вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"11" вересня 2025 р. м. Київ Справа № 911/2250/25
Господарський суд Київської області у складі судді Д.Г.Зайця, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи та проведення судового засідання за наявними матеріалами справу
за позовом Київського обласного центру зайнятості, м. Київ
до Фізичної особи-підприємця Балацької Яни Володимирівни, Київська обл., Обухівський р-н., м. Обухів
про стягнення коштів мікрогранту
без виклику представників учасників справи
До Господарського суду Київської області (далі - суд) від Київського обласного центру зайнятості надійшла позовна заява №2244/07.02/01-36 від 10.07.2025 року (вх. №796/25 від 11.07.2025) (далі - позивач) до Фізичної особи-підприємця Балацької Яни Володимирівни (далі - відповідач) про стягнення 241500,00 грн. мікрогранту.
Позовні вимоги обґрунтовані позивачем неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за Договором про надання мікрогранту.
Оскільки, ціна позову у справі №911/2250/25 не перевищує 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який встановлений на 01 січня 2025 року, в якому подано відповідну позовну заяву, справа є не складною з огляду на наявні в ній матеріали, суд, в силу ч. 1 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), дійшов висновку про можливість здійснення розгляду даної справи у порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 14.07.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №911/2250/25 за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (без виклику учасників справи).
До суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву б/н б/д (вх. №4869/25 від 29.07.2025), згідно якого відповідач проти позову заперечує, зазначаючи, що ним працевлаштовано двох працівників, однак із затримкою у 11 днів, про що надавались відповідні пояснення позивачу. Вказане порушення, на думку відповідача, не є істотним, оскільки, цілі програми було реалізовано повністю, працівники фактично були працевлаштовані, податки сплачені, а підприємницька діяльність здійснюється.
До суду через систему «Електронний суд» від позивача 05.08.2025 року надійшла відповідь на відзив.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 252 ГПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Відповідно до ст. 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Частиною 2 ст. 252 ГПК України визначено, що суд розглядає справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Згідно ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Правові та економічні засади державної політики у сфері підтримки та розвитку малого і середнього підприємництва визначені Законом України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» (далі - Закон №4618-VI).
Частинами 1, 2 ст. 12 вказаного Закону визначено, що державна підтримка надається суб'єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 Господарського кодексу України. Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб'єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.
Відповідно до ст. 16 Закону №4618-VI, надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва. Фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 затверджено Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - Порядок), відповідно до якого метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення, створення або розвиток власного бізнесу.
Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки. Розпорядником коштів Фонду є Державний центр зайнятості.
Розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000 гривень та не перевищує, зокрема 250000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників на умовах, визначених цим Порядком (п. 4 Порядку).
Заяву на отримання мікрогранту подають отримувачі: громадяни України; фізичні особи - підприємці - громадяни України; юридичні особи, кінцевими бенефіціарними власниками яких є громадяни України (пункт 8 Порядку).
Пунктом 9 Порядку визначено, що заява формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) після проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу отримувача.
Заява формується засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, визначених пунктами 10 і 11 цього Порядку. Формування заяви закінчується накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. У заяві обов'язково зазначається уповноважений банк на вибір отримувача.
Відповідно до пункту 17 Порядку рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості протягом 15 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає результати перевірки ділової репутації отримувача та відомостей, зазначених у заяві, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості, та документальне підтвердження отримувачем відсутності даних щодо наявності судових справ, відкритих виконавчих проваджень, арешту/конфіскації майна (активів) у разі отримання таких даних з автоматизованих систем та відсутності податкового боргу.
Для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту у відділенні уповноваженого банку шляхом підписання заяви про приєднання (пункт 20).
Форма договору про надання мікрогранту затверджена Наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022 №1969.
16.12.2023 за допомогою Порталу Дія Балацькою Я.В. подано до уповноваженого банку АТ «Ощадбанк» заяву №LFR630 на отримання гранту в розмірі 241500,00 грн. на власну справу.
Наказом Державного центру зайнятості №6 від 09.01.2024 «Про надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу» надано мікрогранти на створення власного бізнесу 231 отримувачу на загальну суму 55903149,00 грн.
Список заявників, які отримали позитивне рішення комісії ДЦЗ та набрали найбільшу сукупну кількість балів, у межах наявної граничної суми мікрогрантів, визначеної Мінекономіки, за заявами, поданими у період з 04.12.2023 по 17.12.2023 відображено у Додатку 1 до наказу, з якого вбачається, що заявка № LFR630 з порядкровим номером 228 з підсумковим скоринговим балом 151 на суму 241500,00 грн. була задоволена.
17.01.2024 ФОП ФОП Балацькою Я.В. на підставі заяви про приєднання до Договору про надання мікрогранту приєднався до умов Договору про надання мікрогранту, в редакції наказу Міністерства економіки України від 24.05.2023 №4021 зі змінами, внесеними наказом Міністерства економіки України №17803 від 23.11.2023 (редакція діє з 08.01.2024), який оприлюднено на офіційному сайті ДЦЗ.
Наказом Міністерства економіки України №26810 від 28.11.2024 внесено зміни до форми Договору. Оновлені умови Договору в редакції від 10.01.2025 оприлюднено на офіційному сайті ДЦЗ.
На виконання умов Договору, Уповноваженим банком АТ «Ощадбанк» 02.02.2024 на банківський рахунок Відповідача зараховано суму мікрогранту в розмірі 241500,00 грн. Мікрогрант за заявою №LFR630 від 16.12.2023 надано за рахунок коштів Фонду загальнообов?язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, що підтверджується листом Державного центру зайнятості від 07.03.2025 №33/1122/1915-25.
За умовами вказаного договору, цей Договір укладається виключно суб?єктом господарювання щодо якого ДЦЗ прийняв рішення про надання мікрогранту та який відповідно може набути прав та обов?язків отримувача, передбачених цим договором. Інформацію про суб?єктів господарювання щодо яких прийняте зазначене рішення ДЦЗ надає Уповноваженому банку. Умови цього договору доводяться ДЦЗ до відома отримувачів шляхом оприлюднення на сайті його тексту у вигляді файлу, на який накладено кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи ДЦЗ (п. 1 розділу XIII Договору).
Договір укладається шляхом приєднання отримувачем до його умов шляхом подання до Уповноваженого банку належним чином заповненої та підписаної отримувачем (його уповноваженим представником) заяви про приєднання (в трьох ідентичних примірниках), яка оформляється у письмовій формі. Договір вважається укладеним з дати проставляння Уповноваженим банком (його представником) відмітки на поданій йому отримувачем заяві про приєднання (пункт 2 розділу XIII Договору)
Умови цього Договору можуть бути змінені в односторонньому порядку шляхом розміщення ДЦЗ нової редакції договору (у вигляді файлу, на який накладено кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи ДЦЗ) на сайті не пізніше, ніж за 7 днів до дати набрання чинності такими змінами. Отримувач зобов?язується регулярно ознайомлюватись з опублікованими на сайті новими редакціями договору. Датою ознайомлення отримувача з оприлюдненою інформацією вважається момент, з якого інформація отримала вигляд доступної для отримувача відповідно до умов цього договору (пункт 3 розділу XIII Договору).
Пунктом 1 розділу V Договору визначено, що обов?язковою умовою договору, крім надання мікрогранту отримувачам, визначеним абзацами другим та п?ятим пункту 4 Порядку, є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць у значенні, наведеному в абзаці третьому пункту 20 Порядку, залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менше як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту.
Підпунктами 2,5 пункту 2 розділу VI, пункту 6 розділу VII Договору встановлено, що отримувач мікрогранту зобов?язується виконати обов?язкову умову згідно Порядку, а у разі її невиконання, повернути до Уповноваженого банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту суму отриманого мікрогранту в повному обсязі.
Відповідно до ст. 634 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Як вбачається з виписки, наданої АТ «Ощадбанк» по рахунку ФОП Балацької Я.В., відповідач отримав мікрогрант для бізнесу у сумі 241500,00 грн.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Стаття 599 ЦК України визначає, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Звертаючись з даним позовом, позивач визнає, що кошти мікрогранту в сумі 241500,00 використані відповідачем за цільовим призначенням, відповідно до бізнес-плану, що підтверджується копією виписки, наданої АТ «Ощадбанк» по рахунку ФОП Балацької Я.В.
Пунктом 1 розділу V Договору визначено, що обов?язковою умовою договору, крім надання мікрогранту отримувачам, визначеним абзацами другим та п?ятим пункту 4 Порядку, є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць у значенні, наведеному в абзаці третьому пункту 20 Порядку, залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менше як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту.
У відповідності до підпункту 1 пункту 4 розділу VI Договору, пункту 21 Порядку, Ірпінським управлінням Бучанської філії КОЦЗ 15.08.2024 в присутності ФОП Балацької Я.В. за місцем провадження її господарської діяльності проведено перевірку дотримання отримувачем мікрогранту умов Договору.
Згідно Акту перевірки дотримання умов Договору про надання мікрогранту №204 від 15.08.2024 Ірпінського управління Бучанської філії КОЦЗ, встановлено факт невиконання ФОП Балацькою Я.В. обов?язкової умови Договору у зв?язку з не створенням нею 2-х робочих місць з працевлаштуванням на них працівників упродовж шестимісячного строку з дня зарахування коштів мікрогранту.
Так, ФОП Балацькою Я.В. нові робочі місця створені 12.08.2024 з подальшим працевлаштуванням працівників Овчіннікової Марини Олександрівни на посаду перукаря та Бобошко Ольги Анатоліївни на посаду адміністратора з 13.08.2024.
Однак, як вказано позивачем, зазначене не відповідає умовам Договору та Порядку, оскільки, створення робочих місць та працевлаштування працівників відбулося після 03.08.2024.
В поясненнях до Акту перевірки щодо виявленого порушення ФОП Балацька Я.В. зазначила, що порушення строку, встановленого Договором для виконання бов?язковоїумови пов?язано зі складністю підбору кваліфікованого персоналу.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області листом від 29.04.2025 підтверджено факт наявності трудових відносин між Овчінніковою М.О., Бобошко О.А. та ФОП Балацькою Я.В. з 13.08.2024.
Згідно п. 8 розділу VII Договору, у разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20, 21 Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється ДІЗ та/або регіональним центром зайнятості в судовому порядку.
Рішення про повернення коштів мікрогранту приймаються регіональними центрами зайнятості (абз. 15 п. 20 Порядку).
Підпунктом 17 пункту 3.2, розділу 3 Положення про Київський обласний центр зайнятості, затвердженого наказом Державного центру зайнятості від 02.11.2023 №172 передбачено, що предметом діяльності регіонального центру зайнятості є стягнення коштів у випадках, передбачених законодавством.
Київським ОЦЗ на засіданні комісії з питань повернення коштів мікрогрантів, отриманих на створення або розвиток власного бізнесу 14.04.2025 прийнято рішення, зокрема, про стягнення з ФОП Балацької Я.В. коштів мікрогранту в сумі 241500,00 грн. Вказане рішення затверджене наказом директора Київського ОЦЗ від 16.04.2025 №128/01-28.01.
Позивачем на адресу відповідача 30.04.2025 надіслано копію наказу від 16.04.2025№128/01-28.01 «Про стягнення коштів мікрогранту» та лист-претензію від 28.04.2025 №1303/07.02/01-36 з вимогою повернення коштів мікрогранту в місячний строк з дня його отримання.
На адресу позивача 19.05.2025 надійшли заперечення відповідача на лист-претензію, зі змісту яких вбачається, що відповідачем не заперечуються факт невиконання обов?язкової умови Договору. Однак, на переконання відповідача, порушення строку працевлаштування працівників на 11 днів є технічною затримкою, яка обумовлена об?єктивними та поважними причинами, а саме, тривалим пошуком фахівців на вузькопрофільні посади майстра з нарощування волосся та майстра з реконструкції та модифікації волосся, дією в Україні воєнного стану, що спричинило нестачу кадрів через мобілізацію, евакуацію населення, загальну нестабільність на ринку праці.
У вказаних запереченнях ФОП Балацькою Я.В. заявлено вимогу про скасування Київським ОЦЗ вимоги про повернення коштів мікрогранту, як безпідставної; закриття справи або направлення її на повторний перегляд; а у разі відмови - надання мотивованої письмової відповіді із зазначенням конкретних фактів та правових норм.
Враховуючи, що рішення Київського ОЦЗ про стягнення з ФОП Балацької Я.В. коштів мікрогранту є законним, обґрунтованим та прийняте на підставі висновків перевірки, проведеної 15.08.2024 Ірпінським управлінням Бучанської філії Київського ОЦЗ, за результатами розгляду заперечень на лист-претензію Київським ОЦЗ надані детальні роз?яснення щодо підстав прийняття зазначеного рішення, повідомлено про можливість звернення до Державного центру зайнятості з заявою про розстрочення повернення коштів мікрогранту.
Так, у листі від 30.05.2025 №1694/07.02/01-36 та повторно у листі від 13.06.2025 №1891/07.02/01-36 за результатами розгляду заперечення на лист-претензію, Київським ОЦЗ зазначено, що умовами Договору та Порядку не передбачено можливості продовження отримувачу мікрогранту строку для виконання ним обов?язкової умови Договору у зв?язку з наявністю поважних причин, зокрема, пов?язаних зі складністю підбору працівників. Після зарахування коштів мікрогранту ФОП Балацька Я.В. не зверталися до Ірпінського управління Бучанської філії Київського ОЦЗ щодо надання їй сприяння в укомплектуванні робочих місць особами з числа зареєстрованих безробітних, шляхом подання звітності за формою №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» в зв?язку із складністю самостійного пошуку та працевлаштування працівників на виконання обов?язкової умови Договору Під час перевірки 15.08.2024 ФОП Балацькою Я.В. не надано фахівцям Ірпінського управління Бучанської філії Київського ОЗ доказів звернення до Торгово-промислової палати України щодо отримання сертифікату про форс-мажорні обставини, які унеможливили вчасне виконання обов?язкової умови Договору, а також, не підтверджено подання Державному центру зайнятості письмового повідомлення про настання таких форс-мажорних обставин, як це визначено умовами розділу Х Договору. Відповідно до положень VII Договору Державний центр зайнятості не несе відповідальність за недосягнення або неналежне досягнення отримувачем цілей та планових показників, визначених в бізнес-плані (пункт 4 розділу VII Договору). Водночас, саме отримувач несе відповідальність за ризики, пов?язані з використанням коштів мікрогранту та реалізацією бізнес-плану (пункт 5 розділу VII Договору).
Як зазначено судом вище, згідно Акту перевірки дотримання умов Договору про надання мікрогранту №204 від від 15.08.2024 Ірпінського управління Бучанської філії КОЦЗ, встановлено факт невиконання ФОП Балацькою Я.В. обов?язкової умови Договору у зв?язку з не створенням нею 2-х робочих місць з працевлаштуванням на них працівників упродовж шестимісячного строку з дня зарахування коштів мікрогранту. Зокрема, ФОП Балацькою Я.В. нові робочі місця створені 12.08.2024 з подальшим працевлаштуванням працівників Овчіннікової Марини Олександрівни на посаду перукаря та Бобошко Ольги Анатоліївни на посаду адміністратора з 13.08.2024, тобто, працевлаштування працівників відбулося після 03.08.2024.
В поясненнях до Акту перевірки щодо виявленого порушення відповідачем зазначено, що порушення строку, встановленого Договором для виконання бов?язкової умови пов?язано зі складністю підбору кваліфікованого персоналу.
Тобто, фактично відповідач погодився із виявленим порушенням щодо недотримання ним обов'язкової умови договору, а саме, створення протягом 6 місяців з дня зарахування коштів двох робочих місць та працевлаштування на них осіб на строк не менше як на 24 місяці.
Суд звертає увагу, що договір про надання мікрогранту є договором приєднання в розумінні ст. 634 ЦК України і може бути укладений шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання Уповноваженому банку Заяви про приєднання до умов цього договору в порядку, передбаченому цим договором.
Відповідно до п. 1 розділу V Договору, його обов?язковою умовою є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 Порядку, кількість яких визначається з урахуванням бізнес-плану та рішення ДЦЗ про надання мікрогранту і зазначається в заяві про приєднання, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як на 24 місяці.
Аналогічні умови визначені абзацом 3 пункту 20 Порядку.
Пунктом 6 розділу VII Договору визначено, що у разі невиконання отримувачем обов?язкової умови, він повертає до Уповноваженого банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту, суму отриманого мікрогранту в повному обсязі.
Відповідно до пункту 20 Порядку, у разі невиконання обов?язкової умови договору мікрогранту, зокрема нестворення отримувачем робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на його рахунок та непрацевлаштування на них осіб згідно з умовами цього Порядку, сума мікрогранту протягом одного місяця після закінчення такого шестимісячного періоду повертається отримувачем у повному обсязі уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
Так, поданням заяви до АТ «Ощадбанк» від 17.01.2024 про приєднання до Договору про надання мікрогранту ФОП Балацька Я.В. приєдналася до умов Договору, яким визначено, зокрема, строк для виконання обов?язкової умови Договору - шість місяців з дати зарахування коштів мікрогранту, наслідки невиконання обов?язкової умови Договору - повернення повної суми мікрогранту протягом місяця після закінчення такого шестимісячного періоду.
Тобто, виконання обов?язкової умови Договору мало відбутися з 03.02.2024 по 03.08.2024 включно.
Водночас, створення ФОП Балацькою Я.В. нових робочих місць після 03.08.2024 з працевлаштуванням на них працівників не підтверджує виконання нею обов?язкової умови Договору, незважаючи на продовження трудових відносин з прийнятими працівниками та сплату передбачених законом податків.
Державний центр зайнятості не несе відповідальність за недосягнення або неналежне досягнення отримувачем цілей та планових показників, визначених в бізнес-плані (пункт 4 розділу VII Договору).
Водночас, згідно пункт 5 розділу VII Договору, отримувач несе відповідальність за ризики, пов?язані з використанням коштів мікрогранту та реалізацією бізнес-плану.
Матеріалами справи підтверджується, що протягом шестимісячного строку з дня зарахування коштів мікрогранту ФОП Балацька Я.В. не зверталася до Ірпінського управління Бучанської філії Київського ОЦЗ для отримання сприяння в укомплектуванні робочих місць особами з числа зареєстрованих безробітних, шляхом подання звітності за формою №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» та самостійно здійснювали пошук та підбір працівників.
Стосовно посилань відповідача, що на тривалість пошуку працівників мали вплив форс-мажорні обставини в зв?язку з дією в Україні воєнного стану, що спричинило нестачу кадрів через мобілізацію, евакуацію населення, загальну нестабільність на ринку праці, суд зазначає наступне.
Посилання відповідача на статті Державної служби статистики України та дослідження Європейської Бізнес Асоціації (ЕВА), опубліковані в журналі FORBES UKRAINIAN не можуть бути прийняті судом, оскільки, висновки вказаних органів не є документом, що засвідчує форс-мажорні обставини.
Щодо посилання відповідача на лист ТПП України від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1, суд зазначає, що такий лист не можна вважати сертифікатом у розумінні ст.14-1 Закону «Про торгово-промислові палати в Україні», а також, такий лист не є документом, який був виданий за зверненням відповідного суб'єкта (відповідача), для якого могли настати певні форс-мажорні обставини. Такий лист не є доказом настання форс-мажорних обставин для всіх без виключення суб'єктів господарювання України з початком військової агресії російської федерації. Кожен суб?єкт господарювання, який в силу певних обставин не може виконати свої зобов?язання за окремо визначеним договором, має доводити наявність в нього форс-мажорних обставин (аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 07.06.2023 у справі N?912/750/22, від 13.09.2023 у справі №910/7679/22).
Згідно пункту 1 розділу Х Договору, Сторона звільняється від визначеної цим договором та законодавством України відповідальності за повне або часткове порушення цього договору, якщо вона доведе, що таке порушення сталося внаслідок дії форс-мажорних обставин, визначених у цьому договорі, за умови, що їх настання було засвідчено довідкою Торгово-промислової палати України у визначеному цим договором порядку. Про настання та припинення форс-мажорних обставин Сторона зобов?язана повідомити в письмовій формі іншу Сторону цього договору протягом трьох днів з дня настання або припинення таких обставин відповідно.
Доведення наявності непереборної сили покладається на особу, яка порушила зобов'язання. Саме вона має подавати відповідні докази в разі виникнення спору (правова позиція, викладена у постановах Верховного Суду від 15.06.2018 у справі №915/531/17, від 26.05.2020 у справі №918/289/19, від 17.12.2020 у справі №913/785/17, від 30.11.2021 у справі №913/785/17 та від 07.06.2023 у справі №906/540/22).
Суд також звертає увагу відповідача на те, що виникнення (наявність) обставин непереборної сили не звільняє сторін договору від виконання зобов'язань і не змінює строків такого виконання, цей інститут спрямований виключно на звільнення сторони від негативних наслідків, а саме від відповідальності за невиконання чи прострочення виконання зобов'язань на період існування вказаних обставин.
Матеріали справи не містять доказів звернення відповідача до позивача у письмовій формі про причини невиконання своїх зобов'язань за Договором. Про неможливість виконати умови Договору позивача не повідомлено, доказів протилежного сторонами не надано.
Стосовно доводів Відповідача про недотримання Київським ОЦЗ строків для пред?явлення вимоги про повернення коштів мікрогранту, суд вважає необгрунтованими, оскільки, а ні вимогами Порядку, ані умовами Договору не визначено строк для прийняття рішень про повернення/стягнення коштів мікрогранту або пред?явлення вимоги такого змісту, що обмежує прийняття відповідних рішень загальним строком позовної давності. Водночас, умовами Договору та Порядку чітко визначені зобов?язання отримувача здійснити повернення коштів мікрогранту в місячний строк після закінчення шестимісячного строку для виконання обов?язкової умови Договору у разі невиконання обов?язкової умови Договору.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що вимога позивача про стягнення з відповідача 241500,00 грн. мікрогранту є документально підтверджена, законна та така, що підлягає задоволенню.
Згідно ст.ст. 73, 74 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
Під виконанням обов'язкової умови щодо створення робочих місць у Порядку № 738 слід розуміти створення робочих місць понад штатну чисельність працівників на дату подання заяви на отримання мікрогранту або створення робочих місць у зв'язку з утворенням нового суб'єкта господарювання.
Натомість, відповідач, в порушення умов договору, не надав доказів, що підтверджують належне виконання п. 1 розділу V Договору про надання мікрогранту щодо створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача робочих місць та працевлаштування на них осіб.
ФОП Балацькою Я.В. нові робочі місця створені 12.08.2024 з подальшим працевлаштуванням працівників Овчіннікової Марини Олександрівни та Бобошко Ольги Анатоліївни з 13.08.2024, тобто, таке працевлаштування не може розцінюватися судом та враховуватися виконання відповідачем, як отримувачем мікрогранту, обов'язкової умови Договору про надання мікрогранту, оскільки, створення робочих місць та працевлаштування працівників відбулося після 03.08.2024.
Отже, доводи, наведені відповідачем у відзиві не знайшли свого підтвердження та не приймаються судом до уваги.
Відповідно до ч. 3 ст. 13 та ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
В процесі розгляду справи відповідачем не було надано суду жодних належних та допустимих доказів на підтвердження належного виконання зобов'язань зі сплати орендної плати за користування орендованим майном за Договором.
Враховуючи викладене, господарський суд дійшов висновку що вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 241500,00 грн. є законними, обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Частиною 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 123, 129, 233, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позовні вимоги Київського обласного центру зайнятості до Фізичної особи-підприємця Балацької Яни Володимирівни про стягнення коштів мікрогранту задовольнити повністю.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Балацької Яни Володимирівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Київського обласного центру зайнятості 241500 (двісті сорок одну тисячу п'ятсот) грн. 00 коп. мікрогранту на рахунок Акціонерного товариства «Ощадбанк» (отримувач: АТ «Ощадбанк», код отримувача 00032129, надавач платіжних послуг отримувача: АТ «Ощадбанк», рахунок отримувача: НОМЕР_2 ).
3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Балацької Яни Володимирівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Київського обласного центру зайнятості (02100, м. Київ, вул. Будівельників 5а, код ЄДРПОУ 03491085) 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп. витрат зі сплати судового збору.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України з врахуванням п. 17.5 Розділу ХІ Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Д.Г. Заєць