Тернівського міського суду Дніпропетровської області - Хоменко Д.Є., за участю прокурора - Крачко М.М., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши справу, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки с.Богданівка, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої на посаді присяжного, раніше протягом року до адміністративної відповідальності не притягувалася за ст. 172-6 КУпАП
ОСОБА_1 , будучи присяжним Тернівського міського суду Дніпропетровської області в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік - 14.02.2024 о 13 год. 49 хв. та за 2022 рік - 14.02.2024 о 14 год. 05 хв., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за наступних обставин.
Згідно з ч. 2 ст. 63 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» присяжні виконують обов'язки, визначені пунктами 1, 2, 4-6 частини 7 статті 56 Закону України «Про судоустрій та статус суддів»
Пунктом 6 частини 7 статті 56 вище вказаного закону встановлено, що присяжний зобов'язаний виконувати вимоги та дотримуватися обмежень, установлених законодавством у сфері запобігання корупції.
Відповідно до Рішення Тернівської міської ради № 891-54/УІІ від 24.12.2019 затверджено список присяжних Тернівського районного суду Дніпропетровської області, серед яких є і ОСОБА_1 ..
Так, відповідно до інформації, щодо розгляду справ за участі присяжних у судових засіданнях, наданої Тернівським міським судом Дніпропетровської області у відповідь на запит УСР в Дніпропетровській області ДСР НП України (вих. № 7/162/2025 від 09.07.2025), ОСОБА_1 приймала участь у засіданнях Тернівського міського суду Дніпропетровської області у 2021 році - 12.01.2021, 23.02.2021, 06.07.2021, 03.08.2021, 25.08.2021, 16.09.2021, 06.10.2021 та у 2022 році - 01.02.2022, 27.07.2022, 23.11.2022.
Відповідно до п.п. «ґ» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» присяжних (під час виконання ними обов'язків у суді) віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія вказаного закону.
Отже, ОСОБА_1 виконуючи обов'язки присяжного Тернівського міського суду Дніпропетровської області, згідно з п. п. «ґ» п. 1 ч. 1 ст. З Закону є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією та суб'єктом декларування відповідно до ст. 45 Закону.
Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року № 2115-ІХ було призупинено компанію декларування в Україні.
12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Так згідно до п. 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом.
Відповідно до роз'яснень НАЗК «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13.11.2023 №4 - за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди.
Таким чином у період з 12.10.2023 до 31.01.2024 в Україні тривала компанія декларування. Протягом цього періоду часу, суб'єкт декларування, повинен подати щорічну декларацію за 2021, 2022 рік.
Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:Wpublic.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2021 рік лише 14.02.2024 о 13 год. 49 хв., а за 2022 рік лише 14.02.2024 о 14 год. 05 хв.
Згідно з послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), встановлено, що дії, направлені на подання декларацій за 2021 та 2022 рік ОСОБА_1 розпочала лише 14.02.2024, тобто після закінчення граничного строку для подання вказаних документів.
Перевіркою не встановлено поважних причин несвоєчасного подання декларацій.
При цьому, ОСОБА_1 ознайомлена з необхідністю подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що підтверджується поясненням ОСОБА_1 .
Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 , виконуючи обов'язки присяжного Тернівського міського суду Дніпропетровської області, будучи згідно з п.п. «ґ» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, а також, відповідно до примітки до статті 172-6 КУпАП будучи суб'єктом правопорушення за цією статтею, у порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік - 14.02.2024 о 13 год. 49 хв. та за 2022 рік - 14.02.2024 о 14 год. 05 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Постановою суду від 27 серпня 2025 року справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 №194/1204/25 (провадження 3/194/435/25) було об'єднано в одне провадження зі справою №194/1205/25 (провадження 3/194/436/25). Об'єднаній справі присвоєно єдиний унікальний номер №194/1204/25 (провадження 3/194/435/25).
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП(два епізоди), визнала повністю.
Прокурор у судовому засіданні просив визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення та призначити стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесят неоподаткованих мінімумів громадян, що становить 850,00 грн.
Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та прокурора, суддя зазначає наступне.
У відповідності зі ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свободи громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушення, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, повага до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
За змістом статті 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення повинно здійснюватися на основі суворого дотримання законності.
Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до положень статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з вимогами ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративні правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Приписами ст. 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами, зокрема: протоколами про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №666 від 22.07.2025 та №667 від 22.07.2025;
Повідомленнями Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларація №6/23/2024 від 14.02.2024 та №6/24/2024 від 14.02.2024; послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого само врядування», які вчинила ОСОБА_1 , період 11.10.2023-15.02.2024; табелями робочого часу присяжних за період з 01.01.2021р. по31.03.2022 р.; довідками про виконання присяжними обов'язку у суді за період з 12.01.2021 по 23.11.2022; поясненнями ОСОБА_1 у яких вона визнає вину у несвоєчасному декларуванні за 2021 - 2022 роки).
Відповідно до п. 10 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з рішеннями Тернівської міської ради Дніпропетровської області від 24.12.2019 №891-54/VII та рішення №388-20/VIII від 23.11.2022 року ОСОБА_1 набула повноваження присяжного Тернівського міського суду Дніпропетровської області.
Відповідно до з п. п. «ґ» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 виконуючи обов'язки присяжного Тернівського міського суду Дніпропетровської області, є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією та суб'єктом декларування відповідно до ст. 45 Закону.
Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб - сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року № 2115-ІХ було призупинено компанію декларування в Україні.
12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Так згідно до п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом.
Відповідно до роз'яснень НАЗК «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13.11.2023 №4 - за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди.
Таким чином ОСОБА_1 , будучи присяжним Тернівського міського суду Дніпропетровської області, зобов'язана була подати щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 та 2022 роки не пізніше 31 січня 2024 року.
Однак, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) ОСОБА_1 подала декларацію за 2021 рік лише 14.02.2024 року о 13.49год, а за 2022 рік лише 14.02.2024 о 14.05год., тобто несвоєчасно.
Доказів поважності причин неподання останньою у визначений законом строк, декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 та 2022 роки матеріали справи про адміністративні правопорушення не містять, як і не було їх встановлено під час судового розгляду. Об'єктивних причин, які б перешкоджали подати ОСОБА_1 декларації у встановлений строк, не встановлено.
Таким чином, суддя вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є доведеною повністю.
Обираючи вид стягнення правопорушниці, враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушниці, ступінь її вини та майновий стан.
Враховуючи вищезазначене, на правопорушницю необхідно накласти адміністративне стягнення у виді штрафу, що передбачено санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, з врахуванням приписів ст.36 КУпАП, що вважаю достатнім для її виправлення та попередження вчинення нею нових правопорушень.
Згідно положень ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 605,60 грн.
Керуючись ст.ст.36, 40-1, 172-6, 279, 280, 283, 284 КУпАП, суддя
Визнати ОСОБА_1 , винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, і накласти на неї адміністративне стягнення, з врахуванням приписів ст.36 КУпАП, у вигляді штрафу на користь держави в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
У разі несплати добровільно штрафу протягом 15 днів з дня вручення копії постанови при примусовому виконанні постанови суду згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф підлягає стягненню у подвійному розмірі у сумі 1700 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня винесення, а у разі оскарження постанови перебіг строку давності виконання постанови зупиняється до розгляду скарги.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Тернівський міський суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Д.Є. Хоменко