Справа № 462/6197/25
08 вересня 2025 року м.Львів
Залізничний районний суд м. Львова в складі:
головуючого - судді Боровкова Д.О.
при секретарі Свищо В.С.,
за участю заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Львові в окремому проваджені цивільну справу за заявою ОСОБА_1 /Заінтересована особа: Залізничний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м.Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів)/ про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території,
встановив:
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт смерті, а саме те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Мелітополь Запорізької області. Свої вимоги мотивує тим, що її бабуся ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Мелітополь Запорізької області. Факт смерті ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 25 червня 2025 року видане Територіальним відділом РАЦС м.Мелітополь та Мелітопольського району Управління РАЦС Запорізької області за актовим записом №170259900000101322003 талікарським свідоцтвом про смерть серії 23 № 200850806 від 23 червня 2025 року, яке отримано на тимчасово окупованій території України. Відтак, вона позбавлена можливості отримати свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , так як свідоцтво про смерть НОМЕР_1 та лікарське свідоцтво про смерть серії 23 № 200850806 від 23 червня 2025 року видане на території непідконтрольній державній владі України, і тому вона позбавлена можливості зареєструвати її смерть іншим способом. Встановлення факту смерті заявнику необхідно для отримання свідоцтва про смерть відповідно до вимог чинного законодавства України. В зв'язку з наведеним, просить заяву задовольнити.
У судовому засіданні заявник заяву підтримала, дала пояснення аналогічні вищенаведеному, просить заяву задовольнити.
Суд ухвалив розглядати справу без участі представника заінтересованої особи - Залізничного відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м.Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), який будучи належним чином повідомлений про час і місце судового засідання, до суду не з'явився, проте його неявка не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши пояснення заявника, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час, у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з ч.1, 2 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Згідно з положеннями Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 № 52/5 у зв'язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та на тимчасово окупованих територіях, та території проведення АТО, проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, анулювання здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території за місцем звернення заявника.
Пунктом 1 розділу 5 зазначених вище Правил визначені підстави для державної реєстрації смерті, однією з підстав є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є бабусею заявника ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження заявника серії НОМЕР_2 та свідоцтвом про народження батька заявника - ОСОБА_3 серії НОМЕР_3 /а.с.11,12/.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території Україні, а саме: м.Мелітополь Запорізької області, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 25 червня 2025 року видане Територіальним відділом РАЦС м.Мелітополь та Мелітопольського району Управління РАЦС Запорізької області за актовим записом №170259900000101322003 /а.с.16/.
Окрім цього, факт смерті ОСОБА_2 підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть 23 № 200850806 від 23 червня 2025 року, згідно з яким ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Мелітополь Запорізької області /а.с.13-14/.
Згідно з переліком тимчасово окупованих територій та районів бойових дій, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року територія Мелітопольського району є окупована з 25 лютого 2022 року.
Встановлення факту смерті для заявника має юридичне значення, свідоцтво про смерть НОМЕР_1 та лікарське свідоцтво про смерть серії 23 № 200850806 від 23 червня 2025 року, видані на території непідконтрольній державній владі України, а відтак є недійсними, оскільки видано органами, які не мають права їх видавати, так як знаходяться на території, непідконтрольній державній владі України.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Відповідно до п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року, суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Судом встановлено, що дійсно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Мелітополь Запорізької області.
Враховуючи викладене, єдиною підставою для державної реєстрації смерті в даному випадку є рішення суду про встановлення факту смерті.
Оскільки смерть особи є юридичним фактом, який має наслідки припинення, зміни або виникнення багатьох правовідносин, тому має безпосереднє значення для реалізації особою своїх прав, а саме, встановлення факту смерті бабусі має для заявника юридичне значення, оскільки це необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного документу, а саме свідоцтва про смерть ОСОБА_2 згідно з вимогами чинного законодавства України.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Відтак, свідоцтво про смерть НОМЕР_1 та лікарське свідоцтво про смерть серії 23 № 200850806 від 23 червня 2025 року, є недійсними і не створююють правових наслідків.
Враховуючи наведене, зокрема, що заявник не має можливості надати для реєстрації смерті своєї бабусі документи, передбачені законодавством України, з метою захисту законних прав та інтересів громадян України на тимчасово окупованій території, суд приходить до переконання, що заява є підставною та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 81, 89, 315, 319 ЦПК України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 /Заінтересована особа: Залізничний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м.Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів)/ про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Мелітополь Запорізької області.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржене через Залізничний районний суд міста Львова до Львівського апеляційного суду, протягом тридцяти днів з дня його проголошення, або в порядку ч.2 ст.354 ЦПК України.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Заявник: ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ).
Заінтересована особа: Залізничний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Львів) ( код ЄДРПОУ 33286151, місцезнаходження: 79013, м. Львів, вул. Новий Світ, 22).
Повний текст рішення складений 11 вересня 2025 року.
Суддя:
Оригінал рішення.