10.09.2025
Провадження №3/389/1066/25
ЄУН 389/3110/25
10 вересня 2025 року суддя Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області Богданова Олена Едуардівна, розглянувши в приміщенні суду матеріали, що надійшли від Знам'янського відділу державної виконавчої служби у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , не працюючого, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №40660283 від 21 липня 2023 року, ОСОБА_1 , на виконання виконавчого листа №2/389/866/13 від 05.09.2013, виданого Знам'янським міськрайонним судом від 29.10.2013, не сплачує аліменти на користь ОСОБА_2 на утримання дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , починаючи з 05.08.2013, у зв'язку з чим утворилася заборгованість по сплаті аліментів станом на 01.09.2023, яка складає 234797,77 грн., сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня набрання чинності Законом (06.02.2018), тобто скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.183-1 КУпАП.
ОСОБА_1 до суду до суду не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, проте доказів належного сповіщення суд не отримав.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Виходячи зі змісту ст.ст.7,254,279 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та як один із засобів доказування (ст.251 КУпАП) у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст.256 КУпАП.
Так, згідно ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Частина 1 статті 183-1 КУпАП передбачає відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Суддя, беручи до уваги вищенаведені норми, звертає увагу на те, що з об'єктивної сторони, адміністративне правопорушення характеризується бездіяльністю, яка полягає у невиконанні особою свого обов'язку по сплаті аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї. При цьому, для утворення складу правопорушення передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП, є обов'язковим настання суспільно шкідливих наслідків у виді виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Так, матеріалами адміністративної справи, дослідженими в судовому засіданні, зокрема довідкою-розрахунком встановлено, що наявні розбіжності у сумі заборгованості ОСОБА_1 по аліментам, яка зазначена у протоколі про адміністративне правопорушення, де вказано, що станом на 01.09.2023 заборгованість складає 234797,77 грн., а у довідці-розрахунку вказано, що станом на 01.07.2025 заборгованість складає 234797,77 грн., що ставить під сумнів допустимість таких доказів та позбавляє суд можливості встановити сукупний розмір заборгованості та об'єктивно розглянути справу по суті.
Також, матеріалами адміністративної справи, дослідженими в судовому засіданні, встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення №40660283 від 21.07.2023 ОСОБА_1 не підписував, відмітка про його відмову підписувати даний протокол - відсутня, а копія протоколу направлена йому 31.07.2025, що вочевидь не може відповідати дійсності та не узгоджується з матеріалами справи.
Суддя ставить під сумнів як доказ копію трекінг відправлень де вбачається, що ОСОБА_1 12.06.2025 на його адресу направлений рекомендований лист, оскільки протокол про адміністративне правопорушення складений державним виконавцем, як зазначено в ньому - 21.07.2023.
Тобто, всупереч вищезазначених вимог закону, матеріали справи не містять дані про те, що ОСОБА_1 була направлена копія протоколу рекомендованим листом, через що, порушено законне право ОСОБА_1 на захист, зокрема, право надавати показання по суті, що ставить під сумнів допустимість таких доказів та позбавляє суд можливості об'єктивно розглянути справу по суті, тому суддя вважає, що адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 підлягає поверненню органу, який його склав, для належного оформлення.
Невідповідність матеріалів про притягнення до адміністративної відповідальності вимогам закону унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення, тому без усунення зазначених недоліків розгляд справи є неможливим.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КпАП України, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
З урахуванням вищенаведеного, з метою повного, всебічного та правильного розгляду адміністративного матеріалу, не допущення порушення прав особи, відносно якої складено адміністративний протокол, суддя вважає за необхідне адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 повернути до Знам'янського відділу державної виконавчої служби у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), для належного оформлення.
Суд звертає увагу на строки розгляду адміністративних матеріалів, тому роз'яснює необхідність терміново доопрацювати надані матеріали та направити їх на розгляд суду.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.183-1, 256, 268, 278, 280, 283 КУпАП, суддя
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП повернути до Знам'янського відділу державної виконавчої служби у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Знам'янського міськрайонного суду
Кіровоградської області О.Е. Богданова