. 10 вересня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/9308/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС в Полтавській області до ОСОБА_1 про стягнення коштів з рахунків платника податків за податковим боргом,
. 07 липня 2025 року позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 220986,86 грн.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Копія ухвали суду про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі №440/9308/25 від 14.07.2025 надіслана за адресою місцезнаходження відповідача, що зареєстрована у встановленому законом порядку, проте повернута до суду поштовою організацією з відміткою 15.08.2025 "за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до пункту 5 частини 6 статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
В силу наведеної норми днем вручення відповідачу копії ухвали суду про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі №440/9308/258 від 14.07.2025 є 15.08.2025.
Відповідач не скористався своїм правом на надання до суду відзиву на позовну заяву.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторони, викладені у заяві по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Полтавській області та є платником податків.
Контролюючим органом проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ОСОБА_1 , за результатами якої складено акт про результати документальної позапланової невиїзної перевірки від 14.08.2024 № 10909/16-31-24-06-01/3618106765, який направлений на адресу відповідача та повернутий з відміткою поштового зв?язку «за закінченням терміну зберігання».
За результатами висновків акта перевірки від 14.08.2024 року винесені податкові повідомлення-рішення:
?? від 19.09.2024 форми «Р» № 000132782406, яким визначено суму податкового зобов?язання у розмірі 13078,58 грн та штрафну санкцію у розмірі 3269,65 грн по терміну сплати 21.10.2024 року;
?? від 19.09.2024 форми «Р» № 000132772406, яким визначено суму податкового зобов?язання у розмірі 156942,90 грн та штрафну санкцію у розмірі 39235,73 грн по терміну сплати 21.10.2024 року;
?? від 19.09.2024 форми «Р» № 000132762406, яким визначено суму штрафну санкцію у розмірі 340,00 грн по терміну сплати 21.10.2024 року;
від 19.09.2024 форми «Р» № 000132802406, яким визначено штрафну санкцію у розмірі 1020,00 грн по терміну сплати 21.10.2024 року;
?? від 19.09.2024 форми «Р» № 000132792406, яким визначено та штрафну санкцію у розмірі 7100,00 грн по терміну сплати 21.10.2024 року.
Дані податкові повідомлення-рішення направлені Відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та повернуто з відміткою поштового зв?язку «за закінченням терміну зберігання».
В адміністративному або судовому порядку дані податкові повідомлення-рішення не оскаржувались.
Як визначає пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податкове зобов?язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Згідно з приписами пп. 16.1.3, пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов?язаний, у тому числі, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов?язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Крім того, у відповідності до пп.19'.1.51 пл. 19'.1 ст. 19' до функцій контролюючого органу відноситься здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати частини чистого прибутку (доходу) до бюджету державними та комунальними унітарними підприємствами та їх об?єднаннями, а також господарськими товариствами, у статутному капіталі яких є державна та/або комунальна власність.
Відповідно до п. 49.2 ПК України платник податків зобов?язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об?єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього
Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Згідно пл. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Приписами пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України встановлено, що грошове зобов?язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов?язання та/або інше зобов?язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв?язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Згідно пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов?язаний самостійно сплатити суму податкового зобов?язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов?язаний сплатити нараховану суму грошового зобов?язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до п. 177.1 ст. 177 ПК України, доходи фізичних осіб - підприємців, оподатковуються протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.
Пунктом 177.2 статті 172 ПК України встановлено, що об?єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов?язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.
Згідно пп. 177.5.3 п. 177.5 ст. 177 ПК України, остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в річній податковій декларації, з урахуванням сплаченого ним протягом року податку на доходи фізичних осіб на підставі документального підтвердження факту його сплати.
Приписами п. 176.2 ст. 176 ПК України встановлено, що особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов?язані подавати контролюючому органу інші відомості про оподаткування доходів окремого платника податку в обсягах та згідно з процедурою, визначеною цим розділом та розділом ІІ цього Кодексу.
Відповідно до пп. 59.1, 59.4 ст.59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення - рішення.
На виконання вимог ст. 59 ПК України, ОСОБА_2 винесено податкову вимогу форми «Ф» від 06.11.2024 № 0012027-1305-1631, яка направлена на адресу Відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення та повернуто з відміткою поштового зв?язку «за закінченням терміну зберігання».
З документів наданих до суду позивачем , вбачається, що податковий борг заявлений до стягнення по даній справі не сплачений у загальному розмірі 220986,86 грн, що підтверджено витягами з інтегрованої картки платника податків.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення податкового боргу та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з приписами пунктів 95.2, 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Зважаючи на вищевикладене, враховуючи встановлені обставини справи та наведені вище норми законодавства, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС в Полтавській області обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Отже у даній справі підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 3, 6-10, 139, 229, 241-245, 251, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов Головного управління ДПС України в Полтавській області до ОСОБА_1 про стягнення коштів з рахунків платника податків за податковим боргом задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) податковий борг у розмірі 220986 (двісті двадцять тисяч дев'ятсот вісімдесят шість) гривень 86 (вісімдесят шість) копійок з:
- податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 196518,63грн на р/р UA578999980333159341000016719, код бюджетної класифікації платежу - 11010500, одержувач - ГУК у Полт.обл/тг м.Полтава/11010500, код отримувача (ЕДРПОУ) - 37959255, банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат.);
- військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 16348,23 грн на р/р UA138999980313020137000016001, код бюджетної класифікації платежу - 11011001, одержувач - ГУК у Полт.обл/Полтавська/11011001, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37959255, банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат.);
- адміністративних штрафів та інших санкцій у розмірі 8120,00 грн на р/р UA988999980313000106000016719, код бюджетної класифікації платежу - 21081100, одержувач - ГУК у Полт.обл/тг м.Полтава/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37959255, банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат.);
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Головуючий суддя А.О. Чеснокова