09 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/2947/25
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ ВП 43995486)
відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
про стягнення податкового боргу, -
Головне управління ДПС у Кіровоградській області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
Позов мотивовано тим, що відповідачка має податковий борг, що виник з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості - 1210,94 грн., з транспортного податку - 9243,83 грн. Оскільки цей податковий борг відповідачка добровільно не погасила, позивач просить суд стягнути його в дохід місцевого бюджету.
Ухвалою судді від 08.05.2025 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Від відповідачки відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
За базами даних ДПС ОСОБА_1 у 2022 році була власником об'єктів житлової нерухомості, зокрема житлового будинку по АДРЕСА_2 .
ГУ ДПС у Кіровоградській області на підставі пункту 266.7 статті 266 ПК України обчислило суму податку за цей об'єкт житлової нерухомості та склало податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №0216652-2408-1123-UA350402100000014072 від 04.07.2023 року про сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в сумі 1210, 94 грн. за 2022 рік.
Це податкове повідомлення-рішення надіслане відповідачці на її податкову адресу у порядку, визначеному статтею 42 ПК України, і вважається належним чином врученим. Відповідачка не оскаржувала це податкове повідомлення-рішення в адміністративному чи судовому порядку. Також вона не зверталася до контролюючого органу для проведення звірки даних щодо об'єкта нерухомого майна, бази оподаткування, нарахованої суми податку тощо. У встановлений пп.266.10.1 п.266.10 ст.266 ПК України строк податок відповідачка не сплатила.
Крім того, ОСОБА_1 у 2017 році була платником транспортного податку, оскільки мала власний легковий автомобіль марки Land Rover, моделі Range Rover Sport, 2015 року випуску.
ГУ ДФС у Кіровоградській області нарахувало їй транспортний податок за цей автомобіль за 2017 рік у розмірі 25000 грн., про що прийняло податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №17598-13 від 30.06.2017 року. Відповідачка у встановлений пп.267.8.1 п.267.8 ст.267 ПК України податок не сплатила, а погасила податковий борг на виконання рішення суду у справі №811/1702/18 року лише 21.02.2021 року. У зв'язку з несвоєчасною сплатою податку в ІКП їй нарахована пеня в розмірі 9243,83 грн.
ГУ ДФС у Кіровоградській області у зв'язку з виникненням у відповідачки податкового боргу у 2017 році надіслало їй податкову вимогу форми "Ф" №7351-17 від 13.09.2017 року про її обов'язок погасити податковий борг. Ця податкова вимога надіслана відповідачці на її податкову адресу у порядку, визначеному статтею 42 ПК України, і вважається належним чином врученою. Відтоді ця податкова вимога не відкликана і не скасована.
Узгоджене грошове зобов'язання, нараховане контролюючим органом у податковому повідомленні-рішенні, та сума непогашеної пені, заявлені до стягнення у цій справі як податковий борг.
При вирішенні спору щодо стягнення з відповідачки податкового боргу суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов'язань та погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України (надалі - ПК України).
За визначеннями, наведеними у статті 14 ПК України:
- податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України;
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня;
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом;
- погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з підпунктом 20.1.19 пункту 20 статті 20 ПК України контролюючим органам надано право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до пункту 54.5 статті 54 ПК України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з пунктом 57.2 статті 57 ПК України у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, та надсилає (вручає) податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум платнику податку, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі та в статті 297 Митного кодексу України, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.
Пунктами 87.1, 87.11 статті 87 ПК України передбачено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Відповідно до пункту 41.4 статті 41 ПК України органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Згідно з пунктами 95.1, 95.2 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
У ході судового розгляду справи доведено наявність у відповідачки заявленого до стягнення податкового боргу з податку за нерухоме майно за об'єкти житлової нерухомості в розмірі 1210,94 грн. (код КДБ 18010200), з транспортного податку в розмірі 9243,83 грн. (код КДБ 18011000). Доказів його погашення суду не надано.
Відповідно до пунктів 10.2, 10.5 статті 10 ПК України податок на майно відноситься до місцевих податків. Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Згідно з пунктами 19 частини 1 статті 64, частини 2 статті 67 Бюджетного кодексу України місцеві податки та збори, що сплачуються (перераховуються) згідно з Податковим кодексом України, відносяться до доходів загального фонду місцевих бюджетів та зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування.
Тож позов про стягнення з відповідачки податкового боргу в дохід місцевого бюджету слід задовольнити.
Керуючись статтями 9, 90, 242-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Кіровоградській області задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід місцевого бюджету податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкт житлової нерухомості в розмірі 1210,94 грн. (код КДБ 18010200).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід місцевого бюджету податковий борг з транспортного податку в розмірі 9243,83 грн. (код КДБ 18011000).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ