Постанова від 10.09.2025 по справі 280/1375/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2025 року м. Дніпросправа № 280/1375/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Семененка Я.В., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02 травня 2025 року

у справі №280/1375/25

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький тепловозоремонтний завод"

до Державної податкової служби України Головного управління ДПС у Запорізькій області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

25 лютого 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Запорізький тепловозоремонтний завод" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової служби України Головного управління ДПС у Запорізькій області в якому просило

- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області №12511721/40297125 від 17.02.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №13 від 23.05.2024 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв'язку - податкову накладну №13 від 23.05.2024;

- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області №12511719/40297125 від 17.02.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №6 від 18.10.2024 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв'язку - податкову накладну №6 від 18.10.2024;

- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області №12511718/40297125 від 17.02.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №9 від 24.12.2024 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв'язку - податкову накладну №9 від 24.12.2024

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ним направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) спірні податкові накладні, проте, їх реєстрація зупинена з посиланням на пункт 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Разом з тим, позивач вважає, що ним були надані усі документи, які дають змогу ідентифікувати та зрозуміти сутність господарських операцій. Рішення, якими відмовлено в реєстрації спірних накладних, є формальними та не містять жодної чіткої/конкретної підстави для відмови у реєстрації спірних накладних.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 02 травня 2025 р. у справі № 280/1375/25 адміністративний позов задоволено.

Суд першої інстанції виходив з того, що контролюючим органом не доведено наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних, виконання платником податку обов'язку щодо підтвердження господарської операції, та враховуючи те, що запропонувавши подати підтверджуючі документи, контролюючий орган не вказав їх конкретного переліку та, у подальшому, не обґрунтував неможливість розблокування реєстрації податкових накладних на підставі поданих позивачем документів, підстави для відмови в реєстрації податкових накладних були відсутні. Суд першої інстанції дійшов висновку, що оскаржувані рішення про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняті необґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, що мали значення для їх прийняття. Також суд першої інстанції визнав належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН вказані податкові накладні.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС у Запорізькій області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду як таке, що винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права. Скаржник вважає, що суд не дослідив належним чином доводи податкового органу щодо того, що платником податків не надано первинної документації яка підтверджує реальний характер господарських операцій після виконання яких складено податкову накладну, направлену на реєстрацію.

Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції виходить з такого.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, ТОВ «Запорізький тепловозоремонтний завод» (Виконавець) приймало участь в тендері на закупівлю послуг: 50220000-3 - Послуги з ремонту, технічного обслуговування залізничного транспорту і пов'язаного обладнання та супутні послуги - Ідентифікатор закупівлі: UА-2023-02-15-012057-а, де «Замовником» виступало Державне підприємство «Морський торговельний порт «Південний» (код ЄДРПОУ 04704790).

Після отримання перемоги в тендерній закупівлі між ТОВ «ЗТЗ» та ДП «Морський торговельний порт «Південний» укладено договір № Т/ВМ-49/23 від 13.04.2023, згідно якому «Виконавець» приймає на себе зобов'язання виконання послуги з: капітального ремонту тепловоза ЧМЕЗ-033 (ІНВ. №910165) в обсязі КР-1; технічного обслуговування ТО-3; поточного ремонту ПР-1 тепловоза ЧМЕЗ-033 (інв.№10165).

Відповідно до пп. 4.2.5 п.4 Договору № Т/ВМ-49/23 від 13.04.2023 під час надання послуги з технічного обслуговування ТО-3 тепловоза ЧМЕЗ-033 (інв.№10165) необхідно здійснити всі заходи, передбачені в розділі 10 Правил технічного обслуговування та поточного ремонту тепловозів ЧМЕЗ, ЧМЕЗТ, ЧМЕЗЕ (ЦТ-0187), затверджених наказом Укрзалізниці від 24.06.2009 №367-Ц, а результати замірів надати Замовнику в паперовому вигляді за підписом відповідальних осіб Виконавця під час здавання послуги.

Згідно акта від 23.05.2024 ДП «МТП «Південний» тепловоз ЧМЕЗ-033 передано працівникам ТОВ «ЗТрЗ» для проведення технічного обслуговування ТО-3 згідно Договору № Т/ВМ-49/23 від 13.04.2023.

23.05.2024 сторонами Договору №Т/ВМ-49/23 від 13.04.2023 складений акт здачі-приймання робіт №75, а позивачем виставлено рахунок на оплату послуги з технічного обслуговування ТО-3 тепловоза ЧМЕЗ-033 (інв.№10165).

На дату виникнення податкових зобов'язань (дата підписання акту здачі - приймання робіт (надання послуг) №75 від 23.05.2024) позивачем виписана та направлена на реєстрацію до ЄРПН податкова накладна №13 від 23.05.2024.

Згідно акту від 16.10.2024 ДП «МТП «Південний» тепловоз ЧМЕЗ-033 було передано працівникам ТОВ «ЗТрЗ» для проведення поточних робіт ПР-1 згідно Договору № Т/ВМ-49/23 від 13.04.2023.

По факту виконання робіт з поточного ремонту тепловоза ЧМЕЗ-033 (інв.№ 10165) підписано акт здачі-приймання виконаних робіт (надання послуг) №125 від 18.10.2024, а позивачем виставлено рахунок № 129 від 18.10.2024 на оплату послуги з поточного ремонту в повному обсязі ПР-1 тепловоза ЧМЕЗ-033 (інв.№10165).

На дату виникнення податкових зобов'язань (дата підписання акту здачі - приймання робіт (надання послуг) №125 від 18.10.2024) позивачем виписана та направлена на реєстрацію до ЄРПН податкова накладна №6 від 18.10.2024.

ТОВ «Запорізький тепловозоремонтний завод» (Виконавець) приймало участь в тендері на закупівлю послуг: 50220000-3 - Послуги з ремонту, технічного обслуговування залізничного транспорту і пов'язаного обладнання та супутні послуги - Ідентифікатор закупівлі: UА-2024-04-30-002633-а, де «Замовником» виступало Державне підприємство «Морський торговельний порт «Південний» (код ЄДРПОУ 04704790).

Після отримання перемоги в тендерній закупівлі між ТОВ «ЗТЗ» та ДП «Морський торговельний порт «Південний» укладений договір №Т/ВМ-201/24 від 24.06.2024, згідно якому «Виконавець» приймає на себе зобов'язання виконання послуги з: капітального ремонту тепловоза ЧМЕЗ-4985 (ІНВ. №33327) в обсязі КР-1; з технічного обслуговування ТО-3; поточного ремонту ПР-1 тепловоза ЧМЕЗ-4985 (ІНВ. №33327).

Загальна вартість виконання робіт з капітального ремонту тепловоза ЧМЕЗ-4985 (інв. №33327) в обсязі КР-1, з технічного обслуговування ТО-3 та поточного ремонту ПР-1 тепловоза ЧМЕЗ-4985 (інв. №33327) згідно договору № Т/ВМ-201/24 від 24.06.2024 та додаткової угоди №1 від 12.12.2024 склала 13 450 524,00 грн, в т.ч. ПДВ 2 241 754,00 грн.

Згідно договору №Т/ВМ-201/24 від 24.06.2024 проведення робіт з ремонту тепловозу ЧМЕЗ-4985 (ІНВ. №33327) в обсязі КР-1, повинні проводитися на території Виконавця, а саме м. Запоріжжя, пров. Вологодьский, буд. 30.

Згідно пункту 4.1.3 Договору №Т/ВМ-201/24 від 24.06.2024 транспортування тепловоза на ремонтну базу Виконавця здійснюється Виконавцем власними силами.

Відповідно до пункту 4.1.7 Договору №Т/ВМ-201/24 від 24.06.2024 передача тепловоза Виконавцю для транспортування на ремонтну базу оформлювалася актом приймання-передачі тепловоза ЧМЕЗ-4985 (ІНВ. №33327) в ремонт від 25.07.2024, який складався у присутності представників обох сторін. Після прибуття тепловозу на ремонтну базу Виконавця був підписаний акт приймання передачі тепловозу в ремонт від 31.07.2024.

Відповідно пункту 4.1.17 Договору №Т/ВМ-201/24 від 24.06.2024 строк виконання робіт - 150 календарних днів від дати акта передачі тепловоза у ремонт.

До підписання акту передачі тепловоза з ремонту Виконавець зобов'язаний був подовжити термін служби несучих конструкцій тепловоза (рам візків та рами кузова) терміном на 10 років, згідно ВНД 32.0.01.123.03 «Положення про організацію робіт щодо продовження термінів служби тягового рухомого складу Укрзалізниці (рам візків, головних рам кузовів і кузовів), затвердженого наказом Міністерства транспорту України від 20.02.2003 № 123. Технічне рішення № 41-Т від 15.11.2024, видане Українським науково-дослідним інститутом вагонобудування ДП.

Передача тепловоза Замовнику з ремонту проводилася на залізничних коліях ДП «МТП «Південний», про що свідчить акт передачі тепловоза та документації з ремонту від 24.12.2024.

Про переміщення тепловозу коліями свідчить накладна від 16.12.2024 та Акт форми ТУ-25 про перевірку технічного стану локомотива моторовагонного поїзда, призначених для пересилки в недіючому стані.

По факту виконання робіт з капітального ремонту тепловоза ЧМЕЗ-4985 (ІНВ. №33327) підписано акт здачі-приймання виконаних робіт (надання послуг) №149 від 27.12.2024, а позивачем виставлено рахунок №157 від 16.12.2024 на оплату послуги з капітального ремонту в повному обсязі КР-1 тепловоза ЧМЕЗ-4985 (ІНВ. №33327).

На дату виникнення податкових зобов'язань (дата підписання акту здачі - приймання робіт (надання послуг) №149 від 27.12.2024) позивачем виписана та направлена на реєстрацію до ЄРПН податкова накладна №9 від 24.12.2024.

05.06.2024 позивач отримав повідомлення в квитанції, в якому повідомлено про зупинення реєстрації податкової накладної №13 від 23.05.2024. Підставою для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомлено: «D»=3.3205%, «Рпоточ»=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

18.11.2024 позивач отримав повідомлення в квитанції, в якому повідомлено про зупинення реєстрації податкової накладної №6 від 18.10.2024. Підставою для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомлено: «D»=6.0124%, «Рпоточ»=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особих рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі.

09.01.2025 позивач отримав повідомлення в квитанції, в якому повідомлено про зупинення реєстрації податкової накладної №9 від 24.12.2024. Підставою для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомлено: «D»=6.0124%, «Рпоточ»=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особих рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі.

Позивачем подано в електронній формі засобами електронного зв'язку повідомлення про подання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №13 від 23.05.2024 з письмовими поясненнями №1 від 07.02.2025.

Позивачу направлено Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування №12488818/40297125 від 11.02.2025, яким, у зв'язку з необхідністю надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, запропоновано надати письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. В додатковій інформації зазначено: Відповідно до пп.4.2.5 п.4 договору №Т/ВМ-49/23 від 13.04.2024 - відсутня інформація та підтверджуючі документи; відповідно до пп. 4.2.2. п. 4 договору №Т/ВМ-49/23 від 13.04.2024 - відсутнє посвідчення про відрядження працівників для виконання робіт, відсутнє додаток №2 та додаток №3 до договору №Т/ВМ-49/23 від 13.04.2024; Відповідно до пп. 2.1 п. 2 договору №Т/ВМ-49/23 від 13.04.2024 - відсутня калькуляція, кошторис; відсутнє оборотно-сальдова відомість по рахунку: рахунок обліку ТМЦ використаних при виконанні робіт, 10,11.

На виконання зазначеного повідомлення позивач подав додаткові пояснення та копії документів для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної №13 від 23.05.2024.

За результатами розгляду Комісією регіонального рівня винесено Рішення №12511721/40297125 від 17.02.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №13 від 23.05.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних, з причини: "у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку".

Позивачем подано в електронній формі засобами електронного зв'язку повідомлення про подання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №6 від 18.10.2024 з письмовими поясненнями №3 від 07.02.2025.

Позивачу направлено Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування №12488813/40297125 від 11.02.2025, яким, у зв'язку з необхідністю надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, запропоновано надати письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. В додатковій інформації зазначено: Відповідно до пп.4.2.5 п.4 договору №Т/ВМ-49/23 від 13.04.2024 - відсутня інформація та підтверджуючі документи; відповідно до пп. 4.2.2. п. 4 договору №Т/ВМ-49/23 від 13.04.2024 - відсутнє посвідчення про відрядження працівників для виконання робіт, відсутнє додаток №2 та додаток №3 до договору №Т/ВМ-49/23 від 13.04.2024; Відповідно до пп. 2.1 п. 2 договору №Т/ВМ-49/23 від 13.04.2024 - відсутня калькуляція, кошторис; відсутнє оборотно-сальдова відомість по рахунку: рахунок обліку ТМЦ використаних при виконанні робіт, 10,11.

На виконання зазначеного повідомлення позивач подав додаткові пояснення та копії документів для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної №6 від 18.10.2024.

За результатами розгляду Комісією регіонального рівня винесено Рішення №12511719/40297125 від 17.02.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №6 від 18.10.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних, з причини: "у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку".

Позивачем подано в електронній формі засобами електронного зв'язку повідомлення про подання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №9 від 24.12.2024 з письмовими поясненнями №2 від 07.02.2025.

Позивачу направлено Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування №12488811/40297125 від 11.02.2025, яким, у зв'язку з необхідністю надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, запропоновано надати письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. В додатковій інформації зазначено: Відповідно до пп.4.1.20 та пп. 4.1.31 п.4 договору №Т/ВМ-201/24 від 24.06.2024 - відсутня інформація та підтверджуючі документи; відсутнє оборотно-сальдова відомість по рахунку: рахунок обліку ТМЦ використаних при виконанні робіт, 10,11; відсутнє документи щодо транспортування товарів від постачальників.

На виконання зазначеного повідомлення позивач подав додаткові пояснення та копії документів для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної №9 від 24.12.2024.

За результатами розгляду Комісією регіонального рівня винесено Рішення №12511718/40297125 від 17.02.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №9 від 24.12.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних, з причини: "ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку".

Не погоджуючись з рішеннями про відмову у реєстрації зазначених податкових накладних, вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

У відповідності до абз.1 п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

У відповідності до абз.1 п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь - яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

При цьому в абз.1 п.201.7 ст.201 ПК України визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

За положеннями п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

За правилами п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010, згідно пункту 12 якого після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п.13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Відповідно до п. 18 Порядку №1246 на момент прийняття у встановленому порядку рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування щодо таких податкової накладної та/або розрахунку коригування проводяться перевірки, визначені пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого).

За результатами таких перевірок формується квитанція про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, яка надсилається платнику податку разом з відповідним рішенням.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165.

Відповідно до п.3 Порядку № 1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності наведеним в цьому пункті ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

За правилами п.5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до абз. 1 п.6, п.7 Порядку № 1165 в редакції на час виникнення спірних відносин у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до п.10 Порядку 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Вимоги до змісту квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування наведені в п.11 цього Порядку. Зокрема, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

В спірному випадку реєстрація податкових накладних №13 від 23.05.2024, №6 від 18.10.2024, №9 від 24.12.2024 зупинена у зв'язку із відповідністю платника податку п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Оцінюючи наведені в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних підстави контролюючого органу, слід зазначити, що на момент формування квитанцій, якими зупинено реєстрацію податкових накладних, Критерії ризиковості платника податку на додану вартість визначені додатком 1 до Порядку №1165.

Пункт 8 додатку 1 до Порядку №1165 відносить до ознак ризиковості платника податку на додану вартість таке: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування. Довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Контролюючий орган, пославшись на відповідність платника податку п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків, разом з тим, не навів жодного обґрунтування щодо застосування цього пункту Критеріїв ризиковості платника податку для зупинення реєстрації податкової накладної та прийняття рішення про відмову в такій реєстрації, зокрема, щодо здійснення платником податків ризикових операцій.

Отже, враховуючи відсутність доказів наявної податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарських операцій, зазначених в поданих для реєстрації податкових накладних, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відповідачем не обґрунтовано правомірності зупинення реєстрації перелічених вище податкових накладних в ЄРПН.

Крім того, зі змісту надісланих контролюючим органом квитанцій вбачається, що позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Відповідно до усталеної правової позиції Верховного Суду, висловленій у постанові від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18, від 10.04.2020 у справі №819/330/18, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків та переліку документів, які контролюючий орган вважає достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Пропозиція контролюючого органу про надання пояснень та/або копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної без наведення переліку документів, які контролюючий орган вважає достатніми для прийняття позитивного рішення, призводить до ситуації невизначеності та необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

Наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно до п.9 Порядку № 520, в редакції Наказу Міністерства фінансів України № 19 від 12.01.2023, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.

Відповідно до п.10 Порядку № 520 в редакції наказу Міністерства фінансів України № 19 від 12.01.2023 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Наведені норми, діючі на час прийняття відповідачем-1 оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації податкових накладних, містять орієнтовний перелік документів, необхідних для розгляду комісією регіонального рівня питання про прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, який може відрізнятись для кожної конкретної господарської операції з урахуванням специфіки діяльності платника податків, особливостей здійснення господарської операції (наприклад, поставка, товару, робіт або послуг), події, за якою складено податкову накладну (дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг або дата отримання платником податку товарів/послуг) тощо.

Отже, в будь-якому випадку рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування із зазначенням, зокрема, які саме документи не надані платником податків, які були б достатніми для прийняття Комісією рішення про реєстрацію податкової накладної, зокрема, щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування тощо.

Наявні у справі докази свідчать, що позивач направив на адресу контролюючого органу повідомлення про надання пояснень та копії документів на підтвердження дійсності вчинення операцій, за якими складено вказані вище податкові накладні.

Приймаючи оскаржувані рішення про відмову в реєстрації означених вище податкових накладних, контролюючий орган послався на надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства та наявність ризикових операцій.

Водночас, контролюючим органом не зазначено, які саме документи, подані платником, складені із порушенням законодавства і в чому таке порушення полягає. З цього приводу суд апеляційної інстанції зауважує, що саме лише посилання контролюючого органу на надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства, не є достатньою підставою для відмови в реєстрації певної податкової накладної, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні причини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності та/або наявності певних обставин, при цьому, обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.

Контролюючим органом не обґрунтовано, чому подані позивачем документи, з огляду на суть господарської операції, за якою вказані вище податкові накладні складені (послуги оренди маневрового тепловозу), не є достатніми для прийняття комісією рішення про реєстрацію таких податкових накладних в ЄРПН.

В той же час рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення, втім з оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації податкових накладних вбачається, що контролюючий орган жодної оцінки поданим позивачем документам не надав, жодної інформації щодо їх невідповідності вимогам законодавства не навів, як і не спростував, що надані позивачем пояснення та документи підтверджують реальність здійснення господарської операції по поданим податковим накладним, були достатніми для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Щодо посилання скаржника на наявність ризикових операцій, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що із змісту оскаржуваних рішень контролюючого органу про відмову в реєстрації кожної податкової накладної вбачається, що наведені обставини жодним чином не обґрунтовані та не конкретизовані, а тому не можуть бути покладені в основу оскаржуваного рішення.

Відсутність конкретної інформації, покладеної в основу оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, свідчить про відсутність ознак вмотивованості та обґрунтованості такого рішення.

До того ж суд апеляційної інстанції зауважує, що питання стосовно реальності чи ризиковості господарської операції може бути предметом податкової перевірки платника податків, яка проводиться на підставі та в порядку, визначених нормами Податкового кодексу України, в той час як реєстрація податкової накладної не є в розумінні Податкового кодексу України перевіркою платника податків, оскільки податкова накладна відображає лише частину самої господарської операції (отримання грошей або поставку товару).

Вирішуючи питання щодо реєстрації податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. При реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результатами розгляду цієї справи не має робити висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише з'ясовує наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.

В спірному випадку сукупність наданих позивачем документів, виходячи з суті господарських відносин, що склались у позивача з його контрагентом, на підставі яких позивачем складено спірні податкові накладні, підтверджує їх достатність для прийняття рішення про реєстрацію цих податкових накладних в ЄРПН.

З приводу посилання відповідача-1 на наявність рішень про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку суд апеляційної інстанції зауважує, що вказані обставини не покладались в основу оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації податкових накладних, і за наведеного вище правового регулювання не є законодавчо визначеною підставою для відмови в реєстрації певних податкових накладних.

Отже, суд першої інстанції, встановивши, що оскаржувані рішення про відмову у реєстрації податкових накладних містять загальні підстави прийняття таких рішень без конкретної інформації щодо причин та підстав їх прийняття, дійшов правильного висновку, що ці рішення прийняті необґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, що мали значення для їх прийняття, а відтак є протиправними

Суд апеляційної інстанції також погоджується з судом першої інстанції, що в даному випадку належним способом захисту порушеного права є не лише скасування рішень Головного управління ДПС у Запорізькій області, а й зобов'язання ДПС України зареєструвати спірні податкові накладні, оскільки саме такий спосіб захисту порушеного права є свідченням того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

В спірних правовідносинах зобов'язання контролюючого органу в судовому порядку вчинити дії по реєстрації податкової накладної не може бути розцінене як втручання в його дискреційні повноваження, оскільки контролюючим органом вже прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, тобто вирішено віднесене до його повноважень питання на власний розсуд. В свою чергу, суд при перевірці правомірності прийняття оскаржуваних рішень контролюючого органу, згідно приписів КАС України, не перебираючи на себе повноважень відповідного органу, вправі покласти на суб'єкта владних повноважень зобов'язання вчинити певні дії з метою захисту порушених прав та інтересів позивача.

Наведене узгоджується із правовою позицією, що викладена Верховним Судом у постановах від 28 квітня 2023 року у справі №640/24227/19, 17 травня 2023 року у справі №140/14282/20, 18 квітня 2024 року у справі №160/18840/22.

З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції під час розгляду даної справи повно дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив правильне рішення про задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Передбачені ст.317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.

Керуючись ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02 травня 2025 року у справі №280/1375/25 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко

суддя А.В. Суховаров