Ухвала від 10.09.2025 по справі 909/630/25

Справа № 909/630/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

10.09.2025 м. Івано-Франківськ

Господарський суд Івано-Франківської області у складі: судді Кобецької С.М., секретаря судового засідання Поліводи С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Приватного підприємства ''Івано-Франківська редакція газети "Кнайпа",

до відповідача: Загвіздянської сільської ради,

про припинення та визнання права власності на земельну ділянку

за участю:

від позивача: Рубановський Кирило Станіславович

від відповідача: Устінський Андрій Вікторович

установив: Приватне підприємство ''Івано-Франківська редакція газети "Кнайпа" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Загвіздянської сільської ради (далі - відповідач) про припинення права комунальної власності Загвіздянської сільської територіальної громади в особі Загвіздянської сільської ради на земельну ділянку площею 0,4163 га з кадастровим номером 2625881100:07:001:0920, що знаходиться в урочищі ''Рінь'' у селі Загвіздя Івано-Франківського району Івано-Франківської області та визнання за позивачем права власності на земельну ділянку площею 0,4163 га з кадастровим номером 2625881100:07:001:0920, що знаходиться в урочищі ''Рінь'' у селі Загвіздя Івано-Франківського району Івано-Франківської області.

В судовому засіданні 10.09.2025 представник позивача подав суду клопотання (вх.№7796/25 від 10.09.2025) про призначення судової земельно-технічної експертизи. Клопотання обгрунтоване тим, що для об'єктивного вирішення спору у справі слід встановити факт накладання земельної ділянки (без кадастрового номеру) площею 0, 4136 га, відчуженої Загвіздянською сільською радою Івано-Франківській редакції газети “Кнайпа» за договором купівлі продажу від 30.01.2002 та земельної ділянки тієї самої площі з кадастровим номером 2625881100:07:001:0920.

Представник відповідача у своїх поясненнях наданих суду 21.08.2025(вх. №13724/25) підтвердив необхідність проведення земельно-технічної експертизи для встановлення відповідності (ідентичності) земельної ділянки придбаної позивачем за договором купівлі продажу від 30.01.2002- земельній ділянці із кадастровим номером 2625881100:07:001:0920.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, з'ясувавши всі обставини на яких ґрунтується подане клопотання позивача про призначення судової земельно-технічної експертизи (вх.№7796/25 від 10.09.2025), враховуючи вимоги чинного законодавства, суд дійшов висновку про наявність підстав для його задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Згідно ч. 3 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України основними засадами (принципами) господарського судочинства є, зокрема, верховенство права; рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; змагальність сторін.

Відповідно до ч. 1 ст.177 Господарського процесуального кодексу України завданнями підготовчого провадження, зокрема, є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з'ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

У підготовчому засіданні суд, зокрема, вирішує питання про призначення експертизи, виклик у судове засідання експертів, свідків, залучення перекладача, спеціаліста; здійснює інші дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті (ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до статті 1 Закону України "Про судову експертизу" судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Згідно до ч. 1 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: - для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; - жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.

Відповідно до ч. 4 ст. 11 Господарського процесуального кодексу України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Як зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Дульський проти України" (заява № 61679/00) від 01.06.2006 експертиза, призначена судом, є одним із засобів встановлення або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід'ємну частину судової процедури.

Відповідно до статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно гуртуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зазначив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони гуртуються. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" від 01.07.2003). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (рішення у справі "Гірвісаарі проти Фінляндії" від 27 09.2001)". В той же час, обов'язковою умовою винесення обґрунтованого рішення є дослідження обставин, які входять до предмета доказування.

До актів законодавства, якими слід керуватись у вирішенні питань призначення судової експертизи в судовому процесі, відносяться, зокрема, Інструкція про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затверджена наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5, з урахуванням науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, також затверджених згаданим наказом Міністерства юстиції України (Постанова Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 № 4 "Про деякі питання практики призначення судової експертизи").

Відповідно до п. 1.2.14. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 (зі змінами та доповненнями) згідно з процесуальним законодавством України експертами виконуються первинні, додаткові, повторні, комісійні та комплексні експертизи. Первинною є експертиза, коли об'єкт досліджується вперше.

Основними завданнями земельно-технічної експертизи є: визначення фактичного землекористування земельними ділянками, а саме фізичних характеристик земельних ділянок (конфігурації, площі, промірів тощо); визначення відповідності фактичного розташування будівель, споруд та інших об'єктів відносно меж земельних ділянок їх розташуванню у відповідній технічній документації; визначення відповідності фактичного землекористування в частині порушення меж та накладання земельних ділянок відповідно до правовстановлювальних документів та документації із землеустрою на ці земельні ділянки; визначення можливості розподілу (порядку користування) земельними ділянками, розробка варіантів їх розподілу (порядку користування); визначення можливих варіантів підходу та проїзду до земельних ділянок, встановлення земельного сервітуту.

Предметом судового розгляду є, зокрема, вимога позивача до відповідача про припинення права комунальної власності Загвіздянської сільської територіальної громади в особі Загвіздянської сільської ради на земельну ділянку площею 0,4163 га з кадастровим номером 2625881100:07:001:0920, що знаходиться в урочищі ''Рінь'' у селі Загвіздя Івано-Франківського району Івано-Франківської області та визнання за позивачем права власності на цю ж земельну ділянку.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідним є встановлення накладання земельної ділянки, дотичної до предмету спору, відповідно до правовстановлювальних документів та документації із землеустрою і такі обставини суд позбавлений можливості встановити самостійно, а відтак вважає за необхідне призначити у справі судову земельно-технічну експертизу.

Відповідно до частин 4 та 5 статті 99 Господарського процесуального кодексу України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.

Судом розглянуто питання, запропоноване позивачем та встановлено, що визначене питання у клопотанні відповідає меті призначення судової земельно-технічної експертизи.

Відповідно до приписів ст.100 ГПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу.

Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України "Про судову експертизу" визначено, що витрати на проведення судових експертиз науково-дослідними установами Міністерства юстиції України у господарських справах відшкодовуються в порядку, передбаченому чинним законодавством.

Частиною 2 статті 125 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд може зобов'язати учасника справи, який заявив клопотання про виклик свідка, призначення експертизи, залучення спеціаліста, перекладача, забезпечення, витребування або огляд доказів за їх місцезнаходженням, попередньо (авансом) оплатити витрати, пов'язані з відповідною процесуальною дією. Якщо клопотання заявили декілька учасників справи, необхідну грошову суму авансом в рівних частках сплачують відповідні учасники справи, а у випадках, коли відповідна процесуальна дія здійснюється з ініціативи суду, - сторони в рівних частках.

Враховуючи, що питання про призначення судової експертизи було розглянуто судом за ініціативи позивача витрати за проведення судової експертизи слід покласти на позивача - Приватне підприємство ''Івано-Франківська редакція газети "Кнайпа" .

Вирішуючи питання щодо експертної установи, суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 7 Закону України "Про судову експертизу" судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, їх територіальні філії, експертні установи комунальної форми власності, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом.

Згідно із ч. 3 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).

В клопотанні позивач зазначив про можливість проведення експертизи судовим експертом Максимчин Андрієм Дмитровичем.

Заперечень зі сторони відповідача щодо доручення проведення вказаної судової експертизи судовому експерту Максимчину Андрію Дмитровичу не поступало.

Беручи до уваги відсутність заперечень відповідача стосовно визначеного позивачем у клопотанні судового експерта та враховуючи підтвердження кваліфікації судового експерта на здійснення земельно-технічної експертизи , згідно з наказом Міністерства юстиції України від 10.12.2024 №3565/5 свідоцтво є безстроковим, то суд вважає за доцільне доручити проведення у справі судової земельно-технічної експертизи - судовому експерту Максимчину Андрію Дмитровичу ( АДРЕСА_1 ).

Призначення судом судової експертизи є підставою для зупинення провадження у справі згідно з частиною 1 статті 228 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст. 2, 99, 100, 104, 106, 177, 182, 236, 228, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання Приватного підприємства ''Івано-Франківська редакція газети "Кнайпа" (вх.№7796/25 від 10.09.2025) про призначення судової земельно-технічної експертизи задовольнити.

Призначити у справі судову земельно-технічну експертизу, проведення якої доручити судовому експерту Максимчину Андрію Дмитровичу ( АДРЕСА_1 ).

На вирішення судової земельно-технічної експертизи судовому експерту поставити запитання:

- чи відповідає (є ідентитчною) земельна ділянка з кадастровим номером 2625881100:07:001:0920 площею 0,4136 га в урочищі “Рінь» у с. Загвіздя Івано-Франківського району Івано-Франківської області земельній ділянці, що була предметом договору купівлі-продажу земельної ділянки між Загвіздянською сільською радою та Івано-Франківською редакцією газети “Кнайпа» від 30.01.2002 року?

Судову земельно-технічну експертизу провести за наявними в матеріалах справи № 909/901/24 доказами.

Витрати за проведення судової експертизи покласти на Приватне підприємство ''Івано-Франківська редакція газети "Кнайпа" (вул. Чорновола, 126, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, 76005, код 13665149). Рахунок про оплату вартості експертизи направити Приватному підприємству ''Івано-Франківська редакція газети "Кнайпа" (вул. Чорновола, 126, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, 76005).

Відповідно до статті 4 Закону України "Про судову експертизу" попередити експерта про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків, визначених статтями 384, 385 Кримінального кодексу України.

Відповідно до статті 98 Господарського процесуального кодексу України судовому експерту подати Господарському суду Івано-Франківської області висновок експерта в письмовій формі та надіслати копії такого висновку сторонам у справі.

Зупинити провадження у справі на час проведення експертизи.

Справу № 909/630/25 направити судовому експерту Максимчину Андрію Дмитровичу ( АДРЕСА_1 ).

Провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення суддею та може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду у визначені ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України строк та порядку.

Ухвалу складено та підписано 10.09.2025.

Суддя С. М. Кобецька