18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
11 вересня 2025 року м. Черкаси Справа № 925/936/25
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., розглянувши заяву представника фізичної особи-підприємця Назарян Олени Михайлівни адвоката Гричаненка О.М. про відвід у справі
за позовом Акціонерного товариства "Черкасиобленерго", в особі Відокремленого структурного підрозділу "Черкаські районні енергетичні мережі" Акціонерного товариства "Черкасиобленерго",
до відповідача - фізичної особи-підприємця Назарян Олени Михайлівни,
про стягнення 1 322 877,64 грн,
за участю представників сторін:
від позивача - Андрієнко О.П., в порядку самопредставництва, посадова інструкція ПІ-03-082 юрисконсульта Городищенської філії відокремленого структурного підрозділу "Черкаські енергетичні мережі" публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго",
від відповідача - Гричаненко О.М., адвокат, ордер від 11.09.2025 серія СА № 1081006,
06.08.2025 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі Відокремленого структурного підрозділу "Черкаські районні енергетичні мережі" Акціонерного товариства "Черкасиобленерго" з вимогою (з урахуванням уточненої позовної заяви) стягнути з фізичної особи-підприємця Назарян Олени Михайлівни на користь Акціонерного товариства "Черкасиобленерго" вартість не облікованої електричної енергії - 1 307 269,64 грн, вартість проведення експертизи лічильника - 15 608 грн.
Ухвалою від 13.08.2025 суд відкрив провадження у справі №925/936/25 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 11.09.2025 о 14:30. Розкрив інформацію та роз'яснив сторонам право заявити відвід судді Господарського суду Черкаської області Зарічанській З.В. у справі №925/936/25.
У судовому засіданні 11.09.2025 представник відповідачки адвокат Гричаненко О.М. подав заяву про відвід судді Господарського суду Черкаської області Зарічанській З.В., в якій зазначив, що враховуючи факт, що у Черкаській міській філії АТ "Черкасиобленерго" на посаді електромонтера працює близька особа (чоловік) судді Господарського суду Черкаської області Зарічанської З.В., суддя у вказаній справі підлягає відводу на підставі п. 1 та п. 5 ч. 1 ст. 35 ГПК України.
Розглянувши подану заяву про відвід суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 39 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), питання про відвід (самовідвід) судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі. Питання про відвід судді вирішує суд, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість.
У ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції" визначено, що реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Рішенням Ради суддів України від 02 березня 2018 року № 12 схвалено посібник на допомогу судді: "Особливості конфлікту інтересів у діяльності судді та рекомендації щодо його запобігання і врегулювання у типових ситуаціях", який відтворює позицію Ради суддів України - єдиного органу, уповноваженого на здійснення контролю за додержанням вимог законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів у діяльності суддів.
Відповідно до роз'яснень Ради суддів України, викладених у посібнику "Особливості конфлікту інтересів у діяльності судді та рекомендації щодо його запобігання і врегулювання у типових ситуаціях", існують дві обов'язкові ознаки, які визначають поняття конфлікту інтересів у їх взаємозв'язку: (1) наявність приватного інтересу судді; (2) посадові повноваження судді.
Отже конфлікт інтересів має місце тоді, коли йдеться про суперечність приватного інтересу суддів з їх посадовими повноваженнями.
В пункті 1 рішення Ради суддів України № 75 від 04.11.2016 роз'яснено, що при виникненні конфлікту інтересів під час провадження у кримінальних, цивільних, адміністративних, господарських справах способом врегулювання конфлікту інтересів є: розкриття суддею інформації про конфлікт інтересів, відвід і самовідвід.
У випадку, коли за наслідками розкриття інформації відвід не заявлено - конфлікт інтересів вважається врегульованим.
При визначенні наявності чи відсутності конфлікту інтересів слід перш за все виходити з приватного інтересу судді, який розглядає конкретну справу, та можливості впливу такого приватного інтересу на об'єктивність чи упередженість рішення такого судді.
Таким чином, для встановлення наявності факту прийняття рішення, вчинення чи невчинення дії суддею в умовах реального конфлікту інтересів та розмежування реального і потенційного конфлікту інтересів суддя має встановити наявність обов'язкової сукупності таких обставин, як: 1) наявність у судді факту приватного інтересу, який має бути чітко сформульований та визначений; 2) наявність факту суперечності між приватним інтересом і службовими повноваженнями судді із зазначенням того, в чому саме ця суперечність знаходить свій вияв або вплив на прийняття рішення.
Згідно з п. 4 рішення Ради суддів України № 75 від 04.11.2016 - наявність у судді близьких осіб, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, які є учасниками судових проваджень, що знаходяться у провадженні судді створює конфлікт інтересів і вирішується шляхом самовідводу або повідомлення про його наявність та відводу.
Як уже зазначено, в ухвалі від 13.08.2025 суд розкрив інформацію про те, що у Черкаській міській філії АТ "Черкасиобленерго" на посаді електромонтера працює близька особа (чоловік) судді Господарського суду Черкаської області Зарічанської З.В.
Суд зауважує, що така обставина не є підставою для самовідводу судді, оскільки не впливає на об'єктивність судді при розгляді справи, однак існує необхідність у розкритті цієї інформації.
У зв'язку з розкриттям відповідної інформації, 11.09.2025 представник відповідачки подав заяву про відвід.
Самостійне врегулювання суддею конфлікту інтересів передбачено у Порядку здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо конфлікту інтересів в діяльності суддів та інших представників судової системи та його врегулювання, що затверджений рішенням Ради суддів України від 04 лютого 2016 року № 2.
Підпунктом 4 ч. 1 ст. 4 Порядку здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо конфлікту інтересів в діяльності суддів та інших представників судової системи та його врегулювання, що затверджений рішенням Ради суддів України від 04 лютого 2016 року № 2, передбачено обов'язок суб'єкта конфлікту інтересів вживати заходів щодо, зокрема, самостійного врегулювання конфлікту інтересів.
При цьому, згідно зі ст. 15 Порядку здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо конфлікту інтересів в діяльності суддів та інших представників судової системи та його врегулювання, затвердженого рішенням Ради суддів України від 04.02.2016 №2 з метою самостійного врегулювання конфлікту інтересів суб'єкт застосовує один або декілька з наведених способів врегулювання конфлікту інтересів: 1) самовідвід в порядку, передбаченому процесуальним законодавством; 2) розкриття інформації про конфлікт інтересів, якщо після такого розкриття сторонами процесу або іншими зацікавленими особами йому не було заявлено відвід; 3) усунення від виконання завдання, вчинення дій, прийняття рішення, не пов'язаних зі здійсненням правосуддя, чи участі в його прийнятті в умовах реального чи потенційного конфлікту інтересів; 4) усунення відповідного приватного інтересу з наданням підтверджуючих це документів Раді; 5) подання заяви щодо перегляду обсягу службових повноважень особи, не пов'язаних зі здійсненням правосуддя, з метою виключення факторів, які спричинять конфлікт інтересів; 6) подання заяви про переведення особи на іншу посаду або в інший суд; 7) подання заяви про звільнення особи; 8) подання добровільної декларації про приватні інтереси.
Стаття 15 Кодексу суддівської етики визначає, що неупереджений розгляд справ є основним обов'язком судді. Суддя має право заявити самовідвід у випадках, передбачених процесуальним законодавством, у разі наявності упередженості щодо одного з учасників процесу, а також у випадку, якщо судді з його власних джерел стали відомі докази чи факти, які можуть вплинути на результат розгляду справи.
Таким чином, суддею з дотриманням Закону України "Про запобігання корупції", Порядку здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо конфлікту інтересів в діяльності суддів та інших представників судової системи та його врегулювання, затвердженого рішенням Ради суддів України від 04 лютого 2016 року № 2, Кодексу суддівської етики та рекомендацій Ради суддів України, було самостійно вжито один з можливих способів врегулювання конфліктів інтересів у передбачений процесуальним законодавством спосіб, а саме шляхом розкриття інформації про конфлікт інтересів.
Проте, за результатами розкриття судом вказаної вище інформації, врегулювати конфлікт інтересів не вдалося, оскільки представником відповідачки подано заяву про відвід судді.
Суд враховує, що згідно з п. 5 ч. 1 ст. 35 ГПК України, суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо є інші обставини, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді.
Суд зазначає, що перелік закріплених у вказаній статті підстав для відводу судді не є вичерпним. При визначенні того чи є конкретні обставини підставою для відводу суд враховує позиції Європейського суду з прав людини та Бангалорські принципи поведінки суддів, схвалені резолюцією 2006/23 Економічної і Соціальної Ради ООН від 27.07.2006.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі "Газета "Україна-центр" проти України" від 15.10.2010, для забезпечення неупередженості суду для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини необхідно виключити будь-які обґрунтовані сумніви щодо безсторонності суду.
Як встановлюють Бангалорські принципи поведінки суддів, схвалені резолюцією 2006/23 Економічної і Соціальної Ради ООН від 27.07.2006, об'єктивність судді є необхідною умовою для належного виконання ним своїх обов'язків. Вона проявляється не тільки у змісті винесеного рішення, а й в усіх процесуальних діях, що супроводжують його прийняття.
Відповідно до п. 12 висновку №1 (2001) Консультативної ради європейських судів для Комітету Ради Європи "Про стандарти незалежності судових органів і незмінності суддів" від 01.01.2001 незалежність судової влади означає повну неупередженість із боку суддів. При постановленні судових рішень щодо сторін в судовому розгляді судді повинні бути безсторонніми, вільними від будь-яких зв'язків, прихильності чи упередження, що впливає або може сприйматися як таке, що впливає на здатність судді приймати незалежні рішення. Судова влада повинна користуватися довірою не тільки з боку сторін у конкретній справі, але і з боку суспільства в цілому. Суддя повинен не тільки бути реально вільним від будь-якого невідповідного упередження або впливу, але він або вона повинні бути вільними від цього й в очах розумного спостерігача. В іншому випадку довіра до незалежності судової влади буде підірвана.
Також, згідно з приписами ст. 3 Кодексу суддівської етики суддя має докладати всіх зусиль до того, щоб на думку розсудливої, законослухняної та поінформованої людини його поведінка була бездоганною.
Відповідно до п. 3.1 Бангалорських принципів поведінки суддів, суддя демонструє поведінку, бездоганну навіть з точки зору стороннього спостерігача.
Тобто, відводу підлягає суддя не лише у разі існування фактів, що свідчать про упередженість судді, але й у тому випадку, коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви в неупередженості судді.
Незважаючи на те, що викладені обставини не впливають на об'єктивність судді при розгляді справи, враховуючи існування потенційного конфлікту інтересів, суд вважає за необхідне, дотримуючись норм п. 5 ч. 1 ст. 35 ГПК України, ст. 3 Кодексу Суддівської етики та п. 3.1. Бангалорських принципів задовольнити відвід представника фізичної особи-підприємця Назарян Олени Михайлівни адвоката Гричаненка О.М., щоб у розумного стороннього спостерігача не виникало сумнівів щодо безсторонності суду.
За результатами вирішення заяви про відвід суд постановляє ухвалу. (ч. 11 ст. 39 ГПК України)
Керуючись ст. 35, 39, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
Заяву представника фізичної особи-підприємця Назарян Олени Михайлівни адвоката Гричаненка О.М. про відвід судді задовольнити.
Матеріали справи № 925/936/25 передати для визначення складу суду відповідно до ст. 32 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та не підлягає оскарженню.
Копії ухвали надіслати позивачу за допомогою системи "Електронний суд", відповідачці - поштою.
Повну ухвалу складено та підписано 11.09.2025.
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА