Єдиний унікальний номер 725/8178/25
Номер провадження 2-о/725/216/25
про залишення заяви окремого провадження без руху
09.09.2025 року м. Чернівці
Суддя Чернівецького районного суду міста Чернівців Войтун О.Б., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи Міністерство оборони України, військова частина НОМЕР_1 про встановлення факту смерті (загибелі) військовослужбовця, який зник безвісти у зв'язку з воєнними діями,-
Заявниця звернулася до Чернівецького районного суду міста Чернівців із заявою про встановлення факту смерті (загибелі) військовослужбовця, який зник безвісти у зв'язку з воєнними діями.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У відповідності до вимог п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Звертаючись із даною заявою заявниця посилалась на те, що вона є матір'ю загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зник безвісти внаслідок мінометного обстрілу.
Як на підставу задоволення своїх вимог надала копію Витягу з наказу командира військової частини № НОМЕР_2 від 25.10.2024 року про підсумки проведення службового розслідування, Акт службового розслідування за фактом зникнення безвісти та сповіщення про зникнення безвісти №2/4598.
Як зазначив Верховний Суд у постанові від 28.02.2024 року по справі №506/358/22 Чинний ЦПК України містить чотири процедури, наслідком якої є ухвалення судового рішення, на підставі якого органами Державної реєстрації актів цивільного стану може бути видано свідоцтво про смерть, зокрема:
- Встановлення факту смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті (пункт 8 частини першої статті 315 ЦПК України);
- Встановлення факту смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (пункт 9 частини першої статті 315 ЦПК України);
- Встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України або на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан (стаття 317 ЦПК України);
- Визнання фізичної особи померлою (статті 305-309 ЦПК України).
Вказані процедури є відмінними між собою та мають певні особливості.
Також Суд звертав увагу, що за наявності припущень про факт смерті фізичної особи, у тому числі у зв'язку з воєнними діями, без достовірних доказів, які свідчать про цей факт, правильним буде звернення до суду із заявою про оголошення судом особи померлою (частина друга статті 46 ЦК України), а не із заявою про встановлення факту смерті цієї фізичної особи.
При цьому заявницею не надано до заяви доказів, які б могли вказувати на загибель ОСОБА_2 ..
Також не долучено до справи відомостей про внесення про ОСОБА_2 до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, у порядку, передбаченому Законом України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин».
Крім того метою звернення із даною заявою заявниця зазначила зокрема оформлення спадкових прав та отримання одноразової грошової допомоги.
Разом з тим згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Однак заявницею не зазначено про наявність чи відсутність інших осіб які мають право на спадкування після смерті ОСОБА_2 , в тому числі щодо батька ОСОБА_2 , якого не зазначено як учасника по справі.
Враховуючи наведене, суддя вважає, що заяву окремого провадження слід залишити без руху.
На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст. 175, 177, 258, 260, 293, 318, 353 ЦПК України,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи Міністерство оборони України, військова частина НОМЕР_1 про встановлення факту смерті (загибелі) військовослужбовця, який зник безвісти у зв'язку з воєнними діями залишити без руху, надавши заявнику з дня отримання даної ухвали 10 (десять) днів для усунення недоліків, вказаних в описовій частині ухвали.
У разі невиконання ухвали суду про залишення заяви без руху у вказаний строк, заяву буде визнано неподаною та повернуто заявнику зі всіма доданими до неї документами.
Відповідно до ст.353 ЦПК України ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Чернівецького районного
суду міста Чернівців Войтун О. Б.