Єдиний унікальний номер 725/6469/25
Номер провадження 2-о/725/183/25
25.08.2025 Чернівецький районний суд міста Чернівців в складі:
головуючого судді Стоцька Л. А.
за участю секретаря судового засідання Соболевської А.В.
розглянув в порядку окремого провадження заяву ОСОБА_1 , адвоката Карпенко Віталія Вікторовича, заінтересована особа Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, -
У липні 2025 року заявник через свого представника звернулась до суду з вище встановити факт того, що громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 помер о 22 год. 42 хв. ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Алчевськ Луганської області України у віці 64 роки.
В обґрунтування вказаної заяви посилалась на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у тимчасово окупованому місті Алчевськ Луганської області України помер громадянин України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 06.05.2025 року, яке було видано окупаційною владою. Факт смерті також підтверджується медичним свідоцтвом про смерть серії 43 № 229251155 від 30.04.2025 року. Додатково в підтвердження факту сметрі ОСОБА_2 надається накладна №8 із зазначенням витрат на поховання чоловіка та фото захоронення. ОСОБА_1 (далі - Заявниця) є дружиною померлого ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про одруження від 30.03.1985 року серії НОМЕР_2 . Після смерті ОСОБА_2 та після отримання документів підтверджуючих смерть, які були видані окупаційною владою, Заявниця виявила необхідність провести державну реєстрацію смерті чоловіка відповідно до чинного законодавства. Однак Заявниця з'ясувала, що органи ДРАЦС України не зможуть зареєструвати смерть її чоловіка, навіть на підставі документів, що підтверджують смерть, виданих на тимчасово окупованій території, адже відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/ або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. З цих причин, ОСОБА_1 попередньо не зверталася до органів ДРАЦС України з заявою про реєстрацію смерті чоловіка, крім того усталена судова практика не передбачає обов'язкового попереднього звернення до органів ДРАЦС для отримання відмови, оскільки неможливість реєстрації є очевидною в силу закону. Така позиція викладена в листі Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду №985/0/208-21 від 22.04.2021 року, згідно якого вимоги судів щодо обов'язкового отримання відмови від органів ДРАЦС у реєстрації смерті визнані такими, що не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства. Додатково, з метою підтвердження Українського громадянства ОСОБА_2 представником Заявниці було надіслано запит до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області. Однак у відповідь на зазначений запит від 17.06.2025 року було повідомлено наступне: надання відповіді на запит передбачає обробку персональних даних, яка здійснюється за згодою суб'єкта персональних даних, відповідно до вимог статей 2, 6, 11, 16 Закону України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 No 2297-VI. Відповідно до змісту приписів статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» 2398-VI від 01.07.2010, смерть вважається юридично встановленою тільки після реєстрації цього факту в державному реєстрі актів цивільного стану та видачі відповідного свідоцтва. Без цього документу смерть не є офіційно підтвердженою. У такий спосіб, смерть особи сама по собі не є підставою для автоматичного розкриття її даних, поки не буде підтверджено цей факт через відповідні документи, такі як свідоцтво про смерть. Разом з тим, запитувана інформація може бути отримана під час розгляду судом справи про встановлення факту, що має юридичне значення.
Наведені вище підстави зумовили необхідність звернення до суду з даною заявою.
В судове засідання заявник та її представник не з'явились, в прохальній частині заяви просили справу розглядати без їх участі.
Представник заінтересованої особи повідомлявся про час та місце розгляду справи шляхом направлення на офіційну електрону адресу копії ухвали про відкриття провадження. Дана заява подана до суду через систему «Електронний суд» з одночасним направленням заінтересованій особі її копії х копіями доданими до неї документами.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
У відповідності до вимог ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Частиною першою ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Так, судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_2 (а.с.17).
Відповідно до наявної в матеріалах справи копії Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 о 22 год. 42 хв. в м. Алчевськ, Луганської області.
Факт смерті також підтверджується медичним свідоцтвом про смерть серії 43 № 229251155 від 30.04.2025 року.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції України та законів України.
Норми статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, за положеннями частини другої статті 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Водночас, відповідно до частини третьої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» в редакції, чинній на день розгляду справи, Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ встановленого зразка, який може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 06 грудня 2022 року № 1364 установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України селище Слов'яносербськ Алчевського району Луганської області є тимчасово окупованою територією України.
Наведене свідчить, що отримати документи, що підтверджують факт смерті за зразками законодавства України, здійснити реєстрацію факту смерті та отримати відповідне свідоцтво про смерть не є можливим.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про становлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів (частина друга статті 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території У країни»).
Приписами частини першої статті 317 ЦПК України визначено, що заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
За таких обставин, з метою захисту законних прав та інтересів заявника як громадянки України, оцінюючи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд вважає за можливе задовольнити заяву.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 4, 12, 13, 76-81, 141, 223, 235, 258, 259, 263-265, 268, 273, 293, 315, 317 ЦПК України, суд
Заяву - задовольнити.
Встановити факт того, що громадянин України - ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 у місті Калач Воронезької області рф , помер о двадцять другій годині сорок дві хвилини - ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Алчевськ Луганської області України у віці 64 роки.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Копію даного рішення негайно видати учасникам справи після його проголошення та надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Чернівецького апеляційного суду.
Суддя Чернівецького районного
суду міста Чернівців Стоцька Л. А.