10 вересня 2025 року м. Рівне №460/9217/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення певних дій.
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - Позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - Відповідач), в якому Позивач просить суд: визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не направлення заяви з доданими документами для подальшого розгляду та скерування на розгляд комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно прийняти та направити заяву з доданими до неї документами для подальшого розгляду та скерування на розгляд комісії Міністерства оборони України з розгляджу питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.
Стислий виклад позиції Позивача.
Позивач зазначає, що звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги членам сім'ї померлого військовослужбовця в порядку Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у зв'язку з загибеллю чоловіка - військовослужбовця. 17.05.2024 комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум оформлено Протокол №15/д, де зазначено, що комісія Міністерства оборони України, розглянувши подані документи, дійшла висновку про повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , яку відповідно до рішення від 13.11.2023 у справі №564/3502/23 визнано такою, що спільно проживала однією сім'єю без реєстрації шлюбу із загиблим ОСОБА_2 в період з 19.04.2002 по 11.05.2023; судовим рішенням задоволено заяву про факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України, як члена сім'ї загиблого, а не факт перебування на утриманні загиблого військовослужбовця відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; відповідно до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану від 18.01.2024 №00043182880 інформація щодо актового запису про шлюб ОСОБА_2 та дату його загибелі відсутня; крім того, за поданими документами неможливо встановити чи є ОСОБА_1 непрацездатною (особою з інвалідністю) та чи перебувала вона на утриманні загиблого; документи, видані Пенсійним фондом України, якими підтверджено право ОСОБА_1 на призначення пенсії у разі страти годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не надано; отже, документи ОСОБА_1 слід повернути на доопрацювання. Позивач зазначає, що 11.04.2025 повторно звернувся до органу ІНФОРМАЦІЯ_14 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_4 чоловіка - ОСОБА_2 . За результатами розгляду заяви, Відповідачем сформована відповідь від 06.05.2025 №12/1/3647, де зазначено, що до ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшли документи ОСОБА_1 для направлення на призначення на розгляд комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум; відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 одноразова грошова допомога виплачується сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; у редакції статті 16-1 Закону зазначено, що право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають: батьки, один з подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого); якщо військовослужбовець загинув після 29.08.2022 потрібне рішення суду про факт перебування на утриманні загиблого; в Протоколі №15/д від 17.05.2024 було роз'яснено причини повернення копій документів; тому, документи ОСОБА_1 слід повернути на доопрацювання з метою надання документів, які відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підтверджують, що вона перебувала на утриманні загиблого військовослужбовця (копії документів, виданих Пенсійним фондом України, які підтверджують право на призначення пенсії в разі втрати годувальника або факт призначення пенсії за загиблого, судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні на дату загибелі), що дають право на отримання одноразової грошової допомоги. Позивач вказує, що така відмова Відповідача є протиправною, оскільки до заяви додано, зокрема, судове рішення, яким встановлено факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , про що Костопільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції складено актовий запис №459 від 12 вересня 2023 року, проживали однією сім'єю як жінка та чоловік без реєстрації шлюбу в період часу з 19 квітня 2002 року до 11 травня 2023 року. Тому, посилання Відповідача на те, що необхідно надати документи щодо перебування Позивача саме на утриманні загиблого є безпідставними. Просив задовольнити позов у повному обсязі.
Стислий виклад заперечень Відповідача.
Відповідач зазначає, що обласні ІНФОРМАЦІЯ_14 є органами, уповноваженим: подавати висновок щодо можливості призначення ОГД; проводить перевірку отриманих з Департаменту соціального забезпечення результатів попереднього опрацювання документів для призначення ОГД; представляти інтереси Міністерства оборони України у судових справах, пов'язаних з визначенням кола осіб, яким виплачується ОГД, звертається до суду щодо залучення до справ інших членів сім'ї загиблого, інтересів яких вони стосуються; вести облік осіб загиблих (померлих) військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби), та осіб, які звернулися (можуть звернутися) за отриманням ОГД. Тобто ІНФОРМАЦІЯ_8 володіє лише компетенцією, щодо перерахування коштів на рахунок в установі банку державного сектору, зазначений отримувачем допомоги у своїй заяві. Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії МО України з розгляду питань, пов"язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 17.05.2025 №15/д документи позивачки повернуті на доопрацювання. Право осіб на отримання одноразової грошової допомоги визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця, а тому для визначення такого права підлягає застосуванню законодавство, яке діяло на таку дату. У редакції статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", чинній на дату смерті військовослужбовця зазначено, що право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають: батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя. З наданих матеріалів заявниця не перебувала на утриманні загиблого, тобто відсутні документи видані Пенсійним фондом України, які б підтверджували право на призначення пенсії в разі втрати годувальника або факт призначення пенсії за загиблого або наявність судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні, яке б набрало законної сили відповідно до Закону, які б надавали право на отримання одноразової грошової допомоги. Просив відмовити Позивачу у задоволенні позову повністю.
Ухвалою суду від 02.06.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 24.06.2025 позовна заява залишена без руху та надано строк для подання до суду позовної заяви із зазначенням змісту позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Ухвалою суду від 08.07.2025 продовжено розгляд адміністративної справи.
За правилами частини п'ятої статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
За відсутності у процесуальному законі вказівки (прямої чи опосередкованої) на необхідність розгляду справи (з огляду на її категорію) тільки за правилами загального позовного провадження, суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження (відповідно до частини другої статті 257 КАС).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази у їх сукупності та з'ясувавши всі обставини, які мають правове значення для вирішення спору по суті, суд
23.09.2000 між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено шлюб, що підтверджується Свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_1 (а.с. 16).
19.04.2002 між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 розірвано шлюб, що підтверджується Свідоцтвом про розірвання шлюбу серії НОМЕР_2 (а.с. 17).
ІНФОРМАЦІЯ_9 у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 народився син - ОСОБА_3 , що підтверджується Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 (а.с. 18).
15.05.2023 ОСОБА_1 отримала Сповіщення сім'ї про те, що її чоловік - ОСОБА_2 , старший розвідник взводу спостереження розвідувальної роти Військової частини НОМЕР_4 , 11.05.2023 під час ведення наступальних дій та бойового зіткнення з силами противника - зник безвісти (а.с. 24).
12.09.2023 видане Свідоцтво про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_5 (а.с. 26).
18.10.2023 видана Довідка про те, що ОСОБА_2 був безвісти зниклий, та який загинув ІНФОРМАЦІЯ_4 в результаті вогнепального осколкового поранення тулуба з пошкодженням хребта та внутрішніх органів, ушкодження внаслідок дій, передбачених законом, та воєнних операцій під час бойового завдання із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації (а.с. 25).
13.11.2023 рішенням Костопільського районного суду Рівненської області у справі №564/3502/23 постановлено:
«Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_3 , про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу -задоволити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , про що Костопільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції складено актовий запис №459 від 12 вересня 2023року, проживали однією сім'єю як жінка та чоловік без реєстрації шлюбу в період часу з 19 квітня 2002 року до 11 травня 2023 року» (а.с. 28).
18.01.2024 Виконавчим комітетом Костопільської міської ради видана Довідка про те, що в будинку АДРЕСА_1 був зареєстрований ОСОБА_2 ; станом на 11.05.2023 в будинку також були зареєстровані: ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 (а.с. 27).
ОСОБА_1 звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги членам сім'ї померлого військовослужбовця в порядку Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
25.01.2024 ІНФОРМАЦІЯ_1 сформований Висновок про те, що на підставі поданих документів члени сім'ї, батьки, утриманці, а саме: батько - ОСОБА_5 , мати - ОСОБА_6 , син - ОСОБА_3 , мають право на одержання рівними частками зазначеної грошової допомоги (далі - Висновок) (а.с. 62).
У Висновку також зазначено, що встановлено осіб, які звернулися за отриманням одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, та не подали в повному обсязі документи, що підтверджують їх право на виплату - цивільна (колишня) дружина ОСОБА_1 , про перебування на утриманні загиблого.
17.05.2024 комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум оформлено Протокол №15/д (далі - Протокол №15/д) (а.с. 32).
У Протоколі №15/д зазначено, що комісія Міністерства оборони України, розглянувши подані документи, дійшла висновку про повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , яку відповідно до рішення від 13.11.2023 у справі №564/3502/23 визнано такою, що спільно проживала однією сім'єю без реєстрації шлюбу із загиблим ОСОБА_2 в період з 19.04.2002 по 11.05.2023; судовим рішенням задоволено заяву про факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України, як члена сім'ї загиблого, а не факт перебування на утриманні загиблого військовослужбовця відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; відповідно до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану від 18.01.2024 №00043182880 інформація щодо актового запису про шлюб ОСОБА_2 та дату його загибелі відсутня; крім того, за поданими документами неможливо встановити чи є ОСОБА_1 непрацездатною (особою з інвалідністю) та чи перебувала вона на утриманні загиблого; документи, видані Пенсійним фондом України, якими підтверджено право ОСОБА_1 на призначення пенсії у разі страти годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не надано; отже, документи ОСОБА_1 слід повернути на доопрацювання.
Позивач зазначає, що 11.04.2025 повторно звернувся до органу ІНФОРМАЦІЯ_14 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_4 чоловіка - ОСОБА_2 .
За результатами розгляду заяви, Відповідачем сформована відповідь від 06.05.2025 №12/1/3647, де зазначено, що до ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшли документи ОСОБА_1 для направлення на призначення на розгляд комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум;
відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 одноразова грошова допомога виплачується сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;
у редакції статті 16-1 Закону зазначено, що право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають: батьки, один з подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого);
якщо військовослужбовець загинув після 29.08.2022 потрібне рішення суду про факт перебування на утриманні загиблого; в Протоколі №15/д від 17.05.2024 було роз'яснено причини повернення копій документів;
тому, документи ОСОБА_1 слід повернути на доопрацювання з метою надання документів, які відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підтверджують, що вона перебувала на утриманні загиблого військовослужбовця (копії документів, виданих Пенсійним фондом України, які підтверджують право на призначення пенсії в разі втрати годувальника або факт призначення пенсії за загиблого, судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні на дату загибелі), що дають право на отримання одноразової грошової допомоги (а.с. 33).
Відповідь від 06.05.2025 №12/1/3647 адресована начальнику ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Вважаючи відмову Відповідача від 06.05.2025 №12/1/3647 протиправною, Позивач звернувся до суду з позовом, визначивши основну позовну вимогу: визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не направлення заяви з доданими документами для подальшого розгляду та скерування на розгляд комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.
Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість оскаржуваної бездіяльності та дій Відповідача у спірних відносинах, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає таке.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що Висновок ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.01.2024 та рішення Міністерства оборони України, оформлене Протоколом №15/д від 17.05.2024 - не є предметом спору в межах даної справи, тобто не оскаржуються Позивачем, як акти індивідуальної дії.
У спірному випадку йдеться про відповідь Відповідача від 06.05.2025 №12/1/3647, якою документи ОСОБА_1 повернуто на доопрацювання з метою надання документів, які відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підтверджують, що вона перебувала на утриманні загиблого військовослужбовця (копії документів, виданих Пенсійним фондом України, які підтверджують право на призначення пенсії в разі втрати годувальника або факт призначення пенсії за загиблого, судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні на дату загибелі), що дають право на отримання одноразової грошової допомоги.
Нормативно-правовим актом, який здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, є Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).
Відповідно до статті 41 Закону №2232-XII, виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Нормативно-правовим актом, який відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, є Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII).
За приписами частини першої статті 16 Закону №2011-XII (в редакції, чинній на дату загибелі військовослужбовця - 11.05.2023), одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
За правилами частини першої статті 16-1 Закону №2011-XII, у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Частиною 3 статті 16-2 Закону №2011-XII передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України (статтю 16-2 доповнено пунктом 3 згідно із Законом №2489-IX від 29.07.2022, застосовується з 24.02.2022).
Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Указами Президента України протягом періоду з 24.02.2022 по цей час продовжувався строк дії воєнного стану в Україні.
За приписами частини першої статті 16-3 Закону №2011-XII, одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
Відповідно до частини шостої статті 16-3 Закону №2011-XII, одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Частиною восьмою статті 16-3 Закону №2011-XII визначено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (частина дев'ята статті 16-3 Закону №2011-XII).
Отже, за своєю природою одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) військовослужбовця має компенсаторний характер, яка спрямована матеріально підтримати, наскільки це можливо, членів сім'ї (батьків, дітей, дружину) та утриманців загиблого військовослужбовця після втрати близької людини (годувальника), а тому виключення із кола осіб, які мають право на отримання допомоги, дитини військовослужбовця з підстав дати її народження не відповідає змісту і меті закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок №975).
Порядок №975 визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, та осіб, звільнених з військової служби (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).
За приписами пункту 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Згідно з підпунктом 1 пункту 4 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Відповідно до пункту 5 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Як передбачено пунктом 10 Порядку №975, члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
До заяви додаються копії: документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім'ї, з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені); свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, копію сторінки паспорта з такою відміткою); рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста); рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні); постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання.
У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому-шістнадцятому згаданого пункту, та копію відповідного рішення суду.
Аналіз правових норм Закону №2011-ХІІ та Порядку №975 свідчать про те, що одноразова грошова допомога за своєю правовою природою є гарантованою державою соціальною допомогою, яка виплачується, зокрема, членам сім'ї військовослужбовця у разі, якщо смерть настала під час виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.
Отже, одноразова грошова допомога виплачується: 1) членам сім'ї військовослужбовця; 2) якщо смерть настала під час виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.
Ці висновки узгоджуються з правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.01.2024 у справі №560/17953/21.
Коло осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця, визначене статтею 16-1 Закону №2011-XII, а саме: члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (в редакції статті 16-1, чинній на дату смерті військовослужбовця) та батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого) (в редакції статті 16-1, чинній на момент звернення Позивача із заявою).
Як установлено з матеріалів справи, обставина, що причина смерті ОСОБА_2 пов'язана із захистом Батьківщини, та Відповідачем не заперечується.
Спірним питанням у межах розгляду цієї справи є те, чи належить Позивач до членів сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця, які відповідно до статті 16-1 Закону №2011-XII мають право на отримання одноразової грошової допомоги.
У відповіді від 06.05.2025 №12/1/3647 Відповідач зазначив, що до ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшли документи ОСОБА_1 для направлення на призначення на розгляд комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум;
відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 одноразова грошова допомога виплачується сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;
у редакції статті 16-1 Закону зазначено, що право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають: батьки, один з подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого);
якщо військовослужбовець загинув після 29.08.2022 потрібне рішення суду про факт перебування на утриманні загиблого; в Протоколі №15/д від 17.05.2024 було роз'яснено причини повернення копій документів;
тому, документи ОСОБА_1 слід повернути на доопрацювання з метою надання документів, які відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підтверджують, що вона перебувала на утриманні загиблого військовослужбовця (копії документів, виданих Пенсійним фондом України, які підтверджують право на призначення пенсії в разі втрати годувальника або факт призначення пенсії за загиблого, судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні на дату загибелі), що дають право на отримання одноразової грошової допомоги.
Отже, відповідь мотивована саме відсутністю доказів на підтвердження статусу члена сім'ї загиблого військовослужбовця - не надання документів, що підтверджують перебування Позивача на утриманні загиблого військовослужбовця (копії документів, виданих Пенсійним фондом України, які підтверджують право на призначення пенсії в разі втрати годувальника або факт призначення пенсії за загиблого, судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні на дату загибелі).
Щодо таких доводів Відповідача, суд зазначає, що Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18.01.2024 у справі №560/17953/21, застосовуючи положення статей 1, 3 Сімейного кодексу України, зазначила, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки та відступила від висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах стосовно юрисдикції спору, які викладено у постанові Великої Палати від 30.01.2020 у справі №287/167/18-ц (провадження №14-505цс19), у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22.03.2023 у справі №290/289/22-ц (провадження №61-13369св22), вказавши, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у позасудовому та судовому порядку. Рішення стосовно фактів, що мають юридичне значення, прийняті у позасудовому порядку, можуть бути оскаржені до судів адміністративної юрисдикції. Юридичні факти, які належить встановлювати в судовому порядку, вирішуються судами цивільної юрисдикції за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
У спірному випадку, в матеріалах справи міститься рішення Костопільського районного суду Рівненської області у справі №564/3502/23 від 13.11.2023, яке Позивач надавав із заявою про призначення ОГД, та яким постановлено:
«Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_3 , про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу -задоволити. Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , про що Костопільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції складено актовий запис №459 від 12 вересня 2023року, проживали однією сім'єю як жінка та чоловік без реєстрації шлюбу в період часу з 19 квітня 2002 року до 11 травня 2023 року».
Цим судовим рішенням встановлено, що заявниця ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_11 проживала з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_12 , як дружина та чоловік. Шлюб між заявницею та її чоловіком ОСОБА_2 був зареєстрований 23 вересня 2000 року, про що Костопільським районним відділом РАГС був складений актовий запис № 129 та видано свідоцтво про одруження серії НОМЕР_1 , що підтверджується свідоцтвом про одруження. Однак, 19 квітня 2002 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , розірвали шлюб, про що Костопільським райвідділом реєстрації актів громадянського стану був складений актовий запис № 54 від 19 квітня 2002 року, та видано свідоцтво про розірвання шлюбу серії НОМЕР_6 , що підтверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу. Далі подружжя проживало однією сім'єю, без реєстрації шлюбу, оскільки в реєстрації шлюбу не було потреби. За час проживання однією сім'єю як чоловіка та дружини вони вели спільне господарство, мали спільний сімейний бюджет, взаємні права та обов'язки придбали житло. ІНФОРМАЦІЯ_13 у подружжя народився син ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження видане Костопільським районним відділом реєстрації актів цивільного стану Рівненської області, актовий запис №355. З договіру купівлі-продажу від 28 травня 2005 року посвідченого приватним нотаріусом Костопілсьького районного нотаріального округу Рівненської області Семенюк С.І., вбаачається, що заявник ОСОБА_1 придбала будинок АДРЕСА_1 . З моменту придбання будинку АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та їхній син ОСОБА_3 проживали та були зареєстровані в даному будинку про що свідчать записи в «Будинковій книзі». В квітні 2023 року ОСОБА_2 було мобілізовано до Збройних Сил України для проходження військової служби пов'язаної із захистом Батьківщини. В травні 2023 року року заявник ОСОБА_1 отримала сповіщення про те, що її чоловік загинув, виконуючи бойове завдання із захисту Батьківщини. У вересні 2023 року заявник ОСОБА_1 здійснила його поховання. З свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 вбачається, що ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_7 в смт. Майорськ Донецької області. 20 вересня 2023 року заявниці ОСОБА_1 виконавчим комітетом Костопільської міської ради була видана довідка №2028/09-06 про те, що дійсно в будинку АДРЕСА_1 на момент смерті ОСОБА_2 , був зареєстрований ОСОБА_2 , 1975 р.н., разом з ним за даною адресою були зареєстровані ОСОБА_1 , 1981 року народження, ОСОБА_3 , 2004 року народження, та ОСОБА_4 , 1987 року народження. 26 вересня 2023 року ОСОБА_1 звернулася з заявою про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Рівненського районного нотаріального округу Матросової А.М.., яка надала їй роз'яснення №229/01-16 від 26.09.2023 року про те, що у поданих документах відсутнє свідоцтво про шлюб спадкоємця зі спадкодавцем та порекомендувала звернутися до Костопільського районного суду із заявою про встановлення факту проживання однією сім'єю з ОСОБА_2 не менш як 5-ть років до часу відкриття спадщини. В судовому засіданні встановлено, що завниця ОСОБА_1 та її чоловік ОСОБА_2 проживали однією сім'єю як жінка та чоловік без реєстрації шлюбу в період з 19.04.2002 року до 11.05.2023 року. Факт проживання однією сім'єю підтвердили допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_7 , ОСОБА_8 які дали покази, що сім'я завниці та покійний її чоловік постійно проживали однією сім'єю вели спільне господарство та спільно виховували сина ОСОБА_9 . Суд не має підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів повідомлених свідками. Дані про їх заінтересованість в результаті розгляду справи відсутні.
Отже, судовим рішенням підтверджується факт того, що загиблий ОСОБА_2 спільно проживав, був пов'язаний спільним побутом, мав взаємні права та обов'язки з Позивачкою, тобто вони фактично були подружжям, що дає право Позивачці на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до частини першої статті 16-1 Закону №2011-XII.
Наведене узгоджується з правовими висновками, сформульованими Верховним Судом у постановах від 06.04.2022 у справі №826/9171/16.
Тому, посилання Відповідача на те, що Позивач має надати документи на підтвердження факту перебування саме на утриманні загиблого військовослужбовця, та повернення з цих підстав документів на доопрацювання є безпідставними.
Суд також зазначає, що у подальшому законодавець Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги" від 09.12.2023 №3515-IX виклав статтю 16-1 Закону №2011-XII у редакції, в якій відповідно до пункту 4 цієї статті передбачив, що до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Суд зазначає, що Позивач звернувся із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її чоловіка саме як дружина загиблого, однак підставою для повернення документів на доопрацювання Відповідач визначає відсутність документів на підтвердження її знаходження на утриманні.
Разом з тим, положення частини першої статті 16-1 Закону №2011-XII передбачають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, зокрема і одного із подружжя, який не одружився вдруге та, як зазначалось раніше, факт того, що Позивачка є одним із подружжя встановлено судом.
Враховуючи те, що рішенням суду у справі №564/3502/23 встановлено, що після розірвання шлюбу Позивачка продовжувала проживати з загиблим військовослужбовцем до моменту його смерті однією сім'єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, вони вели спільне господарство, разом виховували сина, суд дійшов висновку, що Відповідач щодо повернення документів, які містили наведене рішення суду, на доопрацювання з метою надання документів, яким встановлено факт перебування на утриманні загиблого, що обумовило повернення документів, для призначення одноразової грошової допомоги, є необґрунтованим.
Відповідно до пункту 23 Порядку №975 (в редакції, чинній на момент формування листа від 06.05.2025), керівник уповноваженого органу після визначення переліку осіб, зазначених у пунктах 8 і 9 цього Порядку, які мають право на одержання одноразової грошової допомоги (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), подає у 15-денний строк з дня реєстрації документів, передбачених пунктами 20 і 21 цього Порядку, розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 20 і 21 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених у пунктах 20 і 21 цього Порядку, приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявнику з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Доопрацювання документів здійснюється у порядку, визначеному абзацом другим цього пункту, а після надходження додаткових документів приймається рішення про призначення одноразової грошової допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження заяви до розпорядника бюджетних коштів або про відмову в її призначенні.
Зважаючи на те, що рішенням суду у справі №564/3502/23 встановлено, що після розірвання шлюбу Позивачка продовжувала проживати з загиблим військовослужбовцем до моменту його смерті однією сім'єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, вони вели спільне господарство, разом виховували сина, та зазначений вище висновок суду про необґрунтованість рішення Відповідача щодо повернення документів на доопрацювання (з метою надання документів, яким встановлено факт перебування на утриманні загиблого), то у спірному випадку Відповідач повинен був оформити відповідний висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги стосовно Позивача та надіслати такий документ з додатками до комісії Міністерства оборони України для прийняття одного з рішень: рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання.
Проте, таких дій Відповідач не вчинив та безпідставно повернув документи на доопрацювання з необґрунтованих підстав.
За правилами частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
У розумінні КАС України, захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач.
Тобто, під час розгляду кожної справи суд повинен встановити чи має місце порушення прав позивача, оскільки право на судовий захист має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Якщо позивач не довів факту порушення особисто своїх прав, то навіть у разі, якщо дії суб'єкта владних повноважень є протиправними, підстав для задоволення позову немає, оскільки звернення до суду є способом захисту порушених суб'єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах.
Враховуючи наведене, обов'язковою умовою захисту в адміністративному суді прав, свобод, інтересів фізичних або юридичних осіб є одночасна наявність двох факторів: існування публічно-правових відносин між позивачем - фізичною (юридичною) особою та відповідачем - суб'єктом владних повноважень; наявність факту порушень прав, свобод, інтересів позивача, вчинених або допущених відповідачем у таких правовідносинах.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Обираючи належний спосіб захисту прав Позивача, суд дійшов висновку про наявність достатніх правових підстав для задоволення основної позовної вимоги шляхом визнання протиправною бездіяльності Відповідача щодо не оформлення висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги стосовно Позивача; та похідної позовної вимоги зобов'язального характеру шляхом зобов'язання Відповідача оформити висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги стосовно Позивача, з урахуванням висновків суду, та надіслати такий документ до комісії Міністерства оборони України для прийняття відповідного рішення.
За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем не доведено правомірності своїх дій у спірних правовідносинах в порядку статті 77 КАС України, а тому заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.
На користь Позивача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 1211,20 грн, сплачена відповідно до квитанції від 23.05.2025 №0.0.4383747185.1 (оригінал міститься в матеріалах справи).
Щодо решти суми судового збору у розмірі 1211,20 грн, сплаченої відповідно до квитанції від 23.05.2025 №0.0.4383745006.1 (оригінал міститься в матеріалах справи), суд зазначає, що Позивач має право звернутися до суду із заявою про її повернення.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_7 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не оформлення висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги стосовно ОСОБА_1 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 оформити висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги стосовно ОСОБА_1 , з урахуванням висновків суду, та надіслати такий документ до комісії Міністерства оборони України для прийняття відповідного рішення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 1211 грн 20 коп за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 10 вересня 2025 року
Суддя К.М. Недашківська